Page 139 of 199 FirstFirst ... 3989129137138139140141149189 ... LastLast
Results 2,071 to 2,085 of 2980

Thread: ΨΟΦΟΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

  1. #2071
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    επειδή την συζήτηση αν πρέπει ή όχι να βγει η χα εκτός νόμου την κάνω με εκλεκτούς φίλους εδώ και αρκετούς μήνες να θέσω το εξής.
    Δεν με νοιάζει αν θα είναι "μάρτυρες" ή όχι , όσο με νοιάζει ο κάθε άνθρωπος που απλά δεν ανήκει στην σκατόψυχη φάρα τους να μην κινδυνεύει στην καλύτερη με ξυλοδαρμό στην χειρότερη να χάσει την ζωή του.
    Θα μπορούσε αυτό να συμβεί φυσικά με την χα και εντός νόμου , αν οι "δυνάμεις" του νόμου απλά έκαναν την δουλειά τους. Και όχι τους αβανταδόρους.
    Επί της ουσίας ίσως πρέπει και μεις να υιοθετήσουμε το σύνθημα "να ξεβρομίσει" ο τόπος. Αλλά δεν έχουμε κανάλια να μας αβαντάρουν, εφημερίδες να μας προμοτάρουν και αστυνομικούς να μας προστατεύουν.
    αν καταλαβαίνω καλά, υποστηρίζεις να τεθεί παράνομη η χα. είσαι σίγουρος ότι τα κριτήρια που θα τεθούν δε θα φωτογραφίζουν κι εσένα;
    κατάλαβες λάθος, η άποψή μου είναι ότι θα είναι αδιάφορο αν βγει εκτός νόμου

    Και να συμπληρώσω ότι είμαι έτσι και αλλιώς στοχοποιημένος χωρίς να έχω δείρει / μαχαιρώσει κανέναν. Χωρίς να έχω εκφραστεί δημόσια για εξτρεμιστικές τάσεις. Όπως είναι το 95% τον γιουζερς του ER που κυκλοφορούν στο κέντρο και στα καλά καθούμενα βρίσκονται ΓΑΔΑ γιατί έτσι.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #2072
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    για αυτό έχει πέσει νέκρα στο ER; όλοι στον 6ο μαζευτήκατε;
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  3. #2073
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Προσπαθώ να καταλάβω ποια ζώα και γιατί μου ρίξανε μούτζα σε αυτό που είπα. Διαφωνεί κανείς; Αμφιβάλλει κανείς ότι η ΧΑ επιθυμεί και πάει προς την κατεύθυνση του να φτιάξει ένα παραστρατιωτικό σώμα;
    Δεν σε μούντζωσα, αλλά η σύγκριση της Χεζμπολάχ, μιας αντιιμπεριαλιστικής οργάνωσης που μάχεται τον ισραηλινό στρατό και έχει γνήσια λαϊκή στήριξη, με τους μπράβους της Χρυσής Αυγής που μαχαιρώνουν ανυπεράσπιστους με τις πλάτες του κράτους, ε είναι λίγο άκυρη. Η δήλωση Παναγιώταρου περί Χεζμπολάχ που επικαλείσαι προφανώς είναι προπαγανδιστικό κόλπο, στο πλαίσιο του "αντισυστημικού" περιτυλίγματος.

    Η Χρυσή Αυγή ούτε ήθελε ούτε θέλει να φτιάξει αυτόνομο παραστρατιωτικό σώμα, γιατί πολύ απλά δεν έχει αυτόνομο πολιτικό ρόλο όπως ο ιστορικός φασισμός, είναι εξάρτημα στους αστικούς σχεδιασμούς. Μπορεί στο μέλλον, αν υπάρξει άνοδος του κινήματος και επαναστατικές διαδικασίες, η αστική τάξη να στραφεί ξανά ολοκληρωτικά προς το φασισμό, αλλά αυτό δεν θα το κάνει με το Μιχαλολιάκο, λολ.

  4. #2074
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by kollaps View Post
    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Προσπαθώ να καταλάβω ποια ζώα και γιατί μου ρίξανε μούτζα σε αυτό που είπα. Διαφωνεί κανείς; Αμφιβάλλει κανείς ότι η ΧΑ επιθυμεί και πάει προς την κατεύθυνση του να φτιάξει ένα παραστρατιωτικό σώμα;
    Η Χρυσή Αυγή ούτε ήθελε ούτε θέλει να φτιάξει αυτόνομο παραστρατιωτικό σώμα, γιατί πολύ απλά δεν έχει αυτόνομο πολιτικό ρόλο όπως ο ιστορικός φασισμός, είναι εξάρτημα στους αστικούς σχεδιασμούς.
    Ξέρεις πόσοι 'αστοί' έχασαν τη ζωή τους στον ιστορικό φασισμό; Κάτι πήγε λάθος στο σχεδιασμό;

  5. #2075
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by kollaps View Post
    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Προσπαθώ να καταλάβω ποια ζώα και γιατί μου ρίξανε μούτζα σε αυτό που είπα. Διαφωνεί κανείς; Αμφιβάλλει κανείς ότι η ΧΑ επιθυμεί και πάει προς την κατεύθυνση του να φτιάξει ένα παραστρατιωτικό σώμα;
    Δεν σε μούντζωσα, αλλά η σύγκριση της Χεζμπολάχ, μιας αντιιμπεριαλιστικής οργάνωσης που μάχεται τον ισραηλινό στρατό και έχει γνήσια λαϊκή στήριξη, με τους μπράβους της Χρυσής Αυγής που μαχαιρώνουν ανυπεράσπιστους με τις πλάτες του κράτους, ε είναι λίγο άκυρη. Η δήλωση Παναγιώταρου περί Χεζμπολάχ που επικαλείσαι προφανώς είναι προπαγανδιστικό κόλπο, στο πλαίσιο του "αντισυστημικού" περιτυλίγματος.
    Η προσπάθεια σύστασης παραστρατιωτικής οργάνωσης είναι το θέμα που εξετάζεται. Η Χεζμπολλάχ εξάλλου, είναι ριζωμένη 30 χρόνια, δε μπορείς να τη συγκρίνεις με την (ουσιαστικά καινούργια) ΧΑ και να θέλεις. Αυτό που εξετάζεται δεν είναι τα συνθήματα της καθεμίας οργάνωσης, είναι η δράση τους και η ύπαρξή τους ως παρακράτος. Μία χώρα στην οποία ένας (όχι επίσημος) στρατός έχει κάπου τα δικά του αρχηγεία, κόβει βόλτες και περιπολίες όπου γουστάρει, κάνει τις δικές του παρελάσεις όπου θέλει, ελέγχει τους διερχομένους σε γειτονιές σαν δεύτερη αστυνομία, δεν είναι κράτος, είναι ένα μπουρδέλο, κι αυτό είναι αυτό που στο βάθος επιθυμούν τα απανταχού παρακράτη. Δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά. Αυτό επιθυμούσε και η ΧΑ και υπάρχουνε προφανείς αποδείξεις.

    Και αρχίδια αντιιμπεριαλιστική Χεζμπολλάχ. Μία οργάνωση-τσιράκι της Συρίας για να ελέγχει τα νότια του Λιβάνου, να βαράει του κουτουρού στο Ισραήλ χωρίς καμία νομιμοποίηση και να την πληρώνει ο Λιβανέζικος λαός για ένα θέμα που στην πλειοψηφία του δεν τον απασχολεί καν.

    Quote Originally Posted by kollaps
    Η Χρυσή Αυγή ούτε ήθελε ούτε θέλει να φτιάξει αυτόνομο παραστρατιωτικό σώμα, γιατί πολύ απλά δεν έχει αυτόνομο πολιτικό ρόλο όπως ο ιστορικός φασισμός, είναι εξάρτημα στους αστικούς σχεδιασμούς. Μπορεί στο μέλλον, αν υπάρξει άνοδος του κινήματος και επαναστατικές διαδικασίες, η αστική τάξη να στραφεί ξανά ολοκληρωτικά προς το φασισμό, αλλά αυτό δεν θα το κάνει με το Μιχαλολιάκο, λολ.
    Δεν ξέρω γιατί λέγεται ότι η ΧΑ δεν έχει αυτόνομο ρόλο έτσι ελαφρά τη καρδία, πολλές φορές φοβάμαι ότι ο φασισμός υποεκτιμάται με αυτόν τον τρόπο. Ο φασισμός είναι σε ένα μόνιμο win-win κομπρεμί με το αστικό κράτος, δεν είναι υπάλληλός του, για κάποιο λόγο κάνουν ό,τι κάνουν αυτά τα κτήνη. Και ναι, θα το ξαναπώ άλλη μία φορά, αλλά ο φασισμός του 21ου αιώνα (λολ) πιο πολύ θα πρεπε να μας απασχολεί όταν φοράει το προσωπείο ενός ακτιβιστικού παρακράτους (Χεζμπολλάχ), παρά όταν αναπτύσσεται όπως τονε μάθαμε το 30.

    Μερικές φορές νοιώθω ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ο Μιχαλολιάκος είναι τόσο βλαξ που επιμένει στις σβάστικες, στους ταγματασφαλίτες, στις δάδες κλπ, γιατί ξυπνάει τα αντανακλαστικά του κόσμου και μένει στο 7%. Με διαφορετικά συνθήματα, λογότυπα κλπ αλλά ίδια δράση θα μπορούσε να παίρνει ένα 30% εύκολα.

  6. #2076
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Ξέρεις πόσοι 'αστοί' έχασαν τη ζωή τους στον ιστορικό φασισμό; Κάτι πήγε λάθος στο σχεδιασμό;
    Ναι, πες μου πόσοι Γερμανοί βιομήχανοι έχασαν τη ζωή τους στον ιστορικό φασισμό.

  7. #2077

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    επειδή την συζήτηση αν πρέπει ή όχι να βγει η χα εκτός νόμου την κάνω με εκλεκτούς φίλους εδώ και αρκετούς μήνες να θέσω το εξής.
    Δεν με νοιάζει αν θα είναι "μάρτυρες" ή όχι , όσο με νοιάζει ο κάθε άνθρωπος που απλά δεν ανήκει στην σκατόψυχη φάρα τους να μην κινδυνεύει στην καλύτερη με ξυλοδαρμό στην χειρότερη να χάσει την ζωή του.
    Θα μπορούσε αυτό να συμβεί φυσικά με την χα και εντός νόμου , αν οι "δυνάμεις" του νόμου απλά έκαναν την δουλειά τους. Και όχι τους αβανταδόρους.
    Επί της ουσίας ίσως πρέπει και μεις να υιοθετήσουμε το σύνθημα "να ξεβρομίσει" ο τόπος. Αλλά δεν έχουμε κανάλια να μας αβαντάρουν, εφημερίδες να μας προμοτάρουν και αστυνομικούς να μας προστατεύουν.
    αν καταλαβαίνω καλά, υποστηρίζεις να τεθεί παράνομη η χα. είσαι σίγουρος ότι τα κριτήρια που θα τεθούν δε θα φωτογραφίζουν κι εσένα;
    κατάλαβες λάθος, η άποψή μου είναι ότι θα είναι αδιάφορο αν βγει εκτός νόμου

    Και να συμπληρώσω ότι είμαι έτσι και αλλιώς στοχοποιημένος χωρίς να έχω δείρει / μαχαιρώσει κανέναν. Χωρίς να έχω εκφραστεί δημόσια για εξτρεμιστικές τάσεις. Όπως είναι το 95% τον γιουζερς του ER που κυκλοφορούν στο κέντρο και στα καλά καθούμενα βρίσκονται ΓΑΔΑ γιατί έτσι.
    εντάξει, εγώ δεν μπορώ να πειστώ ότι το βλέπεις τόσο αδιάφορο το θέμα. αν θες απλώς να καταδείξεις τις αυθαιρεσίες της αστυνομίας, τότε πάσο. γιατί αλλιώς το θέμα είναι πολύ σημαντικό και δεν αφορά απλώς "προληπτικές προσαγωγές"

  8. #2078
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    κάτσε ρε φίλε. Θες να πεις ότι τώρα είναι νόμιμοι οι τραμπουκισμοί , μαχαιρώματα , και πογκρομ ώστε αν βγει η χα εκτός νόμου θα κοπούν αυτά?
    Στο παιχνιδάκι του σαμαρά δεν θα πάρω μέρος, ούτε θα πιστέψω ότι σε 3 μήνες το γραφικό "0,25%" έγινε κόμμα εξουσίας, με χρηματοδότηση και δομές. Με πρόσβαση στα μμε.
    Εγώ είμαι συνομοσιολάγνος και θεωρώ ότι όλα αυτά εξυπηρετούν άλλα πράγματα. Θεωρώ ότι ήταν λαγός του -ιστορικά έτσι και αλλιώς- ακροδεξιού πρωθυπουργού που ήθελε να μετρήσει την δυναμική , του έκατσε τελικά, και τώρα ήρθε η ώρα να εισπράξει το ποσοστό.
    Όσο εύκολο είναι να μου πεις ότι λέω παπαριές, άλλο τόσο είναι εύκολο να μου πεις ότι έχω δίκιο <3

    Οπότε το εκτός / εντός νόμου μου είναι αδιάφορο, όσο για την Κ. Μαριάνα , δεν μπορώ να της πω κάτι, έχει δίκιο, ελιτ και στις προσαγωγές
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  9. #2079
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Τον Σαμπρέλα δηλώνω δημόσια ότι τον πάω, γιατί ενώ αυτονόητα έχει κι αυτός μια άποψη, είναι διπλωματικός κατά τρόπον (μη βαράτε)... Εννοώ πως είναι ωραίο να μην διαβάζεις flames και καταπέλτες απόψεων στην φορουμάρα, αλλά αντίθετα διάλογο, με καλή διάθεση.
    Αυτά, κατά τα άλλα είμαι πολύ φμλ συναισθηματικώς για να προσθέσω κάτι σε αυτό το θρεντ, συνεχίστε.

    Deafening, painstaking, BB King

  10. #2080

    Default

    βρε κοιλίτσα μου, αυτό λέω: ότι αυτά που κάνει δεν είναι νόμιμα, οπότε αν κυρηχθεί τυπικά παράνομη, οι πρακτικές της θα συνεχιστούν, με την ίδια ανοχή ή με περιστασιακες επιχειρήσεις της αστυνομίας για τα μάτια του κόσμου. όμως παραλληλα θα υπάρχει το νομικό υπόβαθρο για να χώνουν μέσα οποιονδήποτε του "άλλου άκρου". συμφωνω με αυτά που λες, τίποτα από αυτά δεν ήταν τυχαίο -ή ακόμα κι αν ήταν, το εκμεταλεύτηκαν σωστά. η μόνη μου ένσταση είναι στο ότι δε βρίσκεις διαφορά. εγω παντως με εκπληξη διαπιστωνω ότι πολύς κόσμος που ανήκει συριζα/ανταρσυα επιθυμεί μια τέτοια διάταξη.

  11. #2081
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Και αρχίδια αντιιμπεριαλιστική Χεζμπολλάχ. Μία οργάνωση-τσιράκι της Συρίας για να ελέγχει τα νότια του Λιβάνου, να βαράει του κουτουρού στο Ισραήλ χωρίς καμία νομιμοποίηση και να την πληρώνει ο Λιβανέζικος λαός για ένα θέμα που στην πλειοψηφία του δεν τον απασχολεί καν.
    Σταμ δεν κατέχω τα της Μέσης Ανατολής τόσο καλά, αλλά απ'ότι θυμάμαι το 2005 μια χαρά τον είχαν πολεμήσει τον ισραηλινό στρατό. Τεσπα το θέμα δεν είναι η Χεζμπολάχ. Long story short, υπερεκτιμάμε τη ΧΑ, την οργανωτική της βάση και την επιρροή της στις γειτονιές με το να τη συγκρίνουμε με τη Χεζμπολάχ. Οι αριθμοί δείχνουν ότι η μεγάλη πλειονότητα των ψηφοφόρων της ΧΑ παραμένουν μικροαστοί καναπεδάκηδες. Οι περισσότεροι μαχαιροβγάλτες και αυτοί που συμμετέχουν στα υποτιθέμενα "δίκτυα γειτονιών" είναι παλιοί και έμπιστοι ναζήδες. Το Φύσσα δεν τον μαχαίρωσαν επειδή είχαν κάποια "βάση" ή "λαϊκή στήριξη" στο Κερατσίνι, τον μαχαίρωσαν σαν μαφιόζοι μέσα στη νύχτα. Το ίδιο και με την επίθεση στο Πέραμα. Ναι οκ, παίρνουν 15%-20% στη Β' Πειραιά, αλλά παρ'όλα αυτά κι εκεί κυρίως περιθωριακά δρούσαν.

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δεν ξέρω γιατί λέγεται ότι η ΧΑ δεν έχει αυτόνομο ρόλο έτσι ελαφρά τη καρδία, πολλές φορές φοβάμαι ότι ο φασισμός υποεκτιμάται με αυτόν τον τρόπο. Ο φασισμός είναι σε ένα μόνιμο win-win κομπρεμί με το αστικό κράτος, δεν είναι υπάλληλός του, για κάποιο λόγο κάνουν ό,τι κάνουν αυτά τα κτήνη. Και ναι, θα το ξαναπώ άλλη μία φορά, αλλά ο φασισμός του 21ου αιώνα (λολ) πιο πολύ θα πρεπε να μας απασχολεί όταν φοράει το προσωπείο ενός ακτιβιστικού παρακράτους (Χεζμπολλάχ), παρά όταν αναπτύσσεται όπως τονε μάθαμε το 30.
    Εγώ αυτή τη γραμμή του Ιού (που κατά τ'άλλα κάνει γαμάτα ρεπορτάζ) που λέει ότι υπάρχει γνήσιος κίνδυνος φασιστικής εκτροπής απ'τη ΧΑ, και να τεθεί εκτός νόμου με κάθε τρόπο ακόμα και να συμμαχήσουμε με τους Δένδιες και τους Καμίνηδες, δεν τη συμμερίζομαι. Ο Δελαστίκ, που βγήκαν όλα τα ασφαλιταριά να τον κράξουν, μια χαρά τα λέει. Ο σύγχρονος εκφασισμός της κοινωνίας εκπορεύεται απ'τα σπλάχνα του συστήματος, απ'το αστικό κράτος, τις κυβερνήσεις και την ΕΕ. Η ΧΑ είναι μια ανοιχτά ναζιστική έκφανσή του. Ο φασισμός του 21ου αιώνα δεν έχει ακτιβισμούς και "δίκτυα αλληλεγγύης Χεζμπολάχ", έχει σκληρό κοινωνικό αυτοματισμό, ατομισμό, και μίσος προς κάθε τι συλλογικό.

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Μερικές φορές νοιώθω ότι είμαστε πολύ τυχεροί που ο Μιχαλολιάκος είναι τόσο βλαξ που επιμένει στις σβάστικες, στους ταγματασφαλίτες, στις δάδες κλπ, γιατί ξυπνάει τα αντανακλαστικά του κόσμου και μένει στο 7%. Με διαφορετικά συνθήματα, λογότυπα κλπ αλλά ίδια δράση θα μπορούσε να παίρνει ένα 30% εύκολα.
    Μα αυτό ακριβώς επιχείρησε να κάνει ο Μιχαλολιάκος εδώ και 2 χρόνια. Και δεν αποκλείεται να συνεχιστεί και τώρα, με το σχέδιο "σοβαρή ΧΑ". Συνταγή Καρατζαφέρη, άλλα λέμε στους δικούς μας και άλλα στους απ'έξω τους καναπεδάκηδες μικροαστούς. Και σιγά που ενοχλήθηκαν πολλοί απ'τις σβάστικες, 12% ακατέβατη ήταν η ΧΑ μέχρι τις προάλλες.

    Και τελείως κυριλέ να γινόταν η ΧΑ σιγά μην έπαιρνε 30%, αφού στο πιο κυριλέ έχουμε Χρύσανθο, έχουμε Φαήλο, έχουμε και Μάκαρο Βορίδη

  12. #2082
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default


  13. #2083
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    βρε κοιλίτσα μου, αυτό λέω: ότι αυτά που κάνει δεν είναι νόμιμα, οπότε αν κυρηχθεί τυπικά παράνομη, οι πρακτικές της θα συνεχιστούν, με την ίδια ανοχή ή με περιστασιακες επιχειρήσεις της αστυνομίας για τα μάτια του κόσμου. όμως παραλληλα θα υπάρχει το νομικό υπόβαθρο για να χώνουν μέσα οποιονδήποτε του "άλλου άκρου". συμφωνω με αυτά που λες, τίποτα από αυτά δεν ήταν τυχαίο -ή ακόμα κι αν ήταν, το εκμεταλεύτηκαν σωστά. η μόνη μου ένσταση είναι στο ότι δε βρίσκεις διαφορά. εγω παντως με εκπληξη διαπιστωνω ότι πολύς κόσμος που ανήκει συριζα/ανταρσυα επιθυμεί μια τέτοια διάταξη.
    μα σε λέω , το νομικό υπόβαθρο υπάρχει έτσι και αλλιώς , λέγεται αντιτρομοκρατικός, και μια χαρά τρομοκρατεί τον χώρο. Δες υπόθεση Σακκα, δες το κατηγορητήριο και μετά δες τι αποδείξεις υπήρχαν, τι επιχείρησαν να του φορτώσουν και πως έγραψαν σταρχίδια τους τους νόμους τους. Δεν χρειάζονται πλέον κανένα καινούριο σκαλάκι για να κάνουν ότι θέλουν. Στο όνομα της πάταξης της τρομοκρατίας είσαι ένοχος, και βλέπουμε.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #2084
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113
    Last edited by Κωλαράκι Τορνευτό; 28-09-2013 at 09:36.

  15. #2085
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν θα έπρεπε να χαρούμε για αυτό ή όχι, για διάφορους λόγους...

    Ο πιο απλός είναι ο εξής: ναι μεν γνωρίζουμε δεκαετίες πως η ΧΑ είναι εγκληματική οργάνωση, αλλά δεν είναι το ίδιο να το αποδεικνύεις με την αυστηρότητα που θα έπρεπε να τηρείται ενόπιον του νόμου. Βιαστικές κινήσεις που γίνονται με πολιτικούς σκοπούς ενέχουν τον κίνδυνο μιας κακής διαχείρισης της υπόθεσης, και δε μ' απασχολεί τόσο το δικαστικό κομμάτι όσο το γεγονός πως το πολιτικό κυνήγι θα μπορούσε κάλλιστα να έχει το αποτέλεσμα της ενδυνάμωσης της άκρας δεξιάς.

    Θα το καταλάβαινα πολύ περισσότερο αν είχαν ξεκινήσει με συλλήψεις τοπικών ομαδαρχών που έχουν πιο άμεση εμπλοκή στις ποινικές πράξεις και σιγά σιγά τον σχηματισμό δικογραφίας (με νέα, πιο γερά ίσως στοιχεία) εναντίον των υψηλότερων στελεχών, παρά την άμεση σύλληψη τόσων στελεχών που δε μπορώ παρά να την θεωρήσω κίνηση εντυπωσιασμού και κάτι, που σε κάθε περίπτωση, θυμίζει πολιτικό κυνήγι.

    Το χειρότερο γεγονός, όμως, με βάση την όλη ρητορεία για τα "δύο άκρα", τις πρόσφατες πρωτοβουλίες για νέα σχετικά νομοσχέδια και τις λοιπές σχετικές μπούρδες, είναι ο κίνδυνος να επεκταθούν τέτοιου είδους πολιτικές διώξεις και εναντίον του χώρου της αριστεράς. Θα ήθελα να πιστεύω πως οι προτάσεις για τα σχετικά νομοσχέδια είναι απλώς knee jerk reactions για να δείξουν τα κόμματα πως ασχολούνται και κάνουν κάτι (λες και το υπάρχον νομικό πλάισιο δεν έφτανε για να κυνηγήσουν την ΧΑ), αλλά το γενικό κλίμα εναντίον της ελευθερίας του λόγου στην Δύση δεν με κάνει και ιδιαίτερα αισιόδοξο...

    Επίσης σαφώς είναι στενάχωρο το γεγονός πως τόσα χρόνια ανεχόμαστε τους ξυλοδαρμούς και δολοφονίες αλλοδαπών, αλλά ξαφνικά η ελληνική κοινωνία σοκάρεται από τον θάνατο Έλληνα, αλλά τέλος πάντων αυτό ήταν πιο αναμενόμενο.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. [Documentary] Χρυσή Αυγή: Προσωπική Υπόθεση (2016)
    By KoiliaSamprela in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2016, 03:16
  2. Χρυσή Δεκαετία '70-Καλύτερα LIVE Albums
    By my_troubled_Mind in forum Music Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 23-07-2011, 21:46
  3. Μάικολ Τζάκσον ψόφος
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2009, 09:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •