Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: Σκύρος

  1. #16
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Άμα θέλει κανείς έξτρα πληροφορείες να πει.

  2. #17
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Τέλεια.
    Εγώ θα ήθελα να μου πεις λοιπόν τι γίνεται στην κυραΠαναγιά γιατί φαίνεται πως στον Άγιο Πέτρο μαζεύει κόσμο και δεν είναι σίγουρο ότι θα βρούμε ωραίο μέρος να στήσουμε και επίσης αν έχεις ιδέα αν άλλαξε φέτος κάτι με τους μπάτσοι αν και ντάξει, φαντάζομαι δύσκολο φέτος να άρχισαν να κυνηγάνε τους τεντιμπόιδες. Τέλος, όποιο άλλο καλά κρυμμένο μυστικό θες να ρουφιανέψεις, μη διστάσεις!
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  3. #18
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    (μιλάω μόνος μου)


    Άγιος Πέτρος
    Κόσμος παντού, οικογένειες, παιδάκια, γάτες (!) και υπερήλικες γυμνιστές. Η παραλία μπροστά μέτρια, ο κόσμος λίγο "κάπως", γενικά τα 2/3 του κόσμου ήταν παρέες που πάνε εκεί χρόνια, ερχόντουσαν νέες παρέες και χαιρετούσαν τη μισή παραλία ω μα τι κάνετε πως είστε και σεις εδώ πως περάσατε το χειμώνα ακόμα να πάρει αμυντικό χαφ ο χοντρός χαχαχα. Αυτό είχε το κακό ότι εμείς που ήμασταν νέοι στη Φάση δεν πήραμε εισιτήριο να στήσουμε στο ωραίο κομμάτι από το οποίο διακριτικά μας απέτρεψαν να κοιτάξουμε με την ησυχία μας (οπότε και για να είμαι απολύτως δίκαιος δεν ξέρω καν αν υπήρχε χώρος αλλά λογικά υπήρχε και δεν έχει σημασία), βρήκαμε συμπαθές σημείο και αράξαμε τέλος πάντων. Είχε λοιπόν κάμποσο κόσμο αλλά δεν είχε φασαρία μεσημέρια/βράδια, λαός κατέβαινε απλά για ένα μπάνιο το πρωί και έφευγε απογευματάκι, δεν ξέρω γιατί αφού μέτρια παραλία είπαμε. Ήταν καθαρά γενικά, λογικό αφού μιλάμε κυρίως για λόκαλς που πάνε χρόνια. Το κακό των ίδιων λόκαλς όμως ήταν οι δυο κατασκευές που είδαμε, μια χοντρικά 2,5χ1,5 αυτοσχέδια ξύλινη ντουλάπα με κάθε λογής κουζινικό που ο ένας είχε μόνιμα τοποθετήσει ανάμεσα στη σκηνή και στην αμαξάρα του και η αυτοσχέδια εξέδρα παύλα μπιτσμπαρ παύλα υπερυψωμένο δωμάτιο που είχε σιάξει ένας άλλος, φαντάζομαι γιατί φύση μεγάλε. Επίσης, επιβεβαιώνω ό,τι λέει ο Ρέιτζ στην προηγούμενη σελίδα. Κωλοαχινοί.

    Άγιος Πέτρος 2
    Η ταβέρνα. Τα βράδια που δε με πιάνει ο ύπνος γράφω σονέτα για αυτήν την ταβέρνα. Για τη λαδόπιτα, για το γεμιστό μπιφτέκι, για το κρασί, για το παρανοϊκό κοκορέτσι. Με πολύ σοβαρές ποσότητες φαγητού και κρασιού δεν πληρώσαμε ποτέ πάνω από 15 ευρώ το άτομο. Μετά από χρόνια θα μου λένε Σκύρο και θα θυμάμαι μόνο την ταβέρνα.

    Τα υπόλοιπα
    Μώλος ωραία παραλία, είναι η παραλία που θα πάνε περισσότερες φορές όσοι μένουν στη Χώρα άρα έχουμε 2-3 μπιτσόμπαρα με ξαπλώστρες, 3-4 ουζοταβέρνες στο κύμα με αναμενόμενα μέτριο φαγητό και υψηλές τιμές, ωραία άμμο και κόσμο γενικά, αν και επειδή είναι μεγάλη παραλία είναι απίθανο να μη βρει κάποιος χώρο χωρίς να τον ενοχλούν. Η Χώρα καλούλα, το Κάστρο κλειστό, η Κυραπαναγιά ωραία παραλία αλλά δεν είχε ούτε μισή σκηνή εκτός αν εννοούσαν ότι θα μπορούσαμε να στήσουμε στο σημείο γύρω στα 200-300 μέτρα από την ΚυραΠαναγιά όπου όντως υπήρχαν πεντέξι σκηνές αλλά ήταν άσχημο και είχε σφήκες και απόσταση για μπάνιο και τελικά μείναμε ένα βράδυ μόνο εκεί και αντίο. Στην εν λόγω παραλία, έχει δύο ταβέρνες, η μία εκ των οποίων έχει γεμίσει τον κόσμο με πινακίδες που διαφημίζει ότι ΟΥΖΟΜΕΖΕ 2 ΕΥΡΩ, πήγαμε, πήγε με ύπουλα μέσα να μας φέρει μεζεδάρες πανάκριβές αλλά υπήρξαμε έξυπνοι και αποτρέψαμε κάθε τέτοιο ενδεχόμενο. Λίγο αργότερα βαριόμασταν να κουνηθούμε, είπαμε να μας φέρει τέλος πάντων μια μεζεδάρα, είπαμε χταπόδι, ήταν χάλια, πληρώσαμε, φύγαμε και δυο ώρες μετά κάναμε τα μαθηματικά μας και είδαμε ότι μας χρέωσε 9 ευρώ για κονσέρβα. Άρα τελικώς υπήρξαμε ηλίθιοι. Επίσης, πεταγόταν ό,τι και να λέγαμε και με λίγα λόγια ήταν αρχιδάμπουρας.
    11 ευρώ ο επιβάτης, 29 το αυτοκίνητο για το πλοίο από Κύμη. Δεν έχω να σημειώσω τίποτε άλλο, στο Νησί συνολικά βάζω δύο αστεράκια, ευχαριστούμε πολύ.

    (α, σημείωση, ήμουν εκεί πριν 3 εβδομάδες, όχι τώρα κοντά στη σούπερ χάι σήζον)
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  4. #19
    Γεννήθητω Δημοκρατία Χάρπερ Λιούις's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Πλατεία
    Posts
    204

    Default

    Σόρρυ δεν απάντησα. Έπρεπε να στείλεις πιέμ. Αν και βλέπω ότι καλά κινήθηκες.

    Πηγαίνω στην Σκύρο πάνω από 10 χρόνια. Έχω κάτσει μέχρι και ένα χρόνο σερί. Μπορώ να πω ότι την ξέρω σαν την αριστέρη παλάμη μου. Την δεξία ακόμα την περιεργάζομαι.

    Ο κόσμος δεν είναι ο καλύτερος. Είναι χωριάτες, απολίτιστοι με σκόπο το κέρδος και το γδάρσιμο των τουριστών. Κόμπλεξ το λένε κάποιοι, νεοελληνισμό το λένε άλλοι. Άγνοια τουριστικής πολιτικής το λέω εγώ. Η σκύρος δεν είναι νησί. Ένα μεγάλο χωριό με θρησκόληπτους και "ξένοι φύγετε από τα χωράφια μας" από τη μία και ένα νέο κόσμο με ανοιχτή αγκαλιά για κάθε πεινασμένο σπουργιτάκι.

    Τονίζω το πεινασμένο μιας και ταβέρνες και μαγαζιά (Αγ. Πέτρος, Ασημενός, Λάμπρος, Πέρασμα, Κάβος, Juicy κτλ) δεν κάνουν τίποτα παρά να προσφέρουν μερίδες γκοτζίλα και ποιότητα ΑΑ.

    Από παραλίες δεν λέει πολλά. Μαρκέσι, Αγαλίπα, Σαρακηνό και λίγο ο Πεύκος. Το νησί..ε..χωριό δεν είναι για νέους και vegan. Χρειάζεται καλή, μεγάλη παρέα και μεγάλο στομάχι.

    Για περισσότερα..έχω και άλλο ελεύθερο χρόνο να συνθέσω αράδες. Απλά ζητήστε το.



    Στηρίζουμε κάθε σκυριανό σύντροφο και μαχόμαστε αντιφασιστικά για καθαρές Σποράδες από σκατά.

  5. #20
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Μάλλον θα κινηθούμε προς το νησί περί τα τέλη Ιουλίου. Μέχρι τώρα μας έχουν πει για Άγιο Πέτρο αλλά επειδή ανεμένεται πανηγύρι την εποχή που θα πάμε υπάρχουν εναλλακτικές? Επίσης το σκέφτομαι για αμάξι..
    I've got an infinite number of places to go, the problem is where to stay

  6. #21

    Default

    Ααα τώρα το βλέπω το θρεντ. Πατρίδα ρεεε!

    Μακάρι να είχαμε εξοχικό εκεί να πήγαινα κάθε χρόνο κάμποσες φορές.
    Λατρεύω την ηρεμία του νησιού και τους χαλαρούς ρυθμούς, τις γιαγιούλες που κεντάνε στα σοκάκια και ανοίγουν το σπίτι τους για κέρασμα, το απίστευτο ξινοτύρι της θείας μου με συνοδεία φρέσκου ζεστού ψωμιού στον ξυλόφουρνο, την απίστευτη θέα απ'τον Μπρουκ και το Κάστρο, τα εκκλησάκια που είναι σκόρπια παντού, τις παραλίες με τα πεντακάθαρα νερά, τα άγρια τοπία π.χ. όπως στην παραλία Καρεφλού, την φάρμα με τα πόνυ, τα αγριοκάτσικα σκαρφαλωμένα στα βράχια, τον Κάβο στην Λιναριά και την υποδοχή που κάνει στον 'Αχιλλέα'...και πόσα πράγματα ακόμα! Τελευταία φορά είχα πάει τέλος Οκτώβρη και πέρασα υπέροχα όπως πάντα. Τ'αγαπώ αυτό το νησί.

  7. #22
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •