Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: plantsVSzombies (τα φυτά μου κ' εγώ)

  1. #16
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μπορείτε πάντα να τις αποξηράνετε και να τις βάλετε μετά στο λάδι. Φροντίζετε πάντα το δοχείο που θα χρησιμοποιήσετε να είναι αποστειρωμένο (βράσιμο δοχείου και καπακιού σε νερό).

  2. #17
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    να κι αλλο ενα ενδιαφερον λινκ

  3. #18
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    επέστρεψα με νέες ερωτήσεις.
    ερώτηση 1. τα φυτά μου μειώθηκαν κατά πολύ με το κρύο (καλά παίζει να γαμήθηκε και λίγο η φάση γιατί κάνα μήνα ήταν αφημένα στη μοίρα τους για διάφορους λόγους). μια φίλη μου, μου είπε πως κάπου άκουσε πως τα φυτά δεν τα ποτίζεις, λέει, καθόλου τον χειμώνα γιατί νιώθουν έτσι την ανάγκη να ανθίσουν και καίγονται μετά από το κρύο. οπότε τα αφήνεις και ξαναρχίζεις προς την άνοιξη. ισχύει αυτό ή θα πεθάνουν και τα υπόλοιπα. εν τω μεταξύ σε τίποτα "κηπουρούς του μεγκα" παίζει να το άκουσε.
    ερώτηση 2. σκεφτόμουνα να βάλω κάτι ράφια στην κουζίνα περίπου 30 πόντους και να βάλω εκεί αρωματικά φυτά που τα χρησιμοποιούμε στο μαγείρεμα. αυτά παίζει να αντέξουν σε μικρές γλάστρες ή θα τα καταπιέσω πολύ;
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  4. #19
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    1. Για τι φυτά μιλάμε ρε μαν? Καλωπιστικά? Λαχανικά? Βρέχονται από βροχή για να μην τα ποτίζεις τον χειμώνα? Μου ακούγεται χαζομάρα αυτό που λέει η φίλη σου.
    2. Το ζήτημα είναι αν θα έχουν σωστές συνθήκες στην κουζίνα σου, όχι αν θα καταπιεστούν στις γλάστρες. Αν μιλάμε για βασιλικούς και δυόσμους πχ., αυτά δε συμπαθούν τη ζέστη και θέλουν μπόλικο ήλιο και νερό. Θα πρέπει να ψάξεις ξεχωριστά τις ιδανικές συνθήκες για κάθε φυτό που σκέφτεσαι να βάλεις στην κουζίνα σου, και να δεις αν μπορείς να βολέψεις κάποιο/α απ'αυτά.

  5. #20
    Οργισμένος Βαλκάνιος Pinatero's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    TERRA ROSSA
    Posts
    5,779

    Default

    εξαρταται παντα απο το φυτο και το λαχανικο, ποσο ποτισμα θελουν.
    αλλα αμα δεν βρεχονται σε μπαλκονι κλπ. , εννοειται πως θελουν ποτισμα, απλα επειδη δεν εχει ζεστα ξηρασια, δεν θελουν τοσο συχνα. φαντασου ενα μεσο ορο, τουλαχιστον ανα δεκαημερο. και φυσικα εννοειται δεν τα ποτιζεις σε μερες παγωνιας (-, παγετο κλπ.)
    ..Γω νόμιζα πως ήσασταν ο Σπουδαίος Θεός, ο Μεγαλοδύναμος
    αλλά σεις δεν είστε παρά ένα ειδωλάκι, ένας κόπανος με γραβάτα
    Σκύβω ήδη να πιάσω το κέρατο
    που χω κρυμμένο στα σταράκια μου...


    http://justaburn.blogspot.gr/
    http://www.facebook.com/pages/Nights...70783152963345
    http://www.downtunedmag.com/p/downtuned-radio.html
    https://www.facebook.com/1000modsFanClub

  6. #21
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    αυτά που έχουν μείνει στο μπαλκόνι ζωντανά είναι τα κατατοπιστικά, τώρα τι είναι το καθένα ποτέ δεν έμαθα και το θυμάρι/βασιλικός που όμως δεν έχει καμιά εξέλιξη από το καλοκαίρι, όσο το άφησα τόσο έμεινε. Πάντως εκεί που βρίσκονται από βροχή έχουν μπόλικη κάθε που βρέχει.

    για τη κουζίνα οκ είναι το δωμάτιο με το καλύτερο φως στο σπίτι οπότε το ένα το έχουμε και από ζέστη εντάξει κυριλέ γιατί είναι και κάβο ντόρο το καλοκαίρι όταν έχουμε ανοιχτά (που έχουμε πάντα). τεσπα, θα τα κοιτάξω ξεχωριστά που λες και θα δω.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  7. #22
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Quote Originally Posted by Lyse View Post
    Πήρα πέρσι απο φίλη ενα τέτοιο γλυκούλι με σκοπό να δοκιμάσω να το κάνω σκουλαρίκι. Σήμερα είναι ακόμα στη χαρτοπετσετούλα του αποξηραμένο και σε κατάσταση ωραίας κοιμωμένης σ'ενα κουτάκι και αναρωτιέμαι:
    Α) Μπορώ να φυτέψω τα σποράκια του ή δεν-γίνεται-έτσι? Αν ναι, ποιά εποχή γίνεται αυτό? Τι φροντίδα θέλει?
    Β) Τι είδους πιπερίτσα είναι? Το μυαλό μου λέει οτι θυμάται την φίλη μου να τα ονομάζει "Φιλιππινέζικη διασταύρωση κάτι με κάτι" αλλά δεν είμαι σίγουρη αν όντως αυτό μου είπε ή αν το ονειρεύτηκα (εχω μια τάση..)
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

  8. #23
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    To είδος δεν το γνωρίζω. Το αν γίνεται να σπείρεις τα σποράκια, εξαρτάται απ'το σε ποια φάση έκοψες τον καρπό και σε τι συνθήκες διατηρήθηκε ο σπόρος. Αν σου φαίνονται καθαρά από μούχλες και σωστά αποξηραμένα τα σποράκια, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Τώρα είναι η εποχή που σπερνονται σε σπορείο (σε εσωτερικό χώρο με ήλιο 6-8 ώρες τη μέρα ή σε ένα μικρό εξωτερικό diy, τύπου τελάρο στο μπαλκόνι καλυμμένο με ναύλον). Εδώ κι εδώ θα βρεις αναλυτικές οδηγίες (μπορείς να παραλείψεις το σημείο με την υγρή χαρτοπετσέτα και να σπείρεις τα σποράκια ως έχουν).
    Προσοχή θέλει και η επιλογή χώματος. Θα ψάξεις να βρεις συγκεκριμένα χώμα για σπορείο λαχανικών και στη συνέχεια χώμα για λαχανικά για τη μεταφύτευση.
    Καλή τύχη.

  9. #24
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Θενξ Ντραμσικ! Δεν εχω ιδέα σε τι φάση κόπηκε αλλά θα κάνω την προσπάθεια κι αν πετύχει σας μοιράζω σπορακια μωβ χαράς.
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

  10. #25
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Aν φυτρώσουν, κράτα μου δυο σπορόφυτα =)

  11. #26
    scream of the butterfly Radienergeia's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ατένε
    Posts
    338

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Aν φυτρώσουν, κράτα μου δυο σπορόφυτα =)
    done
    <FIXXXER> λοιπον οταν φτιαξω μπαντα θα ονομασω το πρωτο μου αλμπουμ "Ψυχολογικα Τεστ με τη
    Ραδιενεργεια"

  12. #27
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default



    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  13. #28
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Ηλίθιοι. Κάπου έπρεπε να το γράψω.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γιατί είναι ηλίθιοι;

  15. #30
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    google "neonicotinoid pesticides", "CCD (colony collapse disorder)". Εν ολίγοις κάθε χρόνο χάνονται μερικές χιλιάδες μελίσσια μόνο από τα ψεκάσματα στους φοίνικες της Αττικής, πάει ο κάθε νεόπλουτος μαλάκας και ψεκάζει μέρα μεσημέρι κιόλας (πιο άμεση καταστροφή δηλαδή δεν γίνεται). Το πρόβλημα βέβαια στην Ελλάδα από ψεκασμούς είναι σημαντικά μικρότερο από τις μονοκαλλιέργειες της Ευρώπης ή της Αμερικής π.χ. κι αυτό γιατί η ελληνική μελισσοκομία βασίζεται κατά κόρον σε νομές δασικές/άγριας φύσης.

    πάρε κι ένα greenpeace link
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •