Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 132

Thread: V.I.C - promo 2010

  1. #46
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    η φημη οτι ο Χρηστος Δαντης ετοιμαζε μυνησις μετα απο μια φημη οτι θα βαζαν vocoder στο νεο τους ειναι απλα μια φημη ε?

  2. #47
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    00i00 και Reject, γιατί τόσο κράξιμο συγκεκριμένα στους VIC;

  3. #48
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    δεν τα εχομε πει στο αναλογο θρεντ? ασε μην εχομε νεο κυκλο με φεηκ γιουζερες παλι

    γενικα παντως η φαση ειναι...


    (επισης δες τι εκανα πεηστ στο ΦΒ μου)

  4. #49
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Kανείς δεν νοιάζεται για τη φάση με τα φεηκ γιουζερς.

    To είδα το ποστ του τύπου, δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με όλα αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω κουραστεί να ακούω κριτικές ενάντια στο "χιπστερ".

  5. #50
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    προσωπικα δε με ενδιαφερουν οι χιπστερς, ουτε τι θεωρειται χιπ γενικα...
    εγω νομιζω οτι δεν ομιλησα για τετοια πραματα, ασε που με την σπαν περισσοτερο οσοι εχουν κανει καραμελα τον ορο ''χιπστερ'' σαν το νεο ''φλωρος'' (ενω ειναι οι ιδιοι)

    για μουσικη μιλαμε...αισθητικη, πραματα που μας αρεσουν και δεν μας αρεσουν

  6. #51
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Τι ειναι το χιπστερ ?

  7. #52
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ενα εξιλαστηριο θυμα

  8. #53
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μιχάλη, εσύ δε ξέρω. Ο τύπος που λες ότι συμφωνείς το χρησιμοποιεί μαζί με το "ψαγμένος" και το "στονερ" γιατί θέλει να καταλήξει ότι ενάντια στους χιπστερς η σωστή φάση είναι οι... ΟΔΟΣ 55, οι Εν Πλω και οι Antimob

    Αντιγράφω το ποστ για όσους δε ξέρουν για τι πράγμα μιλάμε:

    Villagers Of Ioannina City κάτι που για να καλύψει την μετριότητα και την βαρεμάρα του stoner της (μεταξύ μας το 99% των Ελληνικών stoner συγκροτημάτων είναι για γέλια),χώνει παραδοσιακά στοιχεία και κλαρίνα στην μουσική της για να ξεχωρίσουν από τον "σωρό".Βγάλε τους τα κλαρίνα και τα παραδοσιακά στοιχεία και τι έχεις?Ένα χιλιοπαιγμένο βαρετό stoner πράγμα.Σαν κάτι μπάντες που για να καλύψουν την κενότητα των συνθέσεων τους,κρύβονται πίσω από μεγάλες παραγωγές!
    Όχι πασά μου,στην μουσική όταν θες να κάνεις σωστή μίξη.Φροντίζεις όλα τα διαφορετικά τύπου στοιχεία που θες να ενώσεις να βρίσκονται στην μέγιστη δυνατή ποιότητα!Η δικαιολογία του στυλ "ρε μεγάλε όλα έχουν παιχτεί,δεν γίνεται να φτιαχτεί κάτι ξεχωριστό" είναι για γέλια (αν και εγώ το έχω πει).
    Συγκροτήματα στον Ελλαδικό χώρο όπως οι Οδός 55 έδωσαν νέα πνοή στο Synth/post punk,οι Dead Congregation στο Death Metal (με έκαναν εμένα να ακούσω death??) και οι Antimob στο uk82 Hardcore.Μιλάμε τώρα για είδη χιλιοπαιγμένα.Κι όμως κατάφεραν να φτιάξουν προσωπικό ήχο χωρίς φλυαρίες και 48 ντουντούκες!Δεν θέλω να μπω καν στον κόπο να αναλύσω αν οι παραπάνω μπάντες θα μάζευαν 2.000 ψυχές??
    Γιατί έτσι πάει σήμερα.Για να ακουστείς και πολύ ψαγμένος και μοναδικός θα πρέπει να χώσεις κλαπατσίμπαλα στην μουσική σου!Για να ψαρώσουν οι χίπστερς της επικράτειας!Οι οποίοι γέμισαν καταμεσής τον συναυλιακό χώρο.
    Τι είναι αυτό το πράγμα που συμβαίνει?
    Αποθεώνουμε την κάθε χίψτερ ανοησία που θα σκάσει κάθε τρεις και λίγο.Γιατί ναούμε stoner (τσιγάρο,μούσι,μαγκιά).Γιατί ναούμε παραδοσιακά(μεγάλε μεγάλωσα σε χωριό και ξυπνάνε οι αναμνήσεις-παππούς γιαγιά και ζεστή χορτόπιτα).
    Νεύρα θα κλείσω με μια μπάντα που ένωνε με κορυφαίο τρόπο τον ηλεκτρισμό με το παραδοσιακό στοιχείο.Χωρίς φλυαρίες,χωρίς η ροκ (σιχαίνομαι την λέξη ροκ αλλά..) πλευρά της να λειτουργεί σαν ένα βαρετό χαλί.Οι Εν Πλω έπαιζαν ποστ πανκ το 1989 με δικό τους ήχο,όταν στο ποστ πανκ είχαν παιχτεί τα πάντα!!Όμως δεν τους κάναμε θεούς γιατί είχαν παραδοσιακά μέσα,γιατί και χωρίς αυτά το ομώνυμο τους είναι δισκάρα!Ευτυχώς έπειτα από τόσα χρόνια οι Εν Πλω μπορούμε να πούμε ότι είναι γνωστοί στον Ελλαδικό χώρο!''

  9. #54
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ε, γραφει και για Dead Κογκρεγκεησο ε?
    δεν ξερω τι ''χιτ'' εχουν οι Οδος 55 στους χιπστερς, και απ'οσο θυμαμαι οι Εν Πλω ηταν ''χιτ'' το 2002 με τα σλσκ κλπ οπου τους εμαθε ο καθε κατακαημενος (μαζι με τους Χωρις Περιδεραιο κλπ)
    εγω συμφωνω σε επι μερους πραματα με τον τυπο, στα οποια ειμαι σιγουρος οτι κι εσυ συμφωνεις, κι ας σε αρεσουν

  10. #55
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καταρχήν, δεν ποστάρω απο την πλευρά αυτού που "του αρέσουν οι Βικ". Φαντάζομαι οτι θα γούσταρα σε κάποιο λαιβ τους αμα είχα πιει τα κρασιά μου, καταλαβαίνω 100% γιατί υπάρχει το χαιπ, αισθητικά δεν είναι αυτό που εγώ θα πρότεινα σαν σπουδαία φάση στην ελληνική σκηνή και γενικά μέχρι εκεί.

    Απλά δε καταλαβαίνω γιατί τόση τσατίλα και ειρωνεία συγκεκριμένα με τους Βικ. Όπως έλεγα σε άλλο ποστ στο άλλο θρεντ, είναι καλύτεροι οι υπόλοιποι 150 έλληνες στονεράδες που μπερδεύουν το μπραχάμι με το τέξας; Το να παίζεις χεβι-πεντατονική, να τραγουδάς σα ρεντνεκ, να φτιάχνεις αρτγουορκ με κρανία/γίδια/μηχανές και να λες για τριπάρισμα στην έρημο, ενώ είσαι στο στουντιάκι στο αιγάλεω ανάμεσα στο κρεπατζίδικο και το "πωλείται χρυσός" - δεν είναι αρκετή "μίξη" δηλαδή; Γιατί πειράζει το κλαρίνο που στην τελική είναι και το πραγματικό τους βίωμα;

  11. #56
    true overdriven's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    596

    Default

    Ο τύπος είναι μεγάλος μαλάκας γιατί δεν γίνεται να κάνεις κριτική σε μία μουσική λέγοντας "βγάλε αυτό". Δεν υπάρχει το "βγάλε αυτό", υπάρχει το όλον. Άσε που είναι και κομπλεξικούλης γιατί λέει ότι το 99% του stoner στην Ελλάδα είναι για γέλια οπότε από κομπλεξικό άνθρωπο, κόμπλεξ θα εισπράξεις. Τώρα για τα υπόλοιπα που διαβάζουμε κατά καιρούς "γιατί οι VIC και όχι οι Εν πλω, όχι οι τάδε, όχι εκείνοι..." υπάρχει μια πολύ απλή απάντηση: Παίζει σοβαρά οι VIC να είναι πολύ καλύτερο συγκρότημα από όλους αυτούς. Τι να κάνουμε τώρα; Εντάξει καταλαβαίνω ότι ο μέσος ροκάς στην Ελλάδα δεν μπορεί να ανεχθεί εύκολα να βλέπει ένα συγκρότημα να ξεπετάγεται και να κάνει τεράστια επιτυχία. Έχει λίγο κόμπλεξ ο μέσος ροκάς στην Ελλάδα. Ίσως γιατί ένα τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού αυτού έχει κάνει αποτυχημένες απόπειρες να γίνει ο επόμενος ροκ αστέρας.

  12. #57
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    επειδή κλέβουν τα λεφτά των αναγεννητών του uk82 Hardcore.

  13. #58
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εντωμεταξύ, δεν μπορώ να φανταστώ πιο άκυρη σύγκριση απο Εν Πλω με ΒΙΚ, δηλαδή οκ ...

    ... αλλά είναι διπλά αστείο αν λογιστεί κάποιος ό,τι κλαρινομπαγλαμά έχει παίξει ο Σαδίκης με τους Επισκέπτες και τους Αγγελάκηδες. Και πόσα κοριτσούδια και πρωτοετά εαακιτάκια έχουν ξεβιδωθεί στους χορούς και το πανηγύρι. Δηλαδή εκεί ο φίλος τι λέει;

  14. #59
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εαν εβλεπες τα δικα μου ποστ θα καταλαβαινες οτι εχω στραβωσει ΓΕΝΙΚΑ με το νεοστονερ το οποιο εχει κατσει ωσαν Φιλοσοφικια Λιθος στην ελληνικια σκηνη
    οι λεγαμενοι ειναι απλα το εξωφθαλμο παραδειγμα, αν και οι κυριοι υπευΦΤΗΝΟΙ ειναι μερικα ποστ πισω, εκει θελω ΕΣΕΝΑ και ατομα σαν κι εσενα και φανμποιδες και τετοια να βγουν και να κραξουν
    ικονοκλαστ πρεπει να καταλαβεις κατι...εγω (απανταω για μενα ε?) δεν ειμαι ο Ρα Παραια που δεν ακουγε ποτε του στονερ και χωνει, εγω τα ακουγα αυτα και τα ΓΟΥΣΤΑΡΑ (και ακομα)

  15. #60

    Default

    Dead congregation, οδος 55, αντιμοβ, κράξιμο σε vic και τέλος εν πλω για να πούμε ότι είμεθα ψαγμένα και κουλ τυπάκια. Και σόρρυ μικέ, αλλά διαφωνώ με το "τους εν πλω τους έμαθε και ο κάθε κατακαημένος από το soulseek το 2002", γιατί δλδ να πρέπει κάποιος να απολογηθεί για κάτι το οποίο ακουει και γουστάρει, ειδικά όταν σε διαφορετική περίπτωση δεν θα είχε τα ερεθίσματα (περίγυρος, παρόμοια ακουσματα) να το κάνει; Όπως λέει και ο overdriven, υπάρχει κόμπλεξ εκεί έξω. Και καλώς ή κακώς τις ίδιες κουβέντες θα τις κάνουμε κάθε φορά που κάποιοι κάνουν επιτυχία, την αξίζουν ή όχι.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Endsight - Promo '09
    By dopefiend in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2009, 22:12
  2. Need - Promo 2006
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 16-05-2006, 02:27
  3. Ink - Promo
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2005, 10:29
  4. DECEMBERANCE Promo out
    By babality in forum Self-Promotion
    Replies: 7
    Last Post: 05-12-2005, 02:08
  5. MANDRAKE - PROMO 2005
    By mandrake in forum Self-Promotion
    Replies: 18
    Last Post: 08-06-2005, 21:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •