Page 41 of 56 FirstFirst ... 31394041424351 ... LastLast
Results 601 to 615 of 833

Thread: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ = ΚΟΜΠΛΕΞ

  1. #601
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Όχι, δεν το άλλαξα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής γνώριζα πως ΔΕΝ ΕΧΩ το δικαιώμα να παρακρατήσω κανέναν κι ότι αυτό παραμένει υποχρέωση των μπάτσων (άρα για μένα αδύνατο να συμβεί).
    Μια που γι' αυτό έκανα λόγο, μπορείς να με παραπέμψεις στον αντίστοιχο νόμο που σου αφαιρεί αυτό το δικαίωμα;

    Εδιτ: Οκ, τώρα είδα ότι χρησιμοποίησες αόριστο.
    Last edited by sfinotouvlaki; 07-09-2016 at 12:49.

  2. #602
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Αναφέρομαι σε οποιαδήποτε επιχείρηση. Αν είναι υπερτροφική, διαπλεκόμενη, αναποτελεσματική στην παροχή υπηρεσιών, την κλείνεις ως τέτοια, δεν της αφαιρείς ένα δικαίωμα που αναγνωρίζεις σε όλους τους υπόλοιπους (ενώ συνεχίζεις να της αναγνωρίζεις το δικαίωμά να εμπορεύεται την υπηρεσία της).
    νομίζω ότι ο πυρήνας της συζήτησης είναι ακριβώς αυτός. εσύ πιστεύεις ότι η ελεύθερη αγορά μπορεί να λειτουργήσει ΟΚ και να αυτορυθμιστεί, η επιχείρηση έχει δικαιώματα που έχουν και οι άνθρωποι και πρέπει να την υπερασπιστούμε αν λειτουργεί οκ. εγώ πιστεύω ότι μια επιχείρηση είναι αξιωματικά οι ιδιοκτήτες της και εκμεταλλεύεται τόσο τους εργαζόμενους όσο και τους πελάτες της, και ηθική μου υποχρέωση είναι να τη σαμποτάρω αν μπορώ, προφανώς χωρίς να με πιάσουν με βάση το νομικό δίκαιο το οποίο είναι πιο κοντά στη δική σου λογική.

    να σημειώσω ότι χτυπάω εισιτήριο όταν ξέρω ότι μπαίνω σε διαδρομή που έχει συχνά ελεγκτές γιατί είμαι αρκετά κότα και βαρεμένος να αρχίσω να πουλάω τσαμπουκάδες στους ελεγκτές, αλλά αν ήμουν μπροστά σε αντίστοιχο σκηνικό με της θεσσαλονίκης θα έπαιρνα με μεγάλη ευχαρίστηση την αστυνομία να μπουζουριάσει τους ελεγκτές (έχει γίνει στο παρελθόν, όπως και σε διόδια που δεν άνοιγαν την μπάρα σε τυπά που δεν πλήρωνε).

  3. #603
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki
    Το αστικό δίκαιο αναγνωρίζει το δικαίωμα σε κάθε πολίτη να πραγματοποιήσει σύλληψη του δράστη παράνομων και αυτόφωρων πράξεων.
    Αρθρο: 275
    Ημ/νία: 30.06.2003
    Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951
    Περιγραφή όρου θησαυρού: ΣΥΛΛΗΨΗ ΕΠΙ ΑΥΤΟΦΩΡΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ

    Κείμενο Αρθρου
    ΠΕΜΠΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΥ
    «1. Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα οι ανακριτικοί υπάλληλοι των άρθρων 33 και 34, καθώς και κάθε αστυνομικό όργανο, έχουν υποχρέωση, ενώ οποιοσδήποτε πολίτης το δικαίωμα, να συλλάβουν το δράστη, τηρώντας τις διατάξεις του Συντάγματος και του άρθρου 279 του Κώδικα για την άμεση προσαγωγή του στον εισαγγελέα.»
    Γκουγκλάροντας λίγο, αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτό το κομμάτι του νόμου, δεν αφορά την μη πληρωμή εισιτηρίου που συζητάμε, καθώς αναφέρεται σε αυτόφωρα ποινικά αδικήματα (όπως η κλοπή) και όχι σε [σκέτο] ποινικά αδικήματα (όπως η μη πληρωμή εισιτηρίου). Συνεπώς ΔΕΝ μπορεί ελεγκτής ή άλλος πολίτης (πλην αστυνομικού) να κρατήσει/συλλάβει πολίτη που δεν πληρώνει εισιτήριο. Για αυτό μάλλον παρενέβη η εισαγγελέας στο συγκεκριμένο περιστατικό.

    Ακόμα και το ότι αποτελεί [σκέτο] ποινικό αδίκημα η μη πληρωμή εισιτηρίου είναι υπό συζήτηση και έχει αλλάξει κάποιες φορές η σχετική νομοθεσία.

  4. #604
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Αμα εσκαγε η αστυνομια παντως εκεινη την ωρα εκει, οτι και να εκανε στους ελεγκτες (πιθανοτατα δικαστηριο οπου και θα αθωώνονταν) η κοπελια θα πληρωνε το προστιμο. lose lose κατασταση, παντως θα ειχε γινει μπουγιο στα σοσιαλ να βριζονται οι μεν με του δε, οπως και λιγο εδω καλη ωρα.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #605
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    Γκουγκλάροντας λίγο, αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτό το κομμάτι του νόμου, δεν αφορά την μη πληρωμή εισιτηρίου που συζητάμε, καθώς αναφέρεται σε αυτόφωρα ποινικά αδικήματα (όπως η κλοπή) και όχι σε [σκέτο] ποινικά αδικήματα (όπως η μη πληρωμή εισιτηρίου). Συνεπώς ΔΕΝ μπορεί ελεγκτής ή άλλος πολίτης (πλην αστυνομικού) να κρατήσει/συλλάβει πολίτη που δεν πληρώνει εισιτήριο. Για αυτό μάλλον παρενέβη η εισαγγελέας στο συγκεκριμένο περιστατικό.

    Ακόμα και το ότι αποτελεί [σκέτο] ποινικό αδίκημα η μη πληρωμή εισιτηρίου είναι υπό συζήτηση και έχει αλλάξει κάποιες φορές η σχετική νομοθεσία.

    Παύλε, εγώ ως αυτόφωρο γνωρίζω ότι χαρακτηρίζεται το αδίκημα που πέφτει στην αντίληψη κάποιου την ώρα που διαπράττεται. Συγκεκριμένα...

    Αρθρο: 242
    Ημ/νία: 12.07.2010
    Ημ/νία Ισχύος: 01.01.1951
    Περιγραφή όρου θησαυρού: ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ

    1. Αυτόφωρο είναι το έγκλημα την ώρα που γίνεται ή το έγκλημα που έγινε πρόσφατα. Η πράξη θεωρείται ότι έγινε πρόσφατα ιδίως όταν αμέσως ύστερα από αυτήν ο δράστης καταδιώκεται από τη δημόσια δύναμη ή από τον παθόντα ή με δημόσια κραυγή, όπως και όταν συλλαμβάνεται οπουδήποτε να έχει αντικείμενα ή ίχνη από τα οποία συμπεραίνεται ότι διέπραξε το έγκλημα σε πολύ πρόσφατο χρόνο.
    2. Ποτέ δεν θεωρείται ότι συντρέχει μια από τις παραπάνω περιπτώσεις, αν πέρασε όλη η επόμενη μέρα από την τέλεση της πράξης.
    3. Τα εγκλήματα που τελούνται δια του τύπου θεωρούνται πάντοτε αυτόφωρα.
    «4. Τα εγκλήματα που τελούνται από ανηλίκους δεν δικάζονται ως αυτόφωρα.»
    Βάσει αυτού του ορισμού δεν βλέπω πώς μπορεί να μη χαρακτηριστεί αυτόφωρο. Όπως και το ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία που ορίζει αν είναι ποινικό αδίκημα η μη πληρωμή του εισιτηρίου, δε σημαίνει ότι τη συγκεκριμένη στιγμή είναι υπό συζήτηση. Είτε είναι ποινικό αδίκημα είτε δεν είναι, ασχέτως όποιων σκέψεων να αλλάξουν το χαρακτηρισμό και ασχέτως του αν μετά από τρεις μήνες (δεν) θα είναι. Αν δεν θεωρείται ποινικό αδίκημα, αλλά κατά τ' άλλα υπάρχει επιβολή αντιτίμου για τη χρήση των ΜΜΜ, τότε ισχύει πάλι αυτό που έγραψα πριν. Ο παραλογισμός του να να μην αποφασίζεις αν θέλεις η συγκεκριμένη υπηρεσία να έχει εμπορευματικό χαρακτήρα. Δεν υπάρχει νόημα στο "πληρώνεις αναγκαστικά εισιτήριο, αλλά δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα αν δεν πληρώσεις". Οπότε, είτε καταργείς το αντίτιμο, είτε, αν είναι επιβεβλημένο, ποινικοποιείς τη μη πληρωμή του και δίνεις τη δυνατότητα σύλληψης των παραβατών (εφόσον δίνεις αυτή τη δυνατότητα σε όλους τους άλλους).


    νομίζω ότι ο πυρήνας της συζήτησης είναι ακριβώς αυτός. εσύ πιστεύεις ότι η ελεύθερη αγορά μπορεί να λειτουργήσει ΟΚ και να αυτορυθμιστεί, η επιχείρηση έχει δικαιώματα που έχουν και οι άνθρωποι και πρέπει να την υπερασπιστούμε αν λειτουργεί οκ. εγώ πιστεύω ότι μια επιχείρηση είναι αξιωματικά οι ιδιοκτήτες της και εκμεταλλεύεται τόσο τους εργαζόμενους όσο και τους πελάτες της, και ηθική μου υποχρέωση είναι να τη σαμποτάρω αν μπορώ, προφανώς χωρίς να με πιάσουν με βάση το νομικό δίκαιο το οποίο είναι πιο κοντά στη δική σου λογική.
    Εγώ δεν είπα τίποτα από αυτά που λες για την ελεύθερη αγορά. Δεν είμαι σίγουρος πού τα βρήκες. Όλα αυτά τα περιστατικά λαμβάνουν χώρα εντός του αστικού συστήματος δικαίου και βάσει αυτού κρίνονται. Εγώ έγραψα τι μου φαίνεται παράλογο και τι όχι μέσα σε αυτό το πλαίσιο. Επίσης, έγραψα 2-3 φορές ότι είναι προτιμότερο να είναι δωρεάν οι συγκοινωνίες, ακόμη και εντός αυτού του αστικού πλαισίου οργάνωσης. Καλά κάνεις και δεν πληρώνεις, ήδη από την αρχή είπα ότι καλά κάνουν και δεν πληρώνουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν. Αυτό που αμφισβητώ είναι το ότι έχει κάποιο νόημα η αστική δικαιοσύνη από τη μια να εμπορευματοποιεί τις συγκοινωνίες και από την άλλη να υπονομεύει τη δυνατότητα προστασίας του συγκεκριμένου εμπορεύματος από αυτόν που το προσφέρει, ενώ γενικά δίνει τη δυνατότητα αυτή σε όλους τους υπόλοιπους. Πραγματικά, δεν ξέρω με πόσους διαφορετικούς τρόπους να το πω.
    Last edited by sfinotouvlaki; 07-09-2016 at 18:47.

  6. #606
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Αναφέρομαι στο νομικό κομμάτι και μόνο, στο ηθικό (αν είναι παράλογος νόμος κλπ) έτσι κι αλλιώς διαφωνούμε.
    Δεν θεωρώ καν ποινικό αδίκημα τη μη πληρωμή (υπό συζήτηση γενικά εννοούσα, όχι τη συγκεκριμένη στιγμή).

    Στην παράθεση από το άρθρο 275, δεν έβαλες το κομμάτι στο οποίο ανήκει η μη πληρωμή εισιτηρίου:

    2. Στα εγκλήματα που διώκονται με έγκληση δεν επιτρέπεται η σύλληψη, εκτός αν προηγουμένως υποβληθεί η έγκληση, έστω και προφορικά σ' εκείνον που έχει το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη (άρθρ. 42 και 46).
    Άρα η μη πληρωμή δεν ανήκει στα αδικήματα όπου ακολουθείται αυτόφωρη διαδικασία (ώστε να μπορεί να συλλάβει πολίτης) αλλά σε αυτά που διώκονται με έγκληση (μήνυση). Ίσως χρησιμοποίησα λάθος τους όρους αλλά το ζουμί παραμένει ότι δεν έχει δικαιοδοσία κράτησης ο ελεγκτής (για αυτό παρενέβη η εισαγγελέας).

  7. #607
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    Αναφέρομαι στο νομικό κομμάτι και μόνο, στο ηθικό (αν είναι παράλογος νόμος κλπ) έτσι κι αλλιώς διαφωνούμε.
    Δεν θεωρώ καν ποινικό αδίκημα τη μη πληρωμή (υπό συζήτηση γενικά εννοούσα, όχι τη συγκεκριμένη στιγμή).

    Στην παράθεση από το άρθρο 275, δεν έβαλες το κομμάτι στο οποίο ανήκει η μη πληρωμή εισιτηρίου:

    2. Στα εγκλήματα που διώκονται με έγκληση δεν επιτρέπεται η σύλληψη, εκτός αν προηγουμένως υποβληθεί η έγκληση, έστω και προφορικά σ' εκείνον που έχει το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη (άρθρ. 42 και 46).
    Άρα η μη πληρωμή δεν ανήκει στα αδικήματα όπου ακολουθείται αυτόφωρη διαδικασία (ώστε να μπορεί να συλλάβει πολίτης) αλλά σε αυτά που διώκονται με έγκληση (μήνυση). Ίσως χρησιμοποίησα λάθος τους όρους αλλά το ζουμί παραμένει ότι δεν έχει δικαιοδοσία κράτησης ο ελεγκτής (για αυτό παρενέβη η εισαγγελέας).

    To ότι είναι παράλογος ο νόμος δεν έχει να κάνει με την ηθική. Η λογική ασχολείται με τη δομή της σκέψης, όχι με το περιεχόμενό της. Με την ηθική έχει να κάνει το αν θα πρέπει να θεωρείται εμπόρευμα η μετακίνηση με τα ΜΜΜ. Και αυτό που λέω είναι πως ένα σύστημά που αναγνωρίζει το δικαίωμα στο εμπορεύεσθαι, στην προστασία του εμπορεύματος και στην ισονομία, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μη θεωρείται ποινικό αδίκημα κάτι που ακυρώνει τα δυο τελευταία. Είναι λογικά ασυνάρτητο. Στο παρόν σύστημα για να μη θεωρείται τέτοιο, πρέπει να μην είναι εμπόρευμα. Εγώ δεν λέω ότι πρέπει να θεωρείται ποινικό αδίκημα. Γι' αυτό είμαι και υπέρ της ελεύθερης χρήσης.

    Από πού προκύπτει ότι η μη πληρωμή δεν ανήκει στα αυτόφωρα; Σε αυτό που έβαλες δεν λέει κάτι τέτοιο. Αν η μη πληρωμή πληροί τον ορισμό για να θεωρηθεί αυτόφωρο, αλλά στην πράξη ζητούνε έγκληση, αυτό είναι άλλος ένας παραλογισμός (και παρανομία).
    Last edited by sfinotouvlaki; 07-09-2016 at 19:50.

  8. #608
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Εγώ δεν είπα τίποτα από αυτά που λες για την ελεύθερη αγορά. Δεν είμαι σίγουρος πού τα βρήκες. Όλα αυτά τα περιστατικά λαμβάνουν χώρα εντός του αστικού συστήματος δικαίου και βάσει αυτού κρίνονται. Εγώ έγραψα τι μου φαίνεται παράλογο και τι όχι μέσα σε αυτό το πλαίσιο. Επίσης, έγραψα 2-3 φορές ότι είναι προτιμότερο να είναι δωρεάν οι συγκοινωνίες, ακόμη και εντός αυτού του αστικού πλαισίου οργάνωσης. Καλά κάνεις και δεν πληρώνεις, ήδη από την αρχή είπα ότι καλά κάνουν και δεν πληρώνουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν. Αυτό που αμφισβητώ είναι το ότι έχει κάποιο νόημα η αστική δικαιοσύνη από τη μια να εμπορευματοποιεί τις συγκοινωνίες και από την άλλη να υπονομεύει τη δυνατότητα προστασίας του συγκεκριμένου εμπορεύματος από αυτόν που το προσφέρει, ενώ γενικά δίνει τη δυνατότητα αυτή σε όλους τους υπόλοιπους. Πραγματικά, δεν ξέρω με πόσους διαφορετικούς τρόπους να το πω.
    δεν το είπα για να σε βγάλω τζήμερο ορ σ8, απλά είπα από που εξορμάται το "μα καλά, δεν προστατεύουν την επένδυσή τους;" κι από πού το "φωτιά στους ελεγκτές". για το δεύτερο σημείο που λες, ε τι να κάνουμε, από το να δώσει το δικαίωμα σε ηλίθιους να δέρνουν κόσμο χωρίς τουλάχιστον να 'ναι μπάτσοι (να ξέρουμε ποιανών τις μάνες να βρίζουμε), αποφασίζει το σύστημα να χάσει μερικά ευρώ. στην τελική πόσοι γλυτώνουν το πρόστιμο έτσι, φαντάζομαι η συντριπτική πλειοψηφία από ντρόπη και μόνο θα πλήρωνε.
    Last edited by Phantom Duck; 07-09-2016 at 20:41.

  9. #609
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    sfino:

    Προστίθεται άρθρο 391 στον Ποινικό Κώδικα ως ακολούθως:
    «Άρθρο 391
    Αποφυγή πληρωμής εισιτηρίου
    Όποιος χρησιμοποιεί μέσο δημόσιας συγκοινωνίας που προορίζεται για κοινή χρήση χωρίς να καταβάλλει το αντίτιμο εισιτηρίου οποιασδήποτε μορφής, τιμωρείται με κράτηση ή με πρόστιμο. Η ποινική δίωξη ασκείται μετά από έγκληση.»
    http://www.et.gr/index.php/2013-01-2...01-29-08-13-13

  10. #610
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ευχαριστώ, Παύλε.

  11. #611
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Θεσσαλονίκη ή Αθήνα;
    Κοίτα, αν θελήσω να αδυνατήσω, θα κατέβω στην Αθήνα. Όλοι οι αδύνατοι είναι εκεί, δεν τρώνε καλά, είναι μεγάλες και οι αποστάσεις. Από την άλλη, όλα τα ταλέντα μας τα παίρνει η Αθήνα, για παράδειγμα τον Γρηγόρη τον Αρναούτογλου και άλλους πολλούς. Ευτυχώς, ο αδερφός του, ο Σάκης, έμεινε στη Θεσσαλονίκη και λέει τον καιρό στην ΕΡΤ3. Ο καιρός είναι δικός μας, μ' αρέσει που ξεκινάει από τα βόρεια και πηγαίνει προς τα κάτω. Εξάλλου, τα βαρομετρικά από τον Βορρά έρχονται, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξεκινάμε την πρόγνωση του καιρού από την Αθήνα.
    http://www.vice.com/gr/read/synenteu...bis-batmanidis

  12. #612
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  13. #613

    Default

    http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/amrMO2X_460sv.mp4

    Γύρος. Σουβλάκι. Γύρος?

  14. #614
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    επιτελους μια διαπολιτιζμικια προσεγγισις

  15. #615
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Που το τρώμε αυτό; Ιστανμπουλ;
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Παιδικά κόμπλεξ κτλ.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 97
    Last Post: 23-07-2012, 11:40
  2. SKA-P - Θεσσαλονίκη 16/05/09
    By Drumsick in forum Live Reports
    Replies: 24
    Last Post: 04-06-2009, 17:25
  3. SKA-P ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 16/05/09
    By locust in forum Live & Events Talk
    Replies: 146
    Last Post: 28-05-2009, 18:09
  4. Ska-p Θεσσαλονίκη
    By Ace in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2009, 12:25
  5. Ενοίκια Θεσσαλονίκη
    By Deafening_Silence in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2008, 19:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •