Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Μάνη - Mani

  1. #1
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default Μάνη - Mani

    επειδη ετοιμαζετε 3μερο με αυτοκινητο για peloponisos trip με μπαφιδια και fu manchu στη διαπασων,ας πει κανας τσακαλος τιποτα για μανη, γιατι ειμαι αρχαριος
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  2. #2
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    επειδη ετοιμαζετε 3μερο με αυτοκινητο για peloponisos trip με μπαφιδια και fu manchu στη διαπασων,ας πει κανας τσακαλος τιποτα για μανη, γιατι ειμαι αρχαριος
    γιατί δεν πάς σε καμια καλαμάτα?
    [/URL]

  3. #3
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    επειδη ετοιμαζετε 3μερο με αυτοκινητο για peloponisos trip με μπαφιδια και fu manchu στη διαπασων,ας πει κανας τσακαλος τιποτα για μανη, γιατι ειμαι αρχαριος
    GG κοντά στα μέρη μου θα πας. Αν εννοείς Λακωνική Μάνη κι όχι Μεσσηνιακή, άγριο και ξερό τοπίο είναι. Είναι επιβλητικότατο όμως, πύργοι και παλιές εκκλησίες παντού, παραδοσιακοί οικισμοί κλπ. Μπορείς να κατέβεις προς Γερολιμένα, οπωσδήποτε πρέπει πας Αρεόπολη (και να πας κι απ’ τα σπήλαια του Δυρού αν κάνεις κέφι), ενώ για μένα επιβάλλεται να πάς Βάθεια (Πέτρινους Πύργους έχει παντού, αλλά εκεί έχει καλύτερους και περισσότερους!!) και Πόρτο Κάγιο. Βάθεια θα πας μέσω Γυθείου (Γύθειο – Βάθεια είναι καμιά 60ριά χλμ) και περνάς και έξω από την Αρεόπολη, το σωστό όμως είναι να πας και από κει. Μετά τη Βάθεια, πάενε και Πόρτο Κάγιο, αν θυμάμαι είναι στο σημείο που χωρίζει ο δρόμος (από τη μία πας για Ταίναρο κι απ’ την άλλη για Πόρτο Κάγιο. Μπορεί να κάνω και λάθος εδώ όμως.)
    Επίσης μου θύμισες ότι παρόλο που ‘μαι Σπαρτιάτης και κατεβαίνω Σπάρτη αρκετά συχνά, προς Μάνη μεριά έχω να πάω αιώνες οπότε δεν ξέρω / μπορώ να σου δώσω και πολλές λεπτομέρειες. Και είναι κρίμα, πρέπει να ξαναπάω κατά κείθε και σύντομα. Ας πούνε και οι Μεσσήνιοι για τα δικά τους!
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  4. #4
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    επειδη ετοιμαζετε 3μερο με αυτοκινητο για peloponisos trip με μπαφιδια και fu manchu στη διαπασων,ας πει κανας τσακαλος τιποτα για μανη, γιατι ειμαι αρχαριος
    Το πρωτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι δεν υπαρχει "μεσσηνιακη" μανη.

    Απο εκει και περα Γυθειο και μετα Αρεοπολη, η οποια ειναι το κεντρο της περιοχης ουσιαστικα, και κανεις και μια βολτα κτλ

    Προς τα κατω, εχει μια διασταυρωση οπου αριστερα πας παραλιακα απο "το νεο δρομο" περνας διαφορα χωρια μεχρι να φτασεις θαλασσα (Κοτρωνα -> Σκουταρι -> και πισω Γυθειο) , η πας δεξια προς Γερολιμενα , Διρο αναλογα την ορεξη. Το γενικο πλανο (δες και χαρτη) ειναι με αρχη Αρεοπολη κανουμε κυκλο μεχρι να ξαναγυρισουμε.

    ΠΣ1 Για φαγητο δεν καθομαστε σε μαγαζια σε πλατειες και πιατσες ταξι, εαν εισαι κοντα στην Αρεοπολη ας πουμε πηγαινε μια μεχρι το Λιμενι για ψαρι.

    ΠΣ2 Οι δρομοι δεν εχουν γαμωλακουβες κτλ αλλα ειναι στενοι και με στροφες και εαν εισαι φοβισμενος οδηγος υπολογισε 50 χλμ ανα ωρα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχετε κανα update να προτείνετε? θα μείνω 3 μέρες κοντά στη Νεάπολη (για ελαφόνησο) - εκεί τα ξέρω τα κατατόπια, έχω ξαναπάει - και άλλες 4 στον πύργο διρού. ο,τιδήποτε αφορά τσίπουρα, σπήλαια, πύργους, πεζοπορείες, παραλίες κτλ είναι ευπρόσδεκτο. α, θα έχω και ποδήλατο.
    Last edited by Raven Lord; 18-08-2016 at 12:05.
    Rock or Nothing

  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    αν έρθεις στον άλλο τον Πύργο πάντως, τον καμμένο, θα μπορούμε να βρεθούμε σίγουρα!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    έχετε κανα update να προτείνετε? θα μείνω 3 μέρες κοντά στη Νεάπολη (για ελαφόνησο) - εκεί τα ξέρω τα κατατόπια, έχω ξαναπάει - και άλλες 4 στον πύργο διρού. ο,τιδήποτε αφορά τσίπουρα, σπήλαια, πύργους, πεζοπορείες, παραλίες κτλ είναι ευπρόσδεκτο. α, θα έχω και ποδήλατο.
    ναι, έχω να προτείνω να μείνεις ελαφόνησο, χε. δεν έχει τίποτα αξιόλογο η περιοχή, ή μονεμβασιά θα πας ή προς μάνη αλλά αυτή είναι πιο μακριά (1.30 ώρα οδήγηση).

    edit: τώρα πρόσεξα ότι μάλλον είσαι οφτόπικ και ρωτάς για την περιοχή στενά γύρω από νεάπολη που δεν ξέρω αν κρύβει γαμάτα χωριά και παραλίες.

  8. #8
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι, κυρίως για μάνη ρωτάω. τα άλλα τα ξέρω.
    Rock or Nothing

  9. #9
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    α κουλ, ας πει κανάς λάκωνας, εγώ κατέχω μεσσηνιακή μάνη (μέχρι λιμένι).

  10. #10
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Για όσους έχουν πάει

    Spoiler
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πήγα, είδα, γύρισα.
    γενικά το πλάνο έλεγε 3 ημέρες διαμονή κοντά στη Νεάπολη για εξορμήσεις σε Μονεμβασία και Ελαφόνησο και 4 ημέρες στον Πύργο Διρού για το γύρο της Μάνης. επίσης, είχα σχεδιάσει να έχουμε και ποδήλατα, αλλά μια μαλακία της τελευταίας στιγμής με ανάγκασε να τα αφήσω πίσω.
    εδώ είναι ένας χάρτης με τα κυριότερα μέρη που πήγαμε. https://drive.google.com/open?id=1Vi...KA&usp=sharing
    το πρώτο τριήμερο έμεινα στο Λάχι, ένα χωριό 3 km από Νεάπολη (η οποία δε λέει και τίποτα) - διαμέρισμα από airbnb, πολύ φθηνό και υπερκυριλέ, άνετο ακόμη και για 4 άτομα, με μια θέα στην ελαφόνησο και τα κύθηρα κάπως έτσι:

    στο χωριό υπήρχε και υπερτίμιο τσιπουράδικο (Άμα Λάχι) το οποίο κρατούσε ως αργά, οπότε μπορούσα να μείνω στην περιοχή πολύ καιρό, άνετα. γενικά, τα ποδήλατα θα ήταν μεγάλο ατού (θέλει οπωσδήποτε μια α φυσική κατάσταση αφού το ανάγλυφο της περιοχής είναι ζόρικο), γιατί η περιοχή ενδείκνυται για τέτοιου είδους δραστηριότητες. εμείς, βέβαια, χρησιμοποιήσαμε το χωριό ως ορμητήριο για τους προαναφερθέντες προορισμούς - τους οποίους εγώ έχω ξαναεπισκεφθεί πρόσφατα - και μας βόλεψε μια χαρά. η Νεάπολη από την άλλη, είναι τσιμπημένη από τιμές και δεν έχει κάτι που να αξίζει από ζωή.

    θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες για όλο το τουρ.
    Rock or Nothing

  12. #12
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default


    Λαχιώτης (και ψιλο-ιστορική μορφή του χωριού) ήταν ο παππούς_Λητς αλλά δεν έχω βρεθεί εκεί την τελευτάια δεκαετία. Αν καταλαβαίνω καλά απ'όσα γράφεις, δεν πρέπει να έχει αλλάξει και ιδιαίτερα. Έξτρα πινκς για το τσιπουράδικο που υπάρχει εκεί από πάντα

  13. #13
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    1η και η μισή 2η μέρα έφυγαν για Μονεμβασία, οι επισκέψεις στην οποία έγιναν καταδρομικού τύπου για να προλάβω να τη δείξω στη σχέση. είχε σάιτσιινγκ δηλαδή και κανα καφεδάκι - ήπια έναν από τους χειρότερους καφέδες της ζωής μου στο "ενετικό"... κρίμα τη θέα. λίγο πολύ η φάση εκεί είναι γνωστή:

    Spoiler
















    τη 2η μέρα προλάβαμε και μια βόλτα ελαφόνησο, την οποία γυρίσαμε καλύτερα την 3η μέρα. κ εκεί γνώριμα τα τοπία για 'μενα, ευτυχώς δεν είχε κύμα παρά τον αέρα και την αμμοβολή. ενδιαφέρουσα η ανάβαση στις σπηλιές του σίμου, για τις οποίες δε γνώριζα την προηγούμενη φορά. στο χάρτη φαίνεται και η διαδρομή για να ανέβει κανείς. εκεί θα συναντήσει την ακόλουθη εικόνα:

    Spoiler





















    κάποιος θεούλης είχε διαμορφώσει τη σπηλιά για να αράζει. μέχρι και πάτωμα είχε φτιάξει. είχε κ ένα κιβώτιο με κρασιά και τσίπουρα μέσα όπως και βιβλίο για να γράφουν οι επισκέπτες.

    οι υπόλοιπη ελαφόνησος ήταν αρκετά πιο εξελιγμένη - όχι πάντα με την καλή έννοια - από ότι 7 χρόνια πριν. ταβέρνες, καφέ και οικοδομές γενικά έχουν αυξηθεί αρκετά. κατά τα άλλα η θάλασσα στο σίμο παραμένει εξαιρετική και γενικά εξακολουθεί να έχει και τα καλά της.

    Spoiler

    χώρα


    μικρός σίμος





    και έτσι με ελαφρά αποχωρήσαμε για καφιώνα πύργων διρού για το 2ο μέρος του τουρ.
    Last edited by Raven Lord; 06-09-2016 at 20:35.
    Rock or Nothing

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post

    Λαχιώτης (και ψιλο-ιστορική μορφή του χωριού) ήταν ο παππούς_Λητς αλλά δεν έχω βρεθεί εκεί την τελευτάια δεκαετία. Αν καταλαβαίνω καλά απ'όσα γράφεις, δεν πρέπει να έχει αλλάξει και ιδιαίτερα. Έξτρα πινκς για το τσιπουράδικο που υπάρχει εκεί από πάντα
    από ότι κατάλαβα κ εγώ δεν έχει εκφυλιστεί από τον κακό τουρισμό. ντόπιοι και επισκέπτες που έχουν εξοχικό ή καταγωγή από εκεί. δεν είχε ενοικιαζόμενα και τέτοια δηλαδή. εκπληκτική θέα και σε 5 λεπτά τέτοιες χωμένες ερημικές παραλίες:

    Rock or Nothing

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το 2ο μέρος του ταξιδιού είναι το on topic της υπόθεσης.

    εκεί είχε πρώτη μέρα τουρ νοτιοδυτικής μάνης μέχρι το ναό του Ποσειδώνα στο ταίναρο - το υπαγόρευε κ ο αέρας, ανατολικά γινόταν της πουτάνας από κύμα. εκεί είδαμε τα εξής πραγματάκια:

    Spoiler

    Βάθεια




    μαρμάρι (η 2η μη οργανωμένη)


    ναός Ποσειδώνα


    κυπάρισσος



    πολύ πέτρινο και πύργο. θάλασσες ισάξιες νησιού.

    την επόμενη είχε σπήλαιο Διρού και βορειοανατολική μάνη μέχρι Οίτυλο.
    στο σπήλαιο είχα πάει ακριβώς πριν 27 χρόνια - 1989. νομίζω ότι είχαν ακριβώς τις ίδιες βάρκες και ακριβώς τους ίδιους ξεναγούς, μόνο που ήταν 27 χρόνια μεγαλύτεροι και πιο βαριεστημένοι. πάντως, αν σκεφτεί κανείς ότι των Ιωαννίνων είναι ακριβότερο και μικρότερο, αυτό εδώ αξίζει περισσότερο τα λεφτά του.

    Spoiler

    μερικές από το χερσαίο κομμάτι, στη βάρκα τραβούσα βίντεο










    μετά είχε αρεόπολη - λιμένι - οίτυλο (μέχρι το παλιό). κάπου στη διαδρομή ανάμεσα από το ν.οίτυλο και το καραβοστάσι πρόσεξα πεζοπορικό μονοπάτι οπότε σκεφτήκαμε να κάψουμε κανα τσίπουρο με την ευκαιρία. χαλαρά (βλέπε χάρτη) φτάσαμε μέχρι κάστρο κελεφάς.

    Spoiler

    στο δρόμο κάτι που έμοιαζε με μεσαιωνική χέστρα


    ξεπροβάλει ο στόχος


    με φόντο το παλιό οίτυλο


    εξωγήινο κρεμμύδι


    άντε πάλι πίσω



    έπαιξε ένα καφεδάκι στην παραλία κ ένα τσίπουρο στο λιμένι και επιστροφή στη βάση.

    τελευταία μέρα είχε βορειοανατολική μάνη - έκοψε κ ο αέρας τελείως. πρώτα μερικές βουτιές σκουτάρι
    Spoiler




    και στη συνέχεια τουρ μέχρι βαλτάκι (ναυάγιο) για τις κλασσικές κλισεδοφωτογραφίες.

    Spoiler







    η περιοχή ήταν φουλ στις φωλιές από χελώνες - ξέχασα να αναφέρω ότι είδα και live τεράστια χελώνα στην ελαφόνησο. γενικά, από πέρσυ στην κέρκυρα που είδα εκκόλαψη, το 'χουμε...
    φεύγοντας είδα και την πιο φιλική και γαμάτη μαύρη γάτα του σύμπαντος. παραλίγο να τη φορτώσω μαζί μου για πάνω...




    τέλος, το καθιερωμένο τσίπουρο της ημέρας στο Γύθειο
    Spoiler

    δεν ξέρω γιατί βγάζω μόνο χαλάσματα και πιθανούς στόχους ανακαίνισης...





    κατά την επιστροφή πάνω από το αυλάκι είχε γρήγορο πέρασμα από καρδαμύλη - ωραία φάνηκε - και καλαμάτα για καφεδάκι.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. AHAHAHA,ol de mani :P
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 03-02-2006, 14:53

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •