Results 1 to 9 of 9

Thread: Altar of Oblivion - Salvation [EP, Shadow Kingdom, 2012]

  1. #1
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default Altar of Oblivion - Salvation [EP, Shadow Kingdom, 2012]



    Η πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά των Δανών ήταν το "Sinews of Anguish" του 2009. Επρόκειτο για ένα βαρύ και αρκετά σκοτεινό/μελαγχολικό δίσκο επικού doom metal. Το ένα πόδι πάταγε στην αραχνίλα των Manilla Road και το άλλο στις κραταιές δυνάμεις του χώρου Candlemass και Scald. Η φωνή, όμως, ίσως να ήταν ακόμη άγουρη και μάλλον αυτή στάθηκε ο παράγοντας για τον οποίο μερικοί φίλοι του ήχου έμειναν αποστασιοποιημένοι.

    Στο νέο EP του συγκροτήματος ο τραγουδιστής της μπάντας βελτιώθηκε σε αναπάντεχο βαθμό. Η μπάντα, παράλληλα, είναι φανερό ότι δούλεψε σε όλους τους τομείς. Η παραγωγή είναι πυκνή και απροσπέλαστη. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τον εξαιρετικό ήχο του ταμπούρου, που θυμίζει τον αντίστοιχο του μεγάλου Randy "Thrasher" Foxe. Οι τρεις νέες συνθέσεις είναι σεμιναριακές για τα δεδομένα του ήχου. Οι φωνητικές γραμμές κυριαρχούν και όλα τα υπόλοιπα όργανα χρωματίζουν ιδανικά. Η σύνθεση "Threshold to Oblivion" προέρχεται από τις demo μέρες της μπάντας. Η βελτίωση είναι οφθαλμοφανής.




    NORDIC DOOM
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  2. #2
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Το κομματακι συμπαθητικο, ειδικά για δανους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Κομμάτι από τον επικείμενο δίσκο στο παρακάτω λινκ:

    http://shadowkingdomrecords.bandcamp...re-of-defiance

    Παίζει να είναι αυτήν τη στιγμή η μεταλλική μπάντα με τη μεγαλύτερη υπευθυνότητα γύρω από το θέμα "κυκλοφορώ_ακόμα_ένα_κομμάτι". Γαμημένη ποιότητα.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ερώτηση προς όλους όσοι μιλάνε για πτώχευση της μουσικής συζήτησης στο ER (που είναι άλλο θέμα το αν συμφωνώ ή όχι): αυτό το EP, επί παραδείγματι, το ακούσατε, κκ. Commissar και Jack (χρησιμοποιώ εσάς επειδή αφενός σας ξέρω και δεν θα παρεξηγηθείτε και αφετέρου είστε ακόμα μεταλλάδες [πινξ]);;; Προφανώς και δεν ανοίγω αυτήν τη συζήτηση για να μου πείτε "πω τσέκαρα και ήταν ΓΑΜΩ", αλλά είμαι περίεργος για να δω πώς ακούνε οι φιλόμουσοι (και είστε τέτοιοι) er-ίτες πλέον μουσική. Δλδ τι κυκλοφορίες μπαίνουν στον κόπο να τσεκάρουν, πόσο επιμένουν σε αυτές, τι τους κεντρίζει το ενδιαφέρον κ.ο.κ. Εδώ για παράδειγμα μιλάμε για την πλέον ελπιδοφόρα epic doom μπάντα μαζί με τους Procession. Δεν έχουν όμως ούτε μασκαρεμένη τσιτσίκα πίσω από το μικρόφωνο ούτε αρνήθηκαν να περιοδεύσουν με την Γκάγκα... απλώς παίζουν DOOM και είναι ΚΑΛΟΙ σε αυτό.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    και αφετέρου είστε ακόμα μεταλλάδες [πινξ])
    σιγα ρε Κλειδοκρατορα Της Βαλχαλας

  6. #6
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    κρατάω τα: πυκνή και απροσπέλαστη παραγωγή, όργανα που χρωματίζουν ιδανικά, φωνητικές γραμμές που κυριαρχούν.
    θα γράψω κι εγώ ένα ποίημα μόλις το ακούσω και θα επανέρθω για μουσική κουβεντούλα

  7. #7
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    ---Οφφ τοπικ
    Μιας και ρωτας εμενα. Απο αποψη ειδους δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με εξαιρεση τις τρελες μαυριλες.
    Απο εκει και περα πως ακουω νεα μουσικη:
    με βαση τα οσα εχουν γραφτει καπου (ριβιου πχ) ή ενα δειγμα απο youtube κατι μου κεντριζει το ενδιαφερον και το κατεβαζω να το ακουσω. υπαρχουν φορες που κατι πχ δεν ηταν καν στο στυλ/ειδος που θα μου αρεσε οποτε τρωει delete αμεσως. Εαν διακρινως ομως κατι ενδιαφερον παει στο δισκο για περισσοτερες ακροασεις. και μετα αναλογως το ποσο μας αρεσε παει για αγορα. (αυτα για εμενα)
    Για παραδειγμα τελευταιος δισκος που κατεβασα και τον εχω για ακροασεις ειναι το Brave.
    Τελευταιος δισκος που αγορασα και που εμαθα απο δω ειναι το communication lost απο wolverine.
    ----

    Ον τοπικ
    Δεν εχω κατεβασει ακομα το EP. Απο το δειγμα youtube που δινεις μου κανουν λιγοτερο κλικ απο Procession. Θα τσεκαρω και θα επανελθω δριμυτερος.

  8. #8
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Το ακουσα αρκετες φορες το δισκακι. Εχει καποιες πραγματικα καλες στιγμες. Οντως ειναι προσεγμενη δουλεια και οντως η φωνη ειναι γενικα καλη (οχι τπτ φοβερο παντως).
    Συνολικα ομως δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε και με εκανε να το εχω στο ριπιτ.
    Αν το συγκρινω με το destroyers of faith πχ (το αναφερω επειδη το επιασα και προσφατα ξανα) τοτε υστερει κατα πολυ πιστευω.

  9. #9
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Είναι ήδη έτοιμο το νέο EP και λογικά όπου να 'ναι θα κυκλοφορήσει. Παρακάτω ακούτε ένα κομμάτι, ενώ ας θυμίσω κι ότι μέλη της μπάντας συνεργάστηκαν με τον ΠΟΛΥ Phil Swanson υπό το όνομα Lords of Triumph (προφανώς και είναι έπος η κασέτα που έβγαλαν).

    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Wino & Conny Ochs – Heavy Kingdom (2012)
    By Tyler_Durden in forum Albums
    Replies: 11
    Last Post: 30-03-2012, 16:41
  2. Veil - Forest Oblivion
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2005, 23:34
  3. The elder scrolls 4:Oblivion
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-2004, 17:07
  4. WRAITH THE OBLIVION
    By wraithmare in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 06-04-2004, 03:56
  5. Into Eternity - Buried In Oblivion
    By The_Emperor in forum Albums
    Replies: 25
    Last Post: 17-02-2004, 22:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •