Results 1 to 4 of 4

Thread: Steelwing - Zone of Alienation (2012)

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Steelwing - Zone of Alienation (2012)




    - Πάρτε ισόποσες δόσεις Judas Priest και Iron Maiden και τοποθετήστε τα σε δίσκο ώστε να μην ανακατευτούν πλήρως τα υλικά.
    - Προσθέστε μια πρέζα ταχύτητας.
    - Πιασάρετε σε δυνατή φωτιά.
    - Πασπαλίστε με σουηδο-power φωνητικά a la Hammerfall.
    - Σερβίρετε καυτό.

    Αυτό είναι το νέο album των Steelwing, οι οποίοι ανήκουν στη μακρυά λίστα των νέων heavy metal συγκροτημάτων που ξεπήδησαν από τη Σουηδία. Μη γελιέστε από την "ημι-ειρωνική" εισαγωγή μου. Οι Steelwing - όπως έδειξαν και από το πρώτο album τους "Lord of the Wasteland" - αυτό που κάνουν, ξέρουν να το κάνουν πολύ καλά. Ανεβασμένες ταχύτητες, catchy συνθέσεις, ο δίσκος φεύγει νεράκι... Κι από όσα είδα σε μια σύντομη έρευνα που έκανα σε άλλα reviews, έχουν αποσπάσει πολύ καλές εως άριστες κριτικές. ΑΛΛΑ... δεν ξέρω. Κάτι δε μου κάθεται καλά. Δεν ένιωσα αυτή την ανατριχίλα που μου προκάλεσαν οι Battle Beast πρόσφατα. H δουλειά τους δεν είναι με τίποτα κακή... κάθε άλλο. Είναι πολύ καλή, αλλά δε θεωρώ ότι του χρόνου θα τη θυμάμαι. Φαντάζομαι, όμως, αυτή είναι και η διαφορά του πολύ καλού με αυτό που σχίζει το σύμπαν στα δύο.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    αμα δεν το πασπαλισω με το χαμερφολ τρωγεται??
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Κι εμένα, Raven, κάτι με χάλασε στον δεύτερο δίσκο των Σουηδών. Είναι κάπως άνευρο. Αυτές οι στρατιές συγκροτημάτων που θέλουν να γίνουν Enforcer υπ' αριθμόν 2, έχουν αρχίσει να κουράζουν. Επίσης κάποια στιγμή οι σημερινοί εικοσιπεντάτηδες-τριαντάρηδες πρέπει να αρχίσουν να κάνουν την αυτοκριτική τους. Δεν γίνεται να βγάζεις χιλιοτυποποιημένες συνθέσεις και να θεωρείς ότι κυκλοφόρησες το 2ο Defenders of the Faith. Αυτό γίνεται και σε άλλα metal είδη, όχι μόνο στους κλασικούς ήχους. Αστεία πράγματα.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Ήθελα να γράψω κ γω κριτική αλλά με πρόλαβε ο Raven...ναι γενικά συμφωνώ πάνω κάτω.
    Ο δίσκος ακούγεται πολύ άνετα, και κυλάει πολύ ωραία, δεν κουράζει, έχει κ τη σωστή διάρκεια
    Επίσης, τα τραγούδια στέκουν πάρα πολύ ωραία κ live (τους είδα ζωντανά την Παρασκευή), σε μικρή σκηνή, η οποία τους ταιριάζει μάλλον περισσότερο (όταν τους είχα δει support στους Accept πέρσυ σε μεγαλύτερο μέρος κάπου ήταν λίγο χαμένοι).

    Αλλά, ναι ρε γμτ, κάπου όλα αυτά τα καινούρια heavy metal γκρουπ κάπου μοιάζουν μεταξύ τους, ε κ κάπου χάνονται οι όποιες πολύ καλές προσπάθειες. Λίγο περισσότερη προσωπικότητα δε βλάπτει ρε γμτ...τέλος πάντων, σηκώνει αρκετή συζήτηση το θέμα αυτό, αλλά νομίζω ότι η όλη αυτή φάση λιγάκι έχει παραγίνει...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 18-05-2010, 13:45
  2. Πωλείται Boss Metal Zone
    By stam and the witches in forum Musicians Chat
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2007, 00:45
  3. Zone Alarm και βιασύνη
    By Medusa in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 17-09-2005, 20:31
  4. Zone Alarm kai ed2k network.
    By Panoramix_Miraculix in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 29-06-2005, 17:04
  5. Metal Zone
    By nikodimos in forum Music Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 03-03-2004, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •