Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76

Thread: δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά

    Quote Originally Posted by VirusXI
    μια παραλλαγή της καθυστερημένης αναρχολογικής περί δωρεάν παιδείας κτλ αλλά ας μη αρχίζουμε τέτοια συζήτηση.
    εγώ λεώ να αρχίσουμε.

    λοιπόν, με απλές μαθηματικές μεθόδους θα αποδείξω ότι εμείς οι αναρχικοί που λέμε για δωρέαν παιδεία έχουμε το δίκιο. άλλωστε, ως γνωστόν, κεκτημένο εμάς των αναρχικών είναι η δωρέαν παιδεία εδώ και διακόσα τέρμινα.

    τα παρακάτω δεν απευθύνονται συγκεκριμένα στο βάιρους αλλά γενικότερα σε όποιον ενστερνίζεται τέτοιες απόψεις.

    έχουμε και λέμε,

    υπόθεση α, δε σε χάλασε η δωρεάν παιδεία που δέχτηκες ως πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση αλλά θεωρείς ότι η τριτοβάθμια είναι άλλο πράμα άρα δε μας πειράζει και να μην είναι δωρεάν => σου ζητείται να εξηγήσεις σε τι διαφορποιείται η τριτοβάθμια ώστε να δικαιολογείται συγκεκριμένα αυτή να μην είναι δωρεάν => δεν μπορείς => άδικο.

    υπόθεση β, θεωρείς ότι όλοι έχουν τη δυνατότητα να ανεχτούν οικονομικά ιδιωτική παιδεία => ρίχνεις μια ματιά στα πόσοστα ανέχειας και ανεργίας σε όλες τις σύγχρονες κοινωνίες => άδικο

    υπόθεση γ, θεωρείς ότι ναι μεν δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να ανεχτούν οικονομικά την ιδιωτική παιδεία αλλά αδιαφορείς για αυτό επειδή εσύ μπορείς => είσαι κρετίνος => άδικο

    υπόθεση δ, θεωρείς ότι ναι μεν δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να ανεχτούν οικονομικά την ιδιωτική παιδεία αλλά αδιαφορείς για αυτό κι ας μη μπορείς ούτε εσύ => δεν υπάρχεις. => άτοπο.

    υπόθεση ε, θεωρείς ότι ναι μεν δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να ανεχτούν οικονομικά την ιδιωτική παιδεία αλλά στην σημερινή κοινωνία όποιος αξίζει πετυχαίνει και άρα έχει την ανάλογη οικονομική άνεση => στις μικρές ηλικίες δεν προλαβαίνει κάποιος να αποδείξει την αξία του ή την έλλειψη αυτής οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν δικαιούται το αγαθό της παιδεία ή όχι, και εκτός αυτού, η αξία ούτως ή άλλως καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από την ίδια την παιδεία => άδικο

    υπόθεση στ, θεωρείς ότι ναι μεν δεν προλαβαίνει κάποιος να αποδείξει την αξία του στην παιδική ηλικία καθώς επίσης ότι η αξία ούτως ή άλλως καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από την ίδια την παιδεία αλλά θεωρείς ότι οι γονείς που έχουν οικονομική άνεση έχουν το δικαίωμα να προσφέρουν παιδεία στα παιδιά τους, γιατί εκείνοι κέρδισαν με την αξία τους την τωρινή τους κατάσταση => η αξία δεν είναι κληρονομικό χάρισμα, αντίθετα, η περιουσία είναι. οπότε κάποιο τσογλάνι μιας πλούσιας οικογένειας που δεν αξίζει μία μπορεί να σουλατσάρει στα καλύτερα πανεπιστήμια ενώ ο στερεότυπος-προλετάριος-βασίλης-καίλας που άμα λάχει είναι και γαμώ τα παιδιά με χρυσή καρδιά και μυαλό ξουράφι παίρνει τ' αρχίδια μου ως λούστρος. άρα αυτή η πολυπόθητη αξιοκρατία δεν ισχύει κληρονομικά ρε ψηλέ, τι να κάνουμε; => άδικο.

    υπόθεση ζ, θεωρείς ότι καλά και όμορφα τα παραπάνω αλλά παρόλαυτα θα μπορούσαν να συνηπάρξουν ιδιωτικά με δημόσια πανεπιστήμια => θα έπαυε πάλι να ισχύει η παραπάνω πολυπόθητη αξιοκρατία μια και τα προαναφερθέντα τσογλάνια θα παίρναν ισάξια πτυχία με τον προαναφερθέντα βασίλη καίλα, όχι όμως επειδή έχουν χρυσή καρδιά και μυαλό ξουράφι αλλά γιατί οι γέροι τους τα 'σκασαν χοντρά => άδικο.

    υπόθεση η, θεωρείς ότι όλοι παντού και πάντα πρέπει να έχουν ίσα δικαιώματα απέναντι στην παιδεία, χωρίς διακρίσεις και διαχωρισμούς => δίκιο.

    ας πούμε, ποιός διαφωνεί; για συνδέστε, για συνδέστε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    και για να γλιτώσουμε χρόνο άρα ΚΑΙ χρήμα,

    <root> episis, mporeis na mou peis TI tha vrei na apantisei o virus?
    <Wooden_Shjips> kserwgw, kati tha vrei, oti kserwgw ta isopedwneis k paizoun k ypotrofies gia tous kalous ftwxous k oti genika de tha nai poly akriva apla mi koproskyliazei o allos
    <root> stin poutsa mas, auto pws dinei isa dikaiwmata aneksartita apo to goneiko eisodima?
    <Wooden_Shjips> e tha sou pei oti de zxreiazetai na ginoyme oloi ptyxiouxoi
    <Wooden_Shjips> kai oi alles douleies den einai ntropi.
    <root> kai auto pws akrivws apotelei aksiokratia?

    + για το αναμενόμενο "μα ήδη η μέση εκπαίδευση δεν είναι δωρεάν, λόγω φροντιστηρίων κλπ" εγώ και το κώμα μου λέμε ότι η λογική και η έμφυτη αγάπη μας για τους ανθώπους κ' την πλάση ολάκερη μας διδάσκουν πως το πρέπον είναι να διορθώσουμε ό,τι προβληματικό ενώ το μη πρέπον να ισοπεδώσουμε ό,τι απέμεινε. να χτίζουμε και επουδενί να γκρεμίζουμε! πιθανότατα κάτι τέτοιο θα είπε και ο μαλάκας ο μούσιας τον οποίο φαντάζομαι εχτιμάτε αρκετοί!

    ορίστε, το λήξαμε χωρίς καν να χρειαστεί άλλη παρέμβαση. λοκ.

  3. #3
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default Re: δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά

    Quote Originally Posted by Ubu Roi
    υπόθεση ζ, θεωρείς ότι καλά και όμορφα τα παραπάνω αλλά παρόλαυτα θα μπορούσαν να συνηπάρξουν ιδιωτικά με δημόσια πανεπιστήμια => θα έπαυε πάλι να ισχύει η παραπάνω πολυπόθητη αξιοκρατία μια και τα προαναφερθέντα τσογλάνια θα παίρναν ισάξια πτυχία με τον προαναφερθέντα βασίλη καίλα, όχι όμως επειδή έχουν χρυσή καρδιά και μυαλό ξουράφι αλλά γιατί οι γέροι τους τα 'σκασαν χοντρά => άδικο.
    Καλα τα λες γενικοτερα και μαλλον συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου, αλλα αυτο που γραφεις εδω πιο πανω ειναι ακυρο 100%. Μπορω να στο εξηγησω και να το καταλαβεις αλλα να διαφωνησεις επειδη εχεις ορεξη να αντιδρασεις, μπορω να στο εξηγησω και να συμφωνησεις αλλα να μην το γραψεις, η μπορω και να μη στο εξηγησω καθολου. Επειδη ομως αν το εξηγησω το πιο πιθανο ειναι να το γυρισεις το θεμα και να πεις οτι λεω παραλογισμους και καπως να κανεις τα λεγομενα μου να φαινονται παραλογα (αν και δεν χρειαζομαι βοηθεια συνηθως) φοβαμαι να απαντησω. Γιατι ακομα και αν τα γραψω εντελως λογικα μπορει να γραψεις οτι ναι ενταξει, αλλα ειμαι στον κοσμο μου και ολα αυτα ειναι ουτοπικα και στην πραξη μας γαμαει το συστημα κτλ. Σορυ αν σε εχω παρεξηγησει ε, να πω την αληθεια, εσυ παιζει και να μην κανεις τιποτα απο ολα αυτα. Αλλα εχει πολλους καλοθελητες το φορουμ. Κουραστηκα.

    Γενικοτερα παντως, η ολη νοοτροπια της απαντησης που θα εδινα θα βασιζοταν στο οτι στα ιδιωτικα πανεπιστημια δινεις λεφτα για να μπεις κι οχι για να βγεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    ..

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ε τι?

  6. #6
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default Re: δωρεάν παιδεία και λοιπά αναρχικά

    Quote Originally Posted by Καιλας
    Καλα τα λες γενικοτερα και μαλλον συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου, αλλα αυτο που γραφεις εδω πιο πανω ειναι ακυρο 100%. Μπορω να στο εξηγησω και να το καταλαβεις αλλα να διαφωνησεις επειδη εχεις ορεξη να αντιδρασεις, μπορω να στο εξηγησω και να συμφωνησεις αλλα να μην το γραψεις, η μπορω και να μη στο εξηγησω καθολου.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  7. #7

    Default

    Ρε Φίξξξερ όντως, λες πως έχεις μια άποψη, αλλά δεν την λες για να μην την παρερμηνεύσουν και σε κάνουν να φανείς χαζός μετά και σε ταπεινώνουν.

    Να όπως ο καλοθελητής ο Ace, που έχει απορίες.

    Ρίχτο ρε παιδάκι μου, πες το, ο ubu roi είναι, δεν θα φας και χυλόπιτα.

    Επίσης είμαι βέβαιος πως άλλο εννοούσε ο Virus (δηλαδή το αναμφισβήτητο καραγκιοζιλίκι των μπάχαλων) και αλλού το πήγατε, και για να μη με λέτε και δεξιό, αλλά πείτε με και αν θέλετε, είμαι υπερ της δωρεάν παιδείας σε όλα τα επίπεδα, αλλά όχι έτσι όπως είναι τώρα, διότι τώρα δεν είναι παιδεία, αλλά χαβαλές. Και δεν μιλάω για την τριτοβάθμια μόνο.

  8. #8
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    το προβλημα σου δεν ειναι τα ιδιωτικα πανεπιστημια, ειναι τα υποβαθμισμενα δημόσια. Σε πάρα πολλές χώρες υπάρχουν ιδιωτικά και τα καλύτερα εξακολουθούν να είναι τα δημόσια
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #9
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το πρόβλημα είναι οι ευκαιρίες που δίνονται στον καθένα.
    Rock or Nothing

  10. #10
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    πόσες θα ήθελες ξερω γω;
    Vielen Dank für alles was mal war

  11. #11
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν εννοώ, αυτό που νομίζω ότι κατάλαβες. εννοώ ίσες ευκαιρίες για όλους.
    Rock or Nothing

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    980

    Default

    δεν μίλησε κανείς για το επίπεδο σπουδών, για δωρεάν παιδεία και ίσες ευκαιρίες απέναντι σε αυτήν μίλησα.

    και ρε παιδί μου, ισχύει το εξής απλό και όμορφο, δεν μπορείς να μιλάς για ίσες ευκαιρίες όταν τα δικαιώματα σου στην παιδεία είναι απολύτως ανάλογα του γονεϊκού εισοδηματός σου. τελεία και παύλα.

    βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για την παιδεία, ίσχυει γενικότερα, αλλά μην το πάμε μακριά και μας πούνε αναρχικούς, κουκουλοφόρους, ακραίους.

    κάρχαρτ, χωρίς αστεία, δεν θα μπορούσε να εννοεί κάτι άλλο, αφού δεν θα μπορούσε και να είναι σαφέστερος.

  13. #13
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    δεν υπαρχει γενικός κανόνας σε αυτό ομως (νομίζω)

    κάποιοι είναι ρεμάλια καθ'όλη τη διάρκεια της σχολής και τα καταφέρνουν μετά γιατί το κυνηγάνε, κι άλλοι είναι άσσοι και οι προσφορές για δουλειά έρχονται μόνες τους.

    αυτό με τις ίσες ευκαιρίες καλύπτεται από τη δωρεαν τριτοβάθμια που λεει ο σόλο, μετά είναι ο καθενας μονος του
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Ubu Roi

    βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για την παιδεία, ίσχυει γενικότερα, αλλά μην το πάμε μακριά και μας πούνε αναρχικούς, κουκουλοφόρους, ακραίους.
    δυστυχώς το μεγαλύτερο λάθος σε τέτοιες συζητήσεις, imo, είναι ότι προσπαθούμε να τεμαχίσουμε τα ζητήματα ενώ εντάσσονται όλα σε μια γενικότερη κατεύθυνση.
    Rock or Nothing

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon
    αυτό με τις ίσες ευκαιρίες καλύπτεται από τη δωρεαν τριτοβάθμια που λεει ο σόλο
    νόμιζα ότι μιλούσαμε για τις ίσες ευκαιρίες στην παιδεία
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Κιτρινο και λοιπά χρώματα
    By Kelldorain in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2008, 12:51
  2. Λεφτά ή Ιδέες για την παιδεία;
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 3
    Last Post: 15-01-2008, 14:44
  3. Replies: 26
    Last Post: 16-07-2007, 21:21
  4. Κανόνες και λοιπά παραφερνάλια :P
    By When Black Roses Bloom in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 3
    Last Post: 26-03-2005, 14:39
  5. Replies: 12
    Last Post: 27-02-2005, 04:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •