Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86

Thread: Κ. Βαξεβάνης

  1. #16
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Με την έξοδο από την ευρωζώνη θα φτηνύνουν τα είδη πρώτης ανάγκης και θα ακριβύνουν τα εισαγόμενα (αυτοκίνητα, τηλέφωνα κλπ).

    γιατι θα φτηνυνουν τα ειδη πρωτης αναγκης?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  2. #17
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    γιατί υποτίθεται ότι θα τα παράξουμε αν δεν θέλουμε δεκάδες νεκρούς κάθε μέρα από πείνα, δίψα κρύο κλπ.

    λέω υποτίθεται γιατί ενώ υπάρχει η δυνατότητα δεν ξέρω αν οι έλληνες θα το κάνουν.

    βασικά οτιδήποτε άλλο από το να δανειστούμε άλλα 130. οτιδήποτε ρε παιδί μου, πείνα, αναρχία, κομμουνισμός δηνάριο, σομαλία, πειρατές, για μερικά μηνάκια.

    ρε φίλε η ιστορία ξεκίνησε για το τεράστιο χρέος, στο μεταξύ διογκώθηκε και τώρα θα δανειστούμε άλλα 130. μου φαίνεται πολύ λογικό κια παρόλα αυτά το 2012 νιώθεις κομμουνιστής με το να λες τα αυτονόητα.
    Last edited by asimoulis; 11-02-2012 at 19:17.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #18
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    για να παραξουμε δεν θελουμε πρωτες υλες? δεν θελουμε τρακτερια απο τους σαξονες? δεν θελουμε καποια χρονια ωστε να αρχισει να υπαρχει παραγωγη? τσακ μπαμ.. παμε και παραγομε? Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... δε μπαμ ις καμινγκ.!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #19
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    γιατί υποτίθεται ότι θα τα παράξουμε αν δεν θέλουμε δεκάδες νεκρούς κάθε μέρα από πείνα, δίψα κρύο κλπ.

    λέω υποτίθεται γιατί ενώ υπάρχει η δυνατότητα δεν ξέρω αν οι έλληνες θα το κάνουν.

    βασικά οτιδήποτε άλλο από το να δανειστούμε άλλα 130. οτιδήποτε ρε παιδί μου, πείνα, αναρχία, κομμουνισμός δηνάριο, σομαλία, πειρατές, για μερικά μηνάκια.

    ρε φίλε η ιστορία ξεκίνησε για το τεράστιο χρέος, στο μεταξύ διογκώθηκε και τώρα θα δανειστούμε άλλα 130. μου φαίνεται πολύ λογικό κια παρόλα αυτά το 2012 νιώθεις κομμουνιστής με το να λες τα αυτονόητα.
    αυτο ποιος το λεει ο βαξεβανης?
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  5. #20
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    βασικά όχι μαλακίες λέω. μπορεί να μην χρειάζονται καν μήνες. απλά να δουλεύει το νομισματοκοπείο ακατάπαυστα.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #21
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    α τοσο καλα
    κοιτα να μην το σκεφτει κανενας
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  7. #22
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ναι, χαχαχαχ, ασιμούλη θα κόβει το νομισματοκοπείο ακατάπαυστα και λύθηκε το πρόβλημα. Όταν βέβαια σκεφθείς ότι πρέπει να γίνει και μία αντιστοίχιση του συνόλου του κεφαλαίου σε πραγματικό πλούτο (η έστω πραγματικά αγαθά και δεδομένα) τότε θα καταλάβεις την τρυπάρα της λογικής αυτής.
    Last edited by H.; 12-02-2012 at 00:28.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #23
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    ενώ τώρα πρέπει να αντιστοιχίσεις την εργασία σε πραγματικό πλούτο. τη φτώχεια δεν την γλυτώνουμε. αυτό που μπορούμε να κερδίσουμε είναι η προοπτική. και με ντόπιο πολιτικό κατεστημένο + ΕΕ + ΔΝΤ δύσκολα.
    οι δικοί μας γιατί θέλουν να διατηρήσουν τα προνομιά τους αντι να φάνε μερικά χρόνια ο καθένας και οι ξένοι εξυπηρετούν τον δικό τους καπιταλισμό που θέλει να αγοράσει φτηνά (μαγκιά τους κιόλας).

    χρεοκοπία λοιπόν με αξιοπρέπεια ως καταλύτης για πολιτική και οικονομική αναδιάρθρωση.

    edit: στην τελική το να κράζεις χωρίς να μιλάς για δραχμή, χρεοκοπία και φτώχεια είναι υποκρισία και καλά έκανε ο βενιζέλος και ξέχεσε τον λαφαζάνη το απόγευμα.
    Last edited by asimoulis; 12-02-2012 at 03:10.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #24
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    βασικά όχι μαλακίες λέω. μπορεί να μην χρειάζονται καν μήνες. απλά να δουλεύει το νομισματοκοπείο ακατάπαυστα.
    Έχω πει και στο παρελθόν πως αυτό είναι από τις μεγαλύτερες βλακείες που κυκλοφορούν εκεί έξω (δηλαδή θέλω να πω πως δεν χώνομαι τώρα σε εσένα συγκεκριμένα ορ σαμθινγκ, απλά το έχω ακούσει πολλάκις).
    Αυτό που είπε και ο Η. (αλλά οκ δεν είπε κιόλας γιατί...) είναι ότι έστω πχ ο πλούτος σου είναι 5 εκατομμύρια δρχ, οπότε και κόβεις 5 εκατομμύρια νομίσματα της 1 δρχ. και τα μοιράζεις. Τώρα το κάθε νόμισμα έχει αξία 1 δραχμή.
    Πας τώρα και κόβεις άλλο 1 εκατομμύριο νομίσματα, σύνολο 6. Τώρα δεν έχεις 6 εκατομμύρια πλούτο, αλλά πάλι 5 εκατομμύρια. Όμως τώρα τα 5 εκατομύρια μοιράζονται σε παραπάνω νομίσματα και άρα κάθε νόμισμα θα έχει αξία 5εκ/6εκ.= 0,83 δρχ.
    Εν συντομία, το να κόβεις χρήμα δεν αυξάνει τον πλούτο, απλά μοιράζει τον πλούτο που ήδη έχεις σε περισσότερα κομμάτια, υποτιμώντας στη πορεία το σύνολο του νομίσματος.
    Last edited by SpiritCrusher; 12-02-2012 at 04:57.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #25

  11. #26
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ε βαριόμουν να κάνω ένα τέτοιο καλό παράδειγμα Σπίριτ, το κεντρικό νόημα είναι ότι με το να κόβεις φράγκα μπορείς να κάνεις τους πάντες πλούσιους, σε απόλυτους αριθμούς όμως μόνο, καθώς η αγοραστική δύναμη αυτών των τελευταίων θα είναι πενιχρή (βλέπε ψωμάκι στην κατοχή στις 5.000.000 δραχμές κτλ.).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  12. #27
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    βασικά όχι μαλακίες λέω. μπορεί να μην χρειάζονται καν μήνες. απλά να δουλεύει το νομισματοκοπείο ακατάπαυστα.
    Έχω πει και στο παρελθόν πως αυτό είναι από τις μεγαλύτερες βλακείες που κυκλοφορούν εκεί έξω (δηλαδή θέλω να πω πως δεν χώνομαι τώρα σε εσένα συγκεκριμένα ορ σαμθινγκ, απλά το έχω ακούσει πολλάκις).
    Αυτό που είπε και ο Η. (αλλά οκ δεν είπε κιόλας γιατί...) είναι ότι έστω πχ ο πλούτος σου είναι 5 εκατομμύρια δρχ, οπότε και κόβεις 5 εκατομμύρια νομίσματα της 1 δρχ. και τα μοιράζεις. Τώρα το κάθε νόμισμα έχει αξία 1 δραχμή.
    Πας τώρα και κόβεις άλλο 1 εκατομμύριο νομίσματα, σύνολο 6. Τώρα δεν έχεις 6 εκατομμύρια πλούτο, αλλά πάλι 5 εκατομμύρια. Όμως τώρα τα 5 εκατομύρια μοιράζονται σε παραπάνω νομίσματα και άρα κάθε νόμισμα θα έχει αξία 5εκ/6εκ.= 0,83 δρχ.
    Εν συντομία, το να κόβεις χρήμα δεν αυξάνει τον πλούτο, απλά μοιράζει τον πλούτο που ήδη έχεις σε περισσότερα κομμάτια, υποτιμώντας στη πορεία το σύνολο του νομίσματος.
    Λαθος. Το τύπωμα χρημμάτων δεν μπορεί να κανει κανέναν πλούσιο μακροπρόθεσμα, αλλα αν δεν τυπώσεις την σωστή ποσότητα χρήμματος μπορείς άνετα να καταλήξεις με μία οικονομία με ανεργία 20% για 10 χρόνια. Απο το 20% της ανεργίας σήμερα, το μισό και βάλε είναι ανεργία που ωφείλεται στην έλλειψη χρήματος, δηλαδη μιλάμε για πρόβλημα που μπορείς να λύσεις απλά τυπώνοντας χρήμα. Και αυτή δεν είναι κάποια ακροαριστερή άποψη, είναι η γνώμη του Milton Friedman, με την οποία δεν γνορίζω καποιον οικονομολόγο που διαφωνεί σήμερα.

    Γενικώς, σταμάτα να γράφεις με ύφος ατόμου που ξέρει πως λειτουργεί η οικονομία, γιατι παίζει το πόστ σου να το διαβάσει κάποιος που όντως ξέρει.
    Last edited by katwrimos; 12-02-2012 at 14:54.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  13. #28
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    αλλα αν δεν τυπώσεις την σωστή ποσότητα χρήμματος μπορείς άνετα να καταλήξεις με μία οικονομία με ανεργία 20% για 10 χρόνια.
    αρα θα καλυτερεψουν τα πραγματα!
    this is radio freedom.

  14. #29
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Λαθος. Το τύπωμα χρημμάτων δεν μπορεί να κανει κανέναν πλούσιο μακροπρόθεσμα, αλλα αν δεν τυπώσεις την σωστή ποσότητα χρήμματος μπορείς άνετα να καταλήξεις με μία οικονομία με ανεργία 20% για 10 χρόνια. Απο το 20% της ανεργίας σήμερα, το μισό και βάλε είναι ανεργία που ωφείλεται στην έλλειψη χρήματος, δηλαδη μιλάμε για πρόβλημα που μπορείς να λύσεις απλά τυπώνοντας χρήμα.
    Ε ρε τύπε, δε λέμε να μην έχεις τη σωστή ποσότητα. Αφού κάτσουν και βγάλουν τη σωστή ποσότητα, μετά να συνεχίσουν να τυπώνουν χρήμα για να καλύψουν ανάγκες. Να τυπώνουν δηλαδή χωρίς να έχει κάποια μεταβολη η αξία του κάθε νομίσματος.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #30
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    O Γρηγόρης Φαρμάκης αναλύει το γιατί μια έξοδος από το ευρώ δεν θα ήταν ανώδυνη και μετράει τα ψέμματα που συνοδεύουν αυτή την άποψη.

    15 τοκισμένα ψέμματα και μια χρεοκοπημένη αλήθεια
    http://news247.gr/oikonomia/oikonomi...a.1659481.html
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •