Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Coil

  1. #1
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default Coil

    Ανοίγω τούτο να λυσσάξουμε.

    Εγώ τους ανακάλυψα πρόσφατα, άκουσα Musick to Play in the Dark I & II, μου άρεσε κυρίως το Ι. Άκουσα και Scatology και αυτό με την αράχνη, και δε θυμάμαι να μου έμεινε τίποτα. Τις τελευταίες μέρες έπιασα τυχαίες επιλογές και βρήκα κι άλλα που γαμάνε τα πάντα.

    Απο ό,τι κατάλαβα κάθε τι που έχουν κάνει έχει αρκετά διαφορετικό ύφος από όλα τα άλλα, οπότε θα μου αρέσουν επιλεγμένα.

    Πάρτε μερικά καλά, σχολιάστε:




    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    θα επανέλθω, αλλά για αρχή πας οπωσδήποτε για horse rotorvator






    Για τα δικά μου τα γούστα Horse Rotorvator + Scatology είναι τα εισαγωγικά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Απο οτι εχω ακουσει το Musick to play in the dark ηταν το καλυτερο.
    Παντως τους θεωρω απιστευτα υπερτιμημενη μπαντα.
    Καθολου εντυπωσιακο ambient με new age στοιχεια και καταθλιπτικους (ομολογουμενως ομορφους ως επι το πλειστον) στιχους με καμμια φορα συμπαθητικα φωνητικα.

    Overyhyped. Παρολα αυτα γουσταρω Psychic TV αν και δεν εχω ασχοληθει πολυ, και φυσικα Throbbing Gristle (το First Annual Report εχω ξεχωρισει, ουτε απο Throbbing Gristle εχω ακουσει απαντα)

    Αποψη μου βεβαια, ανοιχτος σε οποιαδηποτε συζητηση αλλα οχι σε φαση Coil groupie ....
    Let The Freak Flag Fly!

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Απο οτι εχω ακουσει το Musick to play in the dark ηταν το καλυτερο.
    Παντως τους θεωρω απιστευτα υπερτιμημενη μπαντα.
    Καθολου εντυπωσιακο ambient με new age στοιχεια και καταθλιπτικους (ομολογουμενως ομορφους ως επι το πλειστον) στιχους με καμμια φορα συμπαθητικα φωνητικα.

    Overyhyped. Παρολα αυτα γουσταρω Psychic TV αν και δεν εχω ασχοληθει πολυ, και φυσικα Throbbing Gristle (το First Annual Report εχω ξεχωρισει, ουτε απο Throbbing Gristle εχω ακουσει απαντα)

    Αποψη μου βεβαια, ανοιχτος σε οποιαδηποτε συζητηση αλλα οχι σε φαση Coil groupie ....
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ?

    ΦΥΓΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Spoiler
    Αποψη μου βεβαια, ανοιχτος σε οποιαδηποτε συζητηση αλλα οχι σε φαση Coil groupie ....
    Let The Freak Flag Fly!

  6. #6
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Spoiler
    Αποψη μου βεβαια, ανοιχτος σε οποιαδηποτε συζητηση αλλα οχι σε φαση Coil groupie ....
    Spoiler
    προσπάθησε να μην έχεις άποψη για όλα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #7

    Default

    katathlipsares kai aftoktonies


  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Καθολου εντυπωσιακο ambient με new age στοιχεια

  9. #9
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Spoiler
    Αποψη μου βεβαια, ανοιχτος σε οποιαδηποτε συζητηση αλλα οχι σε φαση Coil groupie ....
    Spoiler
    προσπάθησε να μην έχεις άποψη για όλα
    Koilia αναδιπλώσου, το παλικάρι έχει ολόδικό του θρέντ στο ινσόμνια.γρ
    Που πας να του τη βγεις με κόκκινο, εσύ, κατακαημένε ερίτη?
    Resistance is useless

  10. #10
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    @casshern

    Που κολλαει το τι θρεντ εχω ανοιξει στο ινζομνια, και που το θυμηθηκες κιολας το αρχαιο θρεντ αυτο ? Ρε την παλευεις?

    @ ΚοιλιαΣαμπρελλλα, προφανως δεν εχω αποψη για ολα, αλλα εχω για αυτα που εχω ασχοληθει.

    Καταρχην, καταλαβαινω οτι ειναι σπασαρχιδιζμος να ανοιγεις τοπικ για μπαντα που γουσταρεις και να σκανε αρνητικα σχολια. Ομως εδω συζηταμε για μουσικη, και οσο θεση εχει μια θετικη γνωμη αλλα τοσο εχει μια αρνητικη, ειδικα απο τη στιγμη που το σχολιο μου δεν ειναι φαση 'αααα coil suxxx' αλλα παρολα αυτα εσυ αντιδρας σαν groupie...

    Για την αμπιεντ και τη new-age-ιλα λοιπον που σε ξενισε...

    Musick to play in the dark v1



    Musick to play in the dark v2 (χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα αυτου που λεω)



    Οπως και αυτο απο Astral Disaster το οποιο παρεπιπτοντως μ'αρεσει πιο πολυ απο οσα ποσταρα μεχρι στιγμης



    Τα παραπανω κυμαινονται απο μετρια εως συμπαθητικα/καλα... Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω γιατι ΤΟΣΟΣ ντορος. Οπως ειπα, ειναι ο ορισμος του overhyped. Για αλλες κυκλοφοριες/κομματια Coil διαφορετικης υφης η αποψη μου παραμενει. Απο μετρια εως καλα, σιγουρα οχι αριστουργηματικα.Το Astral Disaster το θεωρω απο τα πιο καλα τους που χω ακουσει.
    Last edited by VidnaObmana; 27-05-2012 at 13:52.
    Let The Freak Flag Fly!

  11. #11
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Red Queen...απο ποτε το πιανο και οι σκουπες αρκουν για να χαρακτηρισουν New Age ενα ασμα? κι απο ποτε η χρηση ηλεκτρονικων σε ενα ασμα το εντασουν
    στην Ambient?


    Tiny Golden Books...ουδεμια σχεση με Ambient ποσο μαλλον με το κακεκτυπο της το New Age, τυπικο δειγμα γερμανικου Kosmische Rock ειναι
    υπερβολικα φλυαρο και φορτωμενο για να ειναι Ambient και προφανως υπερβολικα εντονο για να ειναι New Age
    αληθεια το παρακατω ειναι New Age?



    τα ιδια με αποπανω ισχυουν και για το Sea Priestess...μονο που εδω λειπει η φλυαρια, και το σκοταδι του διαστηματος αντικαθιστατε απο το εσωτερικο
    ε στεναχωριες ηταν οι Coil τι να κανουμε


    εγω εχω/και ακουσει την (σχεδον) δισκογραφια τους παρολαυτα δεν μπορω να πω οτι ειμαι και φανατικος οπαδος τους...αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω
    να αναγνωρισω την σπουδαιοτητα τους, και δεν ειναι τυχαιος ο σεβασμος που εχουν κερδισει στην ηλεκτρονικη σκηνη γενικα
    το οτι εσυ ριχνεις στο τραπεζι τον λαομισητο αντιΠΑΟΚτσηδικο ορο New Age δειχνει ειτε ωκεανια αμπαλιαση ειτε οτι δεν ξερεις τι ακριβως ειναι οι
    πλασιεδες της New Age που πουλαν ''Μουσικη Για Απαλο Χεσιμο'' και ''Μουσικη Για Να Γινει Ευτυχισμενη Η Αζαλεα Σας'', και που σταματα η Ambient
    και αρχιζει αυτο το σκατοπραμα

  12. #12
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Προφανως και η χρηση ηλεκτρονικων στοιχειων δεν κανει κατι α πριορι ambient ουτε η χρηση πιανου κατι new age... ξεκαθαρα πραγματα.

    Η χρηση ομως μακροσυρτων pads και drones ναι προσδιδει ambient χαρακτηρα, ειδικα οταν απουσιαζουν αλλες πιο ζωηρες δομες. Νομιζω το Sea Priestess ανετοτατα χαρακτηριζεται ambient ,διαφωνεις σε αυτο ?

    Το New Age και εγω παντα το σιχαινομουν γιατι το χα στο νου μου ως κατι μουσικες του κωλου στυλ Enya πχ , αλλα το που τελειωνει το new age και αρχιζει το ambient ειναι οντως ρευστο πχ αν δεις στο θρεντ για την ambient ο pthoggon θεωρει ως new age αυτο. Εγω για το συγκεκριμενο διαφωνω,το θεωρω σκετο αμπιεντ αλλα σε αρκετα κομματια των Coil εντοπιζω new age στοιχεια... αστοχη ταμπελα,ισως, παντως για το οτι δεν εχουν σχεση με ambient (και κομματια σαν το Sea Priestess ειναι εξ'ολοκληρου ambient ) δε νομιζω να μπορεις να με πεισεις.
    Last edited by VidnaObmana; 27-05-2012 at 21:02.
    Let The Freak Flag Fly!

  13. #13
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    και το Sea Prriestess και αλλα τοσα τους εχουν και παραεχουν σχεση...δεν ειναι ομως νετα σκετα Ambient

    ο φθογγος μια χαρα δικιο εχει για τον δικο σου, αυτο που διαχωριζει την Ambient απο το σκουπιδαριο της New Age ειναι οτι το σκουπιδαριο χρησιμοποιει φτηνους συναισθηματισμους
    το ασμα που ποσταρες δεν απεχει πολυ απο κατι μουστακαληδες με λεονταρισιο μαλλι που τους λενε Yanni και γαμαγανε κατι τετοιες...

  14. #14
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Προφανως και δεν ειναι σκετα ambient... συνηθως εχουν και αλλα στοιχεια,ενιοτε ρυθμικες δομες και τραγουδι...

    Αν λες σκουπιδαριο τον Vidna Obmana και τον συγκρινεις με Yanni μαλλον δεν κατεχεις και πολλα απο ambient ... Και δεν το λεω επιθετικα και γω στα kraut και στα psych και τα space δε νομιζω να κανω τετοιου ειδους αφορισμου ακομα και αν δεν μ'αρεσει κατι ... Παρεπιπτοντως ο pthoggon το ποσταρε ως new age ambient το οποιο γουσταρει πολυ... Εγω ξαναλεω το λεω σκετο αμπιεντ ειδικα αυτο το αλμπουμ.

    Το κατα ποσο ειναι φτηνος ή οχι ο συναισθηματισμος, ή το συναισθημα που προσπαθει να υποβαλλει ενα κομματι, επισης ειναι αρκετα ρευστο, οσο λες εσυ new age το River of Appearance ετσι λεω εγω το Musick to play in the dark . Επισης για κατι φτηνιαρικο μελοσυναισθηματικο ταιριαζει περισσοτερο ορος "cheesy" κατ'εμε ..
    Let The Freak Flag Fly!

  15. #15
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τον Βυντρα αλλα και γενικα ambient τον/την ακουσα πριν ακομα αρχισεις να ακους γενικα μουσικη...εγω εξπερτ δεν δηλωνω οτι ειμαι σε κανενα ειδος μουσικης απ'οσα ακουω
    αυτο ομως που μπορω να αναγνωρισω στον εαυτο μου ειναι οτι ακουω ΚΑΛΑ...το συγκεκριμενο ποσταρες το συγκεκριμενο σχολιασα
    και το συγκεκριμενο ειναι Μουσικη Για Να Καθαρισετε Κρεμμυδια...τα cheesy κλπ δεν με ενδιαφερουν, ειμαι απο χωριο

    το ασμα που εβαλες δεν ''προσπαθει να υποβαλλει'' συναισθημα...το εκβιαζει...και το εκβιαζει απο το ηλιθιο κοινο της New Age οι οποιοι ειναι ρομποτς
    το συγκεκριμενο επαναλαμβανω και οσα αλλα τετοιου τυπου εχει κανει

    αληθεια Σπανουδακη και Μανωλιδου (ναι του μπουμπουκου) εχεις ακουσει? για βαλτα διπλα διπλα με το ασμα που ποσταρες και θα εκπλαγεις

    και τεσπα οντοπικ...οτι εγραψε ο σαμπρελας για τα αλμπουμ (σαν αρχη)

Similar Threads

  1. Coil - The Ape Of Naples
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 9
    Last Post: 11-08-2009, 19:12
  2. Coil - The New Backwards
    By Kveldssanger in forum Albums
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2008, 16:53
  3. Very sad news for coil...
    By The_Fool in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2004, 03:49
  4. Lacuna Coil
    By Lacuna Coil in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2004, 16:27
  5. Coil - Live One
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 01-08-2003, 03:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •