View Poll Results: +

Voters
129. You may not vote on this poll
  • ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

    3 2.33%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    37 28.68%
  • ΑΡΜΑ ΠΟΛΙΤΩΝ

    2 1.55%
  • ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ

    5 3.88%
  • ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ

    0 0%
  • ΚΚΕ

    11 8.53%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ

    0 0%
  • ΛΑΟΣ

    0 0%
  • ΝΔ

    1 0.78%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ

    4 3.10%
  • ΠΑΣΟΚ

    3 2.33%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    19 14.73%
  • ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

    1 0.78%
  • ΛΕΥΚΟ

    0 0%
  • ΑΛΛΟ

    19 14.73%
  • ΑΠΟΧΗ

    24 18.60%
Page 44 of 66 FirstFirst ... 34424344454654 ... LastLast
Results 646 to 660 of 983

Thread: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2012

  1. #646
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Shadowking View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    το βάζω έτσι για να μην γεμίζουμε σελίδες με wall of text

    Το πρόβλημά μου με τους προς τα αριστερά χώρους ήταν πάντα το πρόβλημα κατανόησις.
    Με ενοχλούσε πάντα ότι για να διαβάσω ένα πολιτικό βιβλίο έπρεπε να έχω δίπλα μου ένα λεξικό.
    Ακόμα δεν ξέρω αν η αριστερά θέλει να είναι η ελιτ ή θέλει να απευθυνθεί στα χαμηλότερα στρώματα.
    Θα μου πεις , "ρε φίλε? να λαϊκίσουμε θες"? ο Ικονοκλαστ τα είπε καλά με τον τύπο στο βιντεάκι του ανταρσυα.
    Σε ποιους απευθύνεται ? στου υποψιασμένους? ή αυτούς που θέλει να τους ξυπνήσει ?
    Χοντρικά αυτό θεωρώ λάθος , που ο μέσος άνθρωπος που δεν έχει σπουδάσει πολιτικές επιστήμες ζορίζεται να καταλάβει.

    για το τελευταίο σκέλος σχετικά με το δημιουργία ξανά, έχω ένα ζόμπι δίπλα μου στην δουλειά που τους ψήφισε. Θέλει λέει ανθρώπους που δεν έχουν ξανασχοληθεί με την πολιτική και έχουν δουλέψει ... κοινός ξέρεις ψήφος με άποψη
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #647
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο εκλογικός νόμος, όταν αλλάζει ισχύει από τις μεθεπόμενες εκλογές
    Ναι και όχι, αν ο εκλογικός νόμος ψηφιστεί με πάνω από 200 (δεν είμαι απόλυτα βέβαιος για αυτόν ακριβώς τον αριθμό), ισχύει από τις επόμενες.

    /syntagmatologos

    edit: yup, και για την εγκυρότητα του πράγματος

    Άρθρο 54

    1. Το εκλογικό σύστημα και οι εκλογικές περιφέρειες ορίζονται με νόμο που ισχύει από τις μεθεπόμενες εκλογές, εκτός και αν προβλέπεται η ισχύς του άμεσα από τις επόμενες εκλογές με ρητή διάταξη που ψηφίζεται με την πλειοψηφία των δύο τρίτων του όλου αριθμού των βουλευτών.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 08-05-2012 at 09:21.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #648
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    υπεχωδε ο Καντιρου
    γιατί ρε θες να μείνω άνεργος?


    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Θέλει λέει ανθρώπους που δεν έχουν ξανασχοληθεί με την πολιτική και έχουν δουλέψει
    σαν προϋπόθεση αυτά τα δύο δε θα με χαλούσαν να ίσχυαν πάντως. κυρίως το δεύτερο σκέλος. ένα βασικό πρόβλημά μας είναι ότι μια ζωή κυβερνιόμαστε από επαγγελματίες πολιτικούς χωρίς καμμιά επίγνωση των προβλημάτων και των αναγκών του κάθε κλάδου.
    Rock or Nothing

  4. #649
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    koiliasamprela , λες οτι διαφωνεις με τα παντα απο το συριζα , δλδ διαφωνεις με την αυξημενη φορολογιση των πλουσιων , περισσοτερα λεφτα στην παιδεια και στην υγεια και λιγοτερα σε εξοπλισμους , ισοτητα των μεταναστων κλπ κλπ? Καταλαβαινω οτι μπορει να διαφωνεις με την φιλοευρωπαικη του πολιτικη αλλα οχι οτι λεει και μαλακιες ..

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Συριζα , δεν ξέρω αν έχουν τα αρχίδια να διαχειριστούν αυτό το ποσοστό , πιθανόν κιόλας να τους τον ρίξω τον Ιούνιο μιας και αυτό το έκτρωμα που λέγεται εκλογικός νόμος είναι ο ορισμός της νοθείας. Δεν πιστεύω σε τίποτα απ ότι πρεσβεύουν , ίσως πέσω στην παγίδα "καλύτερα αυτός από τον άλλο", έχω καιρό όμως.
    δεν είναι το ίδιο. Και η χρυσή αυγή λέει μεμονωμένα πράγματα που μπορεί να συμφωνεί ο καθένας, δεν σημαίνει ότι συμφωνείς με αυτό που πρεσβεύουν.
    Εσύ το έφτασες τώρα που το ξαναβλέπω ότι λέω ότι λένε μαλακίες ...ε διάβασε ξανά ρε μπουνταλά.
    κοιλιά όχι φιλε μου, διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψες και νομίζω πως παίζεις με τις έννοιες και τις λέξεις τώρα για να υπερασπιστείς κάτι που εξαρχης δεν πιστευες. το τι πρεσβευει ο συριζα αν το θέτεις έτσι απλά, θα στο απαντήσω εγώ. και τιποτα και τα πάντα. ειναι θέμα οπτικης γωνίας.

    για καποιους πρεσβευει μια πουλημενη παραταξη που γεννάει πασόκους (ανδρουλακη, δαμανακη κτλ). για καποιους αλλους ειναι πάλι μια πουλημένη παραταξη που υπεγραψε την συνθηκη του μααστριχτ και πούλησε τις αρχές του μαρξισμού λενινισμού ακολουθώντας τον δρόμο του ευρωκομμουνισμού. για κάποιους τρίτους ειναι το αγαπημένο μαγαζάκι των αναρχικών ή ο τόπος συνυπαρξης όλων των πολιτικά περιθωριοποιημένων. τέλος, για κάποιους πιο ενωτικούς ειναι το αντίβαρο σε μια αριστερά που χάνεται ολοενα και περισσότερο στον δογματισμό και τεινει να γινει περισσότερο θρησκεία παρά πολιτική ιδεολογία.

    γιαυτα και άλλα πολλά, αυτό που πόσταρες ήταν μια πολύ ατυχής γενίκευση που σε βοηθά μεν να δείξεις πιο αντικειμενικός και σοφός, αλλά δεν εξυπηρετεί τίποτε και δεν έχει και βάση.
    Last edited by Marillion; 08-05-2012 at 13:13.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  5. #650
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    μια αριστερά που χάνεται ολοενα και περισσότερο στον δογματισμό και τεινει να γινει περισσότερο θρησκεία παρά πολιτική ιδεολογία.
    poso alh8eia...

  6. #651
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ξέχασες μέσα το ΚΚΕ εσ , που φτιάχτηκε για να γαμάνε κανένα γκομενάκι.

    επίσης ξεκολλάτε με το αντικειμενικός/σοφός, είναι πλέον ενοχλητικό δεν είμαι αντικειμενικός , την άποψή μου λέω.

    και σου επιστρέφω
    δεν εξυπηρετεί τίποτε και δεν έχει και βάση.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #652
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by Aleister View Post
    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    μια αριστερά που χάνεται ολοενα και περισσότερο στον δογματισμό και τεινει να γινει περισσότερο θρησκεία παρά πολιτική ιδεολογία.
    poso alh8eia...
    προσοχή παιδιά, κοιταξτε μην πνιγείτε ενώ αναμασάτε τα χαζοκλισέ

  8. #653
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    σιριμε ολα που ποσταριστηκαν χαζοκλισε ειναι φιλος. σου λεμε τι πρεσβευει ο συριζα για καποιες κοινωνικες ομαδες. δεν ενστερνιζομαι απαραιτητα καποια και δεν θα φταιω αν σηκωθει ακόμα και ο boris-san απτον ταφο του ετσι ε;

    edit : επίσης πάντα παρατηρώ πόσο αγαρμπα καρφώνεσαι. κωλοκομμούνι


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #654
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Όπως διαβάζουμε σε πρωτοσέλιδο άρθρο σύνταξης στη σημερινή Αυγή όμως υπάρχει και τρίτο σενάριο: “Ίσως η επικρατέστερη δυνατότητα άμεσα να είναι η συγκρότηση κυβέρνησης ειδικού σκοπού για τη θέσπιση απλής αναλογικής. Η δημιουργία δηλαδή δημοκρατικών προϋποθέσεων ώστε να βρεθεί πολιτική λύση με τον μοναδικό τρόπο που αναγνωρίζει η δημοκρατία, την προσφυγή στο λαό“.
    http://mao.gr/2012/05/08/tsipras-ekplixi/

    Άντε να δούμε.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  10. #655
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    antegrapsan dragonlord!!!
    oson afora th dhmiourgia xana. th pshfise enas filos. mou esteile na mpwsto site tous. divasa tis theseis tous. den einai toooso karagiozides. se polla shmeia sumfwnw apoluta mazi tous. exoun epishs kapoia alla pou neofileleutherofernoun kai mou th spane. pantws epoudeni den einai kakoi kai sigoura de tha me alage na mpainan sth voulh. kapoies apo tis theseis tous tis thewrw autonohtes alla dustuxws de tis exou nensternistei polloi. tespa..
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #656
    και με γεύση μέντας croissant429's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    σε περιπτερα και επιλεγμενα βιβλιοπωλεια....
    Posts
    579

    Default

    σε άλλες ειδήσεις.....
    Spoiler
    don't break the fucking circle

  12. #657
    Senior Member GraveMiasma's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    UK
    Posts
    964

    Default

    dior8wsh: black

  13. #658
    Senior Member DannyCarey's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Milky Way
    Posts
    182

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    antegrapsan dragonlord!!!
    oson afora th dhmiourgia xana. th pshfise enas filos. mou esteile na mpwsto site tous. divasa tis theseis tous. den einai toooso karagiozides. se polla shmeia sumfwnw apoluta mazi tous. exoun epishs kapoia alla pou neofileleutherofernoun kai mou th spane. pantws epoudeni den einai kakoi kai sigoura de tha me alage na mpainan sth voulh. kapoies apo tis theseis tous tis thewrw autonohtes alla dustuxws de tis exou nensternistei polloi. tespa..
    Γνώρισα μια κοπέλα που έδινε φυλλάδια προεκλογικά για την δημιουργία ξανά. Την ρωτήσαμε να μας δώσει info για τον υποψήφιο βουλευτή που εκπροσωπούσε. Όταν μας είπε οτι είναι επιχειρηματίας ρωτήσαμε τι επιχείρηση έχει γιατι πάνω κάτω στην επαρχεία όλα ειναι γνωστά. η κοπέλα (αλλοδαπή "οικονόμος" του υποψηφίου) μας είπε "Το αφεντικό μου δεν έχει εδώ επιχείρηση, έχει στην Κόστα Ρίκα κάποιες). Δεν θέλω να κατηγορήσω τον συνδιασμό σε καμία άποψη, αλλά είμαι επιφυλακτικός σε σχέση με τους, του κόματος, διότι προμοτάρουν οτι είναι απλοί καθημερινοί άνθρωποι, επιχειρηματίες (με επιχειρήσεις στο εξωτερικό να μην πληρώνουν κ φόρους στην Ελλάδα). Επίσης οι φιλοευρωπαικές τους τάσεις είναι άλλο ένα - στην συνολική εικόνα που μου δείνει το κόμα.
    Straight to the top we headed leaving devils beheaded

  14. #659
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Στην Κοστα ρικα της οφσορ μαλλον εχει..
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #660
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Όπως διαβάζουμε σε πρωτοσέλιδο άρθρο σύνταξης στη σημερινή Αυγή όμως υπάρχει και τρίτο σενάριο: “Ίσως η επικρατέστερη δυνατότητα άμεσα να είναι η συγκρότηση κυβέρνησης ειδικού σκοπού για τη θέσπιση απλής αναλογικής. Η δημιουργία δηλαδή δημοκρατικών προϋποθέσεων ώστε να βρεθεί πολιτική λύση με τον μοναδικό τρόπο που αναγνωρίζει η δημοκρατία, την προσφυγή στο λαό“.
    http://mao.gr/2012/05/08/tsipras-ekplixi/

    Άντε να δούμε.
    Δεν τα πήγε κι άσχημα ο κονιόρδος
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



Similar Threads

  1. βουλευτικές εκλογές '07
    By Ubu Roi in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 83
    Last Post: 04-07-2007, 03:50
  2. Δημοκρατία
    By phthoggon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2005, 07:42
  3. ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    By freak brother in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 19
    Last Post: 28-07-2005, 16:28
  4. Ζήτω το Fantasy Shop
    By Deggial in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2004, 21:15
  5. Replies: 100
    Last Post: 08-11-2003, 15:26

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •