Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: 50/50 (2011)

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Απαράδεκτο.

    Καταρχήν πολιτικά. Σε μια περίοδο που η αμερική αρχίζει να καταλαβαίνει ότι τα πράγματα είναι έτσι και όχι αλλιώς, όπου το κατάπτυστο σύστημα υγείας στις ΗΠΑ το γλεντάει ακόμα και ένας Michael Moore. Εδώ έχουμε μια Παπακαλιατειάδα που ξεκινάει με την προσδοκία να μιλήσουμε «ειλικρινά» και «με θάρρος» για τον καρκίνο και χάνει ήδη από την αρχή παρουσιάζοντας το δράμα ένας ραδιοφωνικού παραγωγού ( .. ) που μπορεί και πληρώνει για σπίτι, ιδιωτική περίθαλψη με όλα τα κομφορ (βλ. ψυχολόγο γκόμενα) και «τον καλύτερο χειρουργό στη χώρα». Θα ήθελα την Πέμη Ζούνη στο ρόλο της μητέρας.

    Προσπερνώντας τα παραπάνω περιμένεις να δεις κάτι έστω χαριτωμένο. Ο (μέτριος αλλά συμπαθής) Levitt όμως μάλλον σκοπεύει να τυποποιηθεί στο ρόλο του indie κακομοίρογλου, αδιάφορη και τελείως άνευρη ερμηνεία ενός τύπου που η καριόλα γκόμενά του τον κερατώνει με τον goa gill, ο κρετίνος κολλητός του τον χρησιμοποιεί για να βγάλει γκόμενες ( .. ), η καταπιεστική του μάνα τον... καταπιέζει και κάπου εμφανίζεται μια διακοσμητική καρικατούρα πατέρα με αλτσχάιμερ ενώ αυτός υπομένει αψήφιστα την κακή του μοίρα για να τον δικαιώσει προφανώς το σενάριο με γκομενίστικο happy end. Το όλο δε υποτιθέμενο ατού της ταινίας να προσεγγίσει «αλλιώς» τι αντιμετωπίζει ένας καρκινοπαθής διαγράφεται οριστικά από τους τραβηγμένους χαρακτήρες και το προκλητικά χαζό σενάριο. Βαριέμαι να γράψω περισσότερα, μην το δείτε ακόμα κι αν σας αρέσουν δήθεν μαλακίες όπως, ναι προφανώς, το (500) days of summer. Το 50/50 είναι ακόμα χειρότερο.

  2. #17
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    το παιδί μας μεγαλώνει, περνάει τη φάση δανίκας τώρα. άχου.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  3. #18
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καταρχήν όταν είναι να κράξεις ταινία, ή το κάνεις σα Δανίκας ή δε το κάνεις. Μη μου λες για φάσεις και μαλακίες, εγώ πάντα έτσι το έκανα.

    Κατατάλλα, ξέρεις ότι έχω σε όλα δίκιο γι' αυτό φοβάσαι να υπερασπιστείς τον Παπακαλιάτη σου.

  4. #19
    Senior Member rottenside's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    273

    Default

    παιζει κ να ναι η χειροτερη ταινια για φετος. εμετικη προσεγγιση της ασθενειας. το μονο τρου σε ολη την ταινια ειναι η αντιδραση της μανας του οταν το μαθαινει. συμφωνω με κριτικη του φαν του Δανικα.
    Οπου με θελουνε φυτο, εγω θα κανω σαματα.

  5. #20
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ειναι ο δανικας κι ο γιωρικας, αχα.
    this is radio freedom.

  6. #21
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    πω άκυρη κριτική ρε μαλάκα. η ταινία δεν ήταν ποτέ αυτό που που κρίνεις. μιλάμε για ένα χαρακτηριστικό ελαφρύ είδος αμερικάνικων ταινιών που βλέπονται ευχάριστα, δεν θίγονται οικονομικά ζητήματα με explicit τρόπο,
    Spoiler
    o καρκίνος ήρθε για να φύγει
    η μάνα είναι υπερπροστατευτική όχι καταπιεστική, ο ρόγκεν παίζει τον χαρακτηριστικό ρόλο που κόβει κάθε δραματική προέκταση που θα μπορούσε να δωθεί.

    δηλαδή οκ, τώρα πες και πόσο μαλακίες είναι οι ταινίες του άνταμ σάντλερ.
    Last edited by asimoulis; 30-01-2012 at 02:31.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #22
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    ικονο. ειναι σχεδον κωμωδια με τον ρογκεν τον οποιον συνιθιζεις σε ταινιες του will ferell ξερωγω και εσυ κανεις ταξικη αναλυση. Εχει βαση αυτο που λες αλλα μιλαμε για ταινιες που εξ ορισμου βγαινουν για να χτυπισουν τα ταμεια του 'box office' με τα τρεντυ προσωπα που πρωταγωνιστουν. Δεν πας και βλεπεις μια ταινια για τον καρκινο με τον ρογκεν πχ και περιμενεις να τελειωσει να πεις οτι σου αλλαξε τη ζωη.

    εντιτ: δεν το ειδα αλλα γραφω σχεδον οτι γραφει ο απο πανω
    Last edited by BibleBlackBird; 30-01-2012 at 02:52.

  8. #23
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Παιδιά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Adam Sandler, κάνει αυτό που κάνει, είναι ειλικρινής και δε φοβάται τίποτα. Για την ακρίβεια δεν είχα ιδέα για το σενάριο, ακριβώς αυτό που λέτε πήγα να δω, «μια ελαφριά ταινιά που περνάει ευχάριστα». Όμως με τσάτισε γιατί η ταινία δεν είναι αυτό, είναι μια χαζή κομεντί που προσποιείται ότι αγγίζει ένα σημαντικό ζήτημα με ανθρώπινο και άμεσο τρόπο. Αν είναι να μιλήσουμε για καρκίνους, να μιλήσουμε στα σοβαρά, αν είναι να κάνουμε χαζοκομεντί, να κάνουμε. Αν πάρω μια οποιαδήποτε ταινία του Rogen, της ρίξω λίγο καρκίνο και ένα αλτσχάιμερ, την πλακώσω στους Radiohead και στους Pearl Jam, και έναν cute πρωταγωνιστή που τρώει τα νυχάκια του δε φτιάχνω ούτε γαμάτο indie δράμα ούτε κωμωδία, μια μαλακία φτιάχνω. Αυτά, 'ρκετά είπα.

  9. #24

  10. #25
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ο TUG, που έχει καρκίνο σε τρία διαφορετικά μέρη του σώματός του, διαφωνεί με τους ikonoklast και rottenside.

    http://www.georgekant.com/?p=4398

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  11. #26
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ζώντας σε ένα σπίτι που το έχει βιώσει καλά το θέμα να πω, ότι η μαλακία με τον καρκίνο και την τηλεόραση / κινηματογράφο έχει καταντήσει πιο κλισεδούρα από το κλαμένο ύφος της ζιλιέτ μπινός όταν μαθαίνει ότι κέρδισε το λότο.
    Ειδικά βλέποντας ένα σωρό ανακρίβειες σχετικές με την νόσο, υπάρχουν φορές που δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις, να κλάψεις, ή απλά να βρεις αυτόν που γύρισε την όποια μαλακία και να του σπάσεις τα μούτρα.
    Όχι δεν το είδα το φιλμ, αλλά δεν ήξερα και που να το πω
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #27
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    εγώ από την άλλη σκέφτομαι πως ο τρόπος που το θέτεις "ο tug που έχει καρκίνο μπλα μπλα μπλα" βιάζει λίγο τις καταστάσεις ώστε να συμφωνήσεις μαζί του γιατί εκείνος ξέρει ενώ εσύ δεν ξέρεις.
    λοιπόν ούτε εγώ την είδα για διάφορους λόγους αλλά και πριν εμφανιστεί στον tug ο καρκίνος δεν συμφωνούσα και πολύ με τις ταινίες που του άρεσαν θα την δω όμως και θα επανέλθω με βαρύγδουπες δηλώσεις όωπς "εγώ που είχε η αδερφή μου μπλα μπλα μπλα αποφάσισα πως η ταινία μπλα μπλα μπλα" και φαντάζομαι έτσι δεν θα μπορεί κανείς να μου φέρει αντίρρηση.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Πολύ χαίρομαι που του άρεσε του ανθρώπου, είναι πιο ευχάριστο από το να έβγαινε και να έλεγε «έχω καρκίνο, είδα αυτή την ταινία και μου ήρθε να σπάσω την οθόνη».

    Η αλήθεια είναι ωστόσο ότι η αμέσως προηγούμενη ταινία που προτείνει στην ίδια στήλη είναι το Αν του Παπακαλιάτη.

  14. #29
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    εντάξει εγώ το έθεσα σαν ένα fact, ότι έχει μια άλλη βαρύτητα η άποψή του λόγω της εμπειρίας του. όχι πως είναι η απόλυτα σωστή (αυτό με τον παπακαλιάτη ισορροπεί κάπως την κατάσταση). και τέλος πάντων εμάς μας άρεσε και να πάτε να γαμηθείτε!

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  15. #30
    Senior Member Kasrith's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Toronto
    Posts
    477

    Default

    Ότι πεις ρε κακσακερ

Similar Threads

  1. Replies: 43
    Last Post: 19-04-2014, 00:25
  2. Replies: 14
    Last Post: 17-09-2011, 22:18
  3. ΣΟΚ ΣΤΟ Ο.Α.Κ.Α. pt. II (13/07/2011)
    By Skalani Caveman in forum Live Reports
    Replies: 18
    Last Post: 17-07-2011, 17:34
  4. 2011
    By MoRmEnGiL in forum PC & Games
    Replies: 39
    Last Post: 10-04-2011, 17:36
  5. Replies: 15
    Last Post: 18-03-2011, 11:13

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •