Page 171 of 199 FirstFirst ... 71121161169170171172173181 ... LastLast
Results 2,551 to 2,565 of 2980

Thread: ΨΟΦΟΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

  1. #2551
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Δεν παρακολουθείς, μάλλον. Τα τελευταία 2-3 χρόνια είναι της μόδας οι politically correct.
    Life begins at 45°.

  2. #2552
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    επειδή τα έχω φάει στη μάπα άνοιξα τη συζήτηση. όπως συζητούσα και με πρώην ερ-γιούζερ πριν λίγο, δεν τολμάς να κοιτάξεις γυναίκα στο δρόμο και αυτόματα γίνεσαι σεξιστής.
    Rock or Nothing

  3. #2553
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Μην την κοιτάς στα μάτια και συ!
    Last edited by atom_smasher; 13-04-2016 at 21:10. Reason: :P
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #2554
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    επίσης, είναι οκ για το νορβηγό, τον ιταλό, τον άγγλο ή τον αμερικάνο να γράφουν αντίστοιχα πράγματα για την ελλάδα ή για τις χώρες τους ή για άλλες χώρες, αλλά δεν είναι οκ για τον έλληνα? για να ξέρω τους "κανόνες" δηλαδή...

    π.χ. το alexander the great αν το είχε γράψει ελληνική μπάντα θα ήταν αποδεκτό? μην πάω και στο "hellenic warrior spirit" των ιταλών holy martyr...
    όλο το επικό/ηρωικό metal είναι φασιστικό με αυτή τη λογική.


    Δεν νομίζω πως χρειάζεται να εξηγήσουμε γιατί υπάρχει διαφορά όταν ένας καλλιτέχνης εξυμνεί ένα έθνος διαφορετικό από αυτό στο οποίο εντάσσεται, με κάποιον που γράφει για την ανωτερότητα του έθνους του και της ιστορίας του.

    Εάν π.χ. υπήρχε αγγλική μπάντα που είχε βγάλει δίσκο "Speak English or Die" θα λέγαμε πως είναι ένα μάτσο ρατσιστικά εθνίκια. oh, wait.
    Last edited by Ghoul; 13-04-2016 at 22:01.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  5. #2555
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    κάνεις την αυθαίρετη παραδοχή ότι οι marauder εξυμνούν το έθνος τους και την ανωτερότητά του. κατα τη δική μου εξήγηση δεν ισχύει αυτό, άσχετο αν τους ξέρω οπότε επιβεβαιώνεται η άποψή μου.
    μη μου συγκρίνεται "mainstream" - για το χώρο ε? - μπάντες, με μπάντες μίσους.
    Rock or Nothing

  6. #2556
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    κάνεις την αυθαίρετη παραδοχή ότι οι marauder εξυμνούν το έθνος τους και την ανωτερότητά του. κατα τη δική μου εξήγηση δεν ισχύει αυτό, άσχετο αν τους ξέρω οπότε επιβεβαιώνεται η άποψή μου..
    δεν έκανα καμία παραδοχή για τους Marauder. Απάντησα πολύ γενικά, πάνω στα παραδείγματά σου αγγλικών και ιταλικών μπαντών που εξυμνούν ένα άσχετο έθνος.

    αλλά αν θες να μιλήσουμε για τους Marauder:

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    GREECE is the place,
    where lived a superior race
    And me, i'm their son,
    I must do what has to be done
    εδώ τι εξυμνούν ακριβώς; εκτός κι αν οι Marauder είναι αγγλοσάξονες.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  7. #2557
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έδωσα την ερμηνεία μου πριν.
    στην τελική όμως στα παπάρια μου για τους μαραουντερ. υπεκφυγές διάβασα πολλές, αλλά απάντηση στον προβληματισμό μου δεν πήρα. είναι σωστό να με τουλουμιάσουν στο ξύλο αν σκάσω με μπλουζάκι μαράουντερ?
    Rock or Nothing

  8. #2558
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    έδωσα την ερμηνεία μου πριν.
    στην τελική όμως στα παπάρια μου για τους μαραουντερ. υπεκφυγές διάβασα πολλές, αλλά απάντηση στον προβληματισμό μου δεν πήρα. είναι σωστό να με τουλουμιάσουν στο ξύλο αν σκάσω με μπλουζάκι μαράουντερ?
    ρε αγάπη λογικά το 99% τον users θα σου πει ότι δεν θα σε τουλούμιαζε άλλο λέμε όλοι όμως.
    Αν έσκαγες ξυρισμένος με περίεργο ατιτιουντ και μπλουζάκι μαράουντερ πιθανότατα κάποιος θα γκούγκλαρε την μπάντα θα έβλεπε τις πίπες για ανώτερη φυλή και ανάλογα το παρεάκι παίζει και να σε τουλούμιαζε.
    Όπως στην ιατρική τα νούμερα δεν λένε πάντα αλήθεια, έτσι και τα σύμβολα, όμως δίνουν και στις 2 περιπτώσεις μια κατεύθυνση. Αν βάλεις μπλουζάκι White Power που έχει επάνω μια αγελάδα και λέει Drink Milk λίγοι θα το καταλάβουν και παίζει να σε βαράνε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #2559
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    ναι, αλλά όχι για τους φασιστικούς στίχους, όσο για την έλλειψη μουσικού γούστου!

    πλάκα κάνω, προφανώς και δε συμμερίζομαι την άποψη αυτή. Ο προβληματισμός σου είναι ορθός, αλλά έχει αρχίσει πλέον το νήμα να τείνει προς το Nazis in my metal. Εδώ το θέμα μας ήταν ξεκάθαρο και δεν αφορούσε μουσική, αλλά φασιστικά ή συνειφασμένα μηνύματα και κατά πόσο οι φέροντες των αξίζουν χειρονακτικού επάινου. Γιατί στη φάση που σχολιάζετε στα τελευταία ποστ, ειπισέρχεται και το ζήτημα του μουσικού γούστου, με ότι αυτό συνεπάγεται και με ότι δυσκολίες επιφέρει στον γενικότερο προβληματισμό.

    Στο θέμα των συμβόλων, γενικά κι αόριστα, τείνω προς την άποψη που εξέφρασε ο GoodSon. Ότι δηλαδή δεν μπορούν να εξεταστούν ανεξάρτητα από τη συγκεκριμένη ιστορική περίοδο που διανύουμε κάθε φορά. Απλά είναι αδύνατον για κάποιο λόγο να κλείσεις τα μάτια σε κάτι που σου έχει γίνει βιωματική η καταπολέμησή του κι αυτό ίσως "αδικεί" περιπτώσεις σαν αυτή που αναφέρει ο Raven Lord
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #2560
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Εάν π.χ. υπήρχε αγγλική μπάντα που είχε βγάλει δίσκο "Speak English or Die" θα λέγαμε πως είναι ένα μάτσο ρατσιστικά εθνίκια. oh, wait.
    Μην ξεχνάμε ότι, αν και δεν είναι Άγγλοι, το συγκεκριμένο άλμπουμ περιέχει τραγούδι με τίτλο "FUCK THE MIDDLE EAST". Δεν είναι τυχαίο...

    Α και... ΜΑΡΏΝΤΕΡ!
    Life begins at 45°.

  11. #2561
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    pronunciation nazis?!?!?

    ok, καλύφθηκα από το σαρμπέλ, αλλά δυστυχώς στον πραγματικό κόσμο δεν έχουμε να κάνουμε με σαμπρέλες κλπ που συζητάμε εδώ μέσα, αλλά η αγνή καθυστέρηση συναντάται κατά 90% σε όλες της οικονομικοκοινωνικοπολιτές ομάδες (πλην φασιστών όπου τα ποσοστά φτάνουν το 100%).
    Rock or Nothing

  12. #2562
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Να σε πω όμως, αυτό έχει να κάνει και που κίνησε έτσι? ο τύπος με το "εριστικό" μπλουζάκι θα φάει καρπαζά στα Εξάρχεια γιατί πάει σε ενεμι τεριτορι που λένε και στο χωριό μου αλλά όχι σε κάποια άλλη γειτονιά, πόσο μάλλον αν δεν υπάρχει ένταση των ημερών.
    Θα σου φέρω παράδειγμα που τα λέει όλα και δείχνει σε ένα σημείο κάποιες λογικές, Σκας με μπλουζάκι πανάθα Πειραιά ή Καμίνια είσαι προκλητικός νε ή ου?
    Άλλη αντιμετώπιση θα έχεις εκεί και άλλη στην Γλυφοκωλάδα ας πούμε ή στην Βούλα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #2563
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ήδη έθιξα την καθυστέρηση που υπάρχει στους οπαδούς των ομάδων. σε φάση προσωπικά δε φοράω κόκκινη μπλούζα (απλή κόκκινη μπλούζα ε?) αμπελόκηπους, γουδί - ζωγράφου κτλ ούτε για πλάκα. έχω δει σκηνικά.
    Rock or Nothing

  14. #2564
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ε τα ίδια λέμε λογικα
    Δυστυχώς υπάρχει "οπαδοποίηση" και σε αυτήν την φάση, με παρόμοια σκηνικά που τουλάχιστον εγώ δεν καμαρώνω καθόλου.
    Το πρόβλημά μου δεν είναι η βία και ας είμαι δηλωμένος κατά της βίας. Το πρόβλημά μου είναι η βία για την βία χωρίς κάποιο "αποδεκτό" για τα δεδομένα μου πρόσημο.
    Λέγοντας αποδεκτό δεν σημαίνει ότι το ασπάζομαι αλλά ότι μπορώ να δω πίσω του. Το πρόβλημά μου είναι η φάση "μπόχουμ δέρνουμε?"
    Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό τι λέω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #2565
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πάνω κάτω τα ίδια κ εγώ. δεν είμαι κατά της βίας (ή δεν είμαι υπέρ της μη βίας που μου έλεγε ένας σύντροφος παλιά), αλλά η χρήση βίας δεν είναι κάτι που πρέπει να παίρνει κανείς αψήφιστα. αν θες να ξεχωρίσεις από τον κάθε βλαμμένο που βαράει επειδή δεν του αρέσει η φάτσα του ενός, ή επειδή ο άλλος είναι μετανάστης ή επειδή απλά ο βλαμμένος είναι μπάτσος και βαράει όποιον του πει το σύστημα, πρέπει να ξέρεις και πώς να τη χρησιμοποιείς.

    άλλωστε όπως είπε και ο κύριος διοικητής "δεν θα κατέβω στους δρόμους παρά μόνο αν μου δώσουν όπλο".
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. [Documentary] Χρυσή Αυγή: Προσωπική Υπόθεση (2016)
    By KoiliaSamprela in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2016, 03:16
  2. Χρυσή Δεκαετία '70-Καλύτερα LIVE Albums
    By my_troubled_Mind in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 23-07-2011, 21:46
  3. Μάικολ Τζάκσον ψόφος
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 09:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •