Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 113

Thread: Τρίκαλα.

  1. #46
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  2. #47
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    Αε μου πει καποιος που τρωμε Χριστουγεννα μεσημερι γιατι θα παμε παρεα και θα λειπουν θειαδες κλπ που θα μαγειρεουν.
    Εννοω στα Τρικαλα αγαπητε Μιτσμανν. Θα είμαστε εκει Δευτερα απογευμα και δεν ειμαστ εσε φαση για ψωνια και μαγειρεμετα. Οποτε που παμε για φαι

  3. #48
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    λαδοφάναρο στα μανάβικα θα πω εγώ αν και έχω καιρό να πάω.

  4. #49
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εγώ θα έλεγα να αποφύγεις τα μανάβικα, αλλά αν είναι η μόνη περιοχή που βολεύει, τότε θα πρότεινα "παλιά ιστορία" αν και επίσης έχω καιρό να φάω μανάβικα. καταρχήν θα έχετε αμάξι να μπορείτε να τραβηχθείτε παραέξω?
    Rock or Nothing

  5. #50
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    β) για φαγητό τα μανάβικα έχουν πολλές συγκεντρωμένες ταβέρνες, αλλά τα τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει μια πτώση της ποιότητας. αν θες να φας στην περιοχή προτείνω "παλιά ιστορία" η οποία έχει αξιοπρεπές τσίπουρο και κρασί και καλά πιάτα σε γενικές γραμμές. μακρυά από "μεζεδοκαμώματα" και "κατώγι", είναι τα πιο τουριστικά και έχουν καταντήσει και τα πιο μέτρια. αν θες πιο τσιπουροφάση και φαγητό της ώρας (highlight σουβλάκι και χωριάτικο λουκάνικο) υπάρχει ο "Ντρομάκας" στον πεζόδρομο πίσω από το Πνευματικό Κέντρο. ακόμη πιο underground κατάσταση αλλά με καλύτερο τσίπουρο είναι τα "Τελχινάκια" πίσω από τη ΔΕΗ. πιο κυριλέ είναι το "Πικαντίλι" απέναντι από το υπόγειο πάρκινγκ πίσω από τα μανάβικα. αν θες σούβλα, καλό κεμπάπ (κοντοσούβλι) κτλ έχουν τα "χασαπάκια" βαλαωρίτου και αθηνάς εργάνης, μιλάμε βέβαια για minimal φάση κρεοπωλείο-ψησταριά με 5-6 τραπεζάκια, ρετσίνες και μπύρες. πάντως για να φας πραγματικά καλά πρέπει να πας σε χωριό και δε νομίζω να είστε σε φάση να τραβιέστε.
    update από αυτά που έγραψα στον amnesiac:
    το πικαντίλι έχει κλείσει.
    προσθέτω "κληματαριά" στην ασκληπιού για βράδυ (πρέπει να πας πριν τις 9.30 για να βρεις τραπέζι), μεζέδες, ψητά (κρέατα δικιάς τους παραγωγής), τσίπουρα και live σκληροπυρηνικό ρεμπέτικο μετά τις 11-11.30.
    "το 'να φέρνει τ' άλλο" παραποταμίως για τσίπουρα και φαγητό όλη μέρα. προσοχή είναι μικρό και γεμίζει γρήγορα.
    "τηγανιές και σχάρες" στην περιοχή κοντά στη ΔΕΗ για γαμάτες σούβλες.

    όλα φαίνονται στο χάρτη που έχω ανεβάσει.
    https://maps.google.com/maps/ms?ie=U...d33eb74eb87593
    αν έχετε αμάξι να σου στείλω και μέρη στα γύρω χωριά που αξίζει περισσότερο.
    Rock or Nothing

  6. #51
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Ο!!! Δωσε κ ινφο για χωρια γιατι θα ερθουμε με αμαξι και επισης θα εχουμε και φιλους Καρδιτσα οποτε θα παμε κ προς τα κει

  7. #52
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Λοιπόν, https://maps.google.gr/maps/ms?msid=...ac410e91&msa=0
    αυτά είναι μερικές επιλογές σε αποστάσεις που κυμαίνονται από 5 εώς 45 χλμ από την πόλη, αλλά τις έχω δοκιμάσει.
    σημειώνω ότι το "τσικάλι" έχει κυρίως κρητική κουζίνα (λίγο άκυρο), αλλά παλιά που είχα πάει ήταν καλό. κρατάω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να μη λειτουργεί πια.
    από αυτά θα πρότεινα κυρ-Λία για το καλύτερο χοιρινό κοντοσούβλι (το κρέας εγγυημένα προέρχεται από το διπλανό χωρίο - εκεί δίπλα μένω), τα "ίμια" έχουν γαμάτο τσίπουρο και πολύ καλό μεζέ. αν είναι να τραβηχτείτε προς τα βουνά, αξίζει στον μαργαρίτη στο νεραϊδοχώρι, πάλι για ψητά και σούβλες. αν πάλι είστε για πιο κοσμοπολίτικη φάση , έχω σημειώσει τα καλύτερα σε ελάτη κ περτούλι, μην πέσετε στα πιο τουριστικά.

    τώρα προς καρδίτσα ξέρω ότι υπάρχει στο Λόγγο (περίπου στο 5ο χλμ Τρικάλων - Καρδίτσης κάνεις αριστερά) μια ταβέρνα η οποία έχει πολύ καλά ψητά, αλλά δεν έχω τιμήσει προσωπικά.
    αν προτιμήσετε Καλαμπάκα, νομίζω ο tsimpouklano έχει καλύψει το θέμα και δεν έχω να προσθέσω κάτι.

    ε, περάστε κ από rising για κανα ποτό

    edit: ΠΡΟΣΟΧΗ, αν κάνετε κατά τα βουνά ανήμερα Χριστουγέννων θα συναντήσετε πολύ κίνηση και ίσως μποτιλιάρισμα στην Ελάτη. ειδικά αν χιονίσει.
    Last edited by Raven Lord; 20-12-2012 at 20:12.
    Rock or Nothing

  8. #53
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Επειδή φέτος θα μείνω εντός συνόρων ελέγα μπας και πάρω σβάρνα καμια βδομάδα το επαρχιακό δίκτυο με το αμάξι έτσι απλά για πατριδογνωσία ναούμ.
    Επειδή θα είμαι Ήπειρο στα πάτρια εδάφη για λίγες μέρες, έλεγα να πάω προς Άρτα κι από 'κει να πιάσω τα ορεινά (ανατολικά Τζουμέρκα) και να βγω προς Μουζάκι, Τρίκαλα κλπ.
    Ξέρει κανείς καμιά καλή διαδρομή που να αξίζει έστω και για το μάτι μόνο. Δε με νοιάζει να έχει απαραίτητα μέρη για να μείνω. Το έχω λίγο φλού στο μυαλό μου, πάω χωρίς πρόγραμμα κι όπου βγει ασούμε.
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 21-07-2014 at 23:14.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  9. #54
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    υπάρχουν υπεργαμάτες διαδρομές εννοείται. θα επανέλθω με χάρτες κτλ μόλις ευκαιρήσω. πότε περίπου το σκέφτεσαι?
    Rock or Nothing

  10. #55
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    υπάρχουν υπεργαμάτες διαδρομές εννοείται. θα επανέλθω με χάρτες κτλ μόλις ευκαιρήσω. πότε περίπου το σκέφτεσαι?
    Βασιζόμουν σε 'σένα
    πιθανότατα κάπου μεταξύ 7 & 15 Αυγούστου
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  11. #56
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    στειλε τον από το μυρόφυλλο!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #57
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έριξαν άσφαλτο μέχρι τέλους? έχω χρόνια να πάω.
    Rock or Nothing

  13. #58
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λοιπόν, σώτε, εδώ έχω σημείωσει (ανοίγεις με google earth) τις βασικές περιηγήσεις της περιοχής ξεκινώντας από άρτα. https://drive.google.com/file/d/0BwL...it?usp=sharing

    βέβαια, αν δεν κατέβεις προς τα εκεί, μπορείς απευθείας από γιάννενα μέσω εγνατίας να βγεις χαλίκι και να συναντήσεις τις διαδρομές από βόρεια. ο πολύ κλασσικός γύρος - τροφή γα το μάτι - είναι Πύλη - Ελάτη - Περτούλι - Τρία Ποτάμια - Καστανιά - Καλαμπάκα. Επίσης, σου έχω σημειώσει και το γύρο της λίμνης πλαστήρα από μουζάκι. ρίξε μια ματιά, δες πόσο νομίζεις μπορείς να βγεις από χιλιόμετρα και επανερχόμαστε για λεπτομέρειες.
    Last edited by Raven Lord; 22-07-2014 at 12:59.
    Rock or Nothing

  14. #59
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    στο χωριό μέσα ναι...από πολυνέρι νομίζω όχι. από το απέναντι χωριό - δεν θυμαμαι ονομα - έχει άσφαλτο μέχρι εκεί και είναι νομίζω 10-12 χιλιομετρα συνολικά, να κατέβεις στο ποτάμι, που πριν 2 χρόνια είδα και μια μικρή παραλιουλα ...και να ξανανεβεις μεχρι να βρεις ασφαλτο λίγο πριν το χωριό. και από την άλλη 3η πλευρά δεν ξερω αν ξαναφτιαξαν τον δρόμο μετά την κατολίσθηση.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #60
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Τρίκαλα
    By atom_smasher in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 01-01-2011, 17:14
  2. Replies: 7
    Last Post: 17-10-2008, 00:50
  3. Battleroar - Convixion, Τρίκαλα (Souita), Σάβ. 11/10/08
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 11-10-2008, 04:22
  4. Marauder, Strikelight στις 5/1 στα Τρίκαλα?!?!?!
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2008, 14:25
  5. Replies: 0
    Last Post: 08-10-2007, 19:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •