Στοκ από πύον έχουμε, θέλετε?
Δεν έχω γενικά σε ιδιαίτερη εκτίμηση την Ισπανική σκηνή-τουλάχιστον την σημερινή- εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Η λαίλαπα του γαμημένου του ska από την μία πλευρά, το βαρετότατο crust αναμάσημα από την άλλη, έχουν φέρει την Ισπανική σκηνή σε σχετική ανυποληψία. Και μην ακούσω μαλακίες για "σκηνή της Barcelona πριν 4-5 χρόνια=η μεγαλύτερη του κόσμου". Εντάξει, οκ Destino Final, Invasion κτλ αλλά κανένας τους δεν θα γίνει ούτε Eskorbuto, ούτε R.I.P, ούτε ΗΗΗ, ούτε Subterranean Kids, ούτε καν GRB και Anti-Dogmatikss.

H σκατίλα των Kangrena, βρίσκεται ολοκληρωμένη στο ντεμπούτο lp τους. Eδώ δεν μιλάμε για normal καταστάσεις, για δίσκους που θα έβγαζε τώρα η κάθε Deranged για μαζική κατανάλωση, αλλά για αγνή σαπίλα, χαοτική μαυρίλα, μηδενισμό στο έπακρο. Oi Exploited ακούγονται σαν μαέστροι της Φιλαρμονικής Βιέννης μπροστά στους Kangrena, αλλά δεν μπορούν ούτε να συγκριθούν σε πάθος, σε ωμό ήχο, σε αγνότητα.

Γενικά, πατήστε τα παρακάτω link με σχετική επιφύλαξη. Για εμένα, αυτή η μουσική, είναι σαν την Μελωδία Της Ευτυχίας στα αυτιά μου.