Page 136 of 199 FirstFirst ... 3686126134135136137138146186 ... LastLast
Results 2,026 to 2,040 of 2980

Thread: ΨΟΦΟΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

  1. #2026

    Default

    συνέντευξη πρώην στελέχους που λέει για πολλές και διάφορες βρωμιές:

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.2419948.html
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #2027
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Last edited by Ghoul; 21-09-2013 at 14:11.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  3. #2028
    Primarch Fulgrim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Σε όλα τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα
    Posts
    60

    Default

    Χθες το απόγευμα στο Παρίσι πραγματοποιήθηκε αντιφασιστική πορεία αλληλεγγύης. Η προχθεσινή δολοφονία άλλωστε για τους Γάλλους, θυμίζει τη δολοφονία του φοιτητή Κλεμάν Μερίκ, που υπέστη ξυλοδαρμό από σκίνχεντ στη συνοικία Σεν Λαζάρ, στις 5 Ιουνίου. Όντας στη Γαλλία εδώ και λίγο καιρό, μόνιμα πλέον, σε συζητήσεις με Γάλλους, ανακαλύπτω ότι σιγά σιγά οι φασίστες που κρυβόντουσαν κι εδώ, ξεπετάγονται εκμεταλλευόμενοι καταστάσεις. Είναι λυπηρό το ότι βλέπω συνθήματα στους τοίχους, γραμμένα από γαλλοφασιστάκια, που αναφέρουν την Ελλάδα ως ωθητήρια δύναμη και παράδειγμα προς μίμηση. Η Γαλλία αντιμετωπίζει έξαρση της ακροδεξιάς, σε πιο ήπιο βαθμό απ'ότι η Ελλάδα, με την Λε Πεν να συνεχίζει άξια το έργο του πατέρα της, και κινήματα όπως η ακροδεξιά Γαλλική Άνοιξη να παίρνουν ρόλο ανάλογο με αυτό της δικής μας ΧΑ. Φωτογραφίες μελών της Γαλλικής Άνοιξης με μπλουζάκια ΧΑ και αντίστοιχα με Χρυσαυγίτες στα χρώματα του γαλλικού αυτού κινήματος, κάνουν το γύρω της Γαλλίας σήμερα. Οι φασίστες νιώθουν την ανάγκη της παγκόσμιας αλληλεγγύης στη σκατόφαρά τους. Εν τέλει, η παριζιάνικη πορεία έληξε με 38 συλλήψεις, καμία από αυτές δεν αφορά ακροδεξιούς, που προκάλεσαν με πέτρες και ύβρεις τους διαδηλωτές, οι οποίοι δεν προέβησαν, παρ'όλα αυ'τα σε επεισόδια. Η φωτογραφία είναι σχετική.


    Spoiler
    Τιμ τιριριμ τυρόπιτες, τιμ τιριριμ καυτές.



  4. #2029
    Ροβινσώνας Φρούσος bbq's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Salieri studios
    Posts
    634

    Default

    τομεάρχης της ΝΔ. Την έβαλα εδώ, στο θρεντ της ΧΑ. Δεν ξέρω πώς μου ήρθε
    ΠΑΣΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΗΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΩ
    Spoiler

  5. #2030
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    to oiktro mouni ths oiktrhs manoulas ths.-
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  6. #2031
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    συνέντευξη πρώην στελέχους που λέει για πολλές και διάφορες βρωμιές:

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.2419948.html
    αυτό είναι λίγο φάση: "γίνονται συγκρούσεις κάπου και βγαίνουν πλάτη "αναρχικοί" στην τιβι και λένε πως δρουν οι αναρχικοί". δλδ πιστεύει κανείς πως ό,τι γινόταν παίρνανε το λαγό και κάθε λαγό και μηχαλολιάκο στο τηλέφωνο για να τους πει τι να κάνουν;

    και γενικά η φάση κάνει πιο πολύ για κάποιον -ο ρουπακιάς- που δεν είχε εμπλακεί ξανά ή ήταν η δεύτερη-τρίτη του φορά- σε τέτοιο σκηνικό και πάνω στην ένταση τον έφαγε. δεν είχαν στόχο να φάνε κανέναν. να τον σαπίσουν και να τον μαχαιρώσουν στα πόδια ίσως, ναι. δεν θα ήταν η πρώτη ούτε η τελευταία φορά. το μήνυμα θα το είχαμε πάρει. αν θέλανε να τον φάνε θα βάζανε αυτόν; δλδ δεν έχουν καλύτερο;
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  7. #2032

    Default

    ΚυραΜαριάννα, τι εννοείς "δλδ δεν έχουν καλύτερο;"; Πιο όμορφο, πιο έξυπνο ή πιο αθλητικό;

    Ο φόνος αυτός είναι η καλύτερη ευκαιρία διαχωρισμού της ΧΑ σε τσαμπουκάδικης και σοβαρής, με συνέπεια την ένταξη της δεύτερης στους Κυριάκους Μητσοτάκηδες που βάζουν παραπάνω ονόματα από τα ζητούμενα στις λίστες διαθεσιμότητας, "για να είμαστε σίγουροι"¨

    ΦΥΣΙΚΑ και είχαν στόχο να τον φάνε

  8. #2033
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    κάποιον που θα έκανε καλύτερα τη δουλειά, θα του φύτευε μια δυο σφαίρες, δεν θα τον έβλεπε κανείς και θα συζητούσαν όλοι για οπαδικές διαφορές και εμείς θα είχαμε πάρει το μήνυμα που χρειάζεται.

    προς το παρόν δεν ήταν σε θέση να διαχειριστούν έναν φόνο, ίσως σε λίγο καιρό να τα κατάφερναν. το θέμα είναι τώρα πως αναγκαστικά έτσι όπως ήρθαν τα γεγονότα θα δείξει αν θα τα καταφέρουν ή όχι.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  9. #2034
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Βασικά ο καρχαρτ λέει ότι μια χαρά ήταν ο τύπος, και ότι ο άμεσα κερδισμένος είναι άλλος.
    Και επειδή εκεί μιλάμε για IQ αρκετά χαμηλό , μια χαρά τους μανιπιουλάρουν τρίτοι, χωρίς απ ευθείας εντολή κιόλας.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #2035
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    ΚΟΖΑΝΗ σήμερα
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #2036

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    συνέντευξη πρώην στελέχους που λέει για πολλές και διάφορες βρωμιές:

    http://news247.gr/eidiseis/koinonia/...s.2419948.html
    αυτό είναι λίγο φάση: "γίνονται συγκρούσεις κάπου και βγαίνουν πλάτη "αναρχικοί" στην τιβι και λένε πως δρουν οι αναρχικοί". δλδ πιστεύει κανείς πως ό,τι γινόταν παίρνανε το λαγό και κάθε λαγό και μηχαλολιάκο στο τηλέφωνο για να τους πει τι να κάνουν;

    και γενικά η φάση κάνει πιο πολύ για κάποιον -ο ρουπακιάς- που δεν είχε εμπλακεί ξανά ή ήταν η δεύτερη-τρίτη του φορά- σε τέτοιο σκηνικό και πάνω στην ένταση τον έφαγε. δεν είχαν στόχο να φάνε κανέναν. να τον σαπίσουν και να τον μαχαιρώσουν στα πόδια ίσως, ναι. δεν θα ήταν η πρώτη ούτε η τελευταία φορά. το μήνυμα θα το είχαμε πάρει. αν θέλανε να τον φάνε θα βάζανε αυτόν; δλδ δεν έχουν καλύτερο;
    Δε νομίζω να έχει πει κανένας οτι υπέγραψαν και συμβόλαιο θανάτου. Όταν σκάνε τριάντα άτομα όμως έστω για να σαπίσουν έναν και ο τάδε έχει και μαχαιράκι που του έρχεται εύκολα στο χεράκι επειδή χέστηκε πάνω του (έτσι το είπε νομίζω ο φίλος του Φύσσα), αναρωτιέμαι για πόσο λιγότερο δολοφονία μπορούμε να μιλάμε. Και προγραμματισμένη, εν ψυχρώ δολοφονία, επειδή μη μου πεις ότι κάποιος που ξεκινά να κάνει μία τέτοια φάση είναι τόσο αφελής ώστε να μην σκέφτηκε ότι πιθανότατα μπορεί να αφήσει και στα θυμαράκια τον άλλον. Όπως και όταν πετάς φωτιές εδώ και εκεί είσα υπεύθυνος εάν ενδιάμεσα σκάσει ένας τυχαίος και τη φάει, όπως και όταν σκας μπουνιές είσαι υπεύθυνος εάν σκάσει με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο ο άλλος και μείνει μία ζωή παράλυτος/στα θυμαράκια. (Σόρρυ για το captain-obvious, αλλά..) Κατ'α τ΄άλλα εννοείται ότι έχουν πυραμιδωτή στρατιωτική οργάνωση, δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργο.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #2037
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ύστερα από διάφορες ιστορίες που ειπώθηκαν "καταλήξαμε" πως του τηλεφώνησαν και του είπαν να πάει στο συγκεκριμένο σημείο. οκ μέχρι εδώ. αυτό που εγώ δε πιστεύω είναι πως στο τηλέφωνο αυτό του είπαν να τον φάει. Όπως αναφέρω και στο αρχικό ποστ και γενικά με όσα έχω συζητήσει με διάφορο κόσμο -προφανώς όχι από τους νέους αντιφασίστες που σκάσανε σαν διάττοντες αστέρες αυτές τις μέρες- η κίνησή του ήταν με βάση την οργή που δεν κατάφερε να συγκρατήσει. Για αυτό πιστεύω πως ίσως ήταν η πρώτη του φορά -αν και στο γενικότερο πλάνο που έχει η κυβέρνηση τώρα τους βοηθάει να πουν πως ήταν και στο χτύπημα του κκε-. και αυτό το χτύπημα δολοφονικό ήταν, άσχετα που δεν κατέληξε με κάποιον θάνατο.
    όπως το είπες και εσύ όταν ρίχνεις μπουκάλια δεν ξέρεις αν θα λαμπαδιάσει ή όχι αλλά δεν πας για να το κάνεις αυτό. ή για να μη πιάνουμε τα "ακραία" αν πιάσουμε τις μπουνιές και σου πετάξω κάνα "θα σε φάω πούστη" δε σημαίνει ούτε πως σκοπός μου ήταν να σε σκοτώσω ούτε να σε πετάξω στο φούρνο με πατάτες.

    και ναι μιλάμε για στρατιωτική οργάνωση αλλά ο τρόπος πυο έγινε και το πότε έγινε εμένα θα μου θυμίζει τους αναρχικούς πλάτη στα κανάλια. και μου κάνει εντύπωση που είδα από πολύ κόσμο να το ανεβάζει δεξιά-αριστερά χωρίς να το σκεφτεί ούτε μια στιγμή.

    συμφέρει πολλούς αυτό που έγινε και ξέρουμε πως ό,τι και να γίνει σε μας θα γυρίσει (εμάς όταν λέω πιάνω τον ευρύτερα οργανωμένο αγωνιζόμενο χώρο).
    εδιτ: η χρυσή αυγή απλά θα δείξει αν θα καταφέρει πολιτικά να το φέρει αυτό στα μέτρα που θέλει εκείνη και δεν είναι αυτό το σημείο που τους έριξε από το άλογο που είχαν ανέβει και κάλπαζαν.
    Spoiler
    *συντακτικό μηδέν. είμαι κουρασμένη.
    Last edited by Κυρία Μαριάννα; 21-09-2013 at 11:58.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  13. #2038

    Default

    καταρχήν είναι και λίγο too much αυτή τη στιγμή να υποθέτουμε για αυτά τα πράγματα, το αποτέλεσμα είναι ότι τον φάγανε, οπότε τον φάγανε θα λέμε και όχι "πήγαν για να του δώσουν ένα μπερτάκι αλλά προέκυψε κάτι άλλο". Το εάν δόθηκε εντολή από κάποιον για δολοφονία βέβαια είναι κάτι απείρως σοβαρότερο όντως, το οποίο πρέπει (μακάρι δηλαδή) να ερευνηθεί, αν και ουσιαστικά κανένας δεν το έχει ρίξει κατηγορηματικά στην ΧΑ μέχρι τώρα. Όλοι το ρίχνουν στο "εμμέσως", όσο και μεγάλα λόγια να χρησιμοποιούνε, αλλιώς θα έπρεπε να μπούνε και χειροπέδες σε πολλούς συντόμως (σιγά μη το φτάσουν τόσο μακριά βέβαια).

    Έχει διαφορά ναι το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τι προκύπτει, αλλά η υπαιτιότητα σου εάν γίνει το κακό μικρή διαφορά έχει εν τέλει. Ιδιαίτερα όταν λέμε για ανθρώπινες ζωές, αφού η απόσταση μεταξύ "σαπίσματος" και θανάτου είναι μία κλωστή έτσι κι αλλιώς.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #2039
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    προφανώς δεν θεωρώ πως ένας θάνατος είναι λιγότερο ή περισσότερο σημαντικός όποιος και αν ήταν ο τρόπος ή η πρόθεση πόσο μάλλον για ένα πολιτικό χτύπημα όπως αυτό.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  15. #2040

    Default

    Δεν νομίζω ακομα και ο ίδιος ο μιχαλολιάκος να μην ξέρει τι γίνεται εντός της οργάνωσής του, άλλωστε είναι αυτός που μιλά για "έξω οι μετανάστες", "εμείς θα καθαρίσουμε το κέντρο", "η ελλάδα στους έλληνες", κάτι που δεν πετυχαίνεται και με τόσο ειρηνικούς - μη βίαιους - τρόπους από τη μεριά τους. Λίγη σημασία έχει λοιπόν, αν η εντολή έπεσε από τον λαγό ή τον αρχηγό ή τον επικεφαλή του τάγματος εφόδου, καθώς μια ζωή χάθηκε. Και ναι, ο τύπος πήγε στο σημείο με σκοπό να δολοφονήσει είτε ήταν η 1η του ή η 101η φόρα, τώρα για πόδια και χέρια που λες κυρά μαριάννα, ειλικρινά γιατί δεν το κανε στην τελική; Μήπως ένιωσε φόβο που ήταν 30 προς 1;

    Αυτό που έχει σημασία είναι το ότι η χα πλέον στρέφει τις πρακτικές της και προς τα κομμάτια της κοινωνίας που αγωνίζονται. Και όχι με τη λογική των κλωτσομπουνιδιών, που ισχυε εκατέρωθεν εδώ και καιρό, αλλά με τη λογική θα_κάνω_όσο_το_δυνατόν_μεγαλύτερη_ζημιά. Το κάναν στους μετανάστες, οι οποίοι στην ατζέντα τους (και όχι μονο) είχαν μπει στη θέση του μόνιμου φταίχτη για την κατάσταση στην ελλάδα αλλά πάλιωσαν πλέον, έτσι με τον ίδιο τρόπο για τη χα, αλλά και για το κράτος, σε θέση αντιπάλου - πρέπει να εξοντωθούν - μπαίνουν εκείνοι που αγωνίζονται. Και φυσικά, από το χορό δεν θα λείπουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια, που κατά τη διάρκεια όλων όσων διαδραματίζονται και θα διαδραματιστούν θα προσπαθούν να πείσουν πως η σοβαρή χρυσή αυγή επιδεικνύει κοινωνική ευθύνη (χαρακτηριστικό παράδειγμα και η ανακοίνωση της χα για ακύρωση του αγιασμού στα γραφεία τους σε καβάλα και δράμα, επικαλούμενοι πως δε θέλουν να προκληθούν εντάσεις [εντάξει, σίγουρα είναι χεσμένοι, αλλά το στόχο τους, να δείξουν το προφίλ που θέλουν, τον πετυχαίνουν]) και πως η σοβαρή χρυσή αυγή μπορεί, αν θέλει, να συγκυβερνήσει αύριο μεθαύριο. Ακόμα και η δολοφονία είναι ένας τρόπος να ξαναέρθουν στο προσκήνιο και να ξαναπαρουσιαστούν στον κόσμο (εμείς δε δολοφονούμε, εμείς είμαστε εντός συνταγματικού τόξου άλλοι ειναι εκτός, εμεις επιδεικνύουμε υπευθυνότητα απέναντι στην κοινωνία τις δύσκολες αυτές ωρες σε αντίθεση με άλλες πολιτικες δυνάμεις) και να πείσουν πως δεν ειναι μια παρακρατική συμμορία που δολοφονεί, κυνηγάει μετανάστες, αλλά μια πολιτική δύναμη ναι μεν απόλυτη, αλλά που κινείται στο ίδιο μήκος κύμματος με τους κυβερνόντες του σήμερα. Αργά, αλλά σταθερά, οι κινήσεις που γίνονται, σμπρώχνουν τη χα προς την εξουσία.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. [Documentary] Χρυσή Αυγή: Προσωπική Υπόθεση (2016)
    By KoiliaSamprela in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2016, 03:16
  2. Χρυσή Δεκαετία '70-Καλύτερα LIVE Albums
    By my_troubled_Mind in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 23-07-2011, 21:46
  3. Μάικολ Τζάκσον ψόφος
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 09:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •