Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Partition σε Windows 7

  1. #1
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Partition σε Windows 7

    Στο λαπτοπ που πήρα λοιπόν, έχουν χώσει το λειτουργικό σε έναν σκληρό 660γιγα (απ'τα οποία χρησιμοποιούνται τα 30). Εγώ θέλω να το περιορίσω σε 100γιγα και να κρατήσω τα υπόλοιπα χωριστά για μουσικές κτλ.
    Πήγα λοιπόν στο disk management, επέλεξα τον σκληρό και επιχείρησα να κάνω shrink volume. Εκεί μου επέτρεψε να τον κόψω στη μέση (330 και 330 γιγα δλδ). Βάζοντας οποιαδήποτε μικρότερη τιμή, μου μηδένιζε το "total size after shrink".
    Οπότε τώρα έχω το λειτουργικό σε έναν σκληρό 330γιγα, τον οποίο δεν μου επιτρέπει να συρρικνώσω άλλο (κάνοντας shrink σε αυτόν, μου δίνει 0 στο size of available shrink space). Tου έκανα defragment πριν επιχειρήσω συρρίκνωση.
    Τι σκατά?
    Last edited by Drumsick; 18-05-2012 at 16:44.

  2. #2

    Default

    poli kali idea to defragment se olokainourgio skliro genika

  3. #3
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο να προσφέρεις, πούλο. Αν ήξερα από υπολογιστές, δεν θα άνοιγα θρεντ.

    Η εικόνα των partitions αυτή τη στιγμή, είναι κάπως έτσι



    Το unallocated space δε μ'αφήνει να το κάνω new volume επειδή λέει ο δίσκος περιλαμβάνει ήδη τον μέγιστο αριθμό partitions. Δεν έχω ιδέα τι είναι οι healthy μαλακίες και τι θέλουν απ'τη ζωή μου.
    Last edited by Drumsick; 18-05-2012 at 16:43.

  4. #4
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    κατεβασε αυτό EASEUS Partition Master 9.1.1 Home Edition απο εδώ http://www.partition-tool.com/personal.htm . εγκατέστησέ το, και άνοιξε το πρόγραμμα. στην 1η οθόνη που θα δεις λέει user guide. το πατάς. σου ανοίγει μια σελίδα στον browser σου. επιλέγεις το Extend System Partition easeus flash extend_system_partition.swf που σου δείχνει αυτό που θές να κάνεις βήμα βήμα, ουσιαστικά δηλ να κάνεις extend το D: προς τα αριστερά και να έχει το μέγεθος των ~360GB (ή κάνεις extend το C προς τα αριστερά, δεν θυμάμαι καλά. ένα απο τα 2 δουλεύει νομίζω). στη συνέχεια κάνεις το ίδιο μεταξύ D: και C:, ώστε να μικρύνεις το C και να μεγαλώσεις το D. θα πάρει κάποια ώρα το τελευταίο, λόγω λειτουργικού. (δοκιμασμένο πριν λίγες μέρες)

    Ουσιαστικά θες να βάλεις το unallocated μέσα σε ένα υπαρκτό partition, και μετά παίζεις με το μέγεθος των τελικών partitions

    ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, φαίνεται "κάπως" αλλά είναι απλό τελικά.
    Last edited by Heimaa; 18-05-2012 at 16:51.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  5. #5
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δε θέλω να κάνω extend τον D. Ιδανικά θα ήθελα D και τα δυο σκούρα μπλέ παρτίσιονς δεξιά και αριστερά, να γίνουν ένα. Και αφού έρθει στα 100 και ο C, να μείνει ένας τρίτος πεντακάθαρος σκληρός για τις μουσικές και τις φωτογραφίες μου. Ζητάω πολλά? =|

  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Delete Volume στο D: και όλα τα unallocated κάντα ένα partition.

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    parted magic
    στο site θα βρεις οδηγίες για να το κάψεις σε dvd και να το μπουτάρεις. απλά και όμορφα.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Επειδή τα partitions αντιπροσωπεύουν φυσικά μέρη του δίσκου, τα πειράγματα επιτρέπονται μόνο μεταξύ γειτονικών κομματιών.
    Τώρα, το δεξί σκούρο μπλε φαίνεται να είναι partition με μαλακίες του κατασκευαστή, τύπου safe recovery για να αποφεύγεις το format κλπ. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν μπορείς/πρέπει κλπ να το πειράξεις χωρίς format, και γω πρώτη φορά τώρα μπλέχτηκα με partitions κλπ

    Το unallocated space πρεπει να μπει σε κάποιο partition, αλλιώς δεν το βλέπει καθόλου ρε, γι' αυτο στο πρότεινα έτσι.

    Delete Volume στο D: και όλα τα unallocated κάντα ένα partition.
    A, να, μια χαρά
    Last edited by Heimaa; 18-05-2012 at 17:02.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  9. #9
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Delete Volume στο D: και όλα τα unallocated κάντα ένα partition.
    Το delete volume υποθέτω δε θα διαγράψει το περιεχόμενο, απλώς θα τον κάνει unallocated? Είναι όλοι οι drivers εκεί μέσα!

  10. #10
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Το delete volume υποθέτω δε θα διαγράψει το περιεχόμενο, απλώς θα τον κάνει unallocated? Είναι όλοι οι drivers εκεί μέσα!
    θα τα διαγράψει.
    Spoiler
    Για του λόγου το αληθές δες εδώ, το λέει στο warning. στην πρώτη ερώτηση-απάντηση λέει και για το OEM partition.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Α, προυπήρχε αυτό; Τότε μην το πειράξεις.

    Η λογική είναι να κάνεις αυτό που λέει ο Heimaa. Προσωπικά θα πρότεινα να το κάνεις με το tool που λέει ο rat_poison αλλά επειδή είναι πιθανό να χάσεις τη μπάλα, δοκίμασε με αυτό που σου λέει.

  12. #12
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    To egkatesthsa alla de me phge se kanenan browser gia extend kai den kserw ti. Eimai sth fash na kanw auto. Proxwraw?



    (peite kai pws na kanw to alt+shift na grafei ellhnika, lol)

  13. #13
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    τον C: μπορεί να τον κάνει resize μέσω του λειτουργικού; (αυτό που έχει το λειτουργικό τέλος πάντων)

    να κατεβάσεις το gparted, θα βρεις tutorials και για άσχετους.

  14. #14
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eipame, ton C arneitai na ton surriknwsei allo.

  15. #15
    Φρικαλέο Τέρας Heimaa's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    μη ρωτάτε μαλακίες
    Posts
    253

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    τον C: μπορεί να τον κάνει resize μέσω του λειτουργικού; (αυτό που έχει το λειτουργικό τέλος πάντων)

    να κατεβάσεις το gparted, θα βρεις tutorials και για άσχετους.
    Απαιτεί ένα restart, και το κάνει μόνο του πρίν σε βάλει στα windows.

    Αν δεν έβαλες το unallocated σε κάποιο partition μην προχωρας. Δες εδώ είναι τα βήματα http://www.partition-tool.com/downlo..._partition.swf (<-copy paste στον browser) - τη λογικη σου δείχνει. κοιτα το προσεκτικα, είναι αυτο που σου περιέγραψα. οτι αλλο θες πες


    εδιτ: επέλεξε το D, μετα απο τη λιστα αριστερα το resize/move. Σε αφηνει να μεγαλωσεις το D προς τα αριστερα χρησιμοποιώντας τον χώρο του unallocated? Αν όχι, επέλεξε το C και δοκιμασε το ιδιο προς τα δεξια να δουμε
    Last edited by Heimaa; 18-05-2012 at 17:58.
    Εξωκοινοβουλευτικό Μπλάκμεταλ

Similar Threads

  1. Windows 8.
    By Amnesiac. in forum PC & Games
    Replies: 36
    Last Post: 29-02-2012, 18:15
  2. windows 7
    By animae in forum PC & Games
    Replies: 278
    Last Post: 17-05-2011, 17:32
  3. 8elw windows XP k windows 7 sto idio pc.
    By Aarbron in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2010, 14:35
  4. Partition
    By Atheist in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 14-10-2007, 14:30
  5. Windows Help
    By Raven Lord in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2007, 19:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •