Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 97

Thread: ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ = ΚΟΜΠΛΕΞ

  1. #31
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νομίζω ότι δεν είναι γνωστό ποιός τη σχεδίασε, που τυπώθηκε και πως διανεμήθηκε. Αν έχεις πληροφορίες πες, με ενδιαφέρει.
    Δεν έχω, πάντως με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ φαίνεται ότι το σλόγκαν αν μη τι άλλο έχει τέτοια (καταστασιακή) προέλευση, κάτι που φυσικά δεν πρέπει να εκπλήσσει.

    https://circle.ubc.ca/handle/2429/10958

    http://saeranv.blogspot.com/2009/05/...of-day_19.html

    Όχι ότι έχει και καμία ιδιαίτερη σημασία, κουβέντα να γίνεται. Πάντως την αφίσα ΑΝΤΑΡΣΥΑ εξακολουθώ να τη βρίσκω κακή.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  2. #32
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    δεν μας γαματε και με τους καταστασιακους (θε μου, δεν πιστευω οτι το ειπα αυτο)

    επι του παροντος, ο ικονοκλαστ τα ειπε φινα, ικονοκλαστ τα ειπες φινα! σε αλλα νεα, επειδη ειμαι μαυρος σεξιστης, εψαξα να πω τι απ'αυτα του μπινγκο εχω αρθρωσει ποτε στην ζωη μου. δεν βρηκα καποιο, αν θυμαμαι λαθος, τοτε σημαινει πως ειναι πολυ μακρινο για να το θυμαμαι. αν οχι, τι να κανουμε ειμαι σεξιστης. να πεθανω, ουτως η αλλως βαριεμαι.

    το ζητημα οσον με αφορα ειναι το εξης: η "διαταξικοτητα" των φεμινιστικων κινηματων ειναι μια μαλακια και μιση. ισχυει σε μεγαλο βαθμο αλλα ακομα κι αυτο δικαιολογειται απο την περιθωριοποιηση που δεχονται οι αγωνες γυρω απ'το φυλο στα κοινωνικα κινηματα. κι αυτο ειναι μια πραγματικοτητα. στο μυαλο των κινηματων, για να σε εκμεταλλευονται εισαι ΑΝΤΡΑΣ, ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ και ΤΙΜΙΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ, φτιαγμενος απο σιδερο, σμιλεμενος απο ατσαλι. οτιδηποτε αλλο ειναι ψυχανεμισμα, να εχουν κατι να ασχολουνται οι "γυναικουλες" και οι "αδερφες".

    η αφισα του πρωτου ποστ ειναι μια μαλακια και μιση και το δευτερο προσωπο ειναι το απαυγασμα της γραφικοτητας. συγκεκριμενα, ειναι στα ορια της χυδαιοτητας. παταει πανω στο χυδαιοτερο των φαινομενων, τον βιασμο και λες και δεν αντιληφθηκε κανεις απ'τους ιθυνοντες τι ειναι η κουλτουρα του βιασμου αλλα πρεπει καπου να ενταχθει κι αυτη, πεταει μια κενη ρητορια η οποια εχει δυο ειδων αποδεκτες:
    α) εναν κοσμο που αντιλαμβανοταν αρχικα την κατασκευη της πατριαρχιας και εχει μπει και σε εναν προβληματισμο για το που εκτεινεται αυτη, φτανοντας συχνα στην ευρυτερη κριτικη του φυλου, γνωριζει την ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια των αγωνων των γυναικων και των ομοφυλοφιλων σε ολο τον 20ο αιωνα και προσπαθει να την προωθησει. αυτος ο κοσμος λοιπον, μπορει να μην ειναι οργανωμενος στις φεμινιστικες/κουηερ συλλογικοτητες (αλλωστε, απ'την στιγμη που δεν εχει ερθει σε πληρη ρηξη με την ετεροκανονικοτητα, αυτο θα ηταν κατ'ελαχιστο πατερναλιστικο), ωστοσο ενσωματωνει τα αναγνωσματα και τις συζητησεις του στην καθημερινη ζωη: θιγεται οταν βλεπει τις γυναικες να σωπαινουν μπροστα στους αντρακλες ή στις παντος ειδους αρρενωπες συμπεριφορες (ατομικες και συλλογικες), γινεται εξω φρενων οταν βρισκεται αναμεσα σε κυκλους που λενε "ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΚΟΜΟΥΝΕΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ" και μεσα στην ολη κατασταση, το μονο που μπορει να κανει ειναι να υπερασπιζεται τετοια συμπερασματα με μορφη αξιων στην προσωπικη του ζωη, να μην δεχεται την περιθωριοποιηση των αγωνων γυρω απ'το φυλο και - βλεποντας μια τετοια αφισα - να νιωθει βαθιες τυψεις και να καθεται να στενοχωριεται για την καθε σεξιστικη του αποκλιση. αυτο ομως, αφορα εναν κοσμο που - εχοντας παντα ωφελιμη την αυτοκριτικη - ειναι ηλιθιο να ειναι ο σκοπος να του κινηθουν οι τυψεις.
    β) στον μεσο μαλακα τον αντρακλα, ανεξαρτητως βιολογικου φυλου, που κοιταει την αφισα και λεει "α... οκ... εγω σκεφτηκα να βιασω καμια;... οχι... οκ, κουλ ειμαι", οπου και χανεται ολη η χρησιμοτητα της κριτικης: να μπορεσει αυτος ο μεσος μαλακας να καταλαβει οτι για να φτασει ο παραδιπλα να βιαζει, ο μεσος μαλακας της ιστοριας μας εχει σωπασει την ΓΚΟΜΕΝΑ του επειδη αυτη ειναι λαθος το γυναικακι, εχει πεταξει τον πουτσο του μπροστα ως βιογραφικο για να εμπνευσει τους γυρω, εχει δηλωσει ποια ειναι η αληθεια, ποια δεν ειναι η αληθεια και επειδη ειναι κουλ και ξεκαθαρισμενος, τι δεν ξερει οτι ειναι η αληθεια.

    η αφισα περιθωριοποιει τον πρωτο και δεν λεει τιποτα στον δευτερο.

    οι βιασμοι συνεχιζουν ακαθεκτοι. η καταδικη τους αναγεται σε μια κουλ γραφιστικη.
    this is radio freedom.

  3. #33
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Σιγά την κουλ γραφιστική, δεν έχω ξαναδεί χειρότερη χρήση ελληνικής Helvetica.

    Κατα τ'άλλα το σχήμα α-β που περιέγραψες κουμπώνει άψογα σε όλες τις αφίσες που έχεις ποστάρει στο Αφίσες θρεντ. Και το «στο μυαλό των κινημάτων ισχύει αυτό κι αυτό» είναι αστείο.
    Last edited by ikonoklast; 14-02-2012 at 11:44.

  4. #34
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    καταστασιακοι , ρεβισιονιστες , οπορτουνες , συλλογικοτητες , ετεροκανονικοτητες , σε 30 χρονια απο τωρα θα χει το φορα γεμισει βουλευτες το ελληνικο κοινοβουλιο !
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #35
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    Μy 2 cents. εννοιες οπως φεμινισμος θα επρεπε να πιανονται με χειρουργικά γάντια όταν αρχίζουμε τις γενικευσεις και τους παραλληλισμούς με bingo και τα αλλα περίεργα που λέτε που ούτε καν μπαίνω στον κόπο να τα ψαχουλεψω. ο αλλος εβαλε το προβοκατορικο φεμινισμος = κομπλεξ για μια αφίσα και πέφτει ένας ένας στην παγίδα να εξηγεί γιατί και πως βγάζοντας την ουρά του έξω απ'τα όρια του σεξισμού, ή ακόμα χειρότερα, μεταμφιέζοντας τον σε ''συνειδητοποιημένο'' σεξισμό. το θέατρο του παραλόγου γενικά. ειδικά με τον κάλκι που ψάρωσε και εγραψε και εκθεση για μια αφίσα την οποία σίγουρα αυριο μεθαυριο θα την χρησιμοποιεί σαν επιχειρημα κατά του φεμινισμού, τον οποίον τόσο πολύ αγαπά γιατί αποσπά τον κόσμο απ'την πραγματική ισότητα η οποία διακρίνει ούτως η άλλως το όραμα σας αλλά και των μεγάλων οραματιστών σας (όλοι άντρες) για μια ουσιαστικά καλυτερη κοινωνία. θυμαμαι δε τον ίδιο χρήστη να διακωμωδεί σε εμάς τους υπεράνω του φόρουμ μια φωτογραφία διαμαρτυρίας ''φεμινιστριών'' με τα γραφικά συνθήματα και τα όλα τους. και λίγο πιο κάτω ο πάντα καννιβαλος gg να σχολιάζει κάτι για τις τρίχες τους. πόσο για τον πούτσο ειναι αυτές οι πυροβολημένες παιδιά;

    το οτι ο φεμινισμος ωφέλησε μονάχα την μεσαία τάξη λευκών αμερικανίδων όταν πρωτοξεκίνησε είναι ένα χειροπιαστό (και χιλιοφορεμένο) επιχείρημα κατά του κινήματος το οποίο είναι πολύ πιο ουσιαστικό από από τις γενικότητες περί ταξικής πάλης, ασχέτως αν αυτή το υπονοοεί. το σημαντικότερο επίτευγμα όμως του φεμινισμού ήταν πως ήταν ένα μέσο αφύπνισης συνειδήσεων. και ως αυτό άλλαξε δραματικά την ροή της ιστορίας του περασμένου αιώνα κυρίως στον δυτικό κόσμο.

    εγώ όμως έχω χαθεί και θα ήθελα κάποιος να μου πει καλοπροαίρετα τι κάνουμε εδώ μέσα γιατί μπορεί να το πήρα λάθος. κράζουμε τον φεμινισμό σαν πολιτικό κίνημα; σαν φιλοσοφικό; κράζουμε όσες/ους λένε ότι ειναι φεμινιστριες/ες; είστε τόσο μαρξιστές που τα βρίσκετε πασέ όλα αυτά; θα λέγατε τα ίδια αν είχατε μουνί; (δεν έχετε, ρητορική η ερώτηση).
    Last edited by Marillion; 14-02-2012 at 15:58.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  6. #36
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    ειδικά με τον κάλκι που ψάρωσε και εγραψε και εκθεση για μια αφίσα την οποία σίγουρα αυριο μεθαυριο θα την χρησιμοποιεί σαν επιχειρημα κατά του φεμινισμού, τον οποίον τόσο πολύ αγαπά γιατί αποσπά τον κόσμο απ'την πραγματική ισότητα η οποία διακρίνει ούτως η άλλως το όραμα σας αλλά και των μεγάλων οραματιστών σας (όλοι άντρες) για μια ουσιαστικά καλυτερη κοινωνία. θυμαμαι δε τον ίδιο χρήστη να διακωμωδεί σε εμάς τους υπεράνω του φόρουμ μια φωτογραφία διαμαρτυρίας ''φεμινιστριών'' με τα γραφικά συνθήματα και τα όλα τους.
    εγω; :s
    this is radio freedom.

  7. #37
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

  8. #38
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    :φεησπαλμ:
    this is radio freedom.

  9. #39
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    εννοιες οπως φεμινισμος θα επρεπε να πιανονται με χειρουργικά γάντια
    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    τα αλλα περίεργα που λέτε που ούτε καν μπαίνω στον κόπο να τα ψαχουλεψω.
    Χειρουργός, παιδιά.

  10. #40
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    τα διαβασα τα ποστ σου με προσοχη βρε παραπονιάρη. μιλάω για τον κάθε πολιτικο σχηματισμο με προσχημα τον φεμινισμο και συγκεκριμένα απο που προέρχεται η αφισα με τις γενικευσεις που ακολουθούν.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #41
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Από πότε έγινε επιχείρημα κατά κάποιου η εξέλιξη αυτού του ίδιου κάποιου δεν ξέρω. Μάλλον συμβαίνει αν είσαι εσύ τέσσερα χρόνια ο ίδιος ΜΑΛΑΚΑΣ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  12. #42
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    τα διαβασα τα ποστ σου με προσοχη βρε παραπονιάρη. μιλάω για τον κάθε πολιτικο σχηματισμο με προσχημα τον φεμινισμο και συγκεκριμένα απο που προέρχεται η αφισα με τις γενικευσεις που ακολουθούν.
    Αν λες για την αφίσα του πρώτου ποστ δε μπορώ να σου πω εγώ τι θεωρούν ότι είναι. Αν λες για την ΟΚΔΕ-ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ μπορώ περισσότερο αλλά νομίζω ότι δεν έχεις παρακολουθήσει το πως συνέβη το θρεντ έτσι κι αλλιώς:

    http://www.electricrequiem.com/forum...=1#post1164564

  13. #43
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    χαμπαρι δεν πηρα το αλλο θρεντ, οντως.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #44
    Senior Member electra's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    231

    Default

    Βαριεμαι να γραψω εκθεση ιδεων οποτε καποια ποιντς απλα.
    Αι γυναικαι ειναι θαυμαστα πλασματα. Ολσο ικανα αποδειξη αυτου ο πολλαπλος ρολος που καλουνται να αναλαβουν.
    Αλλο ισοτητα αλλο ισοτιμια. Μου φαινεται καποιες 'φεμινιστριες' συχνα πυκνα μπερδεουν τις λεξουλες. Στηριζω προτυπο σουηδιας περι ισοτιμιας αλλα μεχρι εκει. Κατα τα αλλα η αστικη παρακμη εχει χτυπησει κοκκινο.
    Κατακτησαμεν πολλαν εχουμε a long way to go akoma (βλεπε ομορφες ιστοριες απο δικτυο γυναικων ευρωπης). Και αυτο για το δυτικο κοσμο φυσικα, δε θα κανω αναφορα σε ινδιες, κινες κλπ κλπ
    Η ροπη προς φαλλοκρατισμο και λοιπους κομπλεξισμους τετοιου ειδους ξεκινουν απο την φουλ του καταπιεση μεση ελληνικη οικογενεια κατα τη γνωστη αγαπημενη μου ρηση 'μλκς γονεων παιδευουσι τεκνα'. Αυτο κυριως για τις παλιες γενιες. Γενικα παντως ειναι σχεδον ακατορθωτο να ξεφυγεις απο τα της οικογενειας, για αυτο τα αγορακια πρεπει να μαθαινουν απο μικρες, τρυφερες ηλικιες να αγαπανε και να θαυμαζουν τα κοριτσακια αλλιως δυσκολα τα πραγματα.
    Για τα νεα τα παιδια τα φαλλοκρατικα: ενα κριμα απλα. Αγαπημενη μου με διαφορα κατηγορια οι ανθρωποι με τεραστια ιδεα για τον εαυτο τους ενω για τα δικα μου κριτηρια και σε σχεση με ο,τι εχω γνωρισει παντα εντασσονται σε επιπεδο ευφυιας βια στη μεση, που δεν αντεχουν να τρωνε ταπα (στο μυαλο τους ετσι το βλεπουν) απο γυναικα. Συνηθως διαβαζουν τρελα (χωρις παντα να καταλαβαινουν ο,τι διαβαζουν) αλλα οχι απο ενδιαφερον ή ετσι για τη φαση αλλα για να μπορουν να το παιξουν σε καποια συζητηση γαματοι.
    Ενταξει αγαπω και διασκεδαζω απειρα οταν γνωριζω τετοιο ανθρωπο!!
    Α και ψυχιατρικη womb envy ειμαστε με διαφορα!
    Last edited by electra; 14-02-2012 at 23:04.

  15. #45

    Default

    "για αυτο τα αγορακια πρεπει να μαθαινουν απο μικρες, τρυφερες ηλικιες να αγαπανε και να θαυμαζουν τα κοριτσακια αλλιως δυσκολα τα πραγματα. "

    Δεν είναι λύση αυτό το πράγμα. Θαυμάζουν και τώρα τα αγοράκια τα κοριτσάκια. Και τα φθονούν, και τα φοβούνται, και κυρίως δεν τα καταλαβαίνουν. Ο θαυμασμός αρμόζει στα θεία. Οι γυναίκες είναι άνθρωποι, δεν πρέπει να μπαίνουν στο βάθρο. Αυτο που προτείνεις εντείνει το πρόβλημα. Δεν είναι η έλλειψη θαυμασμού το ζήτημα, ουτε τίποτε άλλο θυμικό. Ειναι η αλληλοκατανόηση πρωτίστως της ετερότητας και του πως λειτουργεί το προνόμιο, ποιοι ειναι οι προνομιούχοι, ποια ανισορροπία προκαλείται και τι μπορεί να γινει για αυτο κοινωνικά και πολιτικά. Είναι οδυνηρό και δεν το κάνει κανείς εύκολα επειδή αποσταθεροποιεί το εγώ το να σκέφτεσαι πως_ειναι_η_ψυχη_του_αλλου χωρίς να τον κρίνεις κάθε 3 δευτερόλεπτα για το πόσο διαφέρει από σένα. Μένουμε μέσα μας και προτιμούμε να κρίνουμε όλους τους άλλους σαν αποτυχημένες αντανακλάσεις του εαυτού μας επειδή το μόνο πράγμα για το όποιο ξέρουμε 10 σίγουρα σε αυτόν τον κόσμο είναι ο εαυτός μας (και τα μισά από αυτά είναι και ψέμματα). Το τελευταίο που χρειάζεται είναι περισσότερος θαυμασμός υπό αυτή την οπτική, επειδή έτσι θαυμάζεις στους άλλους αυτά που αναγνωρίζεις και δικά σου χαρακτηριστικά.

    Ικονοκλαστ, δεν εχω κάτι άλλο να προσθέσω περι του ποστ σου. Χαίρομαι που το προσπαθείς και σε απασχολεί. Δεν καταλαβαίνω αυτό το ριφλεξ του 'ε ναι λοιπον, ειμαι σεξιστης!!!', αλλα αντιδραστικό σκάει αν προσπαθείς να είσαι λιγότερο να το λες με αυτόν τον τόνο, και πάλι επειδή δίνει μια αλλη ατμόσφαιρα σε κάθε χώρο που λες τέτοια πράγματα, και να μην το ξέρεις. Το ίδιο και για Καλκι, αν και πρέπει να πω ότι το ζουμί του ποστ του δεν το κατάλαβα καλά, θα ξαναδιαβάσω.

    Δεν υποστήριξα οτι (εδω στο ER) εσύ είσαι υπεύθυνος για την απαρχή αυτής της ατμόσφαιρας, αλλά οτι σίγουρα συνδράμεις με το 'χιουμορ' σου ενίοτε, και καμια φορά χωρίς καν χιούμορ. Και αμάν με αυτο το χιουμορ τελικά ε. Το κύριο συστατικό του ειναι η σκληρότητά, συχνά προς τους άλλους συχνά προς τον εαυτό. Εντάξει χρήσιμη η σκληρότητα προς τον εαυτό αλλά γίνεται και ευθέως, δεν χρειάζεται αυτοαναιρετικό χιούμορ.

Similar Threads

  1. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ = ΚΟΜΠΛΕΞ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 832
    Last Post: 16-01-2022, 19:26
  2. Φεμινισμός
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 73
    Last Post: 18-01-2021, 20:33
  3. Παιδικά κόμπλεξ κτλ.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 97
    Last Post: 23-07-2012, 11:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •