Results 1 to 5 of 5

Thread: Κιμπορντ!

  1. #1
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default Κιμπορντ!

    Λοιπον, επαιξα λιγη ωρα με τα πλήκτρα του πληκτρά, εφαγα σκαλωμα και σα παιδακι τωρα θελω κιεγω!
    Αυτος εχει αυτο: http://www.zzounds.com/item--NOVXSTATION49


    Εχει χρονια που το πηρε και το συγκεκριμενο δε βγαινει πια, οποτε θελω να μου προτεινετε κατι αντιστοιχο σε εταιρεια, λειτουργιες και δε ξερω τι αλλο καλο.
    Φραγκα μεχρι 400 ευρω γιαρχη, σιγουρα δε θελω υπερμηχανημα.
    Καλο θαταν να παιρνει ρευμα καιαπο usb, να εχει oscillator και ετοιμα arpeggios. Και φυσικα δυνατοτητα για να περναω η να φορτωνω παραπανω ηχους με κανα φλασακι.

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Διαβασα λιγα παραπανω για τις κατηγοριες.
    Αποτι φαινεται το απο πανω θεωρειται workstation. Το φθηνοτερο στο τομαν εχει καμια 9 κατοσταρικα περαν του γιαμαχα οποτε παμε παρακατω.
    Εγω ομως θελω να εχω ΠΟΛΛΕΣ επιλογες στο πως βγαινει τελικα ο ηχος του και μαλιστα να ειναι πανω στο μηχανακι και οχι στο πισι, καθως επισης και ΠΟΛΛΕΣ επιλογες στο arpeggiator του.
    Τα φθηνοτερα αποτι βλεπω εχουν 5-6 επιλογες για τα βασικα εφφε (reverb/chorus κτλ) και καμια 6 presets για arpeggios.
    Αυτα ειναι λιγα =\
    Οποτε στα λεφτα τα οποια ανεφερα παραπανω, αξιζει να παρω ενα συνθι που να μπορει να αναβαθμιζεται με κατεβασμενους καινουριους ηχους κτλ με ενα φλασακι, η στα ιδια λεφτα να παρω ενα μιντι που εχει κανα μισο εκατομμυριο επιλογες?
    Στα μιντι keyboards ειναι εφικτο το arpegio? Μπορουν να παρουν εξτρα ηχους?
    Η χρηση ειναι κατα βαση για σπιτι και με ενδιαφερουν κυριως οτι ναναι ηλεκτρονικοι ηχοι και οχι "φυσικοι" απο οργανα.
    Φωτιστε!

  3. #3

    Default

    αυτό που έβαλες κανονικό σύνθι είναι τελικά παρά controller που φαινότανε, ναι. Προφανώς δεν είναι και πολύ φτηνούτσικο. Εγώ σου λέω δώσε 150 ευρώ να πάρεις ένα midi keyboard της E-MU και κατέβασε absynth, massive, omnisphere και ότι θέλει η καρδιά σου. Έχει πολλά κουμπάκια πάνω τα οποία θα σου πάρει 1-2 βδομάδες να μάθεις να κάνεις assign στο κάθε πρόγραμμα. Κατά πολύ φθηνότερο και έχεις απεριόριστη γκάμα ήχων (όσο είναι καλά τα rapidshare ακόμα, δηλαδή ;p)

    Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι το πιάνεις ένα midi keyboard είναι controller όπως το ποντίκι και το πληκτρολόγιο σου. Δεν έχει ήχους. Οτιδήποτε έχει ήχους και analog/digital κλπ converters είναι σύνθι με midi δυνατότητες που σημαίνει ότι πιθανόν να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ως controller (πρέπει να έχει όμως πολλά κουμπάκια!)

    Ένα ωραίο σύνθι στα 400 αλλά πολύ traditional είναι αυτό http://www.thomann.de/gr/korg_microkorg_xl.htm δλδ έχει τα βασικά για να αρχίσεις/μάθεις να κάνεις analogue synthesis 70's style, απλά πράγματα δλδ όχι granular και ήχοι με πεντακόσια layers και automation όπως του absynth. (απλά πράγματα λέμε τώρα ε? Με κάτι τέτοια έβγαζαν τα πάντα οι Tangerine Dream ξέρω γω.. μη κοιτάς που αυτοί είχαν ένα τοίχο ολόκληρο, τώρα που τα πράγματα είναι digital στο περίπου το ίδιο είναι). Δεν βλέπω κάτι πιο φαντεζί σε τέτοια τιμή, οι περισσότεροι σκάνε 2 χιλιάρικα και παίρνουνε ένα υπεργαμηστερό nord ή virus, karma πως τα λένε ή τη βγάζουνε με midi keyboards μέχρι να.

    ps. ή μάλλον και αυτό με περισσότερα features, usb, etc. http://www.thomann.de/gr/m_audio_venom.htm

    ps. 2 για arpeggiator δεν ξέρω ακριβώς επειδή δε χρησιμοποιώ, αλλά όλα τα καλά software synths έχουνε ξεχωριστό προγραμματάκι το οποίο γαμάει επειδή θα μπορείς να το κάνεις ότι θες, ακόμα και random patterns. To πως ακριβώς θα το χειρίζεσαι από το midi keyboard δεν είμαι σίγουρος αλλά shouldn't be rocket science.
    Last edited by phthoggon; 18-04-2012 at 09:08.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #4
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Φθογγε θενκσ, η φαση αποτι φαινεται για midi παει.
    Ουτως η αλλως ειχα σκοπο να το συνδεω με καποιο προγραμμα/πισι οποτε το μιντι μια χαρα θα ειναι για αρχη και χωρις να ξεφευγει η τιμη.
    Οπως ειδα στα νετσ, κυκλοφορουν πολλα arpeggiator VST και φανταζομαι ποσο πια δυσκολο θαναι να φτιαξεις δικα σου-εχει και tutorials.
    Αυτη τη διαφορα κοντρολλερ/συνθ δεν ειχα πιασει απο την αρχη αλλα ολα οκ τωρα. Και οπως διαπιστωνουμε για ολα υπαρχουν εξτρα ηχοι/dls/vst/ωκεανοι ηχων.
    Αυτο το με μιντι τη βγαζουνε μεχρι να θακολουθησω κιεγω. Ουτε επαγγελματιας ειμαι ουτε θελω να γινω. Κανας περιεργος ηχος να βγαινει.
    Το μονο που δε μπορω να αντιληφθω εως τωρα θαναι τη διαφορα που τελικα θα κανει ενα με 25 πληκτρα σε σχεση με ενα με 49.
    Οκταβερ θα εχει σιγουρα, αλλα ποσο θα επηρρεαζει δε ξερω. Η τιμη ειναι διπλασια για το 49ρι δυστυχως.

  5. #5

    Default

    κοίτα, θα σου πω ένα μυστικό πάντως, εγώ αγόρασα midi keyboard προ 3-4 ετών και το έχω να σκονίζεται από τότε.. ο λόγος είναι ότι για νότες έχω ηλεκτρονικό πιάνο (χοχο) και για σύνθι ουσιαστικά κάνω ότι κάνω στο DAW (cubase κτλ) προγραμματίζοντας, μη real time δλδ. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι ότι με το real σύνθι υπάρχει τρομερή αμεσότητα και ταχύτητα, επιλέγεις oscillator, envelope, εφφέ φτιάχνεις τον ήχο σου πολύ γρήγορα (το οποίο σημαίνει ότι ξοδεύεις περισσότερο χρόνο στον ήχο/πειραματισμό παρά στα τεχνικά) χωρίς να κάθεσαι να κάνεις assign κτλ που δε ξέρω και αν θα είναι ποτέ όπως ακριβώς θες. Για αυτό και τελικά σου πρότεινα το korg ;p. Αλλά ναι πειραματίσου πρώτα με τη low budget λύση, vst κτλ και εάν δεις ότι ψήνεσαι και θες να γίνεις ζαν μισέρ ζαρ κάνεις το μεγάλο τζάμπ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •