Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 107

Thread: εφαρμογές Android

  1. #91
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    αα, μαλιστα, μου ειχαν δωσει την εντυπωση οτι ηταν absolute και δεν τοψαξα παραπανω.

    ντανκεσεν

  2. #92
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Για πείτε λίγο οι γνώστες με όσο το δυνατό πιο απλό τρόπο πώς γίνεται να μεταφέρω τις εγκατεστημένες android εφαρμογές στην εξωτερική SD κάρτα 32 ολόκληρων GB που την έχω και κάθεται ενώ μαζεύονται τα πάντα στα 4GB της εσωτερικής μνήμης (στο μετα3ύ είναι και η εσωτερική μνήμη χωρισμένη σε 2+2GB, τι συμβαίνει ακριβώς; ) και φισκάρουν (φισκούνια; ) τα πάντα. Όσο γκουγκλάρω βρίσκω πολύ εξειδικευμένες απαντήσεις για συγκεκριμένα tablets και δε βγάζω άκρη ή απλά είμαι χαζός και ΔΕΓΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

    A όπως έχουμε ξαναπεί, έχω το ZTE S8Q (android 4.2)
    Εγώ εξακολουθώ να έχω αυτό το θέμα και δεν το έχω rootάρει ώστε να την ψάξω με προγράμματα. Μάλιστα η φάση αρχίζει και γίνεται εκνευριστική καθώς έχω θέμα με updates ήδη εγκατεστημένων προγραμμάτων λόγω περιορισμένου χώρου (χωρίς να έχω εγκαταστήσει του κόσμου τα προγράμματα κιόλας). Τι διάολο, δε μπορεί να είναι τόσο χαζό το android, κάτι δεν πιάνω.

  3. #93
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    Ξερω μονο πως στο 4.4.3 που τρεχω γω, γινεται.

    Δεν παει πιο πανω το μηχανημα;

  4. #94
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Για πείτε λίγο οι γνώστες με όσο το δυνατό πιο απλό τρόπο πώς γίνεται να μεταφέρω τις εγκατεστημένες android εφαρμογές στην εξωτερική SD κάρτα 32 ολόκληρων GB που την έχω και κάθεται ενώ μαζεύονται τα πάντα στα 4GB της εσωτερικής μνήμης (στο μετα3ύ είναι και η εσωτερική μνήμη χωρισμένη σε 2+2GB, τι συμβαίνει ακριβώς; ) και φισκάρουν (φισκούνια; ) τα πάντα. Όσο γκουγκλάρω βρίσκω πολύ εξειδικευμένες απαντήσεις για συγκεκριμένα tablets και δε βγάζω άκρη ή απλά είμαι χαζός και ΔΕΓΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

    A όπως έχουμε ξαναπεί, έχω το ZTE S8Q (android 4.2)
    Εγώ εξακολουθώ να έχω αυτό το θέμα και δεν το έχω rootάρει ώστε να την ψάξω με προγράμματα. Μάλιστα η φάση αρχίζει και γίνεται εκνευριστική καθώς έχω θέμα με updates ήδη εγκατεστημένων προγραμμάτων λόγω περιορισμένου χώρου (χωρίς να έχω εγκαταστήσει του κόσμου τα προγράμματα κιόλας). Τι διάολο, δε μπορεί να είναι τόσο χαζό το android, κάτι δεν πιάνω.
    Κάνε root. Μη περιμένεις πάντως ότι και με την SD θα λυθεί εντελώς το πρόβλημα σου γιατί οι εφαρμογές ναι μεν θα μεταφερθούν αλλά όχι ολόκληρες. Αν έχεις λίγο χώρο πάλι θα γεμίζει. Αυτό με τα 2+2 είναι μαλακίες της ΖΤΕ. Λογικά το ένα είναι το partition του λειτουργικού και το άλλο ο χώρος του /data, βάλε app να σου δείξει τα partitions.
    Last edited by cloud; 14-07-2014 at 11:57.

  5. #95
    Senior Member Imperium's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Beneath the Remains
    Posts
    793

    Default

    @parasight κατεβαζεις την εφαρμογη Αpp Manager , κανεις την δουλεια σου και με ευχαριστεις αργοτερα
    Last edited by Imperium; 14-07-2014 at 13:26.

  6. #96
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να το κάνω. Θέλει root ή όχι;

  7. #97
    Senior Member Imperium's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Beneath the Remains
    Posts
    793

    Default

    δεν ξερω τι σημαινει αυτο
    κατεβαζεις την εφαρμογη η οποια σου λεει ποιες εφαρμογες μπορουν να μεταφερθουν στην sd και το κανει αμεσα..ελπιζω να βοηθησα

  8. #98
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Λοιπόν, το δοκίμασα. Όλα αυτά τα προγράμματα ουσιαστικά σε παραπέμπουν στις ρυθμίσεις εφαρμογών του android για να τα κάνεις όλα αυτά, κάτι που θα μπορούσα να κάνω και από μόνος μου δλδ αν μου το επέτρεπε η έκδοση android μου. Δεν υπάρχει καμία τέτοια δυνατότητα στο 4.2.2 που έχω και δεν γίνεται αναβάθμιση πάνω από αυτό μέσα από το ίδιο το λειτουργικό. Το root η μόνη επιλογή λοιπόν, πρέπει να καθίσω μια μέρα και να μελετήσω λίγο documentation. Αν έχετε κανένα καλό και κατανοητό για αρχάριους link, καλοδεχούμενο.

  9. #99
    Senior Member cloud's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    στη νύχτα των άλλων
    Posts
    5,276

    Default

    To 4.2 κανονικά υποστηρίζει μεταφορά στην SD, αλλά μαλακίες της ZTE πάλι μάλλον. Τι documentation χρειάζεσαι; Απλώς βρες ένα guide για root που να δουλεύει για το μοντέλο σου. Δες στo xda και στο modaco, αν βρεις και custom rom ακόμη καλύτερα.

  10. #100
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Λοιπόν, χθες βράδυ έκανα update στο κινητό μου Samsung Α3(6) σε Android v7.0. Έχει αλλάξει εντελώς η εμφάνιση κλπ και από κει και πέρα όλα καλά εκτός από ένα πράγμα: Η μπαταρία ποτέ δε φορτίζει πάνω από 85%. Αυτό το παρατήρησα το πρωί που ξύπνησα και το ξανατσέκαρα τώρα στη δουλειά. Το βάζω δλδ στην πρίζα όπου το αφήνω για ώρες, και σταματάει στο 85% όσες ώρες και να μείνει στην πρίζα. Ως χθες (πριν το update δλδ), δεν υπήρχε τέτοιο θέμα οπότε είναι φως φανάρι. Διαβάζω πως μάλλον το έχει κάνει επίτηδες η Samsung γιατί θεωρείται ότι, για τη μακροζωία της μπαταρίας, το 85% είναι το μέγιστο στο οποίο πρέπει να φορτίζεται κάθε φορά. Εγώ ας πούμε πως χέστηκα και θέλω να το πάω στο 100% και πάλι. Από ρυθμίσεις, δε βρήκα καμία που να κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

  11. #101
    Member Rhino's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Savannah
    Posts
    71

    Default

    Πρώτη φορά ακούω το πρόβλημα. Έχω κάνει ενημέρωση εδώ και μήνες. Μπαίνω να τσεκάρω το κινητό μου και βλέπω αυτό

    p.s το φόρτισα κανονικά κατοστάρικο το πρωί οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα (Samsung A5 (2016))

  12. #102
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    το έχει κάνει επίτηδες η Samsung γιατί θεωρείται ότι, για τη μακροζωία της μπαταρίας, το 85% είναι το μέγιστο στο οποίο πρέπει να φορτίζεται κάθε φορά.


    Ψηφίζω μπαταρία ή υπερθέρμανση.
    Life begins at 45°.

  13. #103
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, το αναφέρουν σχετικά sites

    Από κει και πέρα, έπαθε κάτι η μπαταρία συμπτωματικά με το upgrade; What are the odds?

  14. #104
    Member Rhino's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Savannah
    Posts
    71

    Default

    Η μπαταρία δε νομίζω να έχει πάθει κάτι, μάλλον θέμα software είναι. Για το δικό σου μοντέλο μάλλον δεν έχει υπολογιστεί σωστά το ratio της φόρτισης της μπαταρίας ώστε να βγαίνει σωστά το ποσοστό. Λογικά μέσα σε 2-3 μέρες θα έχει διορθωθεί, οπότε, υπομονή.

  15. #105
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Παλιότερα, μετά από flashάρισμα κάποιας custom rom, όλοι έλεγαν πως θέλει 2-3 πλήρεις κύκλους φόρτισης για να έρθει στα ίσα του, αλλά πέραν τούτου οι δυνατοί flashers πρότειναν και καθαρισμό των cache αρχείων που αφορούν τη μπαταρία. Για να γίνουν όλα αυτά βέβαια, έπρεπε να περάσεις κάποιον άλλο bootloader, που σου έδινε επιλογές στην εκκίνηση.

    Θα σου πρότεινα το εξής (πέρα από το να ψάξεις συγκεκριμένα για αυτό το ζήτημα) : full backup όσων πραγμάτων σε ενδιαφέρουν, reset to factory defaults και βλέπεις συμπεριφορά τότε. Σαν να μην έγινε δηλαδή upgrade στο 7.0, αλλά σαν να είναι το stock λειτουργικό του.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •