Results 1 to 15 of 197

Thread: Αυτό το Καβινσκοειδές ηλεκτρονικό με τα synthesizers - 80's Revival (Synthwave)

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Αυτό το Καβινσκοειδές ηλεκτρονικό με τα synthesizers - 80's Revival (Synthwave)

    Επειδη ναι μεν ειναι ηλεκτρονικα αλλα οχι περιεργα, και επειδη δεν ειναι ουτε χαουζακια ουτε τρανσιδια, ουτε κατι αλλο για το οποιο ηδη υπαρχει θρεντ, ας ανοιξω αυτο. Περαν του διασημου Nightcall (που δεν ειναι καν αντιπροσωπευτικο του ειδους) απο τον Kavinsky που εγινε πασιγνωστος μεσω του soundtrack για το Drive, υπαρχουν πολλα διαμαντακια ειτε απο τον ιδιο ειτε απο πολλους αλλους. Δε θελω να κανω το πρωτο ποστ ως ενα youtube thread ποστ, οποτε απλα θα αναφερω λιγα αντιπροσωπευτικα που εχω βρει μεσω youtube (καποια ειναι αρκετα δυσευρετα με αλλους τροπους :/) εγω και ακουω, και ψηθειτε να προτεινετε οτιδηποτε παρεμφερες σε αυτο το υφος, δηλαδη σε ηχους που θυμιζουν ταινιες τυπου Goonies, Νιντεντο το ΝΕΣ μονο, ξανθιες με μεγαλα βυζια και μαλλια με πολυ ογκο, Lamborghini Countach και ρουχα σε ολες τις αποχρωσεις του ροζ του μωβ και του πορτοκαλι.

    Ξεκιναω με Lazerhawk και So Close, ατμοσφαιρικο με σολιδια απο συνθια και λολ, με τη Λαμποργκινι που ελεγα πρωτη μουρη (τωρα το ειδα ε.), και συνεχιζουμε με τους ιδιους και King Of The Streets που ειναι λιγο πιο χεβι κατασταση. Περναω στους Power Glove (καλυτερο ονομα εβερ, σιγουρα το πηραν απο το γαντι του νιντεντο) και αλλα τρια κομματια, το Streets Of 2043, το Crypt που θα μπορουσε να ειναι soundtrack του Castlevania και το Nightforce, που βρωμαει 80ιλα μεσω των πληκτρων και των samples του. Περναμε σε καποια ακομα πιο ρετρο, καποια κομματακια απο τους Flashworx που χτιζουν πολυ ομορφα, οπως το Odaiba Chase, το Futurisma και το One More Night In Tokyo.

    Συνεχιζω με Maethelvin και Delight, με Hot Space απο Midnight Club και με Galactic Melt απο τον θεο με το ονομα Com Truise, το οποιο ειναι και απο τα αγαπημενα μου, σε λιγο πιο συγχρονο υφος απο τα δυο προηγουμενα. Απο τον ιδιο, Karova (Endless Summer) για κατι πιο χαλαρο και καλοκαιρινο. Ουφ κουραστηκα, θα βαλω και Kavinsky αν και πασιγνωστος και δεν ταιριαζει με τον χιπστερικο χαρακτηρα του ER2012, αλλα τα συγκεκριμενα κομματια απλα γαμανε. Testarossa Autodrive και κοπανημα, 1986 βγαλμενο απο οποιαδηποτε ταινια δρασης της χρονιας εκεινης, Pacific Coast Highway για οδηγηση σε οποιαδηποτε παραλιακη και οχι μονο σε εκεινη, Dead Cruiser πολυ ατμοσφαιρικο, και τελος, ανεβασμενες ταχυτητες λιγακι με Wayfarer. Προφανης επιλογη επισης φυσικα το Derezzed απο Daft Punk, αλλα και σχεδον οτιδηποτε απο τα remixes του Tron soundtrack (Tron Legacy: Reconfigured (2011). Θα κλεισω με τα αγαπημενα μου απο ολα, τα Threshold και Pursuit απο Renegade, αλλα αυτο θα το βαλω σε youtube παραθυρακι, αχ τι καλα!!@~!~~~!`1!! Αν εχετε προτασεις ή/και σχολια, πειτε τιποτα ε. Πολυ γνωστα ονοματα και οι Keep Shelly In Athens και οι Washed Out, αλλα δε μου πολυαρεσαν, ειναι σε αλλο υφος καπως.


    Last edited by FIXXXER; 16-07-2012 at 14:54.

Similar Threads

  1. To Revival.
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 20-02-2013, 02:21
  2. Grandfathers 80’s Revival Parties
    By postyourevent in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-2010, 20:18
  3. TYSONDOG - THE REVIVAL OF NWOBHM II
    By UNDERGROUND_POWER in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 11-09-2009, 16:26
  4. Rpg Section Revival
    By Kain in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 19
    Last Post: 08-07-2005, 00:10
  5. ΑΥΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ!!!!
    By dyingfreedom in forum Athletics
    Replies: 12
    Last Post: 25-05-2005, 21:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •