Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 149

Thread: Αποκεντρωσις

  1. #1
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default Αποκεντρωσις

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:37.

  2. #2
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    όχι, δε θα μπορούσα.



    (τον πούλο οι επαρχιώτες να ξεβρωμίσει ο τόπος)

  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:37.

  4. #4
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Εδώ και κάποια χρόνια, με μια μικρή παύση, ζω εξωτερικό. Στας πρωτεύουσας κάθε χώρας που έζησα πλην Ισπανίας. Τα βαρέθηκα όλα, τα σιχάθηκα και θέλω μέχρι τέλος του χρόνου να την κάνω για λατινική αμερική. Οπότε ναι, αποκέντρωσις!

  5. #5
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αν δεν κανω λαθος, δειλους εννοει αυτους που φευγουν για εξωτερικο ή οχι? Προσωπικα, οχι μονο δε θα ειχα προβλημα να ζω επαρχια αν ημουν στην Ελλαδα, αλλα παιζει να το προτιμουσα. Ποτε δεν λατρεψα τις μεγαλουπολεις ουτως ή αλλως, προτιμω τον καθαρο αερα και την εξοχη.

  6. #6
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:38.

  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Αυτο το καταλαβα ρε θειο, απλα θελω να πω πως αυτο το θρεντ δεν απευθυνεται σε κατοικους εξωτερικου αν καταλαβα καλα.
    Ασε που απαντησα κι εγω κι ο Αρτ

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Άτομα που έχουν ζήσει εκεί και έχω μιλήσει μου λένε για το πόσο φθηνά είναι εκεί. Αλλά δεν ανέφερα και τίποτα που να θέλει φράγκα. Εκτός αν τέτοια ώρα τέτοια λόγια με μπερδεύεις με κανάν άλλον.

    Πάντως αν ήμουν ακόμα στα πάτρια δε θα με χαλούσε καθόλου η Δαρνακοχώρα.
    Last edited by Art In Haste; 24-02-2012 at 03:01.

  9. #9
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:38.

  10. #10
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    αφου υπαρχει θρεντ για τους ΔΕΙΛΟΥΣ...ας γινει και ενα για οσους κατεχουν σιδερενια μπαλακια

    το σκεφτεστε? το προγραματιζτη? το κανατε?

    θα θυσιαζατε την προδιαγεγραμενη ανελιξη σας σε ενα βδελυρο κακεκτυπο των γονιων σας σε βαθος χρονου?
    θα ανταλασατε την μιζερη ζωη σας γεματη καυσαεριο, χουλιγκανισμο, σατανισμο, ΤΑΞΙ, και κλωνοποιημενα σουβλακια χωρις κανενα θρεπτικο συστατικο με: την εμπειρια του να βγαινεις για καφε και να βλεπεις ενα ελαφι, να φτανεις στο σπιτι οπου θα πιεις τον καφε και ο φιλος σου να εχει μια αλεπου αντι για γατα, η μανα του να μπερδευεται κι αντι για καφε να ψηνει εναν βισωνα (ετσι για μεζε)

    θα θυσιαζατε ποτε την τυφλη υποταγη στην ναρκωκουρτουρα του ΚουΚουΕ και των παρεμφερων κομματων (ΝΔ, ΔΗ.ΑΝΑ κλπ) ? θα την ανταλασατε με τον δεξιοαναρχισμο της ραχουλας?

    θα μπορουσατε ποτε να εναντιωθειτε στον μηχανισμο που σας κραταει δεσμιο στις πορειες που καταστρεφουν τον κορμο αυτου του κρατους? (δηλαδη το περιπτερο)

    inbeefor ''μεθυσμενος παλι'' ''ελατε στην νιγριτα''....οχι

    ασοβαρο θρεντ για σοβαρους ΕΡιτες
    με κλειστα ματια. μια σεζον περασα στη κιμωλο, και δε την αλλαζω με τιποτα. ευκολα εμενα σε αναλογο μερος.οσο πιο μικρο τοσο πιο καλα.

    υγ(να χει ιντερνετ ομως ε)
    υγ2. παει η καριερα μου σα μουσικος ομως
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  11. #11
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Υποθέτω πως πρώτος λόγος που μου αρέσει η πόλη είναι ότι μεγάλωσα στην πόλη, δεν έχω ζήσει καθόλου στην επαρχία και σε όσα ταξίδια έκανα με τους δικούς μου μικρός βαριόμουν απίστευτα τα λιβάδια και τα φυσικά τοπία, συνήθως δυσανασχετούσα μετά τις πρώτες 2-3 μέρες. Τα μάτια μου έχουν συνηθίσει την τσιμεντίλα και τη γουστάρουν, πως να το κάνουμε.
    Δεύτερος λόγος είναι ο ρυθμός της ζωής, η εντατικοποίηση. Δεν αντέχω καν την αργή ζωή του φοιτητή στην επαρχία, μου φαίνεται δύσκολη ακόμα και στην Αθήνα. Μ' αρέσουν τα γεγονότα και οι γρήγορες μεταβολές, μ' αρέσουν τα μητροπολιτικά δρώμενα, μ' αρέσουν τα πολλά λαιβς, οι εκδηλώσεις, τα μπάχαλα, το κάθε αναπάντεχο σπάσιμο της ρουτίνας.
    Μ' αρέσει επίσης να βρίσκομαι μέσα στην κίνηση των μαζών: στην εργασία, στους δρόμους, στις πλατείες, στα μαγαζιά, παντού. Μ' αρέσει η κριτική που κάνω να είναι από μέσα και όχι από έξω.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ 100% και δε θα μπορώ για άλλα 40 χρόνια τουλάχιστον τους αργούς ρυθμούς, τη χωματίλα, τη βαρεμάρα, τα ανοιχτά τοπία, τα κατσικοπρόβατα, τις μάπες με τις μύτες μελιτζάνες και τις εξωτικές προφορές τους (σας).
    Οι λόγοι που γενικά σιχαίνομαι την κουλτούρα "επιστροφής στη φύση" είναι άλλοι, είναι πολιτικοί, αλλά είναι αρκετά απίθανο να κάτσω να τους συζητήσω εδώ μέσα. Εν ολίγοις: οι μητροπόλεις είναι σημείο εξέλιξης της ανθρώπινης ιστορίας και κάθε πισογύρισμα είναι αυταπάτη.

    Ρωτήστε και τον Καρυωτάκη.

  12. #12
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:39.

  13. #13
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    κάτσε ρε φίλος, γιατί ρατσιστικά. δεν μ' αρέσουν είπα, δεν είπα να κάνουμε πογκρομ, ούτε ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ.
    τα δρώμενα είναι όσα ανέφερα μετά, απλά έβαλα ένα επιπλέον "μ' αρέσουν".
    τίποτ' άλλο;

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    .
    Last edited by 00i00; 07-05-2014 at 23:39.

  15. #15
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    αρτ μαλλον κατι λαθος καταλαβα...σορρυ
    παντως ΕΙΔΙΚΑ η δικια σου γνωμη με ενδιαφερει...θελω να πω, οκ εχεις γυρισει τα σκατα σου, θα σε περνουσε ποτε η φαση που λεω πανω? με ελαφια ελεσντι κλπ

    εχω ατομο εδω ΓΚΟΥΡΟΥ που εχει ξεχεσει την ζωη απο τα 50ς...600χρονων παπαρας και κατασταλαξε εδω
    ενταξει αυτο ψιλοασχετο μαλλον αλλα εσυ?
    Θα σε καλύψω σε ότι θες αργότερα γιατί τώρα προέχει μια συνάντηση με τον Μορφέα. Αλλά στα γρήγορα, όχι δε θα με χαλούσε καθόλου και το θέλω. Δηλαδή αυτό, ελάφια και ότι άλλο ναναι, μακρυά από πολλά δίποδα. Μακρυά από κάθε άγχος του 20ου/21ου αιώνα. Το μόνο που μου θέτω σαν όρο είναι να είμαι κοντά σε θάλαττα.

    Α, και για τους κολλημένους με την πόλη. Έχουμε έναν κοντά στο σπίτι Σαλόνικα που απλά έχει φύγει από την πόλη, ζει συνέχεια στο 'βουνό' στα 10χλμ απόσταση, έχει κάνει μια φάρμα των ζώων με στρουθοκάμηλους και άλλα και την πέφτει εκεί. Αν σε ψήνει το κάνεις και χωρίς να χρειαστεί στην άλλη άκρη του κόσμου. Απλά αυτό προσφέρει και κάτι παραπάνω λέμε τώρα, στο μυαλό είναι όλα.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •