Page 1 of 23 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 333

Thread: Anthrwpos kai Zwa (ok, loipa zwa)

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default Anthrwpos kai Zwa (ok, loipa zwa)

    Quote Originally Posted by Deggial
    Καθόλου πλάκα δε κάνω. Το συγκεκριμένο σκυλί δαγκώνει οποιονδήποτε περνάει και δεν είναι άνθρωπος της γειτονιάς. Οι ντελιβεράδες όταν παραγγέλνω μου λένε να πάω στην γωνία του τετραγώνου για να πάρω τη παραγγελία, καθώς φοβούνται να έρθουν έξω απ'το σπίτι μου.

    Οι μεταφορείς επίπλων, απ'την άλλη, δεν είναι τόσο τυχεροί, καθώς δε γίνεται να πάω στη γωνία να κουβαλώ τα έπιπλα. Έτσι, όταν αγοράσαμε νέο τραπέζι για το σαλόνι, ο σκύλος φρόντισε να σημαδεύσει την χαρμόσυνη αυτή μέρα με μια γερή δαγκωνιά στον οδηγό.

    Δυστυχώς κάθε άλλη προσπάθεια λύσης του προβλήματος απέτυχε. Ο Δήμος λέει πως δεν έχει υπηρεσία για αδέσποτα, η Φιλοζωϊκή απάντησε πως δεν ασχολείται πλέον και χρηματοδοτεί Δήμους να έχουν αντίστοιχες υπηρεσίες.


    ΥΓ. Κι όποιος βλαμμένος ζωόφιλος με θεωρεί κακό που μιλάω έτσι για τα "αθώα" σκυλάκια, δεν είναι ανάγκη να αρχίσω να θυμίζω πόσα παιδιά 4-12 ετών έχουν πεθάνει από επίθεση σκύλου.
    Quote Originally Posted by Morphine Child
    deggial σταρχίδια μας. Μας έχεις πει την ιστορία τρακόσιες εικοσιπέντε φορές. Ψόφησαν 3 παιδάκια και κάτι έγινε. Σκέψου πόσα ζώα πεθαίνουν για την καλοπέραση τη δική σου και του κάθε μηνπωτώρα. Για να μην πω για το πόσα παιδάκια και πόσοι άνθρωποι κλπ έχουν πεθάνει από μαλακίες άλλων ανθρώπων. Πιστεύω ότι είτε πρέπει να ψοφήσετε όλοι, ή χρειάζεται μια ALF να σας βάζει πράματα στο γκώλο, αντιφιλόζωοι της πούτσας. Καλό απόγευμα και ασιχτίρι μεσημεριάτικα.

    post brought to you by jasmin.hangovers.tm
    Quote Originally Posted by Deggial
    Το γεγονός πως παιδιά πεθαίνουν και από άλλα δυστυχή γεγονότα δε κάνει λιγότερο σημαντικό τον πιθανό κίνδυνο που μπορεί να αποτελέσει ένα ζώο. Ούτε έχει κάποια σχέση με το πόσα ζώα πεθαίνουν για "την καλοπέραση τη δική μου".

    Το σκυλί της γειτονιάς μου αποτελούσε κίνδυνο για την υγεία μας και όπου κακόμοιρου έκανε το λάθος να περάσει απ'τον δρόμο αυτό. Συγγνώμη, αλλά πραγματικώς πιστεύω πως πρέπει να είναι κάποιος καθυστερημένος για να μην καταλαβαίνει πως ο θάνατος του είναι μια επιθυμητή λύση, δεδομένου πως τόσο ο Δήμος όσο και η Φιλοζωϊκή δε προσφέρθηκαν για κάποια καλύτερη λύση.

    Το πιο απεχθές είναι πως σου προκαλεί περισσότερο ενδιαφέρον ο θάνατος ενός σκύλου απ'τον θάνατο ενός μωρού μόλις μερικών μηνών.

    Τέλος, δεν είμαι αντιφιλόζωος ή όποια άλλη μαλακία έκφραση θες να χρησιμοποιήσεις. Αγαπώ τα ζώα (ειδικά τα κουνέλια και τα κουνάβια) αλλά δεν είμαι αρκετά ηλίθιος να μη καταλαβαίνω πως προτεραιότητα έχουν άλλα πράγματα. Θα προτιμούσα αν η Φιλοζωϊκή το είχε μαζέψει ή κάποιος το υιοθετούσε, αλλά αφού δεν έγινε αυτό χαίρομαι που γλύτωσα από έναν γερό μπελά.
    Quote Originally Posted by Morphine Child
    πιθανός κίνδυνος είναι και τα αυτοκίνητα, γιατί μπορεί να σε χτυπήσουν, ή να τρακάρεις ενώ οδηγείς. Είναι και τα ψηλά κτίρια, γιατί μπορεί να πέσεις. Είναι και η βροχή, γιατί γλιστράει ο δρόμος και μπορεί να πέσεις και να σπάσεις το κεφάλι σου. Είναι κι η μάνα σου, γιατί μπορεί να τρελαθεί μια μέρα και να σε μαχαιρώσει.
    .
    Αν είναι να σκοτώνουμε ένα σκύλο που δαγκώνει επειδή αποτελεί πιθανό κίνδυνο whatever, να παίρνουμε εξίσου αυστηρά μέτρα και για οτιδήποτε άλλο αποτελεί κίνδυνο. Πώς αλλιώς να το πω.
    (Για να μην πω ότι για την κατάσταση του σκύλου αυτού 99.9% ευθύνεται άνθρωπος- άνθρωποι)
    Επίσης, όχι δε μου προκαλεί περισσότερο ενδιαφέρον ο θάνατος ενός σκύλου από το θάνατο ενός μωρού, και τα δύο με κάνουν να "λυπηθώ" το ίδιο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ο άνθρωπος ως είδος την έχει δει υπεργαμάτος και το πιο σημαντικό ον έβερ ξερωγω.
    You people have serious issues.

    Δημήτρη ούτε σε μένα αρέσουν οι γάτες.
    gia peite ta, genika. endiaferon thema.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,199

    Default

    Άνθρωποι έχουν πεθάνει από ζώα και ζώα έχουν πεθάνει από ανθρώπους, what's the big deal?








    PS: Και ναι, οκ, και οι άνθρωποι ζώα είναι.
    And I am nothing of a builder, but here i dreamt i was an Architect

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    down by lol.
    Posts
    3,224

    Default


  4. #4

    Default

    τελευταία έχω διάφορες ανησυχίες ( ), μία εκ των οποίων είναι το θέμα των ζώων και γιατί θεωρούνται από τους ανθρώπους "δευτερεύοντα" είδη ή δεν ξέρω τι άλλο. Με αηδιάζει να βλέπω σκοτωμένα ζώα στο δρόμο με τα έντερα έξω πατημένα από τα αμάξια και να είναι "οκ" θέαμα, να είναι δεκτό, ενώ την ίδια ώρα αν το ίδιο πάθαινε ένας άνθρωπος ξέρετε κι οι ίδιοι τι θα γινόταν. Δε βλέπω τι κάνει έναν άνθρωπο πιο σημαντικό πάνω στη γη από ένα ζώο. "'Ελα μωρέ ζώα είναι δε γκαταλαβαίνουν". "Ζώα είναι δεν προσφέρουν τίποτα" κλπ.
    Επίσης με αηδιάζει η άποψη "αφού δε γίνεται τίποτα με το σκυλί, πρέπει να το σκοτώσουμε", ενώ έχουμε φυλακές, νοσοκομεία, τρελοκομεία, γηροκομεία κι ένα σωρό σε -εία για τον κάθε ανθρωπάκο.
    You know where I'm getting at
    a monkey in silk is a monkey no less

  5. #5
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    Quote Originally Posted by Morphine Child
    τελευταία έχω διάφορες ανησυχίες ( ), μία εκ των οποίων είναι το θέμα των ζώων και γιατί θεωρούνται από τους ανθρώπους "δευτερεύοντα" είδη ή δεν ξέρω τι άλλο. Με αηδιάζει να βλέπω σκοτωμένα ζώα στο δρόμο με τα έντερα έξω πατημένα από τα αμάξια και να είναι "οκ" θέαμα, να είναι δεκτό, ενώ την ίδια ώρα αν το ίδιο πάθαινε ένας άνθρωπος ξέρετε κι οι ίδιοι τι θα γινόταν. Δε βλέπω τι κάνει έναν άνθρωπο πιο σημαντικό πάνω στη γη από ένα ζώο. "'Ελα μωρέ ζώα είναι δε γκαταλαβαίνουν". "Ζώα είναι δεν προσφέρουν τίποτα" κλπ.
    Επίσης με αηδιάζει η άποψη "αφού δε γίνεται τίποτα με το σκυλί, πρέπει να το σκοτώσουμε", ενώ έχουμε φυλακές, νοσοκομεία, τρελοκομεία, γηροκομεία κι ένα σωρό σε -εία για τον κάθε ανθρωπάκο.
    You know where I'm getting at
    auto pou kanei tous anthropous na diaferoun apola ta ipoloipa zwa einai o logos/logiki skepsi. alliws 8a xtizan kai ta kagkouro ouranoksistes tora. basei autou o ka8enas katalabainei se poion prepei na dinetai proteraiotita, ki auto den einai kati egoistiko epeidi emeis eimaste anthropoi kai ta zwa oxi.
    milame gia tin trexousa katastasi kai oxi "ti 8a ginotan an ipirxan -eia kai gia ta zwa". apti stigmi pou den iparxoun, toulaxiston oxi sti morfi pou 8a prepe na iparxoun, gia to skyli tou deggial ipirxan 2, mono, realistikes prooptikes:
    a. na sinexisei na dagkonei kosmo kai na min kanei kaneis kati giauto.
    b. na psofisei isixa isixa giati mas exei spasei t@@.

    ego simfono me to deggial, krinontas eks idiwn.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    kalh moy morphine, mia erwthsh, giati sto akro poy syzhtas esy symfwnoyme.

    pws zygizeis - h', mallon, mporeis na zygiseis - th zwh enos zwoy me ayth enos anthrwpoy? dhladh, sygkekrimena, ta palikaria toy ALF pisteyoyn oti ta peiramata se zwa gia to skopo ths iatrikhs ereynas (de milame gia cosmetics kai tetoia) einai aparadekth. sympatheis ayth thn apopsh?
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  7. #7
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Oloi eseis oi filozooi parte ta sta spitia sas (h opoudhpote allou nomizete) na eimaste oloi eyxaristhmenoi. Emas de tha mas spane ta paparia ki eseis de tha ta vlepete nekra stous dromous.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by cancer
    auto pou kanei tous anthropous na diaferoun apola ta ipoloipa zwa einai o logos/logiki skepsi. alliws 8a xtizan kai ta kagkouro ouranoksistes tora. basei autou o ka8enas katalabainei se poion prepei na dinetai proteraiotita, ki auto den einai kati egoistiko epeidi emeis eimaste anthropoi kai ta zwa oxi.
    polla zwa paroysiazoyn ola ta xarakthristika logikhs skepshs. to ena pragma poy mas diaxwrizei einai h syneidhsh kai se megalytero bathmo h texnh.

    par'ola ayta, den to briskw anhthiko ws eidos na bazoyme se kapoia themata prwto ton eayto mas. mporei na einai polla pragmata, alla anhthiko den einai.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  9. #9

    Default

    1. BLi][zER die.
    2. Gabriel. Δεν ξέρω. Αντιπαθώ γενικά τα πειράματα στα ζώα - για cosmetics δε χρειάζεται καν να πω, ελπίζω. Για ιατρική dunno. Φαντάζομαι πως αν πω ότι είναι κι αυτό απαράδεκτο θα με πείτε διάφορα πράματα. Θα υπάρχει και το επιχείρημα "πώς αλλιώς θα βρούμε φάρμακα για να γιατρεύουμε τις σοβαρές αρρώστειες" κλπ. Η "λογική" λέει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Εγώ δε λέω πως αυτό που υποστηρίζω είναι λογικό. Τελευταία απλώς αναρωτιέμαι γιατί είναι έτσι τα πράματα στην κοινωνία μας κι όχι αλλιώς. Υποθέτω ότι είναι "οκ" να υπάρχουν πειραματόζωα, αρκεί να τα προσέχουν ή κάτι. Δεν ξέρω. Εγώ πάντως, αν χρειαστεί ποτέ να κάνω έρευνα με ζώα στο δικό μου field, ας υπάρχουν ethics κι ένα σωρό μαλακίες, θα αρνηθώ να την κάνω.
    3. Cancer. Δεν είπα ότι οι άνθρωποι και τα ζώα είναι ίσα κι όμοια. Ξέρω ότι αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο είναι η λογική σκέψη κι αυτά. Άλλη ήτο η απορία μου.
    a monkey in silk is a monkey no less

  10. #10
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    Quote Originally Posted by Gabriel
    Quote Originally Posted by cancer
    auto pou kanei tous anthropous na diaferoun apola ta ipoloipa zwa einai o logos/logiki skepsi. alliws 8a xtizan kai ta kagkouro ouranoksistes tora. basei autou o ka8enas katalabainei se poion prepei na dinetai proteraiotita, ki auto den einai kati egoistiko epeidi emeis eimaste anthropoi kai ta zwa oxi.
    polla zwa paroysiazoyn ola ta xarakthristika logikhs skepshs. to ena pragma poy mas diaxwrizei einai h syneidhsh kai se megalytero bathmo h texnh.

    par'ola ayta, den to briskw anhthiko ws eidos na bazoyme se kapoia themata prwto ton eayto mas. mporei na einai polla pragmata, alla anhthiko den einai.
    ta zwa leitourgoun me to enstikto.
    o anthropos exei anaptyksei me to logo, ti logiki skepsi ktl glossa kai politismo apo ekei pou sinennoeito me anar8res krauges kai itan ena me ta zwa.
    oute i sineidisi oute i ...texni (...) einai autes pou paizoun ka8oristiko rolo sti diaforopoihsh mas apo ta ipoloipa zwa. imarton.
    anyway diaferoume me enan tropo pou oloi gnorizoume. min kollas ekei.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    den kollaw, alla soy ksanalew (parenthetika) oti polla zwa droyn kai skeftontai logika.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  12. #12
    διασκεδάννυμ cancer's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    sta vouna.
    Posts
    5,572

    Default

    Quote Originally Posted by Morphine Child
    3. Cancer. Δεν είπα ότι οι άνθρωποι και τα ζώα είναι ίσα κι όμοια. Ξέρω ότι αυτό που διαφοροποιεί τον άνθρωπο είναι η λογική σκέψη κι αυτά. Άλλη ήτο η απορία μου.
    me mikro c plz.
    Δε βλέπω τι κάνει έναν άνθρωπο πιο σημαντικό πάνω στη γη από ένα ζώο.
    anyway sou apantisa kai stin aporia sou. ektos an protimas na sizitame sti vasi tou "ti kala pou 8a tane an". kala 8a tane alla den einai, volepsou me tis 2 epiloges.

    blitzer well said.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Local
    Posts
    4,557

    Default

    Quote Originally Posted by Morphine Child
    2. Gabriel. Δεν ξέρω. Αντιπαθώ γενικά τα πειράματα στα ζώα - για cosmetics δε χρειάζεται καν να πω, ελπίζω. Για ιατρική dunno. Φαντάζομαι πως αν πω ότι είναι κι αυτό απαράδεκτο θα με πείτε διάφορα πράματα. Θα υπάρχει και το επιχείρημα "πώς αλλιώς θα βρούμε φάρμακα για να γιατρεύουμε τις σοβαρές αρρώστειες" κλπ. Η "λογική" λέει ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Εγώ δε λέω πως αυτό που υποστηρίζω είναι λογικό. Τελευταία απλώς αναρωτιέμαι γιατί είναι έτσι τα πράματα στην κοινωνία μας κι όχι αλλιώς. Υποθέτω ότι είναι "οκ" να υπάρχουν πειραματόζωα, αρκεί να τα προσέχουν ή κάτι. Δεν ξέρω. Εγώ πάντως, αν χρειαστεί ποτέ να κάνω έρευνα με ζώα στο δικό μου field, ας υπάρχουν ethics κι ένα σωρό μαλακίες, θα αρνηθώ να την κάνω.
    den moy apantas, omws, kai einai shmantiko point, giati egw p.x. se kati tetoia trabaw th grammh moy sthn ammo. an to thema tithetai metaksy toy well-being enos zwoy kai ths apalynshs toy ponoy gia osoys anthrwpoys, tassomai kathgorhmatika yper toy teleytaioy.
    You know you're in for a good time when there's a polar bear - bleeding - on the label.

  14. #14

    Default

    είπα ότι είναι οκ, αλλά ότι εγώ δε θα ήθελα να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο. Και αφού υπάρχουν ethics στα researches με πειραματόζωα πάλι καλά (στην περίπτωση που τηρούνται, φυσικά). Υποθέτω όμως ότι το ίδιο "οκ" θα μου φαινόταν αν ήταν σε κίνδυνο το "well-being" ενός ανθρώπου για την απάλυνση του πόνου πολλών ζώων.
    a monkey in silk is a monkey no less

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,523

    Default

    olia ela na meineis mia bdomada de sou lew parapanw sto spiti mou kai na prepei na 3ypnas 3erw gw nwris to prwi gia douleia or smth kai na akous ta kala kai axouta skylakia ths geitonias mou apo tis 11 to brady mexri thn wra pou 8a bgei o hlios na gaugizoun sa daimonismena
    isws alla3eis apopsh

    bonus track na katebaineis to steno mou kai na kaneis almata kai tarzanies gia na mh pathseis tis diaspartes freskies kourades tous

Similar Threads

  1. Gfx kai ta loipa
    By dead in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 22
    Last Post: 29-07-2003, 03:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •