Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 113

Thread: Τρίκαλα.

  1. #31
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Παιδιά γεια σας!!

    Σήμερα γύρισα από Καλαμπάκα, οπότε ας πω τις εντυπώσεις μου στα γρήγορα πριν την πέσω λιγουλάκι.

    Καταρχάς το μέρος είναι πανέμορφο, όχι η πόλη, η οποία δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, με εξαίρεση την παλιά Καλαμπάκα, αλλά η ευρύτερη περιοχή. Πραγματικά αξίζει να πάτε, ειδικά από άνοιξη και μετά.

    Η βροχή δε μας άφησε να κάνουμε πολλά πράγματα, πεταχτήκαμε μέχρι τα Μετέωρα αλλά σε ώρα που τα μοναστήρια ήταν κλειστά και η ομίχλη απεριόριστη. Γενικά πάντως, σοκ και δέος. Χαλαρά από τα πιο όμορφα μέρη στην Ελλάδα.

    Τρίκαλα περάσαμε μόνο απέξω δυστυχώς (γι'αυτό δεν επικοινώνησα Raven), πετύχαμε κωλόκαιρο όλη τη βδομάδα και τα σχέδια μας καταστράφηκαν εντελώς.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, πήγαμε σε κάποια από τα φαγάδικα που είπατε και ήταν όλα ωραία =)

    Θα επανέλθω αργότερα με περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφίες.

    Α, μέναμε στο Elena guesthouse στην παλιά Καλαμπάκα, στο οποίο είχαμε τεράστια δωμάτια με υδρομασάζ και τζάκι στην προνομιακή τιμή των 40 € τη βραδιά (έχω την υποψία ότι είναι ακριβότερα κανονικά αλλά μας τα άφησε σε αυτή την τιμή λόγω μιας μικρής παρεξήγησης, αλλά είναι μόνο μια υποψία οπότε μπορείτε να τσεκάρετε και οι ίδιοι)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #32
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ανεβάζω αυτό για το μινμιν, για να δει και όλο το τοπικ το οποίο νομίζω είναι αρκετά περιεκτικό για τρίκαλα και καλαμπάκα. αν θέλει καμιά παραπάνω λεπτομέρεια για τα χωριά, γενικά ξέρω αρκετά πράγματα επειδή έχω γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος του νομού με τη δουλειά και τα έργα.



    έχω σημειώσει τις βασικές περιοχές και μια ωραία διαδρομή. αν υπάρχουν κότσια για περισσότερο βουνό, εχει πράμα και πιο μακρυά από τον πολιτισμό (βλέπε σύνορα με άρτα). έβαλα και λίγο καρδίτσα γιατί αν κανείς είναι στην περιοχή αξίζει να πάει μια βόλτα από τη λίμνη. τεσπα, για λεπτομέρειες, είπαμε, εδώ είμαστε.
    Last edited by Raven Lord; 07-08-2012 at 20:07.
    Rock or Nothing

  3. #33
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    σεβαστικο ποστ...τα Βλαχοχωρια εννοειτε οτι με κερδισαν

    ρε γμτ διαβασα και το βιβλιο του Σαμαρα και κολλησα με τα μερια σας

    αν εχεις ορεξη γραψε τιποτα για κανα χωριο ανωμαλο
    ψιλοσταρχιδια μου η φυσις
    μπαρμπαδες κανιβαλους θελουμε

  4. #34
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    αν θες κανιβαλισμό πρέπει να πορευτείς προς στουρναραίικα και να προχωρήσεις στα βάθη των βουνών - μεσοχώρα και μετά. μυρόφυλλο, βαλκάνο, γκολφάρι κτλ... εκεί οι περισσότεροι κάτοικοι δε βλέπουν πολιτισμό, αφενός γιατί είναι 2 ώρες για τον κοντινότερο, μέσα από στροφές και κωλόδρομο και αφετέρου γιατί το χειμώνα οι δρόμοι κλείνουν συχνότατα. έχω ένα συνεργείο από βαλκάνο - ουσιαστικά το χωριό είναι μια οικογένεια. τσίπουρα από το πρωί.

    τα βλαχοχώρια έχουν φοβερό τοπίο, αλλά καθόλου μόνιμους κατοίκους - πλήν καστανιάς - οπότε ο κόσμος που θα βρεις εκεί είναι "πολιτισμένος" (και καλά βέβαια...), πάει μόνο το καλοκαίρι και ξεχειμωνιάζει στον "πολιτισμό".

    βέβαια, οπουδήποτε παίζουν εποχιακά επαγγέλματα - αγρότες στον κάμπο, τουριστικά σε ελάτη, περτούλι - παίζει και αρκετή "τρέλλα"... χμμμ.... ουσίες, αλκοόλ κτλ. επίσης, το χωριό μου (ελάτη) και τα γύρω πρέπει να είναι πρωταθλητές στην αιμομιξία, αφού έχουν καταγωγή από αλλού και δεν ανακατεύονταν με τους βλάχους μέχρι πριν 40-50 χρόνια. έχω άτομα που συγγενεύω δύο φορές π.χ. και θείο και ξάδερφο. όπως καταλαβαίνεις υπάρχει και το ανάλογο μεγάλο ποσοστό "περιπτώσεων".

    υπάρχει, τέλος, και κόσμος ο οποίος έσκασε από μεγαλουπόλεις, άνοιξε ένα μαγαζί μες στα βουνά και αράζει εκεί.
    πιθανώς η κατάσταση στα ανατολικά του νομού να είναι πιο καμμένη - βλέπε χάσια/αντιχάσια, αλλά δεν έχω τόσες επαφές με τα μέρη.
    Rock or Nothing

  5. #35
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τα τουριστια δε με ενδιαφερουν, δε μπα να ειναι οσο ειδυλιακα θελουν
    οι ανθρωποφαγιες και οι αιμομιξιες εχουν ενδιαφερων

    με εχει πιασει τον τελευταιο μηνα μια λυσσα για λαογραφικα κλπ και ψαχνομαι με οτιδηποτε εχει να κανει με μπαρμπαδες και τετοια country

    ασκετο...εχεις διαβασει το βλιβλιο του?

  6. #36
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    όχι. βοήθα με κανα link
    Rock or Nothing

  7. #37

  8. #38
    Senior Member Snorkmaiden's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    821

    Default

    αν ανεβει καποιος Κοζιακα να ξερει οτι το καταφυγιο ειναι κλειδωμενο και οτι δεν εχει τουαλετες. Κατα τα αλλα η θεα, η διαδρομη και το καταφυγιο ειναι γαματα απο καθε αποψη.
    Briar

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    το χωριό μου (ελάτη) και τα γύρω πρέπει να είναι πρωταθλητές στην αιμομιξία, αφού έχουν καταγωγή από αλλού και δεν ανακατεύονταν με τους βλάχους μέχρι πριν 40-50 χρόνια.
    Είμαι 4ος ξάδερφος με...τη μάνα μου.

  10. #40
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default


    οκ, μπήκε στη λίστα
    Rock or Nothing

  11. #41
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    [QUOTE=Beyond Within;1193460]
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Είμαι 4ος ξάδερφος με...τη μάνα μου.
    προσπαθω εδω και ωρα να στησω το γενεολογικο δεντρο. Ο πατερας σου παντρευτηκε την ανηψια του;
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #42
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    ανεβάζω αυτό για το μινμιν, για να δει και όλο το τοπικ το οποίο νομίζω είναι αρκετά περιεκτικό για τρίκαλα και καλαμπάκα. αν θέλει καμιά παραπάνω λεπτομέρεια για τα χωριά, γενικά ξέρω αρκετά πράγματα επειδή έχω γυρίσει το μεγαλύτερο μέρος του νομού με τη δουλειά και τα έργα.



    έχω σημειώσει τις βασικές περιοχές και μια ωραία διαδρομή. αν υπάρχουν κότσια για περισσότερο βουνό, εχει πράμα και πιο μακρυά από τον πολιτισμό (βλέπε σύνορα με άρτα). έβαλα και λίγο καρδίτσα γιατί αν κανείς είναι στην περιοχή αξίζει να πάει μια βόλτα από τη λίμνη. τεσπα, για λεπτομέρειες, είπαμε, εδώ είμαστε.
    ωραια ιδεα ο καταρακτης του μιν μιν. θα κοιταξω να παω καμια γυρα, ασε που απο κει θα περασουμε, να δειξω και κανα αξιοθεατο. Μην μας την βγουν τα σερβικα βουνα πιο ενδιαφεροντα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    761

    Default

    [QUOTE=enitharmon;1193553]
    Quote Originally Posted by Beyond Within View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Είμαι 4ος ξάδερφος με...τη μάνα μου.
    προσπαθω εδω και ωρα να στησω το γενεολογικο δεντρο. Ο πατερας σου παντρευτηκε την ανηψια του;
    Σόρυ για την αργοπορία, ο πατέρας μου είναι τρίτος ξάδερφος με τη γιαγιά μου (τη μάνα της μάνας μου). Οι ηλικίες πάντως είναι φυσιολογικές, τεσσερα χρόνια μεγαλύτερος είναι.

  14. #44
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    ωραια ιδεα ο καταρακτης του μιν μιν. θα κοιταξω να παω καμια γυρα, ασε που απο κει θα περασουμε, να δειξω και κανα αξιοθεατο. Μην μας την βγουν τα σερβικα βουνα πιο ενδιαφεροντα.
    για Σερβια δε ξερω αλλα στην Βοσνια εχει ενδιαφεροντες Τουμπες


    ξυπνηστερε

  15. #45
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Αε μου πει καποιος που τρωμε Χριστουγεννα μεσημερι γιατι θα παμε παρεα και θα λειπουν θειαδες κλπ που θα μαγειρεουν.

Similar Threads

  1. Τρίκαλα
    By atom_smasher in forum General Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 01-01-2011, 18:14
  2. Replies: 7
    Last Post: 17-10-2008, 01:50
  3. Battleroar - Convixion, Τρίκαλα (Souita), Σάβ. 11/10/08
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 11-10-2008, 05:22
  4. Marauder, Strikelight στις 5/1 στα Τρίκαλα?!?!?!
    By Raven Lord in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2008, 15:25
  5. Replies: 0
    Last Post: 08-10-2007, 20:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •