Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: VOCALS MIXING AND OVERDUBS

  1. #1
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default VOCALS MIXING AND OVERDUBS

    λοιπον θελω να ηχογραφησω πολλες φορες την φωνη μου και να κανω κατι σαν μικρο choir η και να συνδιαζω διαφορες τεχνικες πχ ενα πολυ χαμηλο growl ενα μεσσαιο και ενα ψηλο... αυτα μπορει να με βοηθησει καποιος στο πως να τα κανω Pan και γενικα κανα κολπο να κανω τα brutal να ακουγονται πιο ζωντανα στην μιξη?... και τσεκαρετε και ενα κομματι της μπαντας μ για να καταλαβετε τι θελω να κανω...
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  2. #2
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Ωραίος. Τα τύμπανα θέλουν δουλειά όμως. Πρόσεχε τα παναρίσματα στα πιάτα, ώστε να μην είναι μονόπλευρα και κουραστικά. Σκέψου τι θα έπαιζε ένας drummer. Π.χ. το ίδιο crash σε σταθερά τέταρτα για πολλά μέτρα είναι κουραστικό. Μπορείς να παίξεις και με το χρόνο, αλλά και να χρησιμοποιείς διαφορετικό crash στην αρχή π.χ. κάθε μέτρου. Πίστεύω να έγινα κατανοητός.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  3. #3
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    το ξερω το preset π χρησιμοποιησα τοτε ειχε μονο 1 crash π αξιζε και δεν εδωσα σημασια... θενκς παντως
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  4. #4
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Σωστα τα λες ρε κορονερ αλλα το παναρισμα πως να το αλλαξω να ακουγεται πιο φυσικο? Δεν εχω βρει πως να αλλαξω ενα χτυπημα και ΜΟΝΟ αυτο και οχι ολη τη σειρα.
    Χρησιμοποιω cubase 5 και bfd drummer και μεχρι τωρα το μονο που μπορω αλλαξω ειναι η ενταση (ας πουμε οι δυναμικες δηλαδη) και μια επιλογη του bfd που λεγεται humanise. Υπαρχει κατι αλλο?
    Συγγνωμη για το οφφτοπικ αλλα εναυσμα =)

  5. #5
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    εε δεν ξερω πολλα απτο bfd αλλα λογικα στον Mixer του bfd θα υπαρχει επιλογη παναρισματος καθε κομματιου..
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  6. #6
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Επειδη φορτωνω το μιντι απο το cubase δεν εχω δυνατοτητα να πειραξω καθε χτυπημα ξεχωριστα..
    Αν μπορει καποιος να μου πει πως το μιντι που φορτωνω στο κιουμπεισ (και αρα το ΒΦΔ φορτωνεται ως VST) μπορω να το περασω να φορτωθει στο bfd και να το αναγνωριζει κανονικα σαν παττερν.
    Ετσι μονο θα μπορω να πειραξω καθε χτυπημα. Λογικα..

  7. #7
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    βασικα θες να παναρεις καθε χτυπημα του ιδιου cymbal πχ διαφορετικα? αν αυτο ενοεις δεν παιζει να γινεται... μονο με Automation
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  8. #8
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    ama panareis 1 mono crash tha akougetai akoma xeirotera.

  9. #9
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    ΣταύρεΣταυρέ, ωραίο το κομμάτι, επίσης έχει δίκιο ο Κορονερ, βάλε κανά άλλο κρας. Χωρίς να γνωρίζω κάποια τεχνική παναρίσματος για φωνή, μπορείς πχ αν βάλεις 2 φωνές, στο audio που θα χεις την κάθε μια, την μια να την κάνεις pan 40% δεξιά και την άλλη 40% αριστερά, υποθέτοντας ότι τις έχεις γράψει στέρεο την κάθε μια ξεχωριστά. Κάθε κανάλι στέρεο στο Κιουμπέιζ έχει αυτή την δυνατότητα. Παίξε γενικά με τα παναρίσματα. Από εκεί και πέρα βάλε κανά reverb, όχι τρελό όμως.
    Τέλος, απορίες: τι κούρδισμα έχεις στις κιθάρες και τι χορδές (όχι μάρκα) χρησιμοποιείς? Στις κιθάρες χρησιμοποίησες μικροφωνα/ενισχυτές ή guitar rig πχ?

    Νeuroscar, πανάρισμα σε ένα και μόνο χτύπημα(ή μόνο σε συγκεκριμένα χτυπήματα) δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει. Από την άλλη σκέψου πως ένα τομ για παράδειγμα, δεν μπορεί να αλλάξει "μέρος" σε κανένα σημείο του κομματιού, είναι σταθερό. Αν τώρα για παράδειγμα θες το ίδιο κρας και από τα δεξιά και από τα αριστερά, τότε δυσκολεύει λίγο το πράγμα. Μια αρκετά μνημοφάγα λύση είναι να φορτώσεις 2 φορές το vst και στην δεύτερη φορά που το φορτώσεις να βάλεις το κρας να ακούγεται από την άλλη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το bfd για να σου πω ακριβώς, αλλά πρέπει να έχει επιλογή edit σε κάθε κομμάτι των τυμπανων. Τέλος, σχετικά καλά crash, china και δεν ξέρω πως αλλιώς λέγονται, έχουν τα ez dfh και το xnl addictive. To πρώτο έχει σχετικά μούφα τύμπανα όμως, ενώ το δεύτερο με λίγη επεξεργασία γίνονται αρκετά καλά. Μια ακόμα λύση θα μπορούσε να είναι η εξής: βρίσκεις τους ήχους από πιατίνια που θες και τα φορτώνεις ξεχωριστά στο battery, όπου εκεί πλέον μπορεί να κάνεις αρκετά πράγματα.
    edit: Τι εννοείς ότι επειδή φορτώνεις ξεχωριστά το μιντι στο κιουμπεζ, δεν μπορείς να πειράξεις το κάθε χτύπημα ξεχωριστά?
    Πας στο μίντι κανάλι που έχεις φορτώσει τα τύμπανα (στην κεντρική οθόνη) κάνεις δεξί κλικ πάνω σε αυτό που φαίνεται το μίντι, open drum editor και μπορείς να πειράξεις ότι θες. Κάνε ένα screenshot της οθόνης, όπου να φαίνεται και το midi κανάλι των τυμπάνων.
    Last edited by animae; 08-03-2012 at 15:18.
    Kill the wise one!

  10. #10
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    θενκς... οι κιθαρες ειναι κουρδισμενες σε standard b (σι) και εχω 12αρες χορδες d'addario.. τις εγραψα με το line 6 pod xt μου και αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιησα εναν ενισχυτη π λεγεται treadplate dual (mesa boogie dual rectifier simulation) επισης το καλυτερο πραγμα π μπορεις να κανεις για να καθαρισεις τον ηχο της κιθαρας (δε ξερω αν σε ενδιαφερει αλλα...) ειναι να κανεις ενα low cut με ενα high pass filter και να κοψεις τις πολυ χαμηλες συχνοτητες π ειναι ολη η βρωμα της μιξης και εγω κοβω και λιγο γυρο στα 150hz και καθαρισαν παρα πολυ οι κιθαρες.. τωρα για την φωνη εχω βαλει compression reverb και εχω κανει οτι eq χρειαζεται αλλα και παλι δεν μου αρεσει κατι σαν να μην βγαινει προς τα εξω η φωνη.. δεν ξερω αν το καταλαβαινει κανεις αλλος..
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  11. #11
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Ρε Neuro δε χρειάζεται να πανάρεις διαφορετικά χτυπήματα του ίδιου πιατινιού. Αυτό δε γίνεται σε ένα κανονικό drumset με κανονικό drummer. Αυτό που θες ουσιαστηκά να φτιάξεις είναι να προγραμματίσεις τα τύμπανα όσο πιο κοντά γίνεται σε φυσικό παίξιμο.

    Δηλ. διαλέγεις τα πιάτα σα να ήσουν drummer. Π.χ. hihat αριστερά, 2ο hihat αν θες κέντρο-δεξιά, ride δεξιά, crash 1 αριστερά, crash 2 κέντρο δεξιά, splash κέντρο, china δεξιά. Στη συνέχεια, αφού έχεις αποφασίσει το σετ και τις ακριβείς θέσεις προγραμματίζεις το παίξιμο σα να ήσουν drummer. Προσπαθείς να ανοίγεις τη στερεο εικόνα χρησιμοποιώντας κατάλληλα τα πιάτα. Δεν έχει νόημα δηλ. να παίζεις τέταρτα μόνο σε ένα crash για 32 μέτρα. Ακούγεται ψεύτικο και μονότονο. Οπότε ανά 2 ή 4 μέτρα βάζεις κανα 2ο crash μαζί κτλ κτλ.

    Είναι λίγο αυτονόητα αυτά, αρκεί να προσπαθείς να σκέφτεσαι σα να είσαι drummer.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  12. #12
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    το κομματι γαμαει
    δε ξερω τι ειναι το παναρισμα. αλλα θα σας πω τι γνωμη μου σα ντραμερ. στο γρηγορο σημειο που ραινταρεις το κρας (πως λεμε κρασαρεις το ραιντ? το αναποδο) συνεχεια, προφανως και δε γινεται καθε ενα χτυπημα να αλλαζεις κρας. οκ? οκ. ομως καθε ενα ή 2 μετρα μπορεις να το βαλεις να ξεκινα με το αλλο ραιντ να σπαει η μονοτονια. επισης στο αργο σημειο εκει που κρασαρεις τεταρτα, ανα ενα χτυπημα(΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ή ανα 4 μετρα ξερω γω θεμα αισθητικης ειναι )μπορεις να αλλαζεις το κρας παλι. πχ να τα παιζεις εναλαξ, ή ανα δευτερο χτυπημα να χτυπας και τα 2. δες αν μπορει να προγραματιστει αλλιως αυτο. επισης το κομματι χανει σε ηχους ειδικα στα τομ και στο ταμπουρο ε. δεν εχεις κανα αλλο? στα ποσα βπμ ειναι τα 32α στη κασα?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  13. #13
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    οταν λες χανει σε ηχους?? μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?? στα 160 bpm ειναι..
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  14. #14
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    εννοω οτι ρε συ τα τομς ακουγονται πλαστικα, παιδικα, μουφα. απλα δες αν υπαρχει κιτ με καλυτερους ηχους
    φιλικα παντα
    να σε πω. (θα το ξανακουσβ βεβαια) 160 16α παιζει η κασα ή 160 32αρα?γιατι αν ειναι το δευτερο μιλαμε για εξωφρενικες ταχυτητες ρε πουστη μου δε θα τις φτασω ποτε. εχω σπασει τα ποδια μου και ειμαι εκει περιπου στα 140-160 16α (αναλογα το ζεσταμα μου κτλ κτλ)
    σκατα. μια ζωη κουλος και κουτσος θαμαι
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  15. #15
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    16α ειναι.. αν ηταν 32α στα 160 bpm μιλαμε για ταχητυτες φαση κολιας...
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

Similar Threads

  1. Vocals wanted
    By manos g in forum Musicians Chat
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2006, 01:20
  2. vocals question
    By wheelbasstar5 in forum Musicians Chat
    Replies: 10
    Last Post: 10-01-2005, 22:56
  3. Mountain King is back!!! ;) Jon begins lead vocals!
    By DrButcher in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 17-04-2004, 20:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •