Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: ηλεκτρονικα ντραμς

  1. #16
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    μιας και εχω λιγο χρονο ας πω την αποψη μου.
    τα προβληματα- μειονεκτηματα των ηλεκτρονικων ειναι τα εξης

    μικρες διαστασεις. πχ μαθαινεις ενα μπρεικ ξερω γω, και πας να το παιξεις σε κανονικο σετ και δε σου βγαινει. γιατι? γιατι τα χερια σου εχουν μαθει στις μικροτερες διαστασεις των παντς των ηλεκτρονικων, και δεν...

    ηχοι. τα φτηνιαρικα(κατω απο 600 ευρω) εχουν σκατο εγκεφαλους με σκατοηχους. το αυτο δεν εκπαιδευεται και δε μαθαινει να αναζητα τον καταλληλο ηχο τη καταλληλη στιγμη. οταν ακους καλους ηχους ξερεις τι θελεις να ακουσεις και το χτυπας. εχεις αποψη ρε παιδακι μου περι ηχου.με κουβαδακιατι αποψη να εχεις.

    κακο ριμπαουντ. εφοσον θα υπαρχει μεγαλη διαφορα σε αυτο, θα δυσκολευεσαι και πιθανοτατα δε θα μαθαινεις και σωστα σινγκλ στροουκς νταμπλ παραντιντλ κτλ. πολυ βασικα πραγματα...

    χαι χατ. τα φτηνιαρικα εχουν ενα σταθερο πιατινι και απο κατω ενα ξεμπαρκο πεταλι. αν δεν ανεβοκατεβαινει το πραγματι να μαθεις μωρε περι ανοιξε κλεισε κτλ κτλ


    απο εκει και περα λογω προβληματων χωρου, ηχομονωσης κτλ κτλ , το 90% που θελει να μελεταει εχει ηλεκτρονικο σετ.

    λυσεις
    βρισκεις ενα στουντιο κοντα σου
    πας σε κουλη ωρα του στυλ 9 το πρωι. του λες ποσα θες για να μελεταω ντραμς ξερω γω 9-11 (που δε θα παταει κανενας). θα σου πει κανα τριευρω την ωρα
    δευτερη λυση καλυτερη. παρε τα ηλεκτρονικα σου, και εε μια μπαντα και προβαρετε μια φορα τη βδομαδα. ετσι εχεις και επαφη σε κανονικο σετκαι δε θα εχεις προβλημα
    τριτη λυση (που καλο ειναι να συνδυαζεται με τη δευτερη). αν εχεις πολλα φραγκα παιρνεισ πολυ καλο ηλεκτρονικ οσετ. οπως εκανα και εγω. τα προβληματα που σου ειπα παραπανω εκμηδενιζονται σε μεγαλο βαθμο. πολυ μεγαλο. οχι οτι ειναι το ιδιο πραγμα μαν, αλλα απο το τιποτα...
    επισης θα μπορουσες να παρεις ενα φθηνιαρικο ακουστικο σετ και να το μετατρεψεις σε ηλεκτρονικο αν πιανουν τα χερια σου

    η σημαντικη ερωτηση που πρεπει να κανεις στον εαυτο σου ειναι η εξης. γουσταρεις να μαθεις? αν ναι παρε κατι και παιζε παιζε παιζε.
    μη το κανεις σαν αλλους που λενε ω γουαου να παρω σετ παιρνουν και μετα σε ενα μηνα το παρατανε. κριμα. αν ειναι να μη ξερεις τι θελεις δωσε 100 ευρω παρε μια μαλακια να δεις αν το θες και αν δεις οτι γουσταρεις πετα το μουφα στα σκουπιδια (σιγα μη το παρει κανενας) και βλεπεις τι καλο θα παρεις.
    δες τι θες. οταν αποφασισειςαν γουσταρεις ή οχι, να σου προτεινουμε παλι και καλυτερο.
    αξιοπρεπες σετ κατω απο 600 ευρω δε παιζει μπαι δε γουει ε
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #17
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    το αυτο δεν εκπαιδευεται και δε μαθαινει να αναζητα τον καταλληλο ηχο τη καταλληλη στιγμη.
    Spoiler
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  3. #18
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    θενκς για τις απαντησεις.. βσκ ο λογος π επελεξα τα ηλεκτρονικα ειναι επειδη προφανως μενω σε πολυκατοικια και δεν γινεται να παιζω 5 ωρες την μερα με ακουστικο σετ.... τωρα αμα θα τα παρω θα δω.. γιατι τωρα εχω την ορεξη να κανω μαθηματα και αυτα αλλα επειδη παιζω περισσοτερο κιθαρα δν θα μπορω να τα κανω κ τα 2 και δεν θελω να παρατησω την κιθαρα...
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  4. #19
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    γιαυτο και στα ειπα αυτα. αν θες απλα να μαλακιζεσαι παρε ενα φτηνιαρικο.αν θες να ασχοληθεις σοβαρα, θες ενα μεταχειρ γυρω στα 6-7 κατοσταρικα, και που και που με καμια μπαντουλα ή μονος σου επαφη σε στουντιο με ακουστικο σετ. κατα τη γνωμη μου παντα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  5. #20
    Senior Member comma.divine's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ΆαααααααΧεν
    Posts
    172

    Default

    μπορείς να πάρεις ακουστικό σετ και αντί για δέρματα να βάλεις σίτες. τις έχω δοκιμάσει και είναι αρκετά καλές, και από την άποψη της αίσθησης (μια χαρά βγαίνουν οι τονικότητες σε κάθε τύμπανο) αλλά και της ηχορρύπανσης (δεν ακούγονται σχεδον καθόλου σε δίπλα δωμάτια).
    Όσο για τα πιάτα, μπορείς να βάλεις τα λάστιχα που πουλάνε (αν και εγώ είχα βολευτεί με μαξιλαροθήκες)
    τούπα τούπα

  6. #21
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by marsi View Post
    Quote Originally Posted by stevecross View Post
    λοιπον.. για να μαθεις αξιζουν? και με 300ευρα παιρνω κατι αξιοπρεπες? για μεταχειρισμενα μιλαω..
    ειχα παρει και εγω ηλεκτονικα ντραμς. κοστιζανε 330 ευρω απο τομαν. οντως δεν ηταν κατι το τελειο ΑΛΛΑ οτι εμαθα σε αυτα το εμαθα.σιγουρα τα ακουστικα δεν συγκρινονται, αλλα οταν μενεις σε διαμερισμα ειναι η καλυτερη λυση. εγω θα σου ελεγα τσιμπα ηλεκτρονικα για να εχεις κατι να ασχολεισαι, βρες και κανα φιλο που να παιζει κανα αλλο οργανο και πηγαινε στουντιο να τζαμαρεις οποτε σου επιτρεπουν τα οικονομικα σου να παιζεις σε ακουστικα και να ξεκαβλωνεις.
    +1

    ολίγον οφφτοπικ
    Spoiler
    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    αξιοπρεπες σετ κατω απο 600 ευρω δε παιζει μπαι δε γουει ε
    Αυτά με 598e να λένε καθόλου?

    Όντως έχω απορία ε, γιατί ψάχνομαι και εγώ μήπως ήρθε ώρα για αναβάθμιση επ'ευκαιρίας, μου κάηκε μάλλον ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ πρόσφατα true story FML κτλ, αλλά μη σας ζαλίζω τώρα εδώ με τα δικά μου..
    (χρειάζεται ένα "the official offtopic drummers thread" πάντως αφού υπάρχει ζήτηση (απο 3-4 καμμένους έστω) μην ανοίγουμε άλλα θρεντς )

  7. #22
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by comma.divine View Post
    μπορείς να πάρεις ακουστικό σετ και αντί για δέρματα να βάλεις σίτες. τις έχω δοκιμάσει και είναι αρκετά καλές, και από την άποψη της αίσθησης (μια χαρά βγαίνουν οι τονικότητες σε κάθε τύμπανο) αλλά και της ηχορρύπανσης (δεν ακούγονται σχεδον καθόλου σε δίπλα δωμάτια).
    Όσο για τα πιάτα, μπορείς να βάλεις τα λάστιχα που πουλάνε (αν και εγώ είχα βολευτεί με μαξιλαροθήκες)
    ειναι μια καλη λυση αλλα δε θα ακουει ηχους... απλα θα βαραει. εηω εχω πολλες φορες παιξει χωρις καν ηχο...αλλα...
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #23
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ωπα σοβαρα γινεται να βαλεις σιτες?? δεν το ξερα.. απο rebound τι λενε? και απο π τις παιρνεις και ειναι γερες? ο ηχος δεν με νοιαζει
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  9. #24
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    τα αλεσισ γενικα αποτι εχω ακουσει (μονο σε παντς του dm5εχω παιξει) δεν εχουν και την καλυτερη αισθηση στα παντς και γενικα ειναι πι οθορυβωση απο πολλα σετ (βεβαια και παλι πιο ησυχα κατα πολλλυυ σε σχεση με ακουστικα σετ). δεν ειναι κακα σε καμια περιπτωση. απλα αν ειναι να παρεις καινουργια αυτα, μπορεις να βρεις μεταχεισισμενα ρολαντ. πολυ καλυτερη λυση κατ εμε. κοιτα βεβαια και με 200 ευρω παιρνεις μια μουφα και κανεις τι δουλεια σου. ειναι θεμα καυλας γενικα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  10. #25
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    πες για τις σιτες αν ξερεις αμα γινεται ψηνομαι
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  11. #26
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by stevecross View Post
    ωπα σοβαρα γινεται να βαλεις σιτες?? δεν το ξερα.. απο rebound τι λενε? και απο π τις παιρνεις και ειναι γερες? ο ηχος δεν με νοιαζει
    ναι ρε. για μενα ομως για να εχεις σωστο ριμπαουντ(τουλαχιστον αρκετα κοντα στο πραγματικο) πρεπει να παρεις 2ply mesh heads. οιμουφες των 5 ευρω θα σε καταστρεψουν. πιστεψε με. οποτε αν δε σε νοιαζει ο ηχος παιρνεις καλα μες χεντς για τομς κασακαι ταμπουρο (ειδικα της κασας και του ταμπουρου να ειναι 2ply, των τομ να σου πω την αληθει τη βολευεις και με μουφο σιτες, βαλε και λαστιχα στα πιατα και εισαι κομπλε
    Last edited by BURNIN AMBITION; 16-01-2012 at 21:45.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  12. #27
    Senior Member comma.divine's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ΆαααααααΧεν
    Posts
    172

    Default

    εγώ έχω πάρει της pearl (αν θυμάμαι σωστά) που είναι αυτά

    http://www.drumshack.co.uk/buy/1846/...fle-mesh-heads

    και είχα μείνει πολύ ευχαριστημενος γιατί και ήχο βγάζουν (αρκετά χαμηλό, αλλά ακούς τι παίζεις) και κουρδίζονται (μπαίνουν ακριβώς όπως τα δέρματα) ώστε να πάρεις και το σωστό rebound.

    όλο το σετ (μαζί με μπότα) μου πήγε γύρω στα 40+ ευρώ.

    νομίζω είναι πολύ καλή λύση για όσους έχουν ήδη ακουστικό σετ. και γενικά μιλώντας, γιατί δε θεωρώ ότι με τα ηλεκτρονικά τύμπανα μπορείς να αποκτήσεις αίσθηση του οργάνου, αν δεν έχεις ήδη μάθει σε ακουστικό.
    τούπα τούπα

  13. #28
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ola ta mesh heads kourdizontai. amfivalw an eixes swsto rebound kata polu, alla de mporw na to apodeixw. to digital drummer eixe kanei ena polu wraio review (an thumamai kala sto teuxos augoustou) gia ta mesh heads diaforwn etairiwn. guess what. ths pearl htan gia ton poutso me eleino rebound. gia ta toms starxidia sas. gia snare kai kick egw proteinw 2ply. alla ok o kathenas as praxei vash ths tsephs tou. egw eida trelh diafora
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #29
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    κομα με τα mesh heads οταν λες ακους τι παιζεις? στα διπλανα δωματια ποσο ακουγεται?
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  15. #30
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ta mona mesh heads akougontai ligotero apo ta dipla.opws kai na exei auto pou kanei pio polu thoruvo einai ta piatinia ta plastika. eite kanonika me lastixa. auta kanoun parapoanw thoruvo. an koimatai kanenas ton xupnas sto spiti thewrw. alla den einai kati tragiko.an akous thleorash se all odwmatio px de to katalavaineis. to pio shmantiko einai pishs na xeis kana xontro xali gia apofugh kradasmwn ap oto petali
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. Ηλεκτρονικά Drums
    By Drumsick in forum Musicians Chat
    Replies: 160
    Last Post: 15-10-2016, 18:30
  2. Replies: 9
    Last Post: 19-12-2011, 13:00
  3. περι μαθηματων ντραμς
    By BURNIN AMBITION in forum Musicians Chat
    Replies: 22
    Last Post: 09-03-2011, 01:28
  4. Replies: 20
    Last Post: 02-03-2005, 13:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •