Results 1 to 11 of 11

Thread: Spacement (Athens)

  1. #1
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default Spacement (Athens)

    Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόν, είμαστε οι Spacement, μια μπάντα από Αθήνα. Το στυλ που παίζουμε είναι λίγο ανάμεικτο, χρειάζονται διάφορες ταμπέλες για να προσδιορίσουν αυτά που παίζουμε, οπότε ας πούμε ότι είμαστε κάπου ανάμεσα σε stoner/doom/psycedelic/post. Πάνω κάτω έχουμε 1.5 χρόνο που παίζουμε, και lives ξεκινήσαμε πριν ένα 6μηνο περίπου.
    Παραθέτω κάποια τραγούδια μας, τα οποία μπορείτε να τα κατεβάσετε δωρεάν και από το soundcloud.

    https://soundcloud.com/spacementgr

    https://www.facebook.com/spacementgr







    Δώστε feedback!! Θα είναι πολύ σημαντικό και χρήσιμο για εμάς!
    Thanks!!!
    Last edited by thanasis00; 22-04-2015 at 00:44.

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Το ascent to freedom το θεωρω καταπληκτικο κομματι. Θελει κιλα αρχιδια να ξεκινησετε τη φαση με 15+λεπτα κομματια.
    Μου κανατε παρα πολυ καλη εντυπωση και ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και τη συνεχεια.

  3. #3
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Ευχαριστώ για το feedback και τα καλά λόγια! Βασικά τα πρώτα κομμάτια μας (Abandoned In My Prays, Hot Bitch) μας βγήκαν "νορμαλ", αλλά πλέον η φάση μας βγαίνει πιο πολύ σαν τζαμάρισμα, οπότε προσπαθούμε να μην αφαιρούμε πράγματα από τραγούδια και ας μεγαλώνει σε διάρκεια. Βέβαια ίσως να είναι λίγο κουραστικό για κάποιους, αλλά ψυχεδέλεια είναι, θέλει το χρόνο της!
    Αυτόν το καιρό είμαστε σε μια φάση παύσης, επειδή ο κιθαρίστας μας υπηρετεί τη μαμά πατρίδα, οπότε θα έχουμε πολύ doom εξέλιξη για λίγο καιρό!

  4. #4
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Sorry για το doublepost, απλά είναι μια ευκαιρία που θα ήθελα να τη μοιράσω.
    Ανοίγουμε σε λίγες μέρες τους Samsara Blues Experiment, ένα πολύ σημαντικό live για εμάς.

    Link για το event εδώ: https://www.facebook.com/events/580323452058605/


  5. #5
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα παιδιά!

    Επιτέλους πλησιάζει το πρώτο μας release, θα είναι ένα EP με 2 τραγούδια (διάρκειας 30 λεπτών περίπου), και φτιάξαμε ένα μικρό teaser βιντεάκι.
    Το EP θα κυκλοφορήσει επίσημα στις 20 Απριλίου 2015!



  6. #6
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    ρε σεις είστε πολύ ωραίοι ρε!
    Έξτρα αγάπες στην Albert Witchfinder χροιά του τραγουδιάρη σας

  7. #7
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Ευχαριστούμε Leech!

    Βγήκε και online το EP! Πάρτε και ένα link από bandcamp να υπάρχει: https://spacementgr.bandcamp.com/

  8. #8
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    μπραβο παιδια!
    βγαλτε κι αλλο υλικο. It's never enough!
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  9. #9
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Κατ' αρχάς, να σημειώσουμε οτι έχει παίξει τρελή πρόοδος στο "Ascend...". O ήχος έχει ψωμώσει ακόμη πιο πολύ, έχει σαφώς πιο δικό σας χαρακτήρα, η ενορχήστρωση γαμεί, κι αυτό το πιο "τζαμαριστό" του πράγματος, σας ταιριάζει απόλυτα νομίζω. Τα αργόσυρτα ψυχεδελικά φωνητικά στο "Trapped" είναι τέρμα κολλητικά και σου μένουν με την πρώτη ακρόαση. Εξ' αιτίας αυτού του "ρεφρέν" το κομμάτι έχει γράψει ήδη πολλά repeat στο winamp μου. Αυτό που με παραξένεψε/χάλασε λιγάκι είναι τα deathοφωνητικα στο συγκεκριμένο κομμάτι, τα οποία αν και νομίζω οτι δεν είναι δύσκολο να τα συνηθήσει κανείς, ίσως αποπροσανατολίζουν λίγο. Για παράδειγμα στα σημεία που εμφανίζονται στο ομώνυμο κομμάτι του EP νομίζω οτι λειτουργούν καλύτερα. Όλα αυτά σαν προσωπική άποψη και εντελώς φιλικά. Σε κάθε περίπτωση το EP ανοίγει την όρεξη για full length, και είναι πέρα για πέρα τίμιο \m/.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  10. #10
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Quote Originally Posted by Tyler_Durden View Post
    Κατ' αρχάς, να σημειώσουμε οτι έχει παίξει τρελή πρόοδος στο "Ascend...". O ήχος έχει ψωμώσει ακόμη πιο πολύ, έχει σαφώς πιο δικό σας χαρακτήρα, η ενορχήστρωση γαμεί, κι αυτό το πιο "τζαμαριστό" του πράγματος, σας ταιριάζει απόλυτα νομίζω. Τα αργόσυρτα ψυχεδελικά φωνητικά στο "Trapped" είναι τέρμα κολλητικά και σου μένουν με την πρώτη ακρόαση. Εξ' αιτίας αυτού του "ρεφρέν" το κομμάτι έχει γράψει ήδη πολλά repeat στο winamp μου. Αυτό που με παραξένεψε/χάλασε λιγάκι είναι τα deathοφωνητικα στο συγκεκριμένο κομμάτι, τα οποία αν και νομίζω οτι δεν είναι δύσκολο να τα συνηθήσει κανείς, ίσως αποπροσανατολίζουν λίγο. Για παράδειγμα στα σημεία που εμφανίζονται στο ομώνυμο κομμάτι του EP νομίζω οτι λειτουργούν καλύτερα. Όλα αυτά σαν προσωπική άποψη και εντελώς φιλικά. Σε κάθε περίπτωση το EP ανοίγει την όρεξη για full length, και είναι πέρα για πέρα τίμιο \m/.
    Ευχαριστούμε Durden για τα καλά λόγια! Εννοείται το feedback είναι πάντα χρήσιμο και το παίρνουμε υπ'όψη!

  11. #11
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Νέο κομμάτι παιδιά! Έχουμε και αλλαγή τραγουδιστή αλλά και νέο μέλος στη μπάντα που παίζει synths/effects. Ρίχτε μια ματιά και πείτε γνώμες.


Similar Threads

  1. Baby Guru / Keep Shelly in Athens ~ 29/3/2012 @ Gagarin, Athens
    By regularpaul in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 08-03-2012, 19:25
  2. Replies: 5
    Last Post: 10-09-2011, 16:37
  3. Replies: 0
    Last Post: 05-04-2011, 13:19
  4. oOoOO / Keep Shelly in Athens / Hana - 26/5 @ Bios, Athens
    By Hellblazer in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 25-03-2011, 02:08
  5. CSI:Athens
    By Bullet in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 31
    Last Post: 26-02-2008, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •