Results 1 to 8 of 8

Thread: Soulseek πρόβλημα

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Soulseek πρόβλημα

    Δε μπορώ να μπω Soulseek εδώ και 2-3 μέρες τώρα, ξαφνικά και χωρίς να έχω αλλάξει στο μεταξύ κάτι στις ρυθμίσεις του.
    Δεν είχα ποτέ πριν πρόβλημα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Από τότε που έχω το πρόβλημα, τσέκαρα και όλα τα σχετικά με port forwarding στο router (βρήκα τα tutorials στο slsknet.org και συγκεκριμένα για το δικό μου Thomson modem), έχω δοκιμάσει τα πάντα. Κάνοντας test firewall and router settings μου βγάζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα:
    IP: 94.71.174.155 Port: 16543/tcp open. Your router and Soulseek client is configured correctly.
    Παρ'όλα αυτά, σύνδεση γιοκ. Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι άλλο μπορεί να τρέχει;

  2. #2
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    Σε ποιον server συνδέεσαι; Στον server.slsknet.org:2242 ειμαι τώρα και δουλευει κανονικά. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις εναν αλλον client εκτος απο το soulseek, το Nicotine+, το οποίο συνδέεται κανονικά στους server του soulseek, είναι open source και υπάρχει για linux και για windows.

    http://www.nicotine-plus.org/
    Last edited by sekitouroum; 08-03-2012 at 14:41.
    My dog, it's full of trash!

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Υπάρχει κάπου στο soulseek client ρύθμιση για τον server στον οποίο συνδέομαι; Δε βρίσκω κάτι. Εννοείται ότι έχω εγώ το πρόβλημα, αφού από το PC της δουλειάς συνδέομαι κανονικά.

    Θα δοκιμάσω και το nicotine+, thanks. Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί έπαψε να δουλεύει ξαφνικά στα καλά καθούμενα.

  4. #4
    Senior Member sekitouroum's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Serres
    Posts
    186

    Default

    2 server ειναι απο οτι ξέρω. Στο nicotine+ τους εμφανιζει και τους 2 προς επιλογή στα settings στην καρτέλα server. Αυτός που αναφέρω παραπάνω είναι ο main server. Η αντιστοιχή επιλογή στο soulseek δεν θυμαμαι που βρίσκεται. Ξερω γω τώρα τι αλλο; Εβαλες μήπως κανα καινούργιο antivirus κλπ, αν ναι δες εκει μήπως το μπλοκάρει. Τσέκαρε πάντως το nicotine+ έχει αρκετά εξτραδάκια.
    My dog, it's full of trash!

  5. #5
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    εχεις το παλιο soulseek η ενα που οταν το κατεβαζεις στο δειχνει σαν Soulseek NS?

    σε καθε περιπτωση δοκιμασε α) απεγκατασταση - επανεγκατασταση (με download απ το σαητ του slsk μπας και εχει βγει τιποτα νεο) β) μηπως οντως το μπλοκαρει κατι αλλο απ το πισι σου. το προγραμμα το ιδιο κλπ δε το μπλοκαρει παντως γιατι την tcp στην ανοιγει κανονικα.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Τελικά προφανώς δεν έχει να κάνει με το Soulseek καθαυτό τελικά, αλλά με κάτι άλλο ακαθόριστο που πήγε στραβά ξαφνικά στο μηχάνημα. Με system restore μια βδομάδα πριν το slsk δουλεύει κανονικά, αλλά εκεί μετά για ακαθόριστο επίσης λόγο έχω πρόβλημα με το antivirus. Μετά από system restores επί system restores το PC τελικά τα έπαιξε γενικώς οπότε μάλλον θα κάνω ένα φορματάκι να στρώσει χαρακτήρα

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Aν τυχόν κάποιος έχει περιέργεια να μάθει τι συνέβαινε τελικά, έφταιγε η αλληλεπίδραση του Soulseek με το F-Secure Internet Security. Για μήνες συνυπήρχαν χωρίς πρόβλημα, αλλά προφανώς το F-Secure με το τελευταίο update αποφάσισε ξαφνικά ότι δεν του αρέσει το Soulseek ή και γενικά η p2p φάση (δεν κατάφερα να δουλέψω ούτε το nicotine+, αν και ομολογώ ότι δεν το εξάντλησα γιατί είχα κουραστεί). Όσο και αν πείραξα/απενεργοποίησα ρυθμίσεις του F-Secure, σύνδεση στο Soulseek γιοκ. Μετά το uninstall, όλα καλά, p2p back on line bitchezz. Αποφεύγοντας και το format, το οποίο τελικά δε θα μου έλυνε και τίποτα. Εχμ αυτά

  8. #8
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    απολαμβάνουμε καινούργια διαπλατφορμική έκδοση
    slskQT
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

Similar Threads

  1. soulseek problem απ' οτι φαίνεται
    By rincewind2k in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 27-02-2009, 14:35
  2. Πρόβλημα με CS
    By Shadowking in forum PC & Games
    Replies: 13
    Last Post: 10-02-2007, 20:04
  3. soulseek
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 10
    Last Post: 16-05-2006, 17:58
  4. Soulseek απορία
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-2004, 14:22
  5. Soulseek question
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 27
    Last Post: 26-02-2004, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •