Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Βρετανική Ζοφίλα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default Βρετανική Ζοφίλα

    μια που 'χω δεί κάμποσες (και θέλω να δω κι άλλες), ξεκινάω μια λίστα με αυτές τις ταινίες που δίνουν έμφαση σε όλη αυτή την αυτοκαταστροφική αρρενωπή σαπίλα της γηραιάς αλβιόνας (ακόμα περισσότερο απ'το σύνηθες δλδ), προσθέστε κι εσείς ό,τι θέλετε.

    Tyrannosaur (2011)
    Red Riding: In the Year of Our Lord 1974, 1980, 1983 (2009)
    Dead Man's Shoes (2004)
    ίσως This Is England (2006) (κομματάκι πιο λάητ αλλά ο ρατσισμός αρκετά χέβη)
    Naked (1993) (πιο θεατρικό απ'τα άλλα, επίσης υποψιάζομαι και οι υπόλοιπες του Leigh θα ταιριάζουν στη λίστα)
    Fish Tank (2009) (στην ίδια κατηγορία με το This Is England κάπως, χωρίς το νοσταλγικό όμως)

    και το αποκορύφωμα, Nil By Mouth (1997) (σκηνοθεσία Gary Oldman, κάτι σαν αγγλικό Σπιρτόκουτο/Ψυχή στο στόμα όσον αφορά τις προθέσεις αλλά χωρίς τα καρικατουρέ γκροτέσκα στοιχεία, μόνο ρεαλισμός)

    (trainspotting εννοείται νομίζω, δε χρειάζεται καν ειδική αναφορά)

  2. #2
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    απο το 1960 που γεννηθηκε το αγγλικο free cinema κανει κυκλωτικες κινησεις γυρω απο αυτην την θεματικη. βοηθαει φυσικα το οτι το συντηρητικο κομμα ειναι στην εξουσια και αρχιζουν να γυριζονται ταινιες για την εργατια.

    ενδεικτικα καποια του ειδους, τσακα-τσακα (αν και εχει πολυ ψωμι η φαση):

    This Sporting Life (1963)
    Kes (1969)
    Saturday Night and Sunday Morning (1960)
    My Beautiful Laundrette (1985)
    Raining Stones (1993)
    Withnail & I (1987)
    High Hopes (198
    Sammy and Rosie Get Laid (1987)
    My Name Is Joe (199

    namedropping, ανευ σχολιασμου. γαμημενη παραστατικη.
    ακουω ενστασεις.
    Last edited by Kaserinos; 09-02-2012 at 16:52.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    χμμ δεν έχω δει καμιά απ'αυτές, απλά επειδή με τρόμαξες με αυτές τις κυκλωτικές κινήσεις και επειδή όπως ξέρουμε όποτε γυρίζεται χαρούμενη ταινία στην αγγλία κάνουν πάρτυ, θα έλεγα να επικεντρωθούμε στην κγεμ ντε λα κγεμ, τις πιο σκοτεινές απ'τις σκοτεινές (= από όλες τις άλλες)
    Last edited by LokiTricksterGod; 09-02-2012 at 17:01.

  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To Naked εγώ δε το βρίσκω ακριβώς ζοφίλα, έχει ένα απολαυστικό θεατρικό κατάμαυρο χιούμορ. Αλλά παραμένει χιούμορ.
    Ο Leigh έχει και το εξαιρετικό Vera Drake, οντοπικ στο «βρετανικό» σκέλος του θρεντ. Άλλα δεν έχω δει.

    Θα έλεγα:

    Hunger [2008]. Ιρλανδέζικος ζόφος. Βρισκόμαστε εδώ. Αυτή είναι μια πολιτική ταινία που είναι απαραίτητο να έχει δει κάποιος για μένα ανεξαρτήτως τοπικ.

    Riff-Raff [1991] Ken Loach = όχι «ζόφος» αλλά ρεαλισμός. Βρετανική ταξάρα, ο αληθινός κόσμος στην άλλη πλευρά του τείχους ακριβώς την περίοδο που κατέρρεε. Αν ήξεραν τι τους περίμενε δε θα το έριχναν με τόση δα όρεξη... Εξίσου οντοπικ από Ken Loach το Kes του Κασερίνου, όσο και το σαφώς υποδέεστερο αλλά πάλι ρεαλιστικό/ταξικό It's a Free World.

    Ο Κασερίνος επίσης αναφέρει το This Sporting Life του Anderson το οποίο δεν έχω δει, μπορούμε όμως να πούμε το μεγάλο If...

    The Elephant Man [1980] Ξερωγώ, το αναφέρω. Ετυμολογικά οντοπικ προφανώς αλλά όσο οντοπικ μπορεί να είναι φρέσκος Lynch και στο συγκεκριμένο, σε ένα τέτοιο θρεντ. Εξαιρετικό πάντως αλλά αυτό το ξέρετε ή θα το 'χετε ακούσει.

    Withnail & I [1987] Απολύτως χαώδες σεναριακά αλλά παρολαυτά πολύ ευχάριστο. Κατά ένα τρόπο στα ίχνη του μεγάλου αριστουργήματος La Vie De Boheme.

    Shallow Grave [1994] Αφου έβαλες Naked και Trainspotting, ας μπει κι αυτό. Δεν είναι ζόφος είναι όμως ένας πρώιμος Danny Boyle σε πολύ καλή μαύρη κωμωδία.

    Τέλος, αυτές τις μέρες κατέβασα να ξαναδώ το μεγάλο 1984 με τεράστιο John Hurt.

    Λόκη για πες για το Red Riding, τι εστί;
    Last edited by ikonoklast; 09-02-2012 at 17:58. Reason: άκυρο λινκ

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ο οποίος John Hurt = Isabelle Huppert αλλά ντρέπομαι να το βάλω στο ομοιότητες.



  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    Red Riding εστί τριλογία με τα μέρη της ελαφρά συνδεδεμένα μεταξύ τους και κεντρικό θέμα ένα διεφθαρμένο αστυνομικό τμήμα στη βόρεια αγγλία και μια σειρά φόνων. Τελείως ελλροϊκή, δηλαδή: η αβάσταχτη διαφθορά της αστυνομίας (μιλάμε φτάνει σε σχεδόν κωμικά βάθη), πολύ πολύ καβλωμένη και τσαντισμένη, για μερικούς ίσως χάσει πόντους λόγω αυτού, δεν είναι καθόλου νηφάλιες ήρεμες ταινίες, είναι σα να σου ουρλιάζουν όλη την ώρα ΔΕΣ ΔΕΣ ΚΟΙΤΑ (όχι ακριβώς εκβιαστικά αλλά ναι, αρκετά έντονα), έχουν έναν κάποιο ταξικό χαρακτήρα, έχουν υπέροχη κινηματογράφιση και από καλές μέχρι υπέροχες ερμηνείες, έχουν κάμποση φρίκη, δεν είναι κάτι τραγικά πρωτότυπο αλλά είναι πανέμορφα πακεταρισμένο.

  7. #7
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    withnail and i τιγκα βρετανικη σαπιλα , το dead mans shoes δεν τρελαθηκα αλλα και αυτο ειχε τιγκα σαπιλα , the damned united (που ειναι για μπαλα κυριως αλλα βγαζει 70ιλα και τσιγαρουμπες μεσα στα αποδυτηρια) η σειρα little britain , το this is england , το Billy Elliot, και μπονους για τους ζομπι φανς , ehttp://www.imdb.com/title/tt0071431/

    α τις 2 που γραφω τις εχεις πει ηδη . fail
    Last edited by freak brother; 09-02-2012 at 19:38.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #8
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ωραία τοπικς αυτά, να παίρνουμε καμιά ιδέα
    Rock or Nothing

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δε ξέρω κάτα πόσο πιάνει την ζοφίλα που ψάχνουμε με βάση αυτές που έχουν αναφερθεί ήδη, αλλά If.... (1968 )

  10. #10
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    την αγαπω αυτη την ταινια.
    (καλα ρε μπαστουνοβλαχε, δεν εχεις δει το withnail & i?)

    αρτ ιν χεηστ, μονο και μονο η φατσα του μακνταουελ ειναι βρετανοζοφιλα.
    this is radio freedom.

  11. #11
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ναι απλά έχουν αναφερθεί τόσο διαφορετικές που...

  12. #12
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    χαλαρωσε παιδι μου, οτι καλα εκανες που το ποσταρες προσπαθω να πω!
    this is radio freedom.

  13. #13
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Δε μπορώ να χαλαρώσω, έβλεπα ταινία με μεξικάνους των καρτέλ σε αποστολή διάσωσης στο Ιράκ.

  14. #14
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    μουλτι-κουλτι σινεμα.

    λοιπον, ειναι ψιλο-οφ τοπικ, αλλα αφηνω αυτη την λιστα εδω γιατι θα την χασω στα μπουκμαρκς http://www.imdb.com/list/SEY11zfJClw/
    ετσι κι αλλιως, για να ειμαι ειλικρινης, δεν πολυδιαβαζω τι λετε, για σημειωματαριο το εχω το φορουμ.
    this is radio freedom.

  15. #15
    Συνεργάτης Β. Τσιβιλίκα Kaserinos's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Περοκέ
    Posts
    3,167

    Default

    Φιλε Λοκιε δεν ξερω πως αλλιως να σε καλυψω στην μαυριλα, οποτε ξαναπροσπαθω.

    Απο Αγγλια, τεραστια παραλειψη η μη αναφορα στον Terence Davies.
    Παιδι του Liverpool, κυκλοφορει το 1988 το υπεραριστουργημα Distant Voices, Still Lives.
    Γυρναει ακομα ενα ντοκυμαντερ για τον τοπο που μεγαλωσε. Ειναι το Of Time and the City (200 που αν και δεν το εχω δει, εχει οση καταχνια γουσταρεις.

    Ταμαμ για την φαση, ειναι η μοναδικη ταινια που ξερω απο τον Tony Richardson, A Taste of Honey (1961). Αδερφες και παλικαρια, γιναμε μαλλια κουβαρια. Εχει απ'ολα.

    Απο Σκωτια, o πρωταγωνιστης του Tyrannosaur, Peter Mullan, εκανε το Neds (2010) που εχει σαφεις επιρροες απο το If.... του Anderson.
    Με εκπληξη ειδα οτι εχει σκηνοθετησει επισης το The Magdalene Sisters (2002), που δεν θα το βαζα και οφτοπικ γιατι γαμευει. Ρε τον πουστη.

    Οι ψαγμενοι με τις μουσικες ταινιες να πουνε γνωμες για τα παρακατω σκοταδια που βρηκα :

    Radio On (1980)
    Babylon (1981)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •