Results 1 to 3 of 3

Thread: διπεταλο τιπς εντ τρικς αποριες συμβουλες κτλ (δι οφισιαλ τοπικ, ο h.ξερει)

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default διπεταλο τιπς εντ τρικς αποριες συμβουλες κτλ (δι οφισιαλ τοπικ, ο h.ξερει)

    καλησπερεεεεες

    ας μπω κατευθειαν στο ζουμι.
    οπως ξερετε θελω να κατακτησω τον κοσμο του μεταλ ντραμινγκ.(ασχετα που δε θα γινει ποτε)

    εδω και πολλους μηνες παιζω σχεδον καθε βραδυ τουλαχιστον μια ωρα διπεταλο βλεποντας τηλεοραση κτλ κτλ(γιαυτο και σας τα ζαλιζω και στο σινεμα θρεντ)

    σημερα μετα απο καιρο ειπα να κατσω να μετρησω ακριβως τα ορια μου. εχει φτασει λοιπον το διπεταλο μου στα 150 bpm δεκαταεκτα καθαρα και ωραια. .νταξ στα 150 ειμαι πολυ οριο, αλλα στα 140 μπορω να παιζω μια ωρα ασταματητα και καθαροτατα.

    μετα απο αυτη λοιπον την εισαγωγη ερχονται οι αποριες και πανω σε αυτες θελω συμβουλες

    ετσι οπως επαιζα στα 140 διπεταλο και επαιζα απο πανω διαφορα πατερνς σε ραιντ ταμπουρο κρας κτλ, ενιωσα οτι η μουσικοτητα του ολου πραγματος δε νομιζω οτι σηκωνει και πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες.
    δεν τις εχω πιασει για να κρινω, αλλα οπως το νιωθω, νομιζω οτι πανω απο 170, χανεται λιγο η μουσικοτητα χανεται το γκρουβ και απλα ακουγεται ενα ανουσιο και κουραστικο τακα τακα. οκ προφανως σε καποια ηδη εχει γινει κανονας αυτο το τακα τακα, αλλα ουτως ή αλλως εγω δε προκειται να ακολουθησω την πεπατημενη και οτι θελω να προσεγγισω θα το προσεγγισω βαση των δικων μου κριτηριων. αλλα για την ωρα ψαχνομαι.
    οσοι λοιπον παιζεται διπεταλ οκαργα σε μεγαλυτερες απο 170 ας πουμε, ταχυτητες, οσον αφορα τη μουσικη δινει κατι? σας καυλωνει? ή το κανετε επειδη το κανουν και οι μπεχεμοθ ξερω γω και πρεπει ο μπλακμεταλος και ο ντεθμεταλος να εχουν απο κατω δικασο στο θεο αλα κολιας?

    περααπο το θεμα μουσικοτητας, οπως και να εχει θελω να αυξησω τις δυνατοτητες μου. οποτε θελω να ανεβασω ταχυτητες. οχι απαραιτητα για να παιζω στα 200 διπεταλο, οσο για να μπορω να κανω πχ 5 κασες σερι ή 3 στα 200. οχι σαν συνεχομενο ποδοβολητο.
    οπως και να εχει θελω να ανεβω ταχυτητα. ομως νιωθω οτι ειμαι στα ορια μου στα 150 και οτι δε παει πιο πανω.

    ναι κατεβαζω τα ποδια πιο πισω. απο εκει και περα τι ομως?
    swivel το εχω ξεκινησει να το δουλευω. αρκετα μπορω να πω. ομως ακριβως οπως παιζω δεκαταεκτα χωρις σουιβελ, οταν το γυρναω σε σουιβελ, δε μπορω να ανεβασω ταχυτητα. κανονικα θα επρεπε αυτοματα να ανεβαινει κιαλλο (κατι σαν τη φαση στα χερια οταν βαζουμε δαχτυλα) αλλα δυστυχως, οση ταχυτητα ειχα χωρις, την ιδια εχω και μετα απλα με σουιβελ. ειναι θεμα χρονου? απλα χρειαζομαι κιαλλη εξοικιωση, παιζει κατι αλλο? εσεις οταν πατε σε μεγαλες ταχυτητες πως παιζετε?
    η μονη τρελη για μενα χρησιμοτητα του σουιβελ που εχω δει να με βοηθα μεχρι τωρα ειναι οταν θελω να βαρεσω 2 συνεχομενες κασες γρηγορα. 3 δεκαταεκτα να καταλαβετε. τοτε κανω σουιβελ με το ενα ποδι και κανω 3 χτυπηματα. οποτε με εχει σωσει οταν θελω 3 κρας στη σειρα...

    αυτα για αρχη. θα μου ερθουν κιαλλα στανταρ μιας και το θεμα διπεταλ οειναι πολυ βασικο. και στανταρ ειμαι ολος αποριες.
    οι μπλακοντεθμεταλοι ας παρουν θεση. ευχαριστουμε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    slide την ξερεις την τεχνικη?? αλλα αυτο δεν νομιζω να κανει για πολυ ωρα μονο για πολυ γρηγορα διαλειματα αλλα δεν ειμαι ντραμερ για ξερω παντως σε αυτο που λες για την μουσικοτητα εχεις δικιο για μενα η καταλληλη γαματη ταχητυτα διπεταλου ειναι στα 160 περιπου 16α φαση amon amarth ο θεμης των rotting christ στα καινουρια το κανει πολυ και πολλοι αλλοι... αλλα πρεπει να ξερεις να παιζεις και πιο γρηγορα ασε που μετα απο λιγο καιρο θα μπορεις να παιζεις διπεταλο και να σκεφτεσαι αν κλειδωσες ταμαξι
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    το σλαιντ εινα ιγια να παιξεισ 2 κασες μονο. οποτε δε μπορεις να κανεις τακατακα (4 χτυπηματα συνεχομενα). θα πρεπει με σλαιντ να ειναι τακα παυση δεκατουεκτου τακα. με ενα ποδι μπορεις μονο με σουιβελ( το χω δουλεψει και αυτο καλα. μεσα εξω μεσα εξω. 4 συνεχομενα χτυπηματα δεκαταεκτα. βεβαια με ενα ποδι εγω προσωπικα μεχρι 8 το πολυ να κανω. αλλα το σουιβελ σε ενα ποδι ειναι ιδανικοτατο για 3 ή 4 χτυπηματα. ειδικα οταν τα χρησιμοποιω με κρας με σωζει. θα αρχισω να ακουω παραπανω αμον αμαρθ και ροτιν για να εμπνευστω. εχω το κλασικο κολλημα του βετερανου μπαλκ μεταλερ των 90ς που μπορει να ακουσει μον οτο νον σερβιαμ.(δεν εχω ακουσει παρα ελαχιστα μετα απο αυτη τη δισκαρα)
    μπαλκμεταλοι του φορυμ ξεχυθητε περιμενουμε γνωμες
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. δε οφισιαλ μαστροχαλαστες τοπικ
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 27-11-2011, 21:56
  2. Replies: 0
    Last Post: 12-04-2011, 20:15
  3. Replies: 147
    Last Post: 21-12-2009, 14:21
  4. Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 00:03
  5. Δι οφίσιαλ Download θρεντ.
    By PainOfSalvation in forum Music Discussion
    Replies: 14276
    Last Post: 09-10-2007, 11:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •