Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: To Revival.

  1. #1
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default To Revival.

    Original music discussion τοπικ, μετά απο καιρό, ενάντια στην απανταχού ζέστη.

    Λοιπόν σύντροφοι, βλέπω και παρακολουθώ το ωραίο thread του φίψερ για τον 80s synthpop μιμητισμό, παρατήρησα και προ κάποιων ημερών και το εξής εξώφυλλο μπάντας του 2012, που μπήκε κάπου στο music offtopic. Συνειρμικά επίσης σκέφτηκα και μια σειρά από μπάντες που έδρασαν κυρίως τη δεκαετία που πέρασε, σε πάρα πολλά είδη, καλές ή κακές, είτε αυτοί ήταν οι Hives, White Stripes, Strokes και το garage revival των αρχών 00'ς ή ξερωγω το 80's heavy metal gimmick από τύπους όπως οι Ghost, οι Municipal Waste, ή οι Christian Mistress, ή οι Wolfmother, ή οι The Sword, ή ακόμα και το 80's bauhaus gothic/new wave στοιχείο που έχουν αφομοιώσει τύποι όπως οι Soft Moon ή οι Weekend ή οι Blank Dogs, ή τελοσπάντων, δεν έχει σημασία το name-dropping γιατί όλοι καταλαβαίνετε που ακριβώς θέλω να το πάω και είναι στο εξής: (Κυρίως) μετά το 2000 έχουμε την πρώτη περίοδο στην μουσική ιστορία όπου μπάντες και ολόκληρα μουσικά ρεύματα γεννιούνται πάνω στην ανάγκη να επαναλάβουν υφολογικά αυτό που συνέβη κάπου αλλού, κάποτε άλλοτε. Όχι απλά να το σαμπλάρουν, όχι απλά να κάνουν reference σε αυτό και όχι απλά να επηρεαστούν από αυτό, όπως συνέβαινε σε όλες τις δεκαετίες πριν, αλλά να το μιμηθούν, σε όλα. Στον ήχο, στο ντύσιμο, στο artwork, στο παίξιμο, στην ταυτότητα βρε αδερφέ.

    Σε ορισμένες από τις παραπάνω περιπτώσεις αυτό συνοδεύτηκε και από μια μερίδα του μουσικού τύπου και από κινήσεις δισκογραφικών που έσπρωξαν μια σειρά από τέτοια ονόματα που έκαναν ακριβώς αυτό. Και το πούλησαν και πάρα πολύ όμορφα, σε ένα κοινό μάλιστα που ενώ θα μπορούσε, δεν είχε καν την διάθεση να αναζητήσει τι είναι αυτό που αντιγράφουν οι μπάντες αυτές. Σε άλλες πάλι περιπτώσεις το revival δεν είχε καμία σχέση με τη μουσική βιομηχανία, απλά απέκτησε hype γιατί μοιάζει το ίδιο το κοινό να αποζητά σχήματα που επαναφέρουν στο προσκήνιο ξεχασμένες μουσικές φόρμες και στυλιστικά τερτίπια άλλων εποχών.

    Το ερώτημα που προκύπτει είναι, τι έχουν τα έρμα μωρέ και ψοφάνε; Γιατί μπάντες όπως οι Kadavar, νέα παιδιά σα τα κρύα τα νερά (λέμε τώρα), να θέλουν να αφήνουν μαλλί και μουστακάρες για να γίνουν σα τον Pappalardi και να μη την παλεύουν για να διαμορφώσουν τις μουσικές ταυτότητες που θα μας οδηγήσουν στην κοινωνική χειραφέτηση και τον σοσιαλισμό; Χάσαμε κάτι στην πορεία; Μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι; Πείτε.

    Προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν είναι μαλακισμένο τοπικ του στυλ «η μουσική πέθανε» κλπ παπαριές. Βγαίνουν δεκάδες πραγματικά ριζοσπαστικά πράγματα στη μουσική κάθε τόσο και θα συνεχίσουν να βγαίνουν και εδώ μιλάμε αποκλειστικά για το φαινόμενο που αναφέρω.

  2. #2
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    inb4 Derrida

  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μια ενστασις...οχι πρωτη φορα
    το μεγαλυτερο και πιο ξεδιαντροπο revival εγινε στα 80ς με την αναβιωσις του garage και rockabily, εκει να δεις κουρεματα, ντυσιματα κλπ

    προσωπικα δεν εχω τιποτα με ολα αυτα, αλλα οταν βλεπω τους Κανταβαριδες η τους Ουφομαμουχαλους να σπαταλαν περισσοτερο χρονο στο να βρουν μια αυθεντικια καμπανα απο το Haight Ashbury παρα να γραψουν μουσικη, ε, κατι βρωμαει

  4. #4
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Μια ερώτηση πριν τοποθετηθώ, κυρίως προς μινμινς, παύλους, σάμπερνοτς και λοιπούς γηραιότερους.

    Την έκρηξη του στονερ ροκ την πρόλαβα στην προεφηβία μου και οι μόνες παραστάσεις που έχω είναι το ποπ+ροκ και κλεφτές ακροάσεις στο ροκ φμ της εποχής, ισχύει η εντύπωσή μου πως και το στόνερ στην αρχή αντιμετωπίστηκε από το κοινό ως ρετρό/ρεβάιβαλ κίνημα;

  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οχι...τουναντιον

  6. #6
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    ε πως οχι, πολλοί μιλησαν για 70'ς revival και -κυρίως- Kyuss = Sabbath στα 90'ς
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Να προσθέσω κιεγώ άλλη μια περίπτωση που είχε γίνει αυτό στη μουσική, στις αρχές του 20ου αιώνα, με το νεοκλασσικισμό. Ούτε ο στραβίσκυ έμεινε αλώβητος!
    Σήμερα αυτό το κίνημα τείνει να θεωρείται ώς αντιδραση απέναντι στην πύρινη αβανγκαρ λαίλαπα που βίωνε τοτε η μουσική μέσω άλλων κινημάτων-συνθετών. Σε άλλες τέχνες, κάποιοι μάλιστα κρίνουν και τον κλασσικισμό των τελών του 18ου αιώνα-αρχών του 19ου ώς αντίδραση στο καινούριο του ρομαντισμού.
    Ίσως κάποιος να έκρινε τέτοια φαινόμενα ως εξής: σε εποχές μεγάλων αναταραχών και ΚΛΥΔΩΝΙΣΜΟΥ του στατους κβο, κάποιοι θέλουν να επιστρέψουν στις παλιές_καλές_εποχές, να διατηρήσουν το πράμα ώς έχει και να κοτ-κοτ-κοτ απέναντι στο καινούριο, που ως φάντασμα επισκιάζει ολάκερη την ευρώπη.
    Κάτι τέτοιο δεν ήθελες να ακούσεις??

  8. #8
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    (Κυρίως) μετά το 2000 έχουμε την πρώτη περίοδο στην μουσική ιστορία όπου μπάντες και ολόκληρα μουσικά ρεύματα γεννιούνται πάνω στην ανάγκη να επαναλάβουν υφολογικά αυτό που συνέβη κάπου αλλού, κάποτε άλλοτε. Όχι απλά να το σαμπλάρουν, όχι απλά να κάνουν reference σε αυτό και όχι απλά να επηρεαστούν από αυτό, όπως συνέβαινε σε όλες τις δεκαετίες πριν, αλλά να το μιμηθούν, σε όλα. Στον ήχο, στο ντύσιμο, στο artwork, στο παίξιμο, στην ταυτότητα βρε αδερφέ.
    Η μονη ενσταση που εχω στο τοπικ σου ειναι αυτη, καθως αυτο δεν ειναι καθολικο. Στην περιπτωση των Ghost ας πουμε, ναι, ειναι πληρης μιμηση ενος παλαιου ρευματος σε ολα, απο το ιματζ μεχρι τον ηχο και τη μουσικη. Σε περιπτωση αλλων συγκροτηματων, οπως οι Christian Mistress αλλα και αλλοι, υπαρχει μια πολυ μικρη διαφοροποιηση στον ηχο, η οποια ομως για μενα προσωπικα κανει ολη τη διαφορα. Εντωμεταξυ και τα δυο που ανεφερα ειναι γκρουπακια των οποιων τη μουσικη ακουω πολυ ευχαριστα, και θα βαλω και μονος μου να ακουσω ενιοτε, αλλα δε θα γινουν ποτε το αγαπημενο μου συγκροτημα, ουτε καν δηλαδη. Νομιζω πως η αιτια για αυτο ειναι ακριβως το οτι δεν εχουν κατι ριζοσπαστικο να μου προσφερουν, δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσω καποιο τραγουδι τους και να με αφησει μαλακα. Αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητα αρνητικο, μερικες φορες αναζητουμε τοσο πολυ την προοδο και το κατι εκπληκτικα διαφορετικο, που χανουμε καλη μουσικη επειδη "ε τα χουμε ξανακουσει αυτα". Οχι, δεν τα εχουμε ξανακουσει ακριβως αυτα, εχουμε ακουσει παρομοια. Η χημεια που βγαινει απο καθε μπαντα ειναι ιδιαιτερη, και ακομα και μια φωνη, ενα λιγο διαφορετικο στυλακι στα κιθαριστικα σολος, κατι, μπορουν να μας προσφερουν κατι.

    Παρολα αυτα στην ηλεκτρονικη σκηνη που ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα, δε μπορεις να μιλησεις για μιμηση. Μπορεις να μιλησεις για revival και για επιρροες που βγαζουν ματια, αλλα οταν ο ηχος εχει αλλαξει τοσο πολυ, αλλα και η αντιμετωπιση των μελωδιων και των ενορχηστρωσεων, τοτε δεν ειναι μιμηση. Οι διαφοροι DJ's που εχω βαλει στο αλλο τοπικ κανουν μπαμ οτι αν και παιζουν ενα 80ς μουσικο ειδος, το εχουν ηχογραφησει στα τελευταια 5 χρονια. Απλα ειναι ολοφανερο με το πρωτο ακουσμα, και κανει ολη τη διαφορα.

    Τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου, δηλαδη τι ειναι αυτο που κανει τους καλλιτεχνες και τα συγκροτηματα να περνανε αυτη τη φαση? Νομιζω πως ειναι το ιδιο με καθε αλλου ειδους τεχνη ή μοδα οσον αφορα το ρετρο. Η γενια μας (των 20κατι-30κατι, αλλα οχι 35-38 ) δεν εζησε ποτε τα 80s εντονα. Οι πρωτες αναμνησεις που εχω εγω ειναι κατι εικονες απο την κουζινα γυρω στο 1986 και το Ευρωμπασκετ και μετα περναμε στο 1990 πολυ γρηγορα. Δε μπορω να πω οτι εζησα ουσιαστικα τα 80ς μουσικα. Εζησα την εξελιξη τους και την επιρροη τους στα 90ς, αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Με αποτελεσμα οταν τωρα ακουω κατι που ειναι εντελως χαρακτηριστικο της εποχης, να μου δημιουργει ενα ψευδο αισθημα νοσταλγιας, αφου ναι μεν μου φερνει εικονες και αλλα στο μυαλο, αλλα δεν το εζησα ποτε ουσιαστικα, αρα μπορω να το απολαυσω τωρα. Γενικως νομιζω πως αυτο ειναι κατι που συμβαινει σε μικρο ή μεγαλο βαθμο συνεχεια, δεν ειναι τυχαια ολη η 70ιλα οποιουδηποτε καλλιτεχνη εγραφε χορευτικη/ηλεκτρονικη μουσικη στα 2000'ς, αλλα ουτε και τα παραδειγματα που εφερες με Strokes/White Stripes/Hives κτλ. Εδω ο κοσμος εχει αρχισει και ξανακουει bluegrass και country, τι να λεμε τωρα.

    Serious answer is serious.

  9. #9
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    (Chillwave)"]
    Το ερώτημα που προκύπτει είναι, τι έχουν τα έρμα μωρέ και ψοφάνε; Γιατί μπάντες όπως οι Kadavar, νέα παιδιά σα τα κρύα τα νερά (λέμε τώρα), να θέλουν να αφήνουν μαλλί και μουστακάρες για να γίνουν σα τον Pappalardi και να μη την παλεύουν για να διαμορφώσουν τις μουσικές ταυτότητες που θα μας οδηγήσουν στην κοινωνική χειραφέτηση και τον σοσιαλισμό; Χάσαμε κάτι στην πορεία; Μήπως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι; Πείτε.
    μπορει να υπάρχει μια εξαντληση στις ηδη υπάρχουσες φόρμες η οποια να μην επιτρέπει περισσότερους νεωτερισμούς με τα υπάρχοντα μέσα. μπορει οι μπάντες που ανέφερες να μην ειναι αντιπροσωπευτικές σε επίπεδο νεων ιδεών και έχοντας απλώς το εμπορικό σπρώξιμο να έφτασαν στ'αυτιά μας ευκολότερα. μπορεί ακομη κάποιες απ'αυτές (βλ. Kadavar πχ) να κάνουν ακόμη βρεφικα βήματα και να εξελιχθούν σε κάτι καλύτερο. 1000 μπορεί.

    εγώ με τα λίγα που καταλαβαίνω, εκανα κάποτε την απλή παρατήρηση : μπορεί η δεκαετία που πέρασε να μην χαρακτηριστηκε έντονα από κάποιες μουσικές ''επαναστάσεις'' (σε εισαγωγικά ο ορος φυσικά) αλλά δεν θα ήταν ακυρο να πεις πως ηταν μια δεκαετία άρνησης συντηρητικών μουσικών προκαταλήψεων καθώς και μια δεκαετία που συνδέθηκε τόσο έντονα με τους hipsters. βάσεις μπήκαν στα '90ς, με τα '00s να γιγαντώνουν το φαινόμενο σε όλες του τις εκφάνσεις.

    νομιζω πως η δεκαετία που διανύουμε (αν και ειναι εκπληκτικά δύσκολο να προβλεφθεί κάτι τέτοιο) θα είναι ωραία και θα έχει να πει απολύτως δικά της πράγματα, αν αναλογιστούμε πως εδώ και χρόνια γίνονται ζυμώσεις που κάποτε θεωρούσαμε ανήκουστες.
    Last edited by Μελαγχολικός Χοντρούλης; 18-07-2012 at 11:49.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  10. #10
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ρε γενικά όσο κι αν έχουν πάρει στοιχεία από παλιότερες εποχές, μπάντες κλπ, ο όρος μίμηση ή αντιγραφή δεν είναι καθόλου σωστός.

    Μίμηση ή αντιγραφή είναι μια μπάντα που παίζει μόνο διασκευές σε μαγαζάκια για το μεροκάματο.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Μίμηση ή αντιγραφή είναι μια μπάντα που παίζει μόνο διασκευές σε μαγαζάκια για το μεροκάματο.
    Αυτό δεν είναι ούτε μίμηση, ούτε αντιγραφή, είναι tribute.

    Όταν εγώ λέω μίμηση ύφους, είναι τελείως ξεκάθαρο:
















  12. #12
    Member Wicked Skull's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    On a dirty floor of a filthy basement?
    Posts
    72

    Default

    απ' τη στιγμή που ο "καλλιτέχνης" δημιουργεί κάτι που, επιρρεασμένο εμφανώς από κάτι παλιό (ή χρησιμοποιώντας κάτι παλιό σα βάση), έχει κάποια νέα πράγματα να δώσει (σαν σύνθεση, ταυτότητα, κλπ) τότε δε βρίσκω λόγο ανησυχίας γι αυτή τη μίμηση. Απ' τη στιγμή δηλαδή που αυτό που ακούμε είναι καλό, εγώ δεν ανησυχώ.

    Περισσότερο για παράδειγμα με ανησυχούν crust μπάντες, οι οποίες τόσο μουσικά όσο και υφολογικά μιμούνται σύγχρονούς τους, χωρίς να προσφέρουν απολύτως τίποτα καινοτόμο ή ξεχωριστό. Το ίδιο και metalcore, το ίδιο και και και

    Θεωρώ ότι μέχρι το όλο ψευδοκίνημα του revival να παρουσιάσει κάτι το εξωπραγματικά βαρετό/άθλιο/ξανακορεσμένο, μπορούμε ήσυχοι να το απολαμβανουμε.

    Παρεπιπτοντως αυτο το ηλεκτρονικο παραπανω γαμησε

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μαζί σου. Κι εγώ δε λέω ότι με χαλάει απαραίτητα, ίσα ίσα, σε περιπτώσεις γουστάρω τίγκα:



    Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει.

  14. #14
    Member Wicked Skull's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    On a dirty floor of a filthy basement?
    Posts
    72

    Default

    πραγματικά δεν έχω ιδεά. Κάπου κάποιος είπε ότι πάντοτε ως άνθρωποι που δε καταφέραμε να ζήσουμε συγκεκριμένα πράγματα, γοητευόμασταν από παλιούς καιρούς, παλιές μόδες, παλιά ιδιώματα και θα συμφωνήσω. Λίγο ο ρομαντισμός, λίγο και η ανικανότητα του να δημιουργήσεις κάτι το εξωπραγματικά καινούριο και δικό σου (δεν είναι κακό αυτό, ας είμαστε ρεαλιστές. Δεν είμαστε και όλοι propagandhi) πιστεύω ότι συντελούν σ αυτή την τάση. Πάντα όμως από πίσω κρύβεται η διάθεση να παίξεις μουσική και αυτό είναι το όμορφο. Από κει και πέρα δε ξέρω τί άλλο.

    Πάντως πραγματικά πιστεύω ότι υπάρχουν δυνατότητες να εξελίξεις αυτό τον ρέτρο ήχο και να τον κάνεις δικό σου, με τρανταχτό παράδειγμα τους Terrible Feelings (και όλο αυτό το soft wave / pop punk) οι οποίοι κυκλοφόρησαν για μένα τον δίσκο της χρονιάς, κι έναν από τους αγαπημένους μου των τελευταίων χρόνων.

  15. #15
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Μαζί σου. Κι εγώ δε λέω ότι με χαλάει απαραίτητα, ίσα ίσα, σε περιπτώσεις γουστάρω τίγκα:

    Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει.
    Ναι πες μας τι ακριβώς εννοείς όμως, για να μπούμε κι εμείς στην κουβέντα λίγο καλύτερα.

    Συμβαίνει διότι η μουσική έτσι όπως την ξέρουμε δεν υπάρχει για πάνω από 50-60 χρόνια. Είναι λογικό να στενεύει το περιθώριο της "καινοτομίας" και να μεγαλώνει η επανάληψη ήχων περασμένων δεκαετιών. Τώρα για το τι θεωρούμε επανάληψη-αντιγραφή-μίμηση-επιρροή κλπ είναι εντελώς υποκειμενικό.

    Επίσης τι ακριβώς θεωρείς εσύ εντελώς καινοτόμο που δεν είναι επηρεασμένο από παλιότερα πράγματα? Δώσε μας ένα παράδειγμα της τελευταίας δεκαετίας ας πούμε.

    Εμένα άλλο με προβληματίζει πιο πολύ. Άμα ψάξεις στα 90'ς ξέρω γω θα βρεις 20983475 μπάντες, ακούσματα, μπλα μπλα ενώ από το 2000 και μετά έχουν λιγοστέψει φανερά. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω στον εαυτό μου. Ενώ κανονικά δε θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο? Την εποχή που μπορείς να φτιάξεις μουσική με ένα cubase και με το νετ που λέει ο λόγος, η μουσική να πέφτει ποιοτικά πολύ.

    Ένας βασικός παράγοντας βέβαια για όλη την κουβέντα που κάνουμε είναι ότι η μουσική βιομηχανία έχει σκατέψει υπερβολικά. Παίζει ρόλο και στο να διαμορφώνει "μόδες" τύπου <<τώρα μόνο vintage>> ή ακόμα και στο να απορρίπτει και δίνει πούλους σε μουσικές που αξίζουν γιατί δεν ανταποκρίνονται στα δικά τους μαλακισμένα κριτήρια.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Similar Threads

  1. Grandfathers 80’s Revival Parties
    By postyourevent in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-2010, 21:18
  2. AVENGER LIVE IN ATHENS - ΞΗΓΑΣ - THE REVIVAL OF NWOBHM
    By UNDERGROUND_POWER in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2009, 22:28
  3. TYSONDOG - THE REVIVAL OF NWOBHM II
    By UNDERGROUND_POWER in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 11-09-2009, 17:26
  4. Replies: 11
    Last Post: 13-05-2009, 13:28
  5. Rpg Section Revival
    By Kain in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 19
    Last Post: 08-07-2005, 01:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •