Results 1 to 7 of 7

Thread: μπαταρία κινητού

  1. #1

    Default μπαταρία κινητού

    Πρόσφατα ξέκανα ένα ακόμα κινητό που έτυχε να πέσει στα χέρια μου, και επειδή χαΐρι δεν βλέπω γενικά, είπα τη μάναμ να μου δώσει το παλιό δικό της nokia 3330 και να πορευτώ με αυτό.
    Λόγω του χρόνιου παροπλισμού όμως, η μπαταρία τα 'χει φτύσει και ούτε καν φορτίζει. Πήγα σήμερα σε γερμανό, αλλά μου είπανε ότι πλέον δεν τις κυκλοφοράνε αυτές. Οπότε να τι ζητώ: αν έχει κανείς ένα τέτοιο κινητό (ή και 3310), που δεν το χρησιμοποιεί και λόγω της κιμηλειακής του αξίας θέλει να το κρατήσει, ας μου πασάρει την μπαταρία του και ας κάνει το τσιμπουκλανάκι ευτυχισμένο.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #2
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Κοίταξε ebay και θα βρεις καινούρια σε χαμηλή τιμή. Έχω πάρει για άλλες συσκευές και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

    Ενδεικτικά.

  3. #3
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    βασικά βρες κανα πιο πρόσφατο μοντέλο κινητού γιατί τα παλιά έχουν και παραπάνω ακτινοβολία, δεν είμαι σίγουρος για το συγκεκριμένο αλλά γενικά ισχύει αυτό που σου λέω.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #4
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Sotos_The_Tequiler View Post
    βασικά βρες κανα πιο πρόσφατο μοντέλο κινητού γιατί τα παλιά έχουν και παραπάνω ακτινοβολία, δεν είμαι σίγουρος για το συγκεκριμένο αλλά γενικά ισχύει αυτό που σου λέω.
    νομιζω οτι λες μαλακιες και εχω την ενβτυπωση οτι ισχυει ακριβως το αναποδο. βασικα οτι τα παλια ειχαν ελεεινα λιγο σαρ μετα ανεβηκε τρελα και τωρα τελευταια κανει παλι μια βουτια. αλλα νταξ γενικα θελει ψαξιμο αυτο. απο μοντελο σε μοντελ οκαι απο χρονια σε χρονια μπορεις να δεις κουλα σαρ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #5
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Η μπαταρια εχει δεδομενους κυκλους φορτισης/εκφορτισης οποτε δεν εχει νοημα παρα να παρεις καινουρια.
    Επισης, τα σαρ που λετε γενικα ειναι ο,τι να ναι.
    Σε διαρκεια κλησης με σημα οχι καλο παιζει να ειναι και τα 2πλασια απο οσα αναγραφονται στις προδιαγραφες.
    Γενικα οταν δε χρησιμοποιειτε χαντςφρι το κιν να το χετε σε αποσταση καποιων εκατοστων απο το αφτι και ειστε κομπλε.

  6. #6
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Όσον αφορά στο SAR έχε να κάνει με το κάθε κινητό ξεχωριστά και η τιμή του συνήθως αναγράφεται στη θέση της μπαταρίας κοντά στη sim (τουλάχιστον παλιότερα κάποια έγραφαν).

    Τα νεότερα μοντέλα κινητών κάνουν καλύτερη διαχείριση της ενέργειας που καταναλώνουν καθώς και της ακτινοβολίας που εκπέμπουν. Η κεραία ενός κινητού δεν εκπέμπει καθόλη τη διάρκεια μιας συνομιλίας με την ίδια ισχύ. Η συσκευή ανταλάσσει συνεχώς δεδομένα με την κεραία της κυψέλης που την εξυπηρετεί σχετικά με την ισχύ του σήματος που λαμβάνει από το κινητό σου και ανάλογα ρυθμίζει την εκπεμπόμενη ισχύ. Αν εσύ που μιλάς βρίσκεσαι μακρύα από την κεραία τότε το κινητό σου θα αυξήσει αυτόματα την ισχύ εκπομπής για να μην τερματιστεί η κλήση και για να μπορείς να ακούγεσαι. Αν είσαι πολύ κοντά στην κεραία τότε αυτό θα χαμηλώσε την ισχύ εκπομπής για να μην καταναλώνει άδικα ενέργεια και για να μη σου ψήσει το κεφάλι. Ανάλογες ρυθμίσεις γίνονται και με το που βρίσκεσαι, π.χ. αν είσαι μέσα σε ασανσέρ και μιλάς τότε κατά πάσα πιθανότητα το κινητό σου εκπέμπει με τη μέγιστη ισχύ. Το SAR του κάθε κινητού που βλέπεις εσύ κάτω από κάποια συσκευή είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει η συσκευή και ουσιαστικά είναι μια ένδειξη και τίποτα παραπάνω. Αν ένα κινητό είναι υψηλής τεχνολογίας, κάνει καλύτερη διαχείριση της ενέργειας που καταναλώνει, της ακτινοβολίας που εκπέμπει, ίσως να έχει και αποδοτικότερη κεραία.

    Ξαναθυμήθηκα τις Κινητές Επικοινωνίες που έκανα στο μεταπτυχιακό, να σαι καλά μπέρνι.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    re su swto ok se thewrhtiko epipedo ta xeroume auta
    ομως τοτε εξηγησε μου γιατι το σαρ συνεχιζει να ανεβαινει, γιατι ολες οι συσκευες εχουν σαρ μεταξυ 0.9 και 1.2 ενω παλια μιλαγαμε για τιμες 0.6 κτλ.
    επισης απο τοτε που σταματησαν τα κινητα να ειναι παντοφλες και να χουν κεραιες εγω ξερω οτι τα πραγματα εχουν γινει πιο γαμησι για εμας. δε το σπουδασα, οποτε αι σουλντ τεικ γιορ γουορντ φορ ιτ, αλλα ρε συ αυτο το "Τα νεότερα μοντέλα κινητών κάνουν καλύτερη διαχείριση της ενέργειας που καταναλώνουν καθώς και της ακτινοβολίας που εκπέμπουν" μου ακουγεται μια γενικολογη παπαρια
    πρεπει να κατσω να βρω κανα κλασικο παλιο νοκια το σαρ του και να στο συγλρινω με τα νεα να δεις διαφορα στις τιμες...
    τεσπα πλεον ειμαι μονο με μπλουτουθ με καλωδιο, αλλα και το μπλουτουθ σκατα ειναι. γενικα νομιζω οτι την καταλαβαινω την εκπομπη...οποτε οδηγαω και βαλω το κινητο αναμεσα στα ποδια μου με γαργαλανε τα αρχιδια μου
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Αγορα Κινητου Τηλεφωνου
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 407
    Last Post: 07-05-2019, 15:14
  2. Internet μέσω κινητού
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2004, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •