Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55

Thread: Ποιότητα ζωής

  1. #31
    Laura Palmer zeo's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    347

    Default

    "Μαζική επιστροφή στη φύση" σημαίνει "Βγαίνουν όλοι οι μαλάκες γαμωκάγκουρες με μεγαλοϊδεασμό στα χωράφια και τα κάνουν όλα σόπατο μπουρδέλο σα τη μούρη τους".
    Ας μην βιώσουμε ένα ακόμα new-wave χιπισμό, χωράφι-μου-μανάρι-μου-kind-of-thing, σας παρακαλώ.....

  2. #32
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Παντως για ποστ που εχω φαει αρκετή αποδοκιμασία, με το ενδοφορουμικό σύστημα μέτρησης της αποδοκιμασίας, βλέπω σαν απάντηση μόνο προσβολές, πως δεν ξέρω τι λέω και μια μούτζα υπό μορφή ποστ για κάτι που δεν μου φαίνεται τόσο παρατραβηγμένο ούτως ή άλλως.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  3. #33
    Laura Palmer zeo's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    347

    Default

    Για να μην παρεξηγηθούμε παντως, αποδοκιμάζω και θα συνεχίσω να αποδοκιμάζω τη μαζική και τυφλή επιστροφή-ενασχόληση με τη φύση. Με τρομάζει η ιδέα και μόνο. Κατά τ'άλλα, ασχολούμαι [προσωπικά/πολιτικά] με τα χωράφια και είμαι μαζί με όποιον ξέρει φουλ συνειδητά τι θέλει και γιατί, τι κάνει και πως το κάνει.

    Έντιτ_γιατί είναι και πολιτικο το θέμα και μπράβο σε αυτήν που το έθεσε εδώ.
    Last edited by zeo; 15-06-2012 at 18:45.

  4. #34
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    Παντως για ποστ που εχω φαει αρκετή αποδοκιμασία, με το ενδοφορουμικό σύστημα μέτρησης της αποδοκιμασίας, βλέπω σαν απάντηση μόνο προσβολές, πως δεν ξέρω τι λέω και μια μούτζα υπό μορφή ποστ για κάτι που δεν μου φαίνεται τόσο παρατραβηγμένο ούτως ή άλλως.
    βρε αγορίνα -που σε σχέση με το τι σκάει κατα καιρούς στο φόρουμ, μια χαρά συμπαθής μου είσαι ως τώρα- δεν είναι θέμα "προσβολής" για την προσβολή. Έχει να κάνει καθαρά με το τι λες. Όταν χρησιμοποιείς όρους που έχουν επιστημολογικά πολύ συγκεκριμένη διαδρομή και περιεχόμενο, όπως ο "πριμιτιβισμός" και ο "κοινωνικός δαρβινισμός" έτσι χύμα, μην περιμένεις ο άλλος να καθίσει να σου κάνει ανάλυση τι πραγματικά είναι αυτές οι έννοιες και πόσο επιφανειακά και λάθος τις χρησιμοποιείς. Εκείνη τη στιγμή που το διαβάζει ο άλλος, θα δει πολύ απλά οτι μάλλον αυτό σαν επιχείρημα φαίνεται μια μεγαλόσχημη κενή παπάρα, και απλά θα ρίξει μούτζα. Πιστεψέ με εδώ μέσα αυτό δε θεωρείται "προσβολή".
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  5. #35
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι ρε απόφοιτε παντείου, δεν τον βρίζουν για τη λανθασμένη χρήση του όρου όμως, και έχω κι εγώ την πραγματική απορία γιατί το κάνουν.

  6. #36
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    τι σκαει κατα καιρους στο φόρουμ;

    το γεγονός οτι υπάρχει έστω μια πιθανότητα να μην λεω λογια του αέρα βέβαια δεν το εχεις σκεφτεί.
    προφανώς και αν δεις την εξελιξη της κουβέντας θα καταλάβεις πως δεν ειμαι ουτε κατα της επιστροφης στην φύση. ειμαι ομως εντελώς αντιθετος στην ιδέα οτι μπορει κάποιος να είναι αυτάρκης σε αγαθά, δίχως να συνεργαστει και να βοηθήσει/βοηθηθεί από/και άλλους σε ενα πιο στενο συλλογικο επιπεδο που θελοντας και μη οδηγει και παλι στην δημιουργία κοινωνίας.
    οταν κάποιος μου λεει οτι ειναι αυτάρκης και καταναλώνει αυτά ακριβώς που παράγει κάπου μακρυά απ'τον πολιτισμό, δεν τον πιστευω. δεν εχουμε ολοι εφεση στο τσαπισμα και το ποτισμα ρε φιλος, ειναι εξαιρετικα πολυπλοκη η ανθρωπινη φυση.

    ο πριμιτιβισμος ξέρω τι πραγματευεται. μια εγκατάλειψη του βιομηχανικού μοντέλου και επιστροφή στα βασικά με άρνηση της τεχνολογιας (προφανως και του καπιταλιστικου μοντέλου κτλ). γιατί είναι ακραίο όταν λεω πως η μαζικη επιστροφή στην φυση ειναι πάνω κάτω αυτό; δεν ειπα οτι είναι κυνηγι δεινοσαυρων, ούτε σαφάρι ανθρώπων. γτφ δλδ, συγγνώμη που δεν εγραψα βιβλιο

    ο κοινωνικος δαρβινισμος επισης ξέρω τι σημαινει οταν μιλησα για την εξτρημ θεωρηση. επιγραμματικά θα πει να εφαρμόζεις σε ζήτηματα πολιτικής και κοινωνίας την εξέλικτικη αυτή θεωρία. η να προσπαθεις να την εξηγήσεις βάση αυτής
    κάτι που τύποι σαν τον Huxley θεώρησαν σκόπιμο και συνεπές να πλάσουν όπως αυτοί επιθυμούσαν. και σε αυτους αναφερόμουν, όχι σε ένα συνολο εκφανσεων του κοινωνικού δαρβινισμου που μπορεί και να αγνοώ. το αν χρησιμοποιήθηκε για να ευνοήσει ένα καπιταλιστικό μοντέλο, δεν σημαινει πως η σκέψη της δεν έχει επιστημονική βάση. δεν είναι κακό να ρωτάμε πριν προσυπογραψουμε την αγνοια του άλλου.

    τώρα η συνδεση εγινε πολυ απλά στο οτι, ακομα και αν ο ανθρωπος επιβιώσει από μια μετάβαση στην φύση, δεν τον βλέπω να αντέχει πολύ ένα τέτοιο μοντέλο. μπορεί να κάνω και λάθος αλλά η μέχρι στιγμής ιστορία της ανθρωπότητας μου δείχνει έναν συλλογικό εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό.

    για να συνοψισουμε ομως και να αιτιολογήσω τον παραλληλισμο :
    θεωρώ αυτονόητο πως δεν ειμαι κατά της επαφής με την φύση. ούτε του αγροτικού προτυπου; ο πατέρας μου εκανε φαρμα στα 55 του με κοτέτσι και σταφυλια και παπιες και ολα όταν ζούσε 50 + χρονια σε αστικα κέντρα, επιβιώνει αν και του χει βγει ο πατος. θεωρώ περιττό να πω πως θα έπρεπε να δείχνουμε ευαισθησίες σαν κοινωνία στα οικολογικά ζητήματα και να δίνουμε κίνητρα σε άτομα να ασχοληθούν με την αγροτικη παραγωγή. απλά δείτε λιγο την κουβέντα με τον μαριο (τον 12 stars) που ισχυρίστηκε οτι μπορεις να αυτοσυντηρηθείς αν το πάρεις απόφαση. ε με αυτό διαφωνώ. νομίζω πως υπάρχουν άνθρωποι αδυναμοι να επιβιώσουν σε ένα καθαρά φυσικό περιβάλλον, αλλά αυτό δεν σημαινει πως αυτοι θα πρέπει να πεθάνουν γι'αυτον ακριβώς τον λόγο. κάποιους τους κρατα εν ζωή η τεχνολογία με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. η επιβίωση τους δεν χρειάζεται να ειναι παράγοντας ισχύς (όπως μεταφράζεται αυτό) και δεν χρειάζεται να συμβιβαστούν με μια κοινωνία που αν μας εξέφραζε πια τόσο πολύ, μάλλον δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.

    δεν θεωρώ προσβολη τις μούντζες. τα σχόλια περι παπαρολογίας ήταν όμως, ειδικά οταν δεν αιτιολογούνται.
    Last edited by Μελαγχολικός Χοντρούλης; 15-06-2012 at 19:28.
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  7. #37
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    τι σκαει κατα καιρους στο φόρουμ;
    δεν ξέρουν όλοι οτι εισαι ο μαριλιον ρε, σε πέρασε για νεούδι

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    απλά δείτε λιγο την κουβέντα με τον μαριο (τον 12 stars) που ισχυρίστηκε οτι μπορεις να αυτοσυντηρηθείς αν το πάρεις απόφαση. ε με αυτό διαφωνώ. νομίζω πως υπάρχουν άνθρωποι αδυναμοι να επιβιώσουν σε ένα καθαρά φυσικό περιβάλλον, αλλά αυτό δεν σημαινει πως αυτοι θα πρέπει να πεθάνουν γι'αυτον ακριβώς τον λόγο. κάποιους τους κρατα εν ζωή η τεχνολογία με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. η επιβίωση τους δεν χρειάζεται να ειναι παράγοντας ισχύς (όπως μεταφράζεται αυτό) και δεν χρειάζεται να συμβιβαστούν με μια κοινωνία που αν μας εξέφραζε πια τόσο πολύ, μάλλον δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε.
    Μάλλον παρεξήγησες λίγο τα περί "αυτάρκειας" και συζητούσες σε τελείως διαφορετικό επίπεδο (γι'αυτό προφανώς ανέφερες τα "προϊόντα τεχνολογίας", όπως τα ονόμασες).
    Η δική μου παρατήρηση υπήρξε καθαρά και μόνο για το σχόλιο που σου είπα και πριν:
    οποιος εχει παει στην υπαιθρο να δει πως δουλευουν και νομιζει οτι μια μερα μπορει ν'αρχισει να το κανει και αυτος (εφόσον μέχρι τότε βρισκόταν ανάμεσα σε πολυκατοικίες 30 μέτρων δατ ιζ) θα πεθανει σαν καμποτζιανος.
    Το οποίο είναι εντελώς λάθος. Μετά το γύρισες στην αυτοσυντήρηση εννοώντας κάτι άλλο, και δεν σε σταμάτησα. Εγώ όταν αναφέρομουν σε αυτοσυντήρηση εννοούσα σ'ένα συγκεκριμένο βαθμό που επιτρέπεται (κυρίως διατροφικά), το οποίο γίνεται με μόνιμη διαβίωση στο ύπαιθρο και χωρίς να πεθάνεις, όπως είπες.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  8. #38
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Marillion έχω διαβάσει τα ποστ σου προσεχτικά, αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. Σε ποια ερωτήματα δίνεις απαντήσεις; Και μη μου πεις στο αρχικό ποστ, εννοώ πως αντιλαμβάνεσαι εσύ αυτό στο οποίο τοποθετείσαι. Δεν υποννοώ κάτι απλά αδυνατώ να συλλάβω τη συζήτηση.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #39
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    ναι ρε μάριε μιλησα λιγο υπερβολικα είναι η αλήθεια αλλά μην κοβεις και ραβεις το ποστ, αφού έγραψα για μαζικη επιστροφή στην αρχή, όλη η αιτιολόγηση που ακολούθησε και αυτή που ακολουθεί συνηγορεί γι'αυτό.

    ασημούλη, υπαρχει μια γενικευμένη τάση επιστροφης στην φυση τώρα που τα οικονομικα πανε κοκομπλοκο, αυτό λίγο πολύ όλοι το ξέρουμε. δεν είναι κάτι μαζικό, αλλά υπάρχει τουλάχιστον οσο χρειάζεται για να συζητηθεί. επειδη εχω συνομιλήσει και με αγρότες (που έχουν για χόμπυ τις ντομάτες κτλ και ειναι η χαρά τους, κανονικά καπνά σπέρνουν) και έχω ζήσει και καιρό με κάποιους από αυτούς, εχω φτάσει στο συμπέρασμα πως κανουν εξαιρετικά δυσκολες δουλειές για να επιβιώσουν (οικονομικά πάντα) και κατά πάσα πιθανότητα να μην μπορούσαν να επιβιώσουν αν αυτή η τάση επιστροφής ήταν καθολική.
    χώρια που τα τροφιμα που παράγουν (είτε κρέατα, είτε φρούτα, λαχανικά κτλ), δεν επαρκούν ποτέ και αποτελούν απλά μια ανταμοιβή των κόπων σου.

    ε η κουβέντα εκτροχιάστηκε όταν συνδυασα το ποστ ενι, το κειμενο πιτσιρίκος, την τοποθέτηση του 12 stars και την γενικότερη κατακραυγή.

    αλλά στο er εισαι, δες πως εχει εχελιχθεί το ''Ανοδος της ακροδεξιάς στην Ευρώπη'' thread και θα καταλάβεις πως έχει πολύ δουλειά να πέσει
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  10. #40
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    στέκομαι σε δύο σημεία.

    - πρώτον, οτι κάνεις το λάθος να θεωρείς πως η "μαζική" όπως την λες, επιστροφή στη φύση θα απέκλειε την όποια κοινωνικότητα και την όποια πολιτισμική δραστηριότητα. Δεν νομίζω οτι πιστεύει κανείς οτι μπορεί να υπάρξει αυτό, ούτε οτι το υποστήριξε κανείς μέσα στην κουβέντα ως τώρα, και εν τέλει αυτο ( οτι και καλά ο καθένας μόνος του έξω από κοινωνία και πολιτισμό αλλά με φύση) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ Π Ο Τ Ε ΚΑΙ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α. Δεν υπάρχει πουθένα ούτε γεωγραφικά ούτε ιστορικά μαζίκο φαινόμενο της πλειονότητας των ανθρώπων ενός τόπου να ζούν ξεχωριστά για την πάρτη τους και μόνο με τη φύση και έξω απο κοινωνίες. Συνεπώς διαφωνείς με κάτι που δεν υποστήριξε ποτέ κανείς, και που στην πράξη δεν έχει γίνει και ποτέ.

    - δεύτερη επισήμανση. Με κίνδυνο να φανώ ξερόλας, αν και δεν έχω τέτοια πρόθεση, βρε καλό μου παιδί ο κοινωνικός δαρβινισμός μεταξύ των πολλών άλλων, δεν ειναι κάτι που υπήρξε ποτέ. Είναι ένα σχήμα "εκ των άνω", από μελετητές που απλά ήθελαν να προσπαθήσουν να εξηγήσουν με αυτόν κάποια κοινωνικά φαινόμενα. Πως να στο πω αλλιώς. Δεν υφίσταται γύρω μας. Δεν είναι η βαρύτητα που πάντα υπήρχε και την ανακάλυψε ο Νευτονας. Είναι μια κοινωνική θεωρία -εντελώς παροχημένη εδω και πολλές δεκαετίες- που πρώτα φτιάχτηκε στο μυαλό όσων την συνέλαβαν και μετά έγινε η προσπάθεια να ειδωθεί σε ποιούς τομείς επαληθεύεται στην πράξη. Συνεπώς πως διάολο θα τον βρούμε μπροστά μας και μάλιστα σε εξτριμ μορφή όταν δεν υπήρξε επι της ουσίας ΠΟΤΕ;
    Last edited by Tyler_Durden; 15-06-2012 at 19:54.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  11. #41
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post

    ο πριμιτιβισμος ξέρω τι πραγματευεται. μια εγκατάλειψη του βιομηχανικού μοντέλου και επιστροφή στα βασικά με άρνηση της τεχνολογιας (προφανως και του καπιταλιστικου μοντέλου κτλ). γιατί είναι ακραίο όταν λεω πως η μαζικη επιστροφή στην φυση ειναι πάνω κάτω αυτό; δεν ειπα οτι είναι κυνηγι δεινοσαυρων, ούτε σαφάρι ανθρώπων. γτφ δλδ, συγγνώμη που δεν εγραψα βιβλιο
    Ο πριμιτιβισμός πραγματέυεται επίσης την άρνηση της καλλιέργειας τροφής και επιστροφή στην τροφοσυλλογή και το κυνήγι. Εξού η δική μου μούτζα λοιπόν. Πιστεύεις πραγματικά πως αυτά αφορούν τον κόσμο που γυρίζει τώρα πίσω στα χωριά?
    Αν θες οπωσδήποτε να χαρακτηρίσεις κάπως αυτό το κύμα, θα ταίριαζε ίσως περισσότερο ένας "πράσινος αναρχοκομμουναλισμός" ή κάτι τέτοιο. Κανένας απ'αυτούς που ψάχνονται να γυρίσουν πίσω δεν απαρνιέται την τεχνολογία. Ισα ίσα επικρατεί μια λογική πως χάρη στην σημερινή τεχνολογία και τεχνογνωσία, μια επιστροφή σε αγροτικές κοινότητες ΔΕΝ ισούται με πισωγύρισμα της ανθρωπότητας. Δεν ξέρω αν είναι εφικτή η δημιουργία ενός μοντέλου ικανού να ικανοποιήσει τους πάντες, αλλά αυτό συμβαίνει κυρίως επειδή ο δυτικός άνθρωπος έχει ξεχάσει ποιά είναι αυτά που πραγματικά του χρειάζονται στη ζωή. Κι αν τελός πάντων δεν ικανοποιεί τους πάντες, αλλά ένα ποσοστό που ψήνεται να το δοκιμάσει, εσύ τι χαλιέσαι? Δε είπε κανείς σηκωθείτε με το ζόρι και πάμε πίσω, κι όπως και να το δεις, μια αποσυμφόρηση των αστικών κέντρων, μόνο θετική μπορεί να είναι.

  12. #42
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    ναι ρε μάριε μιλησα λιγο υπερβολικα είναι η αλήθεια αλλά μην κοβεις και ραβεις το ποστ, αφού έγραψα για μαζικη επιστροφή στην αρχή, όλη η αιτιολόγηση που ακολούθησε και αυτή που ακολουθεί συνηγορεί γι'αυτό.
    Ρε συ, "μαζική" δεν σημαίνει "ολική". Αν 30.000 κόσμος αποφασίσουν να πάνε μαζικά στην εξοχή, δεν γίνεται τίποτα απ' όσα προσπαθείς να αιτιολογήσεις.

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κανένας απ'αυτούς που ψάχνονται να γυρίσουν πίσω δεν απαρνιέται την τεχνολογία. Ισα ίσα επικρατεί μια λογική πως χάρη στην σημερινή τεχνολογία και τεχνογνωσία, μια επιστροφή σε αγροτικές κοινότητες ΔΕΝ ισούται με πισωγύρισμα της ανθρωπότητας. Δεν ξέρω αν είναι εφικτή η δημιουργία ενός μοντέλου ικανού να ικανοποιήσει τους πάντες, αλλά αυτό συμβαίνει κυρίως επειδή ο δυτικός άνθρωπος έχει ξεχάσει ποιά είναι αυτά που πραγματικά του χρειάζονται στη ζωή.
    + ∞
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  13. #43
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    @ταιλερ

    κατανοώ οσα λες στην δευτερη παράγραφο. και προφανώς δεν ''υπηρξε'' όπως δεν υπάρχει τπτ στις ανθρωπιστικές επιστήμες που μπορει να επιβεβαιώθει με την πολυπλοκότητα που τις διακρίνει. ηταν λιγο αλληγορικό το σημείο που το χρησιμοποίησα ομως. σαν επιβεβαίωση;
    ε δεν διαφωνώ όχι. δες λιγο την κουβέντα, μάλλον ιντερνετικη παρεξηγηση απόψεων ηταν.



    το σε τι κλιμακα θα επικρατεί η τεχνολογία (δηλαδή ας μην έχουμε τριφασικούς κινητήρες αλλά ας κάνουμε κανα φτυαρι ρε αδερφέ) είναι debate στα όρια των ''οπαδών'' του πριμιτιβισμού. ως ιδέα λοιπόν δεν βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου, με την ιδια λογικη που καθε ιδεολογία μπορει να έχει πολλές εκφάνσεις. απ'αυτήν την έννοια όχι, βασική παραδοχή είναι η άρνηση του άκρως τεχνολογικού τρόπου ζωής και μια επιστροφή στα βασικά. το πως ξεκαθαρίζεις τα ''βασικά'' είναι θέμα οπτικής γωνίας. δεν διαφωνώ στα άλλα που λες.

    το ιντερνετ με κανει να φαινομαι εχθρικος. μπορει να φταιει και ο αδωνις
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  14. #44
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post
    ασημούλη, υπαρχει μια γενικευμένη τάση επιστροφης στην φυση τώρα που τα οικονομικα πανε κοκομπλοκο, αυτό λίγο πολύ όλοι το ξέρουμε. δεν είναι κάτι μαζικό, αλλά υπάρχει τουλάχιστον οσο χρειάζεται για να συζητηθεί. επειδη εχω συνομιλήσει και με αγρότες (που έχουν για χόμπυ τις ντομάτες κτλ και ειναι η χαρά τους, κανονικά καπνά σπέρνουν) και έχω ζήσει και καιρό με κάποιους από αυτούς, εχω φτάσει στο συμπέρασμα πως κανουν εξαιρετικά δυσκολες δουλειές για να επιβιώσουν (οικονομικά πάντα) και κατά πάσα πιθανότητα να μην μπορούσαν να επιβιώσουν αν αυτή η τάση επιστροφής ήταν καθολική.
    Η κίνηση προς την επαρχία είναι λογική. Τα λεφτά τελειώνουν η παραγωγική βάση της χώρας δεν μπορεί παρά να αυξηθεί στο μέλλον, κυρίως μέσω της γεωργίας. Οι μεγάλες πόλεις θα ανασάνουν και η επαρχία θα αναζωογονηθεί. Αυτά.

    Κατά τα άλλα όποιος θέλει μένει όπου θέλει. Υπάρχουν όλων των ειδών τα γούστα και το τι θεωρεί κάποιος απαραίτητο για την επιβίωση του είναι ο ορισμός του υποκειμενικού.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #45
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Quote Originally Posted by Μελαγχολικός Χοντρούλης View Post

    ο πριμιτιβισμος ξέρω τι πραγματευεται. μια εγκατάλειψη του βιομηχανικού μοντέλου και επιστροφή στα βασικά με άρνηση της τεχνολογιας (προφανως και του καπιταλιστικου μοντέλου κτλ). γιατί είναι ακραίο όταν λεω πως η μαζικη επιστροφή στην φυση ειναι πάνω κάτω αυτό; δεν ειπα οτι είναι κυνηγι δεινοσαυρων, ούτε σαφάρι ανθρώπων. γτφ δλδ, συγγνώμη που δεν εγραψα βιβλιο

    "πράσινος αναρχοκομμουναλισμός"
    Έχω πεθάνει.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

Similar Threads

  1. Θρεντ με μικρή διάρκεια ζωής
    By 12 stars circle your brow in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 2
    Last Post: 06-10-2009, 05:06
  2. Μικρες λεπτομέρειες της ζωης
    By Deniz in forum General Discussion
    Replies: 155
    Last Post: 22-08-2008, 12:04
  3. Replies: 21
    Last Post: 01-02-2005, 23:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •