Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64

Thread: USA

  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default USA

    με αφορμή τις εκλογές, τις εξελίξεις στο οικονομικό τοπίο(sic) και ότι άλλο θέλετε, ανοίγουμε τη σχετική κουβέντα.

    "By the end of my second term, we will have a permanent colony on the moon and it will be American," Gingrich said.

    προβλέπω δεύτερη τετραετία ομπάμα. εύκολα.
    Last edited by asimoulis; 26-01-2012 at 02:15.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #2
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Πεθαίνω.

    Εύχομαι αυτός ο καθυστερημένος λαός να βγάλει τον Ομπάμα για άλλα 4 χρόνια, είναι το ελάχιστο καλό που χρειάζεται η ανθρωπότητα σε αυτή τη φάση. Με παρανοϊκούς και μορμόνους που ακόμα ασχολούνται με τις εκτρώσεις (κανείς δε νοιάστηκε γι αυτή τη μαλακία σε όλο το σύμπαν και κάθε 4 χρόνια στην αμερική θυμούνται ότι είναι ζήτημα) άνετα θα έρθουν 2οι οι ρεπουμπλικάνοι.
    Last edited by stam and the witches; 26-01-2012 at 02:22.

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Στηρίζουμε Vermin Supreme!



  4. #4
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μέσα στο συνολικό ζόφο παγκοσμίως δεν είναι εντυπωσιακό που ο ομπάμα, καθαρά σα πρόσωπο, είναι μέγιστος πολιτικός star παλαιάς κοπής; Εννοώ, αν το σκεφτείς, είναι πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση κι απ' τον ίδιο ακόμα τον JFK. Χάσει/κερδίσει τις εκλογές (που είναι το ίδιο φυσικά) θα μείνει ήδη στην ιστορία σαν ένας κορυφαίος cool black guy που "έκλεψε την παράσταση και την καρέκλα", σχεδόν τριάντα χρόνια αφ' ότου η αμερική σταμάτησε και τις τελευταίες απόπειρες να κοροιδέψει τον εαυτό της για το ρόλο που παίζουν όλα αυτά. Εγώ τον γουστάρω.


  5. #5
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    εσύ χαριτολογείς αλλά πριν 10 μέρες αυτό εδώ έβαλε πολλά φυτίλια.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #6
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε χαριτολογώ καθόλου, απλώς δε σχολίασα αμιγώς "πολιτικά". Η εισβολή στη Λιβύη παραμένει τεράστια ιμπεριαλιστική κτηνωδία και δεν πρέπει κάποιος να πιστεύει ότι και η γενικότερη αλλαγή πολιτικού σκηνικού στη μεσόγειο συνέβη ανεξάρτητα απο αμερικανικές μεθοδεύσεις, και άλλα πολλά, πάρα πολλά. Αλλά με πολλούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να το δει κάποιος ο ομπάμα καθαρα σαν πρόσωπο δεν είναι καν ο χαριτωμένος λευκός naughty guy που ήταν πχ ο κλίντον ή ακόμα περισσότερο οποιαδήποτε άχρηστη μαριονέτα πήρε το χρίσμα των ρεπουμπλικανών όλα αυτά τα χρόνια απο το ρηγκαν μεχρι τους bush, είναι ένας γνήσια χαρισματικός τύπος. Αν καταλαβαίνω καλά γιατί έχω πιεί λίγο, το άρθρο που έδωσες είναι δεξιό αλλά pro-obama, σε ποιούς έβαλε φυτίλια; Στους ρεπουμπλικανούς;

  7. #7
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    αριστερά και δεξιά. απλά εκεί η αντιπαράθεση στα πλαίσια του δικομματισμού μου φαίνεται πολύ πιο ανεβασμένη από το παντελώς ανύπαρκτο πασόκ vs νδ.

    γράφει ωραία ο sullivan και μου βγάζει κάτι σε παναγιώτη χατζηστεφάνου.
    Last edited by asimoulis; 26-01-2012 at 03:51.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #8
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Και θα ανεβεί ακόμα περισσότερο γιατί πλέον έχουν διαφορετικό πολιτικό πρόγραμμα, βλέπε φορολογία.

  9. #9
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν είναι τόσο απλό μωρέ. Καταρχην ειδικά στο πεδίο της γεωπολιτικής/εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ, εμπειρικά και μόνο εκμηδενίζονται οι διαφορές όπως κι αν το δεις. Μετά -όπως λέει ο σταμ- η αμερική κουβαλάει μερικά άρρωστα βεμπερικά αξεπέραστα κατάλοιπα που εδώ μας ακούγονται αστεία. Όσο γελοία και να ήταν η αντιπαράθεση πχ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ του '09 μεταξύ "λεφτά υπάρχουν" και "μεταρρυθμίσεις τώρα" ποτέ στην Ευρώπη γενικά δεν τέθηκαν πραγματικά φαιδρά ιδεολογικά ζητήματα όπως μπαίνει στην αμερική το "pro-έκτρωση ή όχι" ή το "intelligent design ή δαρβίνος". Δεδομένης μάλιστα της απόλυτης συσπείρωσης που έχει εκεί ο δικομματισμός και της ανυπαρξίας πολιτικής είναι αδύνατο να πείς ότι η οποιαδήποτε αντιπαράθεση είναι πιο ανεβασμένη σε σχέση με μας, που έχεις τρίτο κόμμα τα δισέγγονα του στάλιν. Κοροϊδεύουμε επειδή τα τρώμε στη μάπα αλλά αν κάνεις τις αναλογίες και τα βάλεις κάτω η οποιαδήποτε Ελλάδα, Βενεζουέλα είναι ταυτόχρονα "πίσω" αλλά και δύο αιώνες μπροστά σε σχέση με τους καθυστερημένους.

    Μοναδικό ενδιαφέρον, για να μιλάμε οντοπικ, εγώ βλέπω στο πώς θα εκφραστεί πριν, ενδιάμεσα και μετά το "occupy". Ίσως το μόνο ουσιαστικά radical πολιτικό ρεύμα στην αμερική από το '70, για να μην πω από το '20 με τα συνδικάτα.

  10. #10
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ίσως το μόνο ουσιαστικά radical πολιτικό ρεύμα στην αμερική από το '70, για να μην πω από το '20 με τα συνδικάτα.
    υπερβολές.

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γιατί; Ο πήχυς είναι εκεί που είναι, στον πάτο.

    edit: Εννοώ, τι ανώτερο υπήρξε όλα αυτά τα χρόνια που μου διαφεύγει; Τα 80s grassroots που φυτεύανε κήπους; Ή οι crimethinc.;
    Last edited by ikonoklast; 26-01-2012 at 04:11.

  12. #12
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    ikonoklast ήμουν σαφής μίλησα για πολιτική αντιπαράθεση εντός του δικομματισμού. προφανώς και είναι βαθύτερη η αντιπαράθεση εδώ και αλλού.

    σίγουρα το occupy άνοιξε θέματα που είχαν να ανοίξουν δεκαετίες δεν είναι λίγο.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #13
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Γιατί; Ο πήχυς είναι εκεί που είναι, στον πάτο.

    edit: Εννοώ, τι ανώτερο υπήρξε όλα αυτά τα χρόνια που μου διαφεύγει; Τα 80s grassroots που φυτεύανε κήπους; Ή οι crimethinc.;
    πήγα να απαντήσω και είδα το έντιτ. ε το είπα πιο πολύ για το '20 μέχρι και το '70. για μετά δεν τα ξέρω καλά (όχι ότι τα άλλα τα παίζω στα δάχτυλα) οπότε πάσο.

  14. #14
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Στο '20-'70 τι θα έλεγες;

  15. #15
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    δηλαδή κάτσε, το 60-70 δεν το θεωρείς πιο ριζοσπαστικό; είχε λιγότερα εμπόδια πχ ένας μαύρος;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •