Results 1 to 7 of 7

Thread: Debugging (need help)

  1. #1
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default Debugging (need help)

    Στο νέο μου σύστημα τον τελευταίο καιρό έχω πρόβλημα με τη μητρική (σταμάτησε να λειτουργεί το ένα κανάλι SATAIII) και την κουτσοβολεύω βάζοντας τον έναν σκληρό μου σε IIάρι. Από σήμερα μου έκανε και 2 καπάκια BSODs και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα κάνει και άλλα. Έχω λοιπόν ήδη δύο αποθηκευμένα .dmp και μάλλον θα αποκτήσω και άλλα.

    Το θέμα είναι ότι googlαρα λίγο τη φάση για να ψάξω την ερμηνεία τους να δω αν αξίζει να κάνω format, reinstall και στήσιμο από την αρχή μπλα μπλα ή είναι hardware πρόβλημα, πολύ πιθανόν πάλι η μητρική. Επειδή μάλλον το δεύτερο είναι το πιθανότερο, αλλά ήμουν αρκετά βλάκας να πάρω τα parts από το eshop, τουτέστιν πρέπει να περιμένω κάνα 10ήμερο στην καλύτερη και να αφήσω τις δουλειές μου πίσω, είναι κανείς που έχει τη γνώση από αυτά τα debugging του σατανά, να με βοηθήσει να τα "ερμηνεύσω" γιατί δεν το 'χω καθόλου το θέμα?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  2. #2
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ακόμα κι αν δεν ήταν έτσι κι αλλιώς βλακεια αυτό που ρωτάς θα ίσχυε: Καινούριο σύστημα = Δεν σε ενδιαφέρει το debugging.

  3. #3
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Επειδή δεν το 'χω καθόλου από αυτά, γι' αυτό ζητάω βοήθεια. Το θέμα μου είναι να καταλάβω από τι προέρχονται αυτές οι BSOD, έψαξα πως θα δω κάποιου τύπου log αυτωνών κατέληξα στα .dmp τα οποία και για να τα "διαβάσω" απ' ότι λέει το googling λέει θέλουν debugging ή κάτι τέτοιο. Συγγνώμη δηλαδή που δεν τα ξέρω όλα αυτά όσο εσύ, ή μάλλον δεν ξέρω πως να τα εκφράσω για να τα καταλάβεις εσύ ω σοφέ, το θέμα είναι ότι θέλω βοήθεια σε αυτό που περιγράφω στην αρχή. Elaborate αν θες, αν δεν θες δεν πειράζει.

    Edit: επίσης μετά τα reboot λαμβάνω τα εξής:

    Problem signature:
    Problem Event Name: BlueScreen
    OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.48
    Locale ID: 1032

    Additional information about the problem:
    BCCode: 1a
    BCP1: 0000000000041790
    BCP2: FFFFFA80031C3320
    BCP3: 000000000000FFFF
    BCP4: 0000000000000000
    OS Version: 6_1_7601
    Service Pack: 1_0
    Product: 256_1
    Last edited by H.; 11-09-2012 at 18:12.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #4
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Δεν καταλαβαίνω με το debugging που λες, τι ακριβώς ζητάς, δεν το ξέρω.
    Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αν δεν έχεις τους κωδικούς των έρρορ που εμφανίζονται στις BSOD, κάνε αυτά http://pcsupport.about.com/od/window...-windows-7.htm και μόλις ξανάχεις bsod (και δεν θα κάνει πλέον ρισταρτ) σημείωσε τον κωδικό. Με αυτόν ψάχνεις στο γοογλε να δεις τι συμβαίνει.

    Αν είμαι άκυρος και δεν κατάλαβα τίποτα, είμαι άκυρος και δεν κάταλαβα τίποτα
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  5. #5
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Αυτό που γράφω στο εντίτ επάνω είναι αυτό που θέλουμε ή κάτι άλλο?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #6
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    είδα γοογλε τους λένε να ανεβάσουν τα .dmp και εκεί αναφέρεται το debugging που λες.

    Δεν ξέρω σίγουρα αν συμφωνούν αυτοί στο edit με αυτό που λέω, αλλά πιστεύω πως ναι. Κάνε και τη ρύθμιση όμως και το τσεκάρεις αν ισχύει στην επόμενη BSOD.
    Ψάχνοντας τους κωδικούς που έβαλες έναν έναν (ο συνδυασμός τους δεν μου έβγαλε αποτέλεσμα) , πολλοί μιλάνε για προβληματική μνήμη, χωρίς φυσικά να είναι τίποτα σίγουρο.

    Αν έχεις χρόνο κάψε ένα boobtable(<- ωραίο typing, bootable) iso με το memtest http://www.memtest.org/ και άστο να τρέξει 2-3 ώρες (ελέγχει για έρρορσ στις μνήμες). Έτσι για να αποκλείεις ένα- ένα τα ενδεχόμενα, τουλάχιστον αν δεν σου απαντήσει κάποιος κάτι πιο σίγουρο.


    εδιτ : βέβαια έχεις και θέματα με τη μητρική, αλλά ας είσαι σίγουρος για τις μνήμες και βλέπεις. (επίσης αν είναι στην εγγύηση πήγαινε την πίσω καλύτερα)
    Last edited by Heimaa; 11-09-2012 at 19:24.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Apisteyto! Kernel debugging o H. , xaramizesai re malaka edw mesa
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •