Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Αμοργός

  1. #1
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default Αμοργός

    Πάω 28/7 με 2/8 δώστε καμιά πληροφορία. Για κάμπινγκ μου είπανε Αιγιάλη , λέει χρειάζεται αμάξι =/ Κανα καλό μαγαζί,παραλία.
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  2. #2
    Senior Member thymios13's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    palaio psuxiko
    Posts
    146

    Default

    polu mouni

  3. #3
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Nα πας I.M. Χοζοβιώτισσας


    στα Ν.Α του οικισμού της Χώρας και σε βραχώδη περιοχή γνωστή ως Δαιμονότοπος
    http://www.amorgos.gr/el/54/?&nid=79
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  4. #4
    Heldmorder rebelos's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    fuck the border
    Posts
    1,734

    Default

    να πας στην παραλία που είχε γυριστεί το βαθύ γαλάζιο, από τα πιο όμορφα μέρη πάνω στο νησί
    I knew the pass was the safest play that's why i chose to go with a run

  5. #5
    Be Elevator Grief's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Beyond Dawn
    Posts
    211

    Default

    Το "Πέτρινο" έχει νόστιμο φαγητό (κυρίως πίτσες κ.λ.π.), από γλυκά στηρίζουμε το "Καλλιστώ" (ιδίως το σουφλέ σοκολάτας), και για καφέ να πας στην ταράτσα του "Γιασεμί", που έχει ωραία θέα/ατμόσφαιρα. Επίσης, υπάρχει ένα παμπάλαιο καφενείο μπροστά στην στάση του λεωφορείου, για το οποίο είχαν γυρίσει κι ένα ντοκυμαντέρ. Όλα αυτά βρίσκονται στη Χώρα. Από παραλίες προσωπική αγαπημένη η Αγία Άννα. Αν βρεις όχημα, να δεις και το ναυάγιο στην άλλη πλευρά του νησιού. Για βράδυ μόνο Que στην Αιγιάλη.

  6. #6
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Έχω πάει 2 φορές. Είναι αρκετά must απ'ότι κατάλαβα όλα αυτά τα χρόνια (η παρέα μου πάει κάθε χρόνο από το 2008 λολ). Έχει πολλές γκόμενες, ωραία μουσική, πολύ φοιτητιλίκι και ιστορίες. Διαπιστώνω ότι ο μέσος όρος ηλικίας των επισκεπτών πέφτει με τον καιρό βέβαια. Καλή επιλογή imo αν κάποιος θέλει να καυλαντίσει γενικώς και αορίστως. Το μόνο που με ενόχλησε είναι η στενή λωρίδα της Αιγιάλης στην οποία βαριέσαι να πηγαινοέρχεσαι. Όλη η μέρα περιφέρεται γύρω από το Que, το οποίο είναι μαγαζάρα βέβαια.

  7. #7

    Default

    το καμπινγκ της αιγιάλης καθαρό και καλό (εκτός αν μιλάμε για αύγουστο που γίνεται της πουτάνας) αλλά οι ιδιοκτήτες το 2007 τουλάχιστον, μετά τις 11.00 το βράδυ κάνανε περιπολίες με φακούς και διώχνανε τις παρέες με φοβερά αγενή τρόπο "αμα γουστάρετε παρεάκι τα κουβαδάκια σας και σ'αλλη παραλία" και τέτοια. φυσικά το καφέ του κάμπινγκ βάραγε μουσική μέχρι τις τέσσερις το πρωί ξέρω γω.

    το the que στην αιγιάλη στάνταρ βραδυνός προορισμός, αλλά δεν έχει και τίποτα άλλο εκεί κοντά, κάτι ρακάδικα μέχρι τις 2.
    θές οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο αν είναι να πας στις παραλίες στο δυτικό μέρος που είναι και οι πιο "χάσιμο". πολύ όμορφη και η χώρα και τα Θολάρια πάνω από την αιγιάλη.

    και γενικά φουλ μάλαμας, θανάσης, αλκίνοος, σε οποιαδήποτε σκηνή, παρεάκι, γωνιά, τουλάχιστον το '07 που πήγα, αν έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω πάνε και πέντε χρόνια....

    παραλίες, "Λεβρωσσός" λίγο πιο πάνω από την αιγιάλη, 20 λεπτά με τα πόδια, κλασσική αμμουδιά και ωραίο μαγαζάκι από πάνου με θέα στον όρμο της αιγιάλης, και μετά κλάσεις ανώτερες, "Αγία Άννα" και "Μούρου" κοντά στην χώρα της αμοργού και στη μονή χωζοβιώτισσας. άπαιχτα, κρυστάλλινα νερά, βραχώδεις.

    Χοζοβιώτισσα, ψήνεσαι δεν ψήνεσαι για θρησκευτικά, είναι εντυπωσιακότατη και πάντα αξιόλογος προορισμός.
    Last edited by alaiah; 14-07-2012 at 03:52.
    η αβάσταχτη πλαδαρότητα του αδυνατισμένου θράσερ

  8. #8

    Default

    επειδή φέτος η φάση έχει ψηθεί για αμοργό

    μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του σχετικά με το τι παίζει εκεί κάμπινγκ, παραλίες κτλ?

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πήγα το 1999 οπότε δε θα έχει και μεγάλη αξία η γνώμη μου. ξέρω ότι υπάρχει ακόμη το camping στην αιγιάλη και στα κατάπολα. από τα δύο διαλέγεις αιγιάλη. για έξω πρέπει να ανηφορίσεις στη χώρα. παραλίες δεν είδα, ξυπνούσαμε το απόγευμα, αλλά στάνταρ έχει καλές
    Rock or Nothing

  10. #10
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    ωραιο νησακι για οποιον ψηνει να ειναι πολυυυυυυ ηρεμος (ειχα παει προπερσυ). Γενικα παιζει μιξ γκρουβαλοι με φοιτητες κλπ. Μεσα του επομενου μηνα παιζει και το UP fest στο οποιο συνιστω να πατε γιατι παιζουν αρκετες μπαντες φιλων μου. Θα ειναι τιγκα στο κοσμο για οποιον γουσταρει κοσμο.

    Τοπογραφικα μου θυμιζε λιγο νορβηγια, καθως τα βουνα (στην αιγιαλη τουλαχιστον) ειναι αρκετα αποκρυμνα. Αν θελετε να κοψετε βολτες να πατε με κατι εντουροειδες κατα προτιμηση γιατι εχει μεγαλες αποστασεις και νομιζω αρκετους χωματοδρομους προς καλα μερη.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  11. #11
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Γενικά όπου και να πας θα είναι ωραία
    Για μπάνιο σε φοβερή παραλία με φυσικές σκιές προτείνω την αμουδερή (με άμμο)
    Για φαγητό ανεπιφύλακτα πας στου Κυρ Γιάννη και αν έχει φρέσκους σαλούμπαρδους είναι μονόδρομος η επιλογή, αν θες κανένα μαγειρευτό που να μην είναι τουριστικό τότε οποσδήποτε στην κυρία Μαρίνα (το λιμανάκι λέγεται το μαγαζί) , οπωσδήποτε τρως φάβα και ζητάς έξτρα κάπαρι.
    Για νυχτερινή ζωή δεν έχει και κάτι εξτριμ, σίγουρα στο Φαροστάσι για κανένα ποτάκι χαλαρό με λάουντζ μουσική , για πιο ροκέ καταστάσεις (μην φανταστείς κάτι εξτριμ), θα πας στο Tolis place , είναι ένας ξεχασμένος παλιοροκάς Αθηναίος που απλά κάνει το κέφι του. Σε φάση που βαριέται παίζει να μην έχει καθόλου μουσική ή να σου πει τράβα βάλε μόνος σου.


    Spoiler
    Δεν έχω πάει ποτέ Αμοργό αλλά ήθελα κάτι να γράψω, πιστεύω να βοήθησα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #12

    Default

    χαχα σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες

    παίζει να πετύχουμε το φεστ

  13. #13
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    εχει νυχτερινη ζωη παιζει το discotheque (ολοι το λενε que) στην αιγιαλη που δουλευει 10-8 το πρωι και ο ιδιοκτητης ειναι ενας χιππης που φημες λενε οτι ασχολειται με "αγροτικαι εργασιαι". Εχει δεντρα σαν μεγαλα αρμυρικια που κανουν φουλ σκια και σε αφηνει να κοιμασαι χυμα απο κατω (ακριβως πισω απο τη μαντρα) ενω τα βραδια αναβουν και φωτιες. Εμεις τον κερναγαμε κατι κερασακια που ειχαμε φερει με κατι φιλους που πηγαμε για λαιβ και στο τελος τον κερασαμε τοσο που εκλασε μαλλι και κερασε ολο το μαγαζι ο,τι επινε. Οταν ξεκλασε απελυσε ολους τους υπαλληλους και την επομενη τους ξαναπροσελαβε. Επισης κραζει φουλ τους νεοδηθενοχιππιδες σαλβαρι φοιτητης και το παιζει μαμουσουτου αλλα ο γιος του ειναι τετοιος και ειναι και ομορφοπαιδο οποτε καταλαβαινεις οτι εχει φουλ επιτυχιες στις κυριες Το μαγαζι κατα βαση (απο οτι λενε) το "κραταει" για να μην ανατιναχθει ενας ανηψιος του που ειναι bodybuilder και δουλευει στη κουζινα. . Η παραπανω ιστορια ειναι αληθινη.
    Αυτα θυμαμαι γιατι ημουν κοκκαλο συνεχεια.

    υ.γ. Του χαμε σπασει και τη καμηλα δε ξερω αν την εφτιαξε αλλα ειχε γινει της κακομοιρας, πολυ καλο το live.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #14
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Λέω και γω, δε σου είχε συμβεί τίποτα...
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #15

    Default

    Τώρα που γύρισα από μίνι τουρ, λέω να γράψω δύο πράματα για αυτήν την νησάρα για όσους έχουν σκοπό να πάνε αλλά και για όσους πήγαν και δεν είδαν τίποτα (Raven γκούχου γκούχου)

    Από παραλίες πήγαμε αγία άννα, σύρμα, μούρο και μπρόστα στο κάμπιγνκ της αιγιάλης. Αγία άννα υπέροχος βυθός αλλά μικρή οπότε γέμιζε πολύ. Μούρος από τις πιο ωραίες παραλίες που έχω πάει. Οι 3 πρώτες με βότσαλα - βράχια και αρκετά δροσερές. Στο μούρο μάλιστα έχει και ώραιες σπηλιές κατά μήκος της παραλίας. Απαραίτητα μάσκα - αναπνευστήρας, καθώς ο βυθός είναι υπέροχος. Πεταχτήκαμε και μια μέρα κουφονήσια, εξίσου ώραια. Δυστυχώς και εγώ και η φίλη μου είμαστε ανεπρόκοπες και δε έχουμε δίπλωμα, οπότε δε έπαιζε μεταφορικό για να πάμε και σε άλλες παραλιές.

    Ανεβήκαμε και στη μονή Χοζοβιώτισσας, στην οποία για να μπεις πρέπει να είσαι φουλ καλυμένος, για να μην ξεσηκωθεί ο Κύριος . Ως και με κοντομάνικο είχαν θέμα. Ωστόσο η θέα σε αποζημιώνει.

    Και ήρθε η ώρα για το φαγητό <3 <3 . Και στην αιγιάλη και στην χώρα φάγαμε καταπληκτικά και με καλές τιμές. Αιγιάλη τιμήσαμε "αμοργιαλις" το οποίο βρίσκεται μπροστά στο λιμάνι, κάθε μέρα διαφορετικό μενού και ωραία μεζεδάκια. Στη χώρα φάγαμε στο "τρανζιστοράκι" το οποίο είχε εξαιρετικό ταλαγάνι. Ψαρικά δε τρώω, αλλά η φίλη μου έλεγε ότι παντού είναι ωραία. Ψημένη ρακή υπέροχη, αλλά δε καταλαβαίνεις πότε σε χτυπάει
    Σουρεάλ κατάσταση στη χώρα, όπου για να μπεις στο κάστρο-φρούριο που έχουν παίρνεις το κλειδί αλά φορτ μπουαγιάρντ από ζαχαροπλαστείο.

    Μείναμε στο κάμπινγκ στην αιγιάλη, αν και το νησί προσφέρεται και για ελεύθερο, αλλά η φίλη μου δε ήθελε. Θετική έκπληξη το κάμπινγκ. Φθηνό εστιατόριο και φούρνος μέσα. Πιστολάκι, χαρτί και σαπούνι στις τουαλέτες και μπρίζες παντού χωρίς χρέωση.

    Δυστύχως κατεβήκαμε την εποχή που σε όλη την ελλάδα είχε κακοκαιρία και ημασταν με 22 βαθμούς και φουλ αέρηδες, και δυο μέρες δε μπορέσαμε να πάμε για μπάνια

    Επίσης είχαμε την ελπίδα ότι δε θα βλέπαμε πολυτεχνίτες από σαλόνικα αλλά και εκεί γεμάτα ήταν

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •