Page 27 of 56 FirstFirst ... 17252627282937 ... LastLast
Results 391 to 405 of 833

Thread: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ = ΚΟΜΠΛΕΞ

  1. #391
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Για να σε βοηθήσω κι εγώ, αν ο βορειοελλαδίτης αποφασίσει να αποκαλέσει τον γύρο σε ψωμάκι σάντουιτς (όπως κάνουν αρκετοί), ο ορισμός της wiki, ή όποιος άλλος, θα πρέπει να προσαρμοστεί ανάλογα, ώστε να περιλαμβάνει και αυτή τη χρήση του όρου. Αν θέλει βέβαια να είναι εξαντλητική όσον αφορά τις διάφορες χρήσεις του όρου σάντουιτς. Το τι σημαίνει μια λέξη στην καθημερινή ομιλία εξαρτάται από τη χρήση της στην εκάστοτε περίσταση.

    Μμ δηλαδή ο ορισμός του "sandwich" είναι λάθος, επειδή 300,000 άτομα παγκοσμίως χρησιμοποιούν τη λέξη κάπως αλλιώς, αλλά ο ορισμός του "pita bread" είναι σωστός, γιατί το είπε ο σφηνοτουβλάκης.

    Εξάλλου το "sandwich", όπως το λέει και η λέξη, εφευρέθηκε από τους Σαλονικείς, άρα έχουν κάθε δικαίωμα.

    Εγώ δεν είπα ότι είναι κάποιος ορισμός λάθος. Σαντουϊτς, όπως μας δείχνει η πράξη, μπορεί να σημαίνει πολλά διαφορετικά πράγματα, ανάλογα το χώρο και το χρόνο. Το ίδιο και με την πίτα. Η πίτα παραμένει είδος ψωμιού, όπως και το κασέρι παραμένει είδος τυριού.

  2. #392
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Σφηνοτουβλάκη μου, καταλαβαίνω τι λες και, πιθανότατα σε άλλη περίπτωση, να είχες και δίκιο. Αλλά εδώ μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο και, κυρίως, ξενόφερτο. Αν είναι δυνατόν να αλλάξουμε τις ξένες λέξεις, επειδή κάποιοι τις χρησιμοποιούν όπως θέλουν.
    Life begins at 45°.

  3. #393
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εδώ ο άλλος κολλάει στη διαφορά ανάμεσα σε ζώο και ζωντανό, δε χάνει ευκαιρία να σφηνωθεί στην κουβέντα ειρωνευόμενος με ό,τι τρόπο του υπαγορεύει το σφηνωμένο του μυαλό, αλλά εγώ είμαι τυφλός επειδή ο ορισμός του sandwich γράφει such as... και meat.

    Μαλάκα, δε φτάνει που δεν ξέρετε να τρώτε εκεί κάτω, έχετε και προβλήματα αντίληψης, ΜΕ φαίνεται!

    Κομμένη η χορηγεία ΧΡΥΣΟΥ ΝΤΕΡΜΠΥ ΤΗΣ ΙΟΝ, μαλάκα μου! >.<
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #394
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ε αφού είσαι. Και το αστείο είναι ότι τα μάτια σου σε ξεγέλασαν και ουσιαστικά υποστήριξες άθελά σου τον σφηνοτουβλάκη
    Life begins at 45°.

  5. #395
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ΝΕ ΤΙ



    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  6. #396
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ονιμπότσο δεν θέλω να σε δυσαρεστήσω αλλά ο σφηνοτουβλάκης είναι από τις Σέρρες... + ό,τι είπε ο μπλίτζερ στο τελευταίο του ποστ, λολ
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #397
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μάγουλο μοσχαριού = μοσχαρόσουπα
    πολλά κομμάτια του κεφαλιού = μοσχαροκεφαλή

    ο πατσάς γαμεί για το χανγκόβερ, επίσης.
    Rock or Nothing

  8. #398
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Μπλίτσερ, νομίζω είναι κοινή πρακτική να αλλάζουν οι ξένες λέξεις νόημα από αυτούς που τις δανείζονται. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι ότι οι δυο φέτες ψωμί σταμάτησαν να αποκαλούνται σάντουιτς και ονομάστηκε έτσι η εξάτμιση. Απλώς διευρύνθηκε το εύρος χρήσης της ξενόφερτης λέξης συγκριτικά με τον τόπο προέλευσής της.
    Last edited by sfinotouvlaki; 29-12-2015 at 12:40.

  9. #399
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ναι, ρε παιδί μου, να δεχτώ ότι σάντουιτς ονομάζουμε οτιδήποτε είναι μεταξύ 2 οτιδήποτε άλλων. Το χρησιμοποιούμε, ναι. Αλλά η ΤΥΛΙΧΤΗ πίτα είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εκεί βρίσκεται η ένστασή μου.
    Life begins at 45°.

  10. #400
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    ena santouits apo ta subway


    ki enas gyros se pswmi (santouits? giati oxi)



    Kata ta alla kapoioi exoume na fame gyro kati mhnes ki edw ta lete gia ta onomata. Peite kanena tip gia homemade pitogyra h estw kamia marinada meres pou einai.
    the game is the game

  11. #401
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Οκ, blitz. Χρησιμοποίησα τη λέξη όπως λέμε πιτόγυρο, γενικά δηλαδή, όπως παρακάτω.

    ΥΓ. το ότι τα ζώα εδώ πάνω, τα αντίστοιχα "σουβλάκια" τα λένε "σάντουιτς" δεν τους κάνει καλύτερους.
    λες με τους φίλους σου "πάμε για σουβλάκια" και παραγγέλνετε πίτες με, αυτό είναι θεμιτό.
    Όταν είναι να δώσουν την παραγγελία διαχωρίζουν σε "πίτα" και "ψωμάκι" ή "sandwich". Τουλάχιστον έτσι γινόταν παλιότερα!

  12. #402
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πάντως σάντουιτς (αυτό με το ψωμί) με κρέας μέσα καλά γαμάει.
    Life begins at 45°.

  13. #403
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Φίξξξξερ, ξεκόλλα ρε μαλάκα, δεν έγραψα εγώ πρώτος το "πίτα σουβλάκι καλαμάκι". Έγραψα αυτό που ισχύει και λένε όλοι οι Αθηναίζοι φίλοι μου, αυτό που επιβεβαιώνει κι ο Μπλίτζερ. Ότι την πίτα με σουβλάκι ή την πίτα με γύρο ή την πίτα με μπιφτέκι, τη λέτε αντίστοιχα σουβλάκι καλαμάκι, σουβλάκι γύρο και σουβλάκι μπιφτέκι ή μάλλον, σουβλάκι κεμπάπ.
    Δεν ξερω ουτε ΕΝΑΝ ανθρωπο να τα αποκαλει ετσι

    Το καλαμακι το λενε οι Αθηνεζοι, το "καλαμακι σουβλακι", "σουβλακι γυρο" και "σουβλακι μπιφτεκι" (το οποιο υπαρχει και στο εδειξα σε φωτο) ειναι δικες σου εφευρεσεις ή των imaginary Αθηνεζων φιλων σου που δεν υπαρχουν πουθενα εκτος απο τη γειτονια του περιπτερου σου.

    Το τι λεει ο Μπλιτζερ μην το παιρνεις και πολυ σοβαρα.... ειναι ειδικη περιπτωση.... και σε τρολαρει απλα.

    Για να τελειωνουμε, οι Αθηνεζοι λενε ειτε πιτα σουβλακι ειτε πιτα καλαμακι, και αμα πουνε "παμε για σουβλακια" μπορει να εννοουν οτι θα παρουν γυρο.
    Ολα τα αλλα αν υπαρχουν (που εγω δεν τα εχω ακουσει απο ΚΑΝΕΝΑΝ) θα τα λενε 1 στους 100, οποτε εκει μιλαμε για βλαμμενους εν γενει, κι οχι βλαμμενους λογω Αθηνας.

  14. #404
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    παντως στην νοτια Ελλαδα + Νησια λεμε ,παμε για σουβακια ακομα και αν τελικα φαμε καλαμακια .

    Τρου στορι .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  15. #405

    Default

    Επίσης, ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο τοστ και το σάντουϊτς;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Παιδικά κόμπλεξ κτλ.
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 97
    Last Post: 23-07-2012, 10:40
  2. SKA-P - Θεσσαλονίκη 16/05/09
    By Drumsick in forum Live Reports
    Replies: 24
    Last Post: 04-06-2009, 16:25
  3. SKA-P ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 16/05/09
    By locust in forum Live & Events Talk
    Replies: 146
    Last Post: 28-05-2009, 17:09
  4. Ska-p Θεσσαλονίκη
    By Ace in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 12-03-2009, 11:25
  5. Ενοίκια Θεσσαλονίκη
    By Deafening_Silence in forum General Discussion
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2008, 18:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •