Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 97

Thread: ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ = ΚΟΜΠΛΕΞ

  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ = ΚΟΜΠΛΕΞ

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    να μεταφερθεί η συζήτηση εδώ.



    εξαιρετική ιδέα το bingo. μπορώ να φτιάξω ένα αντίστοιχο για το ναζισμό.

    ας παίξουμε ένα άλλο παιχνίδι.

    αν την ιδέα του μπίνγκο τη σκέφτηκε άντρας εγώ δεν ξανασυμμετέχω στο θρεντ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    αν την ιδέα του μπίνγκο τη σκέφτηκε άντρας εγώ δεν ξανασυμμετέχω στο θρεντ.
    δρόμο λοιπόν. =)

    και τελευταίο δικό μου ποστ γιατί τόσο σκουπίδι που θα μαζευτεί εδώ δε χωνεύεται ούτε με πέντε κιλά μαλόξ.

  3. #3
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    λόκι ζητάω σοβαρή τοποθέτηση σου απέναντι στην πρώτη αφίσα.

    και συμβολή στο λουγκουμπουτου κινημα ->

    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εντάξει, αλλά το hit and run του «αφήνω μια αφίσα που ακόμα κι αν δεν είναι controversial (δεν ήταν) θα την κάνω εγώ να είναι και θα την έχω στημένη στο τι θα πουν τα γουρούνια» είναι ίδιον ακριβώς της λογικής που περιγράφω και περιέγραψε και ο ubu. Καλλιεργείτε μια συγκρουσιακή, επιθετική κουλτούρα όπου η πρώτη κίνηση είναι να δολοφονείς τα όποια πεδία διαλόγου. Κανείς ασημούλης και κανείς σεξιστής γενικά δε συνειδητοποίησε ποτέ ότι είναι σεξιστής υπό την απειλή του ευνουχισμού του, όπως κανείς ταλιμπαν δεν έγινε «δυτικός» βομβαρδιζόμενος, όπως κανείς μικροαστός δεν άρπαξε την κόκκινη μπαντιέρα αν στο σπίτι του τοιχοκολλήθηκε μια αφίσα μητροπολιτάνων ή γράφηκε με σπρέη «ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΙ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ». Ο μεταμοντερνισμός της μπατλερ ή του φουκώ είναι σεβαστό πεδίο αντιπαράθεσης (και συμφωνίας σε πολλά), τα μπινγκο όμως είναι μακριά από αυτό πλησιάζουν σε ψυχωσικές αντιδράσεις, σε ηθικολογικό ανορθολογισμό.

  5. #5

    Default

    βρε Ικονοκλαστ εδώ μέσα μιλάτε για πολιτικά ζητήματα σε συγκρουσιακό αγορε στυλ εδώ και όσα_χρόνια, αν είναι όπως λες κανείς δεν αλλάζει υπό τέτοια πίεση, γιατί τα λέτε; Για σπορ;

    Δεν διαφωνώ ριζικά ότι επικοινωνιακά είναι αυτοτρικλοποδιά το angst στο κέντρο της μεθόδου των παραπάνω, αλλά διαφωνώ ότι δεν βγαίνει τίποτε εκτός αν σε χαϊδέψουν πρώτα, από την άλλη. Σιγά την επίθεση που είναι το μπινγκο, σιγά μην βάλει κανείς και τα κλάματα και αποστρέψει το βλέμμα από τους αγώνες περί φύλου και ταυτότητας για πάντα επειδή αναγνώρισε τον εαυτό του σε 18 από τα 25 τετραγωνάκια.

    http://derailingfordummies.com/ <- εδώ πριν αρκετά χρόνια εγώ αναγνώρισα τον εαυτό μου και αυτό το λινκ είναι πολύ πιο 'βαρύ' από μια αφίσα. Νομίζω ανάλογα σε ποιο στάδιο είναι ο καθένας, ακόμα και πιο επιθετικοί καταλύτες μπορεί να κάνουν τη δουλειά τους. Για τους τελείως ανυποψίαστους περί πατριαρχίας και προνομίου, υπάρχουν και πιο λεπτές μέθοδοι προσέγγισης, και αν δεν υπάρχουν, να είσαι εσύ ο πρώτος που θα κάνει αυτή τη δουλειά.

  6. #6
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    Quote Originally Posted by pol_pot View Post
    Πολύ δύσκολες λέξεις χρησιμοποιείς εσύ.!

    Δηλώνω φεμινίστρια περίπου 13598%. Το κλίμα αυτών των ομάδων όμως...
    Ούτε τις καταλαβαίνω, ούτε με καταλαβαίνουν.

    Παρακολουθώ σε μία φάση εκ του μακρόθεν συζήτηση μεταξύ ενός ατόμου χωρίς κάποια ταμπέλα (οντότητα 1), ενός ατόμου φίλα προσκείμενου σε μία τέτοια συλλογικότητα (οντότητα 2) και μίας τραβεστί ντυμένης, τίγκα βαμμένης και με τακουνάρα στιλέτο σχεδόν (οντότητα 3) σχετικά με το δικαίωμα των αντρών στη θηλυκότητα, στο γυναικείο ντύσιμο κι άλλα τέτοια.!

    Περνάει από δίπλα τους κοπελίτσα τσαχπινοτέτοια, με τη φουστίτσα της, το τακουνάκι της και σαν τα κρύα τα νερά (σικ) (οντότητα 4).

    Την κοιτάει η οντότητα 2 με απαξίωση και γυρνάει και λέει στην 1: Πως τις έχουν παγιδέψει τις γυναίκες, τα πρότυπα, η θηλυκότητα είναι πόνος, που πάει με αυτά τα τακούνια κτλ? Μόνο μουστάκι δεν πρότεινε να αφήσει.

    Αντίδραση οντότητας 1: Κατά πως φαίνεται για σένα, φυσιολογικά είναι το ρουζ και τα τακούνια μόνο στις τραβεστί.

    Απάντηση: Κενο μήνυμα.

    Παράαααααααααλογο.
    περιέγραψες πολύ ωραία τη σκέψη μου

  7. #7
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default


  8. #8
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Αντισεξιστικό νταμπστεπ:


  9. #9
    Senior Member kollaps's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Posts
    240

    Default

    Εμένα στο bingo με τρελαίνει το κουτάκι "Ε δεν είμαστε και Αφγανιστάν". Δηλαδή οι τύποι είναι τόσο politically correct nazis (στην political correctness που πιστεύουν) που δεν μπορείς καν να πεις για "Αφγανιστάν" γενικά, αν το κάνεις θα είσαι ΚΑΙ ρατσιστής εκτός από σεξιστής, πρέπει να κάνεις μια πολιτικοκοινωνικοιδεολογική ανάλυση για το Αφγανιστάν πριν καταλήξεις στο γυναικείο ζήτημα και τους Ταλιμπάν. Εκτός αν το κουτάκι υπονοεί ότι και στην Ελλάδα τα ίδια σκατά με το Αφγανιστάν είμαστε οπότε σηκώνω τα χέρια.

    Κάποιος να λινκάρει και το thread απ'το indymedia "σεξισμός στο συντονιστικό γενικών συνελεύσεων" να κάνουμε πάρτυ.

  10. #10
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by Shadowking View Post


    Είναι λιγο κρίμα όμως, καταστασιακές εικόνες σε αφίσες ''ψηφίζουμε ΑΝΤΑΡΣΥΑ"
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καθόλου δεν περιμένω να ελέγξω τη θέση μου στα ζητήματα φύλλου και ταυτοτήτων από το μπινγκο των qv. Ακριβώς αυτό από μόνο του σα γεγονός είναι το απογοητευτικό. Και έχω λίγο χρόνο οπότε θα εξηγηθώ πολύ πρόχειρα για το πως ακριβώς καταστρέφεται το πεδίο διαλόγου με την υπεραπλούστευση στα δικά μου «κλισέ»:

    «Είμαι κι εγώ φεμινιστής αλλά αυτό που λέτε είναι ακραίο» - Δεν χρησιμοποιώ τον όρο «φεμινιστής» ή «αντισεξιστής», ωστόσο θεωρώ τον εαυτό μου ενήμερο για ζητήματα ταυτοτήτων, αυτομαστιγώνομαι να μην το θέσω έτσι γιατί ξέρω ότι θα ακούσω «αυτό άσε το να το κρίνουν οι άλλοι». Και έτσι όμως, εμπίπτω στο κλισέ γιατί πολλές τοποθετήσεις που ακούως σε σχετικές κουβέντες είναι ακραίες. Και το λέω. Διαφωνούμε, πως να το κάνουμε.

    «Δεν καταλαβαίνω την έννοια του σεξισμού (άρα δεν υπάρχει)» - Σεξισμός υπάρχει και παραυπάρχει, δεν είναι όμως πάντα (και κοινά) σαφώς ορισμένο πεδίο. Πολλά από τα σχήματα σεξισμού που παρακολουθώ σε κείμενα ή σε κουβέντες δεν τα καταννοώ, πολλά τα καταννοώ και δεν υπάρχουν. Και το λέω.

    «Ο φεμινισμός είναι ένα αστικό/νεοφιλελεύθερο κίνημα» - Δε θα κάτσω (και δε μπορώ) να κάνω μια ιστορική ανάλυση για την πορεία των φεμινιστικών κινημάτων. Από τις σουφραζέτες μέχρι σήμερα όμως η διαπλοκή των κινημάτων αυτών με τα ταξικά προτάγματα σε μια κοινωνία δεν είναι αυτή που θα σε κάνει να πεις «είναι εργατικό κίνημα ο φεμινισμός». Ακόμα κι αν ήταν κίνημα προνομιούχων γυναικών, αυτό δεν λέγεται απαξιωτικά, για πολλούς λόγους. Συνήθως η ίδια η τοποθέτηση του είναι διαταξική παρά το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε και με «κοινωνικές κατασκευές», πράγμα που είναι τεράστια κουβέντα για ένα μαρξιστή, δε μπορεί να πετιέται απλά στο καλάθι με τα κλισέ.

    «Ε, τουλάχιστον δεν είμαστε Αφγανιστάν (ή κάτι άλλο ρατσιστικό)». - Πράγματι, δεν είμαστε, ούτε Αφγανιστάν, ούτε Νιγηρία. Η χαοτική μερικές φορές ανάγνωση του Φουκώ περι discours και περι εννοιολογικών πλαισίων είναι σα να διαγράφει οποιαδήποτε δυνατότητα ποιοτικής σύγκρισης μεταξύ κοινωνιών. Το να εμφανίζεται ένα φάντασμα του σεξισμού ίδιο σε όλες τις κοινωνίες, σε όλες τις εποχές είναι εγκληματικό για το τι θες να πετύχεις εσύ στην δικιά σου κοινωνία. Δεν είναι ρατσισμός το να μπορείς να κατανοείς ότι κάπου τα πράγματα είναι χειρότερα σε κάποιο, οποιοδήποτε τομέα.

    «Δεν έχετε χιούμορ» που είναι το ίδιο με «Δεν το είπα με σεξιστική διάθεση» - Σίγουρα το πιο κυρίαρχο κλισέ, έχω πει δεκάδες φορές και τις δύο φράσεις. Και τώρα θα το υπερασπιστώ γιατί αστειεύομαι με τον τίτλο του τοπικ και δεν υπάρχει ίχνος σεξιστικής διάθεσης στο πως διαλέγω να χρησιμοποιώ τις λέξεις μου και στον τρόπο που εγώ τις φορτίζω. Μια αντισεξιστική οπτική που υπαγορεύει ορθές και όχι λέξεις (πούστης, πουστάρα, αδέρφω, φτερού, γυναίκα στην κουζίνα σου, όλες πουτάνες είναι, του/της κλπ)
    εμένα θα με βρίσκει πάντα αντίθετο και αν κάτσουμε να το κουβεντιάσουμε στα σοβαρά θα δούμε ότι είναι θεμελιώδης και οριστική φιλοσοφική/πολιτική διαφωνία στο πεδίο του Λόγου και της σημειολογίας. Αρνούμαι να τοποθετείται σε ένα κουτάκι για «κλισέ» εκφράσεις. Αρνούμαι επίσης να εξισώνεται η δική μου χρήση των λέξεων με αυτή που κάνει ένας τελειωμένος σεξίστης που νοηματοδοτεί το «ΠΟΥΣΤΑΡΑ» τελείως διαφορετικά.

    Και στα υπόλοιπα 10, δεν μπορώ να τα γράψω όλα, βλ. όπως παραπάνω.

    Λοιπόν, αν ο σκοπός είναι φτιάξουμε ένα πεδίο ορισμού στο οποίο όλοι εμπίπτουμε άρα ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕΞΙΣΤΑΡΑΔΕΣ, τότε όλοι είμαστε πράγματι, λίγο ή πολύ. Από τη μια αυτό το «λίγο ή πολύ» είναι χαώδες και η απόλυτη εξίσωση των πάντων μέσα σε αυτό δεν βοηθάει σε τίποτα, αν και το καταλαβαίνω σαν παιχνίδι. Από την άλλη όμως εγώ δεν καταλαβαίνω καν ότι έχουμε κάτι τέτοιο εδώ. Έχουμε μια βαθιά καταπιεσμένη συμπεριφορά περιχαράκωσης που θέλει να οδηγήσει στο «ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΕΞΙΣΤΑΡΑΔΕΣ». Σας «περιμένω πως και πως» στη γωνία για να δω που θα πέσετε μέσα στο μπίνγκο με τα κλισέ, για να σας αποκαλύψω!

    Αν το φύλλο και οι ταυτότητες είναι κοινωνική κατασκευή τότε ακόμα περισσότερο και ο σεξισμός είναι κοινωνική κατασκευή. Αν χρειάζεται να κατανοήσει κάποιος τον εαυτό του και τη σεξουαλικότητα του τότε ισοδύναμα χρειάζεται να κατανοήσει και των άλλων, και του σεξιστή συμπεριλαμβανομένου. Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόταγμα για να αρθούν αυτές οι αντιφάσεις τότε πολύ απλά δε γίνεται έτσι. Αν δεν υπάρχει καν πρόταγμα, τότε χάος, τρικυμία μέσα στα κεφάλια.

    rudie, Το να λέει κάποιος «καταστασιακή εικόνα» μια οποιαδήποτε εικόνα από αφίσα του μάη68, είναι από μόνο του φετιχισμός της εικόνας. Ανέκδοτο.

  12. #12
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Το τραγικό είναι ότι οι περισσότεροι σεξιστές είναι οι στερημένοι, η προσωπική μου εμπειρία δείχνει πως οι μεγαλύτεροι μαλάκες σεξιστές είναι οι αγάμητοι.
    Οι αριστεροί δεν ξέρω αν γαμιέστε, ο Η. πάντως αποδεικνύει το επιχείρημά μου.

  13. #13
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πίπα είναι αυτό. Δεν έχει τύχει να γνωρίσεις άτομο που λέει ότι ΓΑΜΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ μάλλον (και όντως το κάνει, το πως το κάνει και τι προσπαθεί να καλύψει με αυτό είναι άλλη κουβέντα).

    Αν το σεξ απο μόνο του μπορούσε να αλλάξει τον κόσμο τότε οι τσόντες και οι πουτάνες θα ήταν παράνομες.

  14. #14
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Δεν απαντάς σε αυτό που λέω, δεν αντιπαραθέτω δύο άκρα. Πιθανώς οι ΥΠΕΡΓΑΜΙΑΔΕΣ (άντρες και γυναίκες) να έχουν άλλου είδους θέματα, αμφιβάλλω πάντως, εγώ θέλω να επικεντρωθώ βασικά στους αγάμητους-κομπλεξικούς εαακίτες που προσπαθούν να "ρίξουν γκόμενες" με τα "εμπρός μαρς" και τις λοιπές αηδίες. Και στους αντίστοιχους αναρχικούς που χρησιμοποιούν τα μπάχαλα. Ντισκαςς. Πείτε τον πόνο σας, δε θα σας παρεξηγήσουμε!

  15. #15

    Default

    Λες ότι δεν περιμένεις από το μπινγκο, αλλά από κάτω το μπινγκο γίνεται βάση για τις αναπτύξεις σου. Στο πρώτο σοβαρό ίσως ποστ στο θρεντ. Αυτό λέει ότι ακόμα και η συγκουσιακή μέθοδος έχει μια χρήση, ακόμα και αν χρειάζεται σαν δούρειος ίππος. Δε νομίζω ότι μου κάνεις χάρη. Αυτά που παραθέτεις (που πολλά τα καταλαβαίνω, άσχετο αν συμφωνώ/διαφωνώ) δεν καταστρέφουν τον χώρο διαλόγου, αν και σίγουρα τον χρωματίζουν και τον οξύνουν.

    Ναι είμαστε όλοι σεξιστές, λίγο πολύ. Όταν σταματήσουμε να ωρυόμαστε περί της ισοπέδωσης είναι δική μας δουλειά να αρχίσουμε να ελέγχουμε τις διαβαθμίσεις και τι μπορεί να γίνει για αυτό, όχι του μη-προνομιουχου να μπορεί να δει από μακριά το πότε κάνεις χιούμορ και το αν έχεις αγνή καρδιά κατά βάθος.

    Ναι, το 'Α, ΣΕ ΕΠΙΑΣΑ, ΕΙΣΑΙ ΣΕΞΙΣΤΗΣ!' είναι πολύ έντονο στην συζήτηση με ανθρώπους αυτού του χώρου. Είναι σαν ναρκοπέδιο. Προφανώς υπάρχουν ευαίσθητες χορδές για πολύ ευαίσθητους ανθρώπους ενωμένες με το θεωρητικό ας πούμε πλέγμα, το βρίσκω λογικό. Λογικό δεν είναι όμως το 'στην άκρη οι ευαισθησίες σας ας μιλήσουμε για το θεωρητικό πλέγμα μόνο NO HOMO' ή το ακόμα χειρότερο 'διακωμωδώ τις ευαισθησίες σας α λολ δεν σας άρεσε; δεν έχετε χιούμορ! Μονο αν είχατε χιούμορ θα μιλάγαμε και για την ταμπακιέρα επειδή χωρίς το χιούμορ να με προστατεύει δεν νιώθω άνετα να μιλάω για σημαντικά πράγματα'. Είναι φαινόμενα φορτισμένα με ψυχικά βάρη έτερα, πέραν του αν είναι κανείς σεξιστής ή όχι, τι άλλο είναι.

    Ναι, να καταλάβουν οι μη-προνομιούχοι τις καρδιές μας τις βαθιές των στρέιτ, ανδρών, αττικίσκων, χ.ο.ων, αλλά πρώτα να υπάρξει καλή θέληση (πολλή από δαύτη) από τους προνομιούχους προς αυτούς γιατί υπάρχει έντονη ανισότητα. Γιατί τώρα δεν υπάρχει καλή θέληση υπάρχουν κλωτσιές.

Similar Threads

  1. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ = ΚΟΜΠΛΕΞ
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 832
    Last Post: 16-01-2022, 19:26
  2. Φεμινισμός
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 73
    Last Post: 18-01-2021, 20:33
  3. Παιδικά κόμπλεξ κτλ.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 97
    Last Post: 23-07-2012, 11:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •