Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Σκύρος

  1. #1
    hunter/essayist Spearhead's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    aboard the Roi des Belges
    Posts
    15

    Default Σκύρος

    Καλησπέρα.

    Σκέφτομαι για διακοπές Σκύρο, τέλος Αυγούστου.
    Έχει πάει κανείς τελευταία;
    Ελεύθερο παίζει ή κυνηγάνε;
    "No amount of clothes can save the body when the guts are rotting out inside" AOF

  2. #2
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    πήγα πέρυσι ελεύθερο στον άγιο πέτρο (βόρεια).

  3. #3
    hunter/essayist Spearhead's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    aboard the Roi des Belges
    Posts
    15

    Default

    Α, άρα οκ να φανταστώ ε.
    Από κόσμο τι παίζει και από τιμές; Γενικά έχω ακούσει για κυριλέ κόσμο και άγγλους αρκετούς λόγω σεμιναρίων.
    Με το έτερον ήμισυ θα πάω και το πλάνο λέει καναδυο μέρες γύρα στο νησί και 4-5 ηρεμία και ακινησία, γέροι άνθρωποι.
    "No amount of clothes can save the body when the guts are rotting out inside" AOF

  4. #4
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Ναι, στον άγιο πέτρο δεν υπήρξε πρόβλημα με μπάτσους και είδα να στήνουν και αλλού. Άμα θες πληροφορίες για την συγκεκριμένη πες.
    Κόσμος στο νησί ήταν κυρίως οικογένειες. Έχει και το μπιτσόμπαρο, έχει και μερικά μπαράκια, όχι κάτι ιδιαίτερο όμως. Τιμές ψιλολογικές στις περισσότερες των περιπτώσεων, έχει κλασικά και πιο ακριβά οπότε ζήτα κατάλογο πριν κάτσεις δεν είναι κακό. Το πλοίο επίσης φθηνό ήταν. Γενικά ωραία το νησί και η Χώρα αλλά δεν το γύρισα όλο να σου πω τα best of οπότε για παραλίες κτλ google. ´Ο,τι θες ρώτα μήπως μπορώ να βοηθήσω.

  5. #5
    hunter/essayist Spearhead's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    aboard the Roi des Belges
    Posts
    15

    Default

    Άψογα.
    Να σαι καλά.
    "No amount of clothes can save the body when the guts are rotting out inside" AOF

  6. #6
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    τίποτα, καλά να περάσεις.

  7. #7
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Επειδή στο νησί δεν παίζει πολύς τουρισμός και δεν έχει και οργανωμένο καμπινγκ, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα με μπάτσους κλπ. Εξαιρετικό φαγητό θα βρεις σε μια ταβέρνα που λέγεται Μουριές ή Μουριά στο Καλικρί και σε διάφορα άλλα, οι τιμές πάντως τσιμπάνε απ' όσο θυμάμαι. Τοπ παραλία για μένα στο Μώλο βόρεια της χώρας, και η Καλαμίτσα άμα γουστάρεις πιο κρύα νερά. Τέλος, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, αλλά παλιά απο το λιμάνι (Λιναριά) έφευγε ένα καΐκι που σε πήγαινε "κρουαζιέρα" στις παραθαλάσσιες σπηλιές του νησιού, όπου αν είναι κωλόφαρδος παίζει να συναντήσεις φώκιες και έχει τα καλύτερα_νερά_του_κόσμου.
    Αυτά, ελπίζω να ξαναπάω κι εγώ κάποια στιγμή.

  8. #8
    hunter/essayist Spearhead's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    aboard the Roi des Belges
    Posts
    15

    Default

    Όλα ωραία ακούγονται.
    Κοίταγα λίγο το νησί στο google και φαίνεται 50/50, βορράς Σποράδες, νότος Κυκλάδες. Θενξ για τις πληροφορίες.
    "No amount of clothes can save the body when the guts are rotting out inside" AOF

  9. #9
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Ισχύει αυτό για το μισό μισό.
    Αν πας τελικά μην ξεχάσεις να χέσεις στο μνημείο του Μπρουκ, είναι πια παράδοση.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Ναι, στον άγιο πέτρο δεν υπήρξε πρόβλημα με μπάτσους και είδα να στήνουν και αλλού. Άμα θες πληροφορίες για την συγκεκριμένη πες.
    για πες ρε rage αν δε σου κάνει κόπος
    a monkey in silk is a monkey no less

  11. #11
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Με ρώτησε και άλλος με πμ οπότε για να μην λέω τα ίδια αντιγράφω μιας και δεν είναι προσωπικό. Αν έχει κάποιο θέμα με αυτό ας μου το πει.

    Quote Originally Posted by Άλλος
    Quote Originally Posted by rage for order
    Quote Originally Posted by Άλλος
    Quote Originally Posted by rage for order
    Quote Originally Posted by Άλλος
    Καλησπέρα,

    Σκέφτομαι να πάω Σκύρο για ελεύθερο camping. Δυστυχώς μπορώ μόνο 15αύγουστο και θα μπορέσω να κάτσω κανά τετραήμερο.
    Μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα για την παραλία του Αγίου Πέτρου;
    Υπάρχει μία ταβέρνα εκεί κοντά; Περπατιέται η απόσταση για να παίρνω κανά νερό;
    Πιστεύεις θα μαζέυει κόσμο τέτοια εποχή; Εσύ πότε είχες πάει; Αν πάω με αεροπλάνο, περπατάω μέχρι την παραλία με σακίδιο στη πλάτη;
    Τίποτα άλλο που θα έπρεπε να ξέρω;

    Σόρρυ για τον βομβαρδισμό, προσπαθώ να τα θυμηθώ όλα... :S
    Συγνώμη για την καθυστέρηση.

    Λοιπόν. Ο Άγιος Πέτρος είναι μεγάλη αμμουδιά με κάμποσους κατασκηνωτές. Μερικοί από αυτούς είναι και οικογένειες με παιδιά οπότε πρόσεχε που θα στήσεις αν δεν θες να ξυπνάς νωρίς το πρωί. Από πάνω έχει δάσος αλλά λόγω κατηφόρας οι καβάτζες περιορίζονται, δηλαδή έχει μεν αλλά όχι άπειρες. Δεν ξέρω τι κόσμος σκάει 15αύγουστο (είχα πάει αρχές Αυγούστου) οπότε δεν μπορώ να σου πω αν θα βρεις στα σίγουρα. Η παραλία επίσης έχει και ένα πηγάδι κάπου, μάλλον για να ποτίζουν τα πρόβατα αλλά το νερό δεν νομίζω να πίνεται. Αν οι κατασκηνωτές κάνουν καλή διαχείριση το νερό φτάνει για όλους για ντουζάκι. Εμείς πετύχαμε μεγάλη παρέα χαζογκόμενες που πλένονταν 10 φορές τη μέρα και το νερό είχε κατέβει αρκετά οπότε αν ξαναγίνει αυτό βρείτε τους μαλάκες και φερθείτε αναλόγως.

    Στην παραλία πάει χωματόδρομος. Μέχρι την ταβέρνα είναι μια χαρά αλλά μετά δυσκολεύει κάπως. Κατεβαίνει μεν αυτοκίνητο αλλά να προσέχει λίγο τις μεγάλες λακούβες. Ο δρόμος ταβέρνα - παραλία περπατιέται μεν αλλά δεν το κάνεις και σε φάση "πετάγομαι στην ταβέρνα δυο λεπτάκια". Η αλήθεια είναι ότι σαν φυγόπονος που είναι χωνόμουν πάντα σε αμάξι αλλά πολλοί από την παρέα το έκοβαν ποδαράτο οπότε καταλαβαίνεις.

    Για το αν περπατιέται το αεροδρόμιο - παραλία πραγματικά δεν ξέρω. Δες το χάρτη και αν παίζει κανά βουνό ανάμεσα και αποφάσισε. Δύσκολο μου φαίνεται πάντως.

    Αυτά. Καλά να περάσεις όπου και να πας.
    Οκ, αν τελικά καταλήξω Σκύρο θα μείνω εκεί.

    Σ' ευχαριστώ πολύ.

    Λεπτομέρεια που ξέχασα. Μέσα στη θάλασσα και σχετικά στα ρηχά έχει βράχια με μπόλικους αχινούς. Τα βράχια είναι και ψηλά, για να καταλάβεις πόσο αν πας να περάσεις από πάνω παίζει να τους βρεις με την κοιλιά. Το λέω γιατί πολλοί που γουστάρουν κολύμπι σπάστηκαν με αυτό.
    Ναι, το είδα σε χάρτη και φωτογραφίες. Απ΄ότι είδα όμως έχει πέρασμα για να πας πιο βαθειά να απλωθείς. Θα δείξει..

  12. #12
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    Βump γιατί πάω σε λίγες ημέρες και θέλω να δώκω την αφορμή σε κάποιον καινούριο να γράψει τις φοβερά χρήσιμες πληροφορίες του.
    Τα αεροπορικά btw της Aegean βγαίνουν 25 ευρώ, οπότε αν κάποιος δε θέλει να έχει αμάξι, συμφέρει.
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  13. #13
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Να πάτε να πιείτε στο Esco Bar και στο Artistico ε;; και για γυμνισμό στου Παππά το Χούμα

  14. #14
    Senior Member Ψηλός's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Στο μυαλό του Τζον Μάλκοβιτς
    Posts
    143

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Με ρώτησε και άλλος με πμ οπότε για να μην λέω τα ίδια αντιγράφω μιας και δεν είναι προσωπικό. Αν έχει κάποιο θέμα με αυτό ας μου το πει.

    Quote Originally Posted by Άλλος
    Quote Originally Posted by rage for order


    Λεπτομέρεια που ξέχασα. Μέσα στη θάλασσα και σχετικά στα ρηχά έχει βράχια με μπόλικους αχινούς. Τα βράχια είναι και ψηλά, για να καταλάβεις πόσο αν πας να περάσεις από πάνω παίζει να τους βρεις με την κοιλιά. Το λέω γιατί πολλοί που γουστάρουν κολύμπι σπάστηκαν με αυτό.
    Ναι, το είδα σε χάρτη και φωτογραφίες. Απ΄ότι είδα όμως έχει πέρασμα για να πας πιο βαθειά να απλωθείς. Θα δείξει..
    Rage είσαι συντοπίτης;

  15. #15
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Ψηλός View Post
    Rage είσαι συντοπίτης;
    όχι.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •