Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 132

Thread: V.I.C - promo 2010

  1. #61
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εαν εβλεπες τα δικα μου ποστ θα καταλαβαινες οτι εχω στραβωσει ΓΕΝΙΚΑ με το νεοστονερ το οποιο εχει κατσει ωσαν Φιλοσοφικια Λιθος στην ελληνικια σκηνη
    οι λεγαμενοι ειναι απλα το εξωφθαλμο παραδειγμα, αν και οι κυριοι υπευΦΤΗΝΟΙ ειναι μερικα ποστ πισω, εκει θελω ΕΣΕΝΑ και ατομα σαν κι εσενα και φανμποιδες και τετοια να βγουν και να κραξουν
    ικονοκλαστ πρεπει να καταλαβεις κατι...εγω (απανταω για μενα ε?) δεν ειμαι ο Ρα Παραια που δεν ακουγε ποτε του στονερ και χωνει, εγω τα ακουγα αυτα και τα ΓΟΥΣΤΑΡΑ (και ακομα)
    Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή ο γραπτός λόγος μπερδεύει, δεν είμαι επιθετικός, να το ξεκαθαρίσω. Γιατί τα υπεραναλύεις και τα κουράζεις τόσο πολύ κάποια πράγματα; Τι πάει να πει έχει κάτσει σαν φιλοσοφική λίθος; Υπήρξε ποτέ εποχή στη μουσική που δεν υπερτερούσε κάποιο ρεύμα; Ακόμα και στο "underground". Εδώ και λίγα χρόνια (πόσα; ) το στόνερ στην Ελλάδα είναι στα πάνω του. Εννοούμε δηλαδή ότι έχει δημιουργηθεί μια σκηνή και μπορεί αυτή η σκηνή να κάνει κάποιες συναυλίες χωρίς ξένα ονόματα. Τόσο πολύ στα πάνω του. Εσύ άκουγες στόνερ. Σε χαλάει που ακούει κι άλλος κόσμος; Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει τόσο πολύ σε αυτό. Οι VIC δεν είναι ακριβώς η μπάντα που περιγράφει την άνοδο του στονερ γιατί αυτοί τραβάνε κόσμο από πολλές και ετερόκλητες πηγές.

  2. #62
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    1000mods, Planet Of Zeus, Nightstalker κάνουν επίσης επιτυχία και είναι οι τρείς βασικές μπάντες στηλοβάτες του ελληνικού "νεοστονερ". Νομίζω εκεί δεν είδα κάποιον να κράζει.

  3. #63
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το "τους εν πλω τους έμαθε και ο κάθε κατακαημένος από το soulseek το 2002" ειχε να κανει με τον χιπστερισμο
    εγω απο μια χιλιομασημενη κασετα τους ηξερα και το 2002 τους ξανακουσα κατεβαζοντας τους απο τον ΚανονικοΠαυλο
    λεω συγκεκριμενα πραματα τα οποια θελω να μην τα διαβαζεις λαθος

    το κομπλεξ δεν ξερω πως το αντιλαμβανεσαι, εγω δεν εχω καμια μπαντα και δεν με κλεψαν κανενα μεροκαματο οι πανηγηρτζηδες
    την γνωμη μου λεω για την μουσικη τους, εαν εσυ αυτο το θεωρεις κομπλεξισμο τοτε ας υποδεχτουμε ολοι μας την Νεα Ταξις Πραγματων στην ελλαδα οπου ΟΛΟΙ θα λεμε ΚΑΛΑ πραματα για οτιδηποτε ελληνικο

    συγνωμη, αλλα προτιμω να τρωω μουτζες παρα να εξαγορασω μια χειραψια σε ενα λαιβ

  4. #64
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Στα μάτια μου, η φάση με το θέμα Βικ είναι ξεκάθαρα συντηρητικά αντανακλαστικά, από κόσμο που βλέπει κατευθείαν αμυντικά τα νέα στοιχεία που παρεισφρέουν στη μουσική και κερδίζουν.

  5. #65

  6. #66
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Εγώ που δεν διακατέχομαι από καμία "ροκ σταρ αποτυχία", σιχαίνομαι τους Βικ αισθητικά, μουσικά, σαν παρουσίες, σε όλα τους ρε παιδί μου.

    Τους θεωρώ τους Λοκομόντο του "στόνερ".

    Επίσης από τους 1000mods, Planet Of Zeus, Nightstalker προτιμώ 1.000.000 φορές τους 1000mods και λόγω μουσικής, και λόγω παρουσίας, και λόγω αισθητικής, και ότι δεν είναι καράβλαχοι μπυρομεταλλάδες της οκκάς σαν τους Πλάνετ οφ Τζους, και γιατί δεν είναι "στην ΦΑΣΗ ΔΙΚΕ ΜΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ", σαν τους εμετικούς τους Ναιτστοκερ. Ροκ των Δημοσίων Σχέσεων ρε πούστη μου οι 2 τελευταίοι.

    Ασούμε πως λέμε για μπάντες ετερόκλητες στα γούστα μας, ε λοιπόν εκτιμώ πολύ περισσότερο τους Agnes Vein (και ας μην γουστάρω μία προσωπικά τον ντράμμερ τους), τους Alien Mustangs, τους Lazy Aftershow, ακόμα και τους This Is Nowhere. Μιλάμε για μπάντες τώρα που είναι μίλια μακρυά από τα γούστα μου.

    Από την άλλη μπάντες όπως οι De Sades μου φέρνουν την γεύση της νερουλής μπύρας γεμάτη ασπρότριχα μούσια, από Δημοσίους Υπαλλήλους της ΕΥΑΘ Τμήμα Πρωτόκολλο, που ανακάλυψαν στα γεράματα το "ΓΚΑΡΑΖ ΑΔΕΡΦΕ...ΑΣΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ", ή μπάντες όπως οι Βικ που μου βγάζουν μία αχαλίνωτη ΒΛΑΧΙΑ, μία παρωδία υποκουλτούρας ηχογραφημένη μέσα από βιώματα προερχόμενα ανάμεσα στο τυροκομείο και στην συναλλαγή του νέου σιντι Τουλ από το "Ρουοκ Σιιτι", με λιγδωμένα δάχτυλα που βάζουν τον ΤΕΛΕΜΕ στο χαρτί και έπειτα φτιάχνουν το μαλλί για να κάθεται σωστά.

    Οβερντριβεν τώρα που λες θυμήθηκα κάποιον που έλεγε "μου φαίνεται πολύ μούφα κιθαριστικά το punk ρε φίλε" έχοντας ακούσει 3μίση μπάντες, άκυρο αλλά στείλε μέηλ γιατί σου έχω νέα (και έχασα το μέηλ σου).

    Είναι όλα αισθητικής. Κανένα κόμπλεξ.

    Έντιτ: Έλα μωρέ μαλάκα...τι κόμπλεξ. Πήγα σήμερα η κομπλεξάρα και πήρα 7΄΄ Housemartins, 7'' Tank (όχι τους καλούς του Μινμιν, του άλλους ντε) και 7" Gary Numan.
    Last edited by Reject; 22-11-2014 at 22:22.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  7. #67
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    νομιζω οτι το Κωλοmondo του στονερ τα λεει ολα

  8. #68
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εαν εβλεπες τα δικα μου ποστ θα καταλαβαινες οτι εχω στραβωσει ΓΕΝΙΚΑ με το νεοστονερ το οποιο εχει κατσει ωσαν Φιλοσοφικια Λιθος στην ελληνικια σκηνη
    οι λεγαμενοι ειναι απλα το εξωφθαλμο παραδειγμα, αν και οι κυριοι υπευΦΤΗΝΟΙ ειναι μερικα ποστ πισω, εκει θελω ΕΣΕΝΑ και ατομα σαν κι εσενα και φανμποιδες και τετοια να βγουν και να κραξουν
    ικονοκλαστ πρεπει να καταλαβεις κατι...εγω (απανταω για μενα ε?) δεν ειμαι ο Ρα Παραια που δεν ακουγε ποτε του στονερ και χωνει, εγω τα ακουγα αυτα και τα ΓΟΥΣΤΑΡΑ (και ακομα)
    Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή ο γραπτός λόγος μπερδεύει, δεν είμαι επιθετικός, να το ξεκαθαρίσω. Γιατί τα υπεραναλύεις και τα κουράζεις τόσο πολύ κάποια πράγματα; Τι πάει να πει έχει κάτσει σαν φιλοσοφική λίθος; Υπήρξε ποτέ εποχή στη μουσική που δεν υπερτερούσε κάποιο ρεύμα; Ακόμα και στο "underground". Εδώ και λίγα χρόνια (πόσα; ) το στόνερ στην Ελλάδα είναι στα πάνω του. Εννοούμε δηλαδή ότι έχει δημιουργηθεί μια σκηνή και μπορεί αυτή η σκηνή να κάνει κάποιες συναυλίες χωρίς ξένα ονόματα. Τόσο πολύ στα πάνω του. Εσύ άκουγες στόνερ. Σε χαλάει που ακούει κι άλλος κόσμος; Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει τόσο πολύ σε αυτό. Οι VIC δεν είναι ακριβώς η μπάντα που περιγράφει την άνοδο του στονερ γιατί αυτοί τραβάνε κόσμο από πολλές και ετερόκλητες πηγές.
    ναι εχουν υπαρξει εποχες οπου δεν ειχαμε σοβιετικες καταστασεις στην ελλαδα (και αλλου)
    σε ποιο 'Αντεργραου'' μωρε? το Side FX βγηκε απο την Ιπταμενοι Δισκοι του ΓΑΜΗΜΕΝΟΥ Θοδωρη Μανικα, εδω εχουμε φτασει σε σημειο να διαβαζομε για παπαριες περι επιστροφης στον παλιο ηχο και ''αχ που ειναι ο γερος'' και τετοιες αηδιες....ΓΙΔΙΑ
    το στονερ σκηνη? ε ναι βεβαια....οπως τοτε με το Πιστολι Στο Πιατο του Πετρου Θεοτοκατου
    το ''ε ουρανε'' ηταν καλο χιτ τοτε...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    195

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post

    ή μπάντες όπως οι Βικ που μου βγάζουν μία αχαλίνωτη ΒΛΑΧΙΑ, μία παρωδία υποκουλτούρας ηχογραφημένη μέσα από βιώματα προερχόμενα ανάμεσα στο τυροκομείο και στην συναλλαγή του νέου σιντι Τουλ από το "Ρουοκ Σιιτι", με λιγδωμένα δάχτυλα που βάζουν τον ΤΕΛΕΜΕ στο χαρτί και έπειτα φτιάχνουν το μαλλί για να κάθεται σωστά.
    καπως ετσι φανταζομαι να μιλαει η μαριαννα βαρδινογιαννη το 1999 για νεοπλουτους εκ χρηματιστηριου ελληνες που της χαλανε τη "φαση"

    εντιτ: αυτο που θελω να πω ειναι γιατι καποιος προερχομενος απο την υποκουλτουρα του τυροκομειου και εχοντας αυτα τα βιωματα να μη γουσταρει στονερ και να θελει να παιξει κιολας βγαζοντας αναποφευκτα και τα εν λογω βιωματα στη μουσικη;
    στην τελικη οποιος γουσταρει
    εγω που εχω παρομοια τυροκομικα βιωματα γουσταρω τι να κανουμε
    Last edited by fromashesrise; 22-11-2014 at 22:35.
    SAME SHIT DIFFERENT ASS

  10. #70
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Ρε συ Άλεξ μ' αυτά που γράφεις, φαίνεται σα να είναι η μουσική αξία ενός συγκροτήματος δευτερεύον κριτήριο για σένα. Και μένα μου τη σπάει (πολύ κιόλας) η βλαχιά του frontman των πλάνετ (τεξανός απ' του Ζωγράφου ξέρω γω) αλλά δεν είναι ικανή να με κρατήσει μακριά απ' τη μουσική τους που μ' αρέσει πολύ. Για nightstalker νομίζω ότι το 'χω ξαναπεί. Μη δίνετε μικρόφωνο (για συνέντευξη) στον αρτζυ ποτέ.

  11. #71
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εαν εβλεπες τα δικα μου ποστ θα καταλαβαινες οτι εχω στραβωσει ΓΕΝΙΚΑ με το νεοστονερ το οποιο εχει κατσει ωσαν Φιλοσοφικια Λιθος στην ελληνικια σκηνη
    οι λεγαμενοι ειναι απλα το εξωφθαλμο παραδειγμα, αν και οι κυριοι υπευΦΤΗΝΟΙ ειναι μερικα ποστ πισω, εκει θελω ΕΣΕΝΑ και ατομα σαν κι εσενα και φανμποιδες και τετοια να βγουν και να κραξουν
    ικονοκλαστ πρεπει να καταλαβεις κατι...εγω (απανταω για μενα ε?) δεν ειμαι ο Ρα Παραια που δεν ακουγε ποτε του στονερ και χωνει, εγω τα ακουγα αυτα και τα ΓΟΥΣΤΑΡΑ (και ακομα)
    Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή ο γραπτός λόγος μπερδεύει, δεν είμαι επιθετικός, να το ξεκαθαρίσω. Γιατί τα υπεραναλύεις και τα κουράζεις τόσο πολύ κάποια πράγματα; Τι πάει να πει έχει κάτσει σαν φιλοσοφική λίθος; Υπήρξε ποτέ εποχή στη μουσική που δεν υπερτερούσε κάποιο ρεύμα; Ακόμα και στο "underground". Εδώ και λίγα χρόνια (πόσα; ) το στόνερ στην Ελλάδα είναι στα πάνω του. Εννοούμε δηλαδή ότι έχει δημιουργηθεί μια σκηνή και μπορεί αυτή η σκηνή να κάνει κάποιες συναυλίες χωρίς ξένα ονόματα. Τόσο πολύ στα πάνω του. Εσύ άκουγες στόνερ. Σε χαλάει που ακούει κι άλλος κόσμος; Δεν καταλαβαίνω τι σε πειράζει τόσο πολύ σε αυτό. Οι VIC δεν είναι ακριβώς η μπάντα που περιγράφει την άνοδο του στονερ γιατί αυτοί τραβάνε κόσμο από πολλές και ετερόκλητες πηγές.
    ναι εχουν υπαρξει εποχες οπου δεν ειχαμε σοβιετικες καταστασεις στην ελλαδα (και αλλου)
    σε ποιο 'Αντεργραου'' μωρε? το Side FX βγηκε απο την Ιπταμενοι Δισκοι του ΓΑΜΗΜΕΝΟΥ Θοδωρη Μανικα, εδω εχουμε φτασει σε σημειο να διαβαζομε για παπαριες περι επιστροφης στον παλιο ηχο και ''αχ που ειναι ο γερος'' και τετοιες αηδιες....ΓΙΔΙΑ
    το στονερ σκηνη? ε ναι βεβαια....οπως τοτε με το Πιστολι Στο Πιατο του Πετρου Θεοτοκατου
    το ''ε ουρανε'' ηταν καλο χιτ τοτε...
    Το αντεργκραου το έβαλα σε εισαγωγικά για να το διαχωρίσω από την κανονική μένηστρημ μουσική. Στα υπόλοιπα κάπου σε χάνω. Εμένα το "δική μας η νύχτα" με αρεζε.

  12. #72
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Quote Originally Posted by fromashesrise View Post
    Quote Originally Posted by Reject View Post

    ή μπάντες όπως οι Βικ που μου βγάζουν μία αχαλίνωτη ΒΛΑΧΙΑ, μία παρωδία υποκουλτούρας ηχογραφημένη μέσα από βιώματα προερχόμενα ανάμεσα στο τυροκομείο και στην συναλλαγή του νέου σιντι Τουλ από το "Ρουοκ Σιιτι", με λιγδωμένα δάχτυλα που βάζουν τον ΤΕΛΕΜΕ στο χαρτί και έπειτα φτιάχνουν το μαλλί για να κάθεται σωστά.
    καπως ετσι φανταζομαι να μιλαει η μαριαννα βαρδινογιαννη το 1999 για νεοπλουτους εκ χρηματιστηριου ελληνες που της χαλανε τη "φαση"
    ...και τους άξιζε.

  13. #73
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Γελάω πολύ με τη φάση με τον τελεμέ.

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    προτιμώ 1.000.000 φορές τους 1000mods και λόγω μουσικής, και λόγω παρουσίας, και λόγω αισθητικής
    Σύμφωνοι. Μισό λεπτό όμως. Ήμουνα τις προάλλες στην παρουσίαση του αλμπουν. Υπερχαιπ, της καραπουτανάρας, τριπλογεμάτο αν, ψαγμένες φατσούλες κλπ κλπ. Ωραία.

    Ακόμα και σε μπάντες που δε γουστάρω έχω ένα χουι να ψάχνω να δω ποιό είναι το κομμάτι τους που κάνει το μεγαλύτερο μπαμ και που λειτουργεί ας πούμε σαν το "κοινό λεξιλόγιο" μεταξύ μπάντας και κοινού. Για τους χιλιομοδίτες το κομμάτι αυτό απο ό,τι καταλαβαίνω είναι το "Vidage", το οποίο όποτε παίζεται γίνεται πιτ, παρτουζώνονται ιδρωμένοι μουσιαμαλλιάδες, πιάνονται κώλοι, σκάνε μπάφοι, Δήμητρα Λιάνη και δάχτυλα σε αξύριστα μουνιά. Ωραία.

    Όταν ένα ολόκληρο ΑΝ/Γκαγκαριν/8ball τραγουδάει ουρλιάζοντας σαν να είναι η Μεγάλη Κατάθεση Ψυχής τους στίχους:

    Feel no sorrow
    Feel no hate
    Feel nothing at all
    Hold me baby


    ΤΙ ΣΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΜΟΥ νιώθει ακριβώς; Ποιά μουσική, ποιά παρουσία και ποιά αισθητική αντιπροσωπεύει ακριβώς και γιατί αυτή είναι ανώτερη από το "Τούτοι μπάτσοι που ρθαν τώρα" και το "Τι έφταιξα ο καημένος";

    Κι αν οι 1000μοδσ, πες, δε το έχουν, υπάρχει κάτι στο Side FX και στο Use που είναι μήπως ανώτερο;

  14. #74
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by overdriven View Post
    Ρε συ Άλεξ μ' αυτά που γράφεις, φαίνεται σα να είναι η μουσική αξία ενός συγκροτήματος δευτερεύον κριτήριο για σένα. Και μένα μου τη σπάει (πολύ κιόλας) η βλαχιά του frontman των πλάνετ (τεξανός απ' του Ζωγράφου ξέρω γω) αλλά δεν είναι ικανή να με κρατήσει μακριά απ' τη μουσική τους που μ' αρέσει πολύ. Για nightstalker νομίζω ότι το 'χω ξαναπεί. Μη δίνετε μικρόφωνο (για συνέντευξη) στον αρτζυ ποτέ.
    Όχι ρε συ, ίσα-ίσα που η μουσική μίας μπάντας (μαζί με τους στίχους) είναι το Α και το Ω.

    Απλά όταν συνδυάζεις μέτρια (για τα γούστα μου πάντα) μουσική, με απεχθέστατο image, ξεφεύγεις από την κατηγορία "αδιάφορος" και καταλήγεις σε αυτήν του εμετού.

    Αλλά είναι τι θέλει ο κόσμος. Ο κόσμος δεν θέλει λοιπόν π.χ. 1000 Mοds γιατί δεν έχουν image και στίχους για ταβερνόξυλο-σέξ/βία/καράτε/αλητεία, και γουστάρουν Πλανετ οφ Ζους επειδή έχουν ακριβώς αυτό το ίματζ, και αυτήν την μουσική για "να παρτάρουμε ΑΔΕΡΦΕ".
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  15. #75
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Κι αν οι 1000μοδσ, πες, δε το έχουν, υπάρχει κάτι στο Side FX και στο Use που είναι μήπως ανώτερο;
    το Side FX βγηκε πριν 17 δεκαετιες...τοτε δεν υπηρχε καν κανονικο χασις
    τι να συγκρινομε τωρα μωρε

Similar Threads

  1. Endsight - Promo '09
    By dopefiend in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2009, 22:12
  2. Need - Promo 2006
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 16-05-2006, 02:27
  3. Ink - Promo
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2005, 10:29
  4. DECEMBERANCE Promo out
    By babality in forum Self-Promotion
    Replies: 7
    Last Post: 05-12-2005, 02:08
  5. MANDRAKE - PROMO 2005
    By mandrake in forum Self-Promotion
    Replies: 18
    Last Post: 08-06-2005, 21:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •