Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 149

Thread: Αποκεντρωσις

  1. #91
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    παντως εχω την εντυπωση οτι τα τσακαλια τρωνε κουφαρια οποτε πρωτα πρεπει να χεις πεθανει...οποτε μην ανησυχεις σε πρωτη φαση.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #92
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    εγώ το βήμα το κανα πριν πολλά χρόνια και χωρίς περιθώρια επιλογής (τότε). Δεν μου άρεσε η ζωή στην Αθηνά αλλά δεν ήθελα και να φύγω...
    Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ποσό μπορείς να δεχτείς (μεγάλες) αλλαγές στη ζωή σου και το κατά ποσό μπορείς να προσαρμοστείς εκεί που πας.
    Και αν την μετακίνηση/μετοίκηση δεν μπορείς να την αποφύγεις κάθεσαι και την απολαμβάνεις.
    15 χρόνια τώρα στη Κρήτη, μια χαρά είναι η ζωή εδώ. Και το Ηράκλειο δεν είναι και κανα χωριο.120 χιλιάδες κατοίκους έχει. Τσιμέντο άφθονο. Και φοιτητές-τριες μπόλικους/κες, και στέκια (επαρχιώτικα για τον Ντυθορ), και λαιβ – φεστιβαλ- εβεντς (οφφ τοπικ: παίζουμε 2 φορές μέσα στο Μάρτιο, more info μόλις βγουν αφίσες), και ιντερνετ και θάλασσα. Αν πάλι θες απομόνωση, διαλέγεις 1 από τα δεκάδες γύρω χωριά, και έχεις τον κήπο σου και τις κοτούλες σου. Και φίλους νέους αν θέλεις θα κανείς. Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει και σε άλλες πολλές επαρχιακές πόλεις.

    Επειδή από ότι βλέπω εδώ πέρα, οι περισσότεροι που σκέφτεστε να την κάνετε από την Αθήνα, στα πλάνα έχετε σπίτι σε χωριό με ζώα και χωράφια, μελετήστε το καλά πρώτα, και αν μπορεί να γίνει σταδιακά ακόμα καλύτερα. Δυο χρόνια τώρα μένω σε 1 χωριό 15 χλμ από το Ηράκλειο. Έχω και εγώ τα δεντράκια μου και το μποστάνι μου(παρατημένα προς το παρόν λόγω δουλειάς, αλλά τα πορτοκαλάκια τα τρώμε). Ο χειμώνας είναι δύσκολος και έχω πει πολλές φορές να σηκωθώ να φύγω, αλλά έρχεται μετά το καλοκαίρι με τις ξάπλες στις αιώρες κάτω από την καρυδιά και τρελές παρτάρες στην αυλή, και τα οφτα στον ξυλοφουρνο και δεν πάω πουθενά.
    Βεβαία αν τα πράγματα χειροτερέψουν και άλλο και χάσουμε και τις δουλειές μας, βλέπω την μπαντα να μετακομίζει στο Αρκαλοχωρι (http://www.interkriti.org/visits/mon...ri/grindex.htm) να φτιάχνουμε το στουντιακι μας και να μαζεύουμε ελιές.

    Μπερνιν μου θύμησες πολλά ωραία πράγματα από Κίμωλο
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  3. #93
    High on Life VirusXI's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    /// on an island.
    Posts
    11,129

    Default

    Στα 19 άνετα έχεις σιχαθεί την επαρχία, ακόμα κι αν μιλάμε για πόλη όπως τα Χανιά (τρου στόρυ). Στα άντα πλέον έχεις σιχαθεί τη γκριζούπολη αλλά δεν είμαστε γερμανολλανδία να είσαι σε ένα δυωράκι στον πολιτισμό όποτε γουστάρεις, οπότε δύσκολη η απόφαση.




    ■■

  4. #94
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    στα χωριά με εκνευρίζει αφόρητα το κουτσομπολιό και που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν ώρες ώρες και τρώγονται με τα ρούχα τους. δεν ξέρω αν είναι παντού έτσι.
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #95

    Default

    Μου θύμισες μια περίοδο που η ξαδέρφη μου δεν πολυέβγαινε από το σπίτι και οι μισοί λέγανε ότι είναι έγκυος και οι άλλοι μισοί ότι κλείστηκε σε μοναστήρι.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #96

    Default

    Quote Originally Posted by electra View Post
    Εαν ποτε επιλεξω ενασχοληση με καλλιεργεια γης, θα υπαρχουν εργατες για κατι τετοια και θα πρεπει να εχουμε βρει και κατι αλλο να ασχολουμαστε γιατι ποση βαρεμαρα να αντεξει ενας ανθρωπος.
    αν χρειαστουν χερια κανε κανα θρεντακι ε.αρκει να μην παιζουν ραντισματα.

  7. #97
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    στα χωριά με εκνευρίζει αφόρητα το κουτσομπολιό και που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν ώρες ώρες και τρώγονται με τα ρούχα τους. δεν ξέρω αν είναι παντού έτσι.
    Αν εννοεις το ειδος κοτσομπολιου στο οποιο αναφερετε ο τσιμπουκλανο, η αληθεια ειναι οτι δεν με απασχολησε και ιδιαιτερα ποτε.Παντως εχει την πλακα του.ξερω τεσερις - πεντε ανθρωπους στο χωριο και νιωθω οτι με ξερουν ολοι και χωρις να δινω πολλα δικαιωματα.Αλλα τρελενομαι να κοιταζω τα εκπληκτα ματια τους να με επεξεργαζονται απο πανω μεχρι κατω σαν να ειμαι εξωγηινος σατανιστης.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  8. #98

    Default

    Αυτό άντε να το ζεις όμως κατά την εφηβεία (που το απολαμβάνεις κιόλας), και άντε σε κανα χωριό δικού σου που δεν πολυπατάς και ό,τι και να κάνεις στις αρχιδάρες σου. Όμως όταν αυτό ειναι η καθημερινότητα, καταντά κουραστικό.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  9. #99
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    όσο σε κοιτάνε σαν εξωγήινο μόνο, έχει πλάκα ναι. Αν η φάση περάσει στην κακία όμως και αρχίσουν τα ψέματα και οι εχθρότητες από πράματα που ακούγονται για σένα, μου φεύγει η όρεξη
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #100
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Quote Originally Posted by electra View Post
    Ωραιο θρεντ. Εiναι και θεμα της εποχης μας μιας και πολλοι επιλεγουν τη ζωη στην επαρχια για λογους πρωτιστως οικονομικους.
    Στο πισω μερος του μυαλου μου εχω την ιδεα σε πολλα χρονια απo τωρα που θα εχω πουρεψει αρκετα (γιατι εχουμε και μια καριερα να σκεφτουμε μεσα σε ολη τη ζοφιλα των οικονομικων συγκυριων- τρομαρα μου) να αποσυρθω στην Κρητη. Προφανως oμως oταν μιλαω για αποκεντρωση εννοω επαρχια με αμεση προσβαση σε καποια μεγαλη πολη και oχι απομονωση. Δλδ να παω καπου να με φανε τα τσακαλια oχι ποτε! Εχοντας μεγαλωσει αθηνα, δεν μπορω να με φανταστω σε καμια περιπτωση με την τσαπα στο χερι ή να ξεχορταριαζω ενα κτημα ξερω εγω. Εαν ποτε επιλεξω ενασχοληση με καλλιεργεια γης, θα υπαρχουν εργατες για κατι τετοια και θα πρεπει να εχουμε βρει και κατι αλλο να ασχολουμαστε γιατι ποση βαρεμαρα να αντεξει ενας ανθρωπος. Γενικα, θεωρω οτι η προσαρμογη σε ενα τροπο ζωης επαρχιας ειναι σχετικα πιο ευκολη και δυνατη για τους ανθρωπους που εζησαν ή μεγαλωσαν στην επαρχια ή μετα σε ανθρωπους μεγαλης ηλικιας με αλλες αναγκες κοινωνικου γιγνεσθαι. Για ανθρωπους που εχουν μεγαλωσει και περασει το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους αθηνα, νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολη μια τετοια αλλαγη. Ειδικα το χειμωνα νομιζω πως η κατασταση ειναι απαλευτη. Θεωρω οτι πρεπει να γινει και μια αναφορα στη γενικοτερη κουλτουρα της επαρχιας και ιδιαιτερα στις αντιληψεις των ανθρωπων που ζουν χρονια εκει. Ειδικα οσοι εχετε παιδακια πρεπει να το λαβετε αυτο υποψιν σας. Ευτυχως ομως, οι συνθηκες αλλαζουν και σε μερικα χρονια απο τωρα θεωρω οτι θα εχει βελτιωθει αισθητα η κατασταση.




    Πρέπει να χω εργάτες λέει, που να πας με την γόβα στα χωράφια.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  11. #101
    άντε βρε νούμερο. tamagothi's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Frisch aus Oesterreich
    Posts
    2,296

    Default

    εγώ πήγα αυτό το μήνα 3 μέρες σε πρώην εξορία για δουλειά και ξέρω ήδη τουλάχιστον το 50% του ποιος πηδάει ποιον και ποιος την πίνει και θέλω να δω όταν πάω 2-3 φορές ακόμα τι θα 'χω να μαθαίνω, έχω ανησυχήσει ότι θα εξαντληθούν τα θέματα.
    με απείλησαν κιόλας ότι αυτή τη φορά μπορεί να μη μου κάνουν ερωτήσεις, αλλά από την επόμενη "θα μπούμε και στα δικά σου...".
    ωραία ήταν, τους συμπάθησα πολύ, είχε αποκλειστεί και μια ομάδα απ' το διπλανό νησί κι είχε διπλασιαστεί ο κόσμος στο νάητλαηφ κι είχαν πάρει όλοι τα πάνω τους. κι ας είχαν σαπίσει οι μπανάνες γιατί είχε καμιά βδομάδα να πατήσει καράβι.
    (συμπέρασμα; τι συμπέρασμα; συμπέρασμα δεν έχει.)
    Es el sonido de su mundo derrumbándose/Es el del nuestro resurgiendo
    El día que fue el día, era noche/Y noche será el día que será el día

  12. #102

    Default

    την εμπειρια του να βγαινεις για καφε και να βλεπεις ενα ελαφι
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  13. #103
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by Shadowking View Post
    Πρέπει να χω εργάτες λέει, που να πας με την γόβα στα χωράφια.
    Ε ναι στα ~ανταφευγα μου θα θελω να κυκλοφορω με γοβα ανελλιπως. Ειναι λογικο πιστευω.
    Α και που σαι για να μην ξεχνιομαστε. Στα εργοταξια ειναι μαστ η 12ποντη πιπ τοου μωρε μην πω.

  14. #104
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Δεν πάτε ρε μαλάκες μια βόλτα μέχρι τη Λάρισα χειμώνα-καλοκαίρι να αντικρίσετε το ΖΟΦΟ με τα μάτια σας να τελειώνει η ιστορία.
    μην είσαι ΤΟΣΟ είρωνας ρε παλικάρι μου. δεν κάνει καλό.
    ξεκόλλα απ'το μυαλό σου ότι επαρχία είναι μόνο η λάρσα/πάτρα κ λοιπές "μεγαλουπόλεις" της επαρχίας. είναι κ κάτι χωριά που είπες ότι μεγάλωσες κ σε ένα κ όλα. κ ξαναλέω για να τελειώσω το χωρίς λόγο ποστ: θέμα προτιμήσεων. προτιμάς να ζεις στην πόλη? μεγειάσου με χαράσου. άσε με να πάω στο ζόφο. 5μύρια μαζευτήκαμε τρομάρα μας, δε νομίζω να φύγουν τόσοι πολλοί που να αδειάσει κ μην έχεις κανέναν δίπλα σου.. ο γουέητ.. ούτε τώρα έχεις
    I must have some booze. I demand to have some booze

  15. #105
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Καλα ρε μλκς, ειστε τοσοι ανασφαλεις μερικοι που νοιαζεστε τοσο πολυ για το τι αποψη θα εχει ο αλλος για το θεμα "επαρχια ή μεγαλουπολη" που θα καταφυγετε σε προτασεις τυπου "ναι πηγαινε στο χωριο εσυ να μπλα μπλα" ή "μεινε στην πολη εσυ να σαπισεις στην κινηση" κτλ. Ο μινμιν εθεσε ενα (καπως ενδιαφερον) θεμα απλα για να πει ο καθενας την αποψη του και να γινει μια κουβεντα, δε νομιζω πως το ζητουμενο ειναι να βγουν οι νικητες στις εντυπωσεις μεταξυ Πρωτευουσιανων και Χωριατων, ημαρτον. Τελος παντων, μετα απο οσα ειπωθηκαν και με την εμπειρια που εχω σε ζωη σε μεγαλουπολη, σε προαστιο και σε κατι διμηνα σε εξοχη, απο ολα προτιμω φυσικα το προαστιο μεσα στη φυση, αλλα ειναι και το δυσκολοτερο οικονομικα θαρρω, εξαρταται βεβαια κι απο την περιοχη. Αλλα κι η εξοχη δε μου κακοφαινεται για μετα απο 15-20 χρονια, για τωρα θα ηταν καπως μεγαλη η απομονωση.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •