Page 133 of 199 FirstFirst ... 3383123131132133134135143183 ... LastLast
Results 1,981 to 1,995 of 2980

Thread: ΨΟΦΟΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

  1. #1981
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default




  2. #1982
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Παρά την ανταπόκριση ελλήνων και ξένων πολιτών, για μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας και των κατεστημένων επιλογών της, το φυσικό περιβάλλον εξακολουθεί δυστυχώς να αποτελεί «είδος πολυτελείας» ή αντικείμενο προς αλόγιστη εκμετάλλευση που δεν έχει ανάγκη από προστασία ούτε δικαίωμα για ενίσχυση και υποστήριξη.
    Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι υπάρχουν αυτήν την στιγμή άνθρωποι που πεινάνε, που δεν βγαίνει πιάτο φαγητό για όλη την οικογένεια, που έρχεται χειμώνας και τέλεψαν τα έπιπλα και να δούμε τι θα κάψουν.

    για την χα, δεν με νοιάζει τη έχουν να πουν, ξέρω τι είναι και μου φτάνει.

    Kai pws akrivws sxetizetai auto poy les esy me auto poy paretheses?

    To oti arxika ta dextikan de se peirakse?

  3. #1983
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Παρά την ανταπόκριση ελλήνων και ξένων πολιτών, για μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας και των κατεστημένων επιλογών της, το φυσικό περιβάλλον εξακολουθεί δυστυχώς να αποτελεί «είδος πολυτελείας» ή αντικείμενο προς αλόγιστη εκμετάλλευση που δεν έχει ανάγκη από προστασία ούτε δικαίωμα για ενίσχυση και υποστήριξη.
    Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι υπάρχουν αυτήν την στιγμή άνθρωποι που πεινάνε, που δεν βγαίνει πιάτο φαγητό για όλη την οικογένεια, που έρχεται χειμώνας και τέλεψαν τα έπιπλα και να δούμε τι θα κάψουν.

    για την χα, δεν με νοιάζει τη έχουν να πουν, ξέρω τι είναι και μου φτάνει.

    Kai pws akrivws sxetizetai auto poy les esy me auto poy paretheses?

    To oti arxika ta dextikan de se peirakse?
    Δεν θα σου απαντήσω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #1984
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post



    Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι υπάρχουν αυτήν την στιγμή άνθρωποι που πεινάνε, που δεν βγαίνει πιάτο φαγητό για όλη την οικογένεια, που έρχεται χειμώνας και τέλεψαν τα έπιπλα και να δούμε τι θα κάψουν.

    για την χα, δεν με νοιάζει τη έχουν να πουν, ξέρω τι είναι και μου φτάνει.

    Kai pws akrivws sxetizetai auto poy les esy me auto poy paretheses?

    To oti arxika ta dextikan de se peirakse?
    Δεν θα σου απαντήσω
    Kala

  5. #1985
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    οι του αρκτούρου είναι καραγκιόζηδες , 2 σημεία με ενόχλησαν περισσότερο όμως

    Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ, μία αμιγώς ελληνική,
    σταρχιδια μας αν είναι ελληνική ιταλική ή χαϊνινή.

    Παρά την ανταπόκριση ελλήνων και ξένων πολιτών, για μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας και των κατεστημένων επιλογών της, το φυσικό περιβάλλον εξακολουθεί δυστυχώς να αποτελεί «είδος πολυτελείας» ή αντικείμενο προς αλόγιστη εκμετάλλευση που δεν έχει ανάγκη από προστασία ούτε δικαίωμα για ενίσχυση και υποστήριξη.
    Ας τους ενημερώσει κάποιος ότι υπάρχουν αυτήν την στιγμή άνθρωποι που πεινάνε, που δεν βγαίνει πιάτο φαγητό για όλη την οικογένεια, που έρχεται χειμώνας και τέλεψαν τα έπιπλα και να δούμε τι θα κάψουν.

    για την χα, δεν με νοιάζει τη έχουν να πουν, ξέρω τι είναι και μου φτάνει.
    Κοιλιά, δεν ξέρω αν το ερώτημα περιβάλλον ή βραχυπρόθεσμη επιβίωση είναι τόσο εύκολο όσο το παρουσιάζεις.

  6. #1986
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ρε αλήθεια τώρα , όλοι βαλτοί είστε ? με έχετε για τόσο μαλάκα τελικά?
    αν ναι να ξέρω να κάνω τουμπεκί.

    άλλο τόσο εύκολα αφορίζεις την κατάσταση της κάθε οικογένειας.

    Όταν θα φτάσεις να ζεις ένα σπίτι , μια οικογένεια , ένα πες το όπως θες, και έρθει η στιγμή να μην βγαίνει για όλους φαγητό να τους πεις τα έδωσα στον αρκτούρο γιατί και να μην πεθάνετε από την πείνα θα πεθάνετε από την μόλυνση του περιβάλλοντος.

    Γενικότερα καλό το πολιτικαλ κορεκτ , αλλά καμιά φορά και το ριάλιτι τσεκ είναι χρήσιμο.
    και ναι είναι πανεύκολο το ερώτημα, και σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σε αυτό το δίλημμα. Όχι μόνο εσύ, αλλά κανείς άνθρωπος.

    Το ύφος του αρκτούρου είναι "έχετε αλλά τα βάζετε στον κώλο σας" και γιαυτό τα πήραμε από την χα, αλλά τελικά τα δώσαμε πίσω, αλλά μην τα κάνετε κάτι άλλο τα δικά σας να τα δώσετε σε μας που είμαστε Έλληνες ,κα όχι στους ξενόφερτους της γκρινπις (ασούμε) . Επίσης έχω τοποθετηθεί στο ότι κακώς δέχτηκαν τα λεφτά από τους φασίστες, και έχω δικαιολογήσει την άποψή μου. Να απάντησα και σε σένα σφινοτουβλάκι.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #1987
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default ε=

    Μακάρι να μην φτάσει κανείς σε αυτό το σημείο.

    Με τον ίδιο συλλογισμό πάντως, οποιαδήποτε χρηματική βοήθεια σε μέλη του Δυτικού κόσμου, μεταφράζεται σε πολλαπλάσια βοήθεια σε μέλη τριτοκοσμικών χωρών. Λογικά, είναι πολύ πιο ανθρωπιστικό να ρίχνεις χρήμα εκεί, όπου δεν είναι μόνο η θέρμανση και η υγιεινή ''πολυτέλειες'', αλλά που το απλό κρυολόγημα μπορεί να σημάνει την αρχή ενός βασανιστικού θανάτου. Για την ακρίβεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το ομολογουμένως πειστικό επιχείρημα για να αποδυναμώσω τις καλύτερες προθέσεις πίσω απ' την κάθε φιλευσπλαχνία που λαμβάνει μέρος στο Δυτικό κόσμο.

    Αλλά δεν το κάνω και δεν προσπερνώ κάθε προσπάθεια βελτίωσης οποιασδήποτε πτυχής της καθημερινότητας. Καλώς η κακώς, το περιβάλλον είναι ζήτημα ζωτικής σημασίας και δεν ξέρω αν η γελοιοποίηση που επιχειρείς με το παράδειγμα πιο πάνω βοηθά κάπου. Πέρα απ' το να φορτίζουμε συναισθηματικά κάθε συζήτηση για να 'νικήσουμε' φυσικά. Επίσης, μπορεί όντως κάτω από τις προϋποθέσεις που επισημαίνεις να ακούγεται γελοίο κάτι τέτοιο, αλλά πιθανότατα και οι επόμενες γενιές θα αναρωτιούνται -κάτω από τις δικές τους απελπιστικές και αδιανόητες συνθήκες- γιατί δεν έγινε τίποτα λίγα χρόνια πριν. Άρα δεν προσυπογράφω πως τα πράγματα είναι τόσο απλά. Ολ' αυτά πέρα απ' το ζήτημα του Αρκτούρου που προσωπικά δε γνωρίζω αν εξυπηρετεί το σκοπό του.

  8. #1988
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post

    Όταν θα φτάσεις να ζεις ένα σπίτι , μια οικογένεια , ένα πες το όπως θες, και έρθει η στιγμή να μην βγαίνει για όλους φαγητό να τους πεις τα έδωσα στον αρκτούρο γιατί και να μην πεθάνετε από την πείνα θα πεθάνετε από την μόλυνση του περιβάλλοντος.

    Alh8eia pisteueis oti otan o arktouros milaei gia to meros tis koinwnias me tis katestimenes epiloges ennoei tous astegous kai tous makroxronia anergous me tria paidia poy tous kovoun to reuma? Xathikan oi pasokonoudou, oi foitites twn 35 kafedwn tin evdomada, οι epaggelmaties pliatsikologoi pou den exoun afisei dasos gia dasos kai oi anetws adiadoroi autou tou topoy wste na yparxei mia mikri pithanotita na ennooun autous ki oxi osous psomolisane?



    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Το ύφος του αρκτούρου είναι "έχετε αλλά τα βάζετε στον κώλο σας" και γιαυτό τα πήραμε από την χα, αλλά τελικά τα δώσαμε πίσω, αλλά μην τα κάνετε κάτι άλλο τα δικά σας να τα δώσετε σε μας που είμαστε Έλληνες ,κα όχι στους ξενόφερτους της γκρινπις (ασούμε) . Επίσης έχω τοποθετηθεί στο ότι κακώς δέχτηκαν τα λεφτά από τους φασίστες, και έχω δικαιολογήσει την άποψή μου. Να απάντησα και σε σένα σφινοτουβλάκι.
    Re samprela, den kserw an exeis kapoia myga na se trigyrnaei, an ksereis kati gia ton akrtouro pou den kserw h an h fash einai aplws "oikologoi mikroastoi kryfompourzouazaioi" alla auta pou diavazeis pisw apo to keimeno, sigoura den prokyptoun apo to idio to keimeno. An tous exeis episkeftei kai efyges me thn entypwsh pws einai gamimenoi kariolides kai kryfoe8nikia, eimai periergos na akousw olh thn istoria mia pou emena h empeiria mou den einai auth.

    Sth dixotomia tou leke "h egw h to perivallon" den stekomai kan giati sth ellada auth th stigmh den yparxei tetoio zhthma oute to ethese o arktouros mesa apo to keimeno.
    Last edited by sfinotouvlaki; 26-08-2013 at 23:50.

  9. #1989
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Όχι , δεν έχω καμιά ένδειξη για τον Αρκτούρο για το αν είναι κρυφοεθνίκια ή απατεώνες.
    Αφενός ήταν το ένα λάθος πίσω από το άλλο , πρώτον η αποδοχή απο την χα και δεύτερον η διευκρίνιση περί "εθνικότητας".
    Ήταν από τις οργανώσεις που σε κάθε ευκαιρία προ-2010 έδινα τον οβολό μου , συνειδητά γιατί σεβόμουν απόλυτα και τον σκοπό και το έργο τους.
    Αλλά θεωρώ ότι αφορά εμένα η ανακοίνωση και όλους τους σαν εμένα που τώρα δεν δίνουν "φράγκο" και γιαυτό εκνευρίστηκα. Και τελικά η προσέγγιση ήταν πολύ τσαμπουκαλεμένη (ακόμα και για τον φοιτητή με τους 35 καφέδες), για ένα φιλοζωικό σωματείο.

    Αν θες να τους αγγίξεις δεν τους προσβάλλεις, βρίσκεις κάτι πιο θεμιτό.
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Πέρα απ' το να φορτίζουμε συναισθηματικά κάθε συζήτηση για να 'νικήσουμε' φυσικά.
    Λεκέ με λες λαϊκιστή , μπορεί , λαϊκός άνθρωπος είμαι, έχω μεγαλώσει σε μια λαϊκή οικογένεια σε μια λαϊκή γειτονία. Η δουλειά μου μέχρις ένα ατύχημα ήταν ο ορισμός της "λαϊκάτζας". Ένα λύκειο είπαμε έχω τελειώσει , αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το κάνω για να "νικήσω". Είμαι ήδη νικητής στην ζωή μου και στην συνείδησή μου, οπότε το να μου πει κάποιος σε ένα φόρουμ "έχεις δίκιο με τάπωσες" , "έχεις άδικο σε τάπωσα" είναι το τελευταίο που με νοιάζει. Δεν νομίζω άλλωστε να έχω δώσει ποτέ την εντύπωση ότι κάνω το κοκοράκι.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #1990
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Αν θες να τους αγγίξεις δεν τους προσβάλλεις, βρίσκεις κάτι πιο θεμιτό.
    Ok, wstoso, opws eipes ki esy, "Γενικότερα καλό το πολιτικαλ κορεκτ , αλλά καμιά φορά και το ριάλιτι τσεκ είναι χρήσιμο." Kai an theloume na isxyei to politically incorrect, tote kalo einai na to dexomaste kai apo tis dyo meries, giati alliws kataligoume se metra kai stathma. Kata t'alla, egw den to vlepw san prosvlitiko, auto pou grafoun isxyei, an kapoios pou empiptei sthn kathgoria prosvalletai, einai diko tou provlhma kai pithanotata prosvalletai gia na exei th dynatothta na pei "de gamieste... siga mi sas dwsw kai lefta", na synexisei ayto pou ekane dld. Isws den einai o pio apotelesmatikos tropos, alla den pairnw kai orko, diaforetikoi anthrwpoi antidroun diaforetika. Esy pou den empipteis pantws, pragmatika den vlepw to logo na to pairneis san na apeu8ynontai se sena. Opws eipa, den xathikan autoi pou ontws tairiazoun stin perigrafi. Kai, en telei, den miloune kan [apokleistika] gia thn oikonomiki voh8eia ston arktouro [h se kapoia allh organwsh], legontas "το φυσικό περιβάλλον εξακολουθεί δυστυχώς να αποτελεί αντικείμενο προς αλόγιστη εκμετάλλευση" anaferontai profanws se osous mporoun na symvalloun amesa, oxi stelnontas lefta ston arktouro, alla stamatontas na einai malakes kai partakides.

    Oson afora th dieukrinish peri ellhnikothtas, yparxoun diaforoi logoi pou einai shmantiko na yfistantai ethnikes organwseis se kathe kratos, an kai mallon edw o arktouros den h8ele na anadeiksei tous logous autous, alla na proselkysei osous ksafnika thn eidan patriwtes kai sthrizoun kati mono an einai ellhniko. Oute emena mou kathetai kala na prepei na epideiknyeis diapisteutiria ellhnikothtas, alla einai enas apo tous themitous tropous gia na euaisthitopoihseis kapoious apo autous pou mporoun na symvalloun.

  11. #1991

    Default

    Τότε γιατί μια αμιγώς ελληνική περιβαλλοντική οργάνωση επιστρέφει μια δωρεά από ένα αμιγώς ελληνικό δημοκρατικά εκλεγμένο πολιτικό κόμμα που έχει φράγκα; Αφού επιλέγουν ακόμα και παρόμοιες λέξεις για το promotion τους. Δηλαδή άμα η ανακοίνωση δεν αφορά στον μακροχρόνια άστεγο με τρία παιδιά (και στον όποιο αντικειμενικά δεν έχει υστέρημα για να δώσει), και δεν αφορά ούτε και στους φορείς που ψηφίζουν τους μεγαλοεφοπλιστές, μοιράζουν αμιγώς ελληνικά συσσίτια, και αντικειμενικά έχουν γκαφρά να διαθέσουν,

    τότε σε ποιόν απευθύνεται ακριβώς αυτή η ανακοίνωση; Στον "ελληνικό λαό" του Αντρέα; Γιατί αυτό δεν υπάρχει ιδιαίτερα πια, αυτό που λέμε οικονομική κρίση είναι ο ολοκληρωτικός αφανισμός της μεσαίας τάξης, με μακροχρόνια νεοάνεργους των 400 ευρώ και επιχειρηματίες τύπου φοροελάφρυνση στους επιχειρηματίες.

    Ποιός θα δώσει τελικά στον Αρκτούρο;

  12. #1992
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    αυτός 1-0
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  13. #1993
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Τότε γιατί μια αμιγώς ελληνική περιβαλλοντική οργάνωση επιστρέφει μια δωρεά από ένα αμιγώς ελληνικό δημοκρατικά εκλεγμένο πολιτικό κόμμα που έχει φράγκα;
    Eksigoun stin anakoinwsh
    http://www.arcturos.gr/el/index.php?...=318&Itemid=49



    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Ποιός θα δώσει τελικά στον Αρκτούρο;

    Panw katw se opoion den tha lypsei idiaitera eina pentaeuro. Episis opoios thelei na perasei merikes h arketes meres se mia poly omorfh perioxh ths flwrinas voh8ontas se diafores, oxi idiaitera dyskoles, ergasies.

  14. #1994
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Η ανακοίνωση λέει: Επειδή είναι πολιτικό κόμμα. Και δεν είναι επιχείρηση. Όχι επειδή είναι ναζί.

    Αν τους στείλει λεφτά η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, οι Οικολόγοι Πράσινοι, η ΧΡΙΣΤΟΠΙΣΤΙΑ, το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών ή το ΕΕΚ (ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ), δεν θα τα πάρουν. Γιατί είναι πολιτικά κόμματα.

    Αν τους έστελνε λεφτά η εφημερίδα ΣΤΟΧΟΣ, ο ΣΚΑΪ του Αλαφούζου, η Ελληνικός Χρυσός, ο Μαρινάκης ή οποιοσδήποτε άλλος καραγκιόζης θέλει να χτίσει «οικολογικό προφιλ», θα τα πάρουν. Γιατί είναι επιχειρήσεις.

    Αυτό το σκεπτικό εσένα σου κάνει, αυτό λες.

  15. #1995
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Kata vash lew auto

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    To oti arxika ta dextikan de se peirakse?
    Gia na se voh8hsw, exei na kanei kai me to oti einai komma alla kyriws me to oti einai nazi, den vlepw to logo na apokleisw kapio apo ta dyo. Auto gia mena. An oson afora autous exeis amfivolies gia to an epaikse kapoion rolo to oti h x.a. einai nazi ektos apo komma, pare rwtas tous, ypothetw tha sou apanthsoun. Kata t'alla nai, kai to periodiko "KYNHGOS ARKOUDWN" na tous steilei xrhmata, ypothetw tha ta dextoun epeidh einai epixeirhsh ki oxi komma...

Similar Threads

  1. [Documentary] Χρυσή Αυγή: Προσωπική Υπόθεση (2016)
    By KoiliaSamprela in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2016, 03:16
  2. Χρυσή Δεκαετία '70-Καλύτερα LIVE Albums
    By my_troubled_Mind in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 23-07-2011, 21:46
  3. Μάικολ Τζάκσον ψόφος
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 09:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •