Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71

Thread: Εγκληματικότητα στην Ελλάδα

  1. #16
    Technopagan Infected_Silence's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    tsakalades
    Posts
    204

    Default

    αλλη προταση...να δοσουμε χωραφια και κατσικια στους μεταναστες να πουλανε στο παζαρι φρουτα λαχανικα και γαλα μιας και οι περισσότεροι ελληνες δεν θελουνε να κανουνε αυτην την δουλεια...εαν παρατήσουν την εργασία και παλι παρουνε καλασνικοφ και κανουνε ντου σε σπιτια και μαγαζια η πουλανε τσαντες και ρολογια στο δρομο να τους διοξουμε.αυτό είναι ερευνα για να βρεθεί πραγματική λυση.όλα τα αλλα είναι απλως θεωρίες και εικασίες αναλόγως των δεδομενων
    ... get off my case motherfucker ...

  2. #17
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  3. #18
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    εδώ μιλάμε για το πολύ σοβαρό αυτό θέμα που ΜΑΣΤΙΖΕΙ δυστυχώς την κοινωνία μας, ιδιαίτερα τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια κυρίως....

    Πως τη βλέπετε την κατασταση με την Αθήνα?Η εγκληματικότητα αυξάνεται διαρκώς, φοβάσαι να περπατήσεις.
    Καταρχήν, η dubstep μαστίζει τη κοινωνία μας. Επίσης, εσύ φοβάσαι να περπατήσεις.

  4. #19
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Φίλε μου, έχεις περπατήσει βράδυ τα τελευταία 2 χρόνια στον Άλιμο; δεν το νομίζω, αλλιώς δεν θα τα'λεγες αυτά. Και την ειρωνία σου να την βάλεις εκεί που ξέρεις
    Last edited by Shirime; 20-12-2011 at 02:37.

  5. #20
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    ω ρε πούστη.
    Πάμε άλλη μία.
    Η εγκληματικότητα, δεν έχει φυλή. Είναι αποτέλεσμα φτώχειας και ανέχειας. Ναι, ακόμα και το οργανωμένο έγκλημα, εκεί έχει την βάση του (μαζί με την έλλειψη μόρφωσης).
    Έτσι λοιπόν, είναι λογικό οι φτωχοί ξένοι να σημειώνουν μεγαλύτερα ποσοστά. Αυτό όμως, δεν έχει να κάνει με την καταγωγή τους, αλλά κυρίως με το γεγονός ότι το ίδιο το ελληνικό κράτος δεν μπορεί και δεν τους δίνει την ευκαιρία για ένα καλύτερο αύριο.
    ξερεις το παραδοξο ειναι οτι δυστυχως τα μεταναστευτικα ρευματα στην ελλαδα προερχονται απο φτωχο background ουτως η αλλιως. Δεν γινεται ρατσιστης κανεις με μια τετοια παρατηρηση. Μην τον αποπαιρνεις.

    Αυξηση της εγκληματικοτας υπηρχε στην ελλαδα και το 90 με τα ρευματα μεταναστων απο την αλβανια (μεταχοτζα). Φτωχοτατοι. Και εκτος των αλλων ανοιξαν και τις φυλακες αφου επεσε το καθεστως. Το κακο στην υποθεση ειναι οτι ο ρατσισμος εμφανιζεται και λογω της μικροαστιλας της μεταπολιτευτικης εποχης στην ελλαδα αλλα και λογω της αυξησης της εγκληματικοτητας απο συγκεκριμενες εθνοτικες μειονοτητες

  6. #21
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Αρνουμαι να συμμετεχω σε αυτη την αηδια που εχει μαζευτει εδω μεσα. Αι στον Αλιμο!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #22
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    καλή τρολλιά μαν αλλά σε προδίδει το eglimatikotita.gr
    Last edited by asimoulis; 20-12-2011 at 04:20.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #23
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ... ΑΝ ΖΟΥΣΑΤΕ ΣΕ ΧΩΡΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΔΕ ΘΑ ΛΕΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΟΣ "ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ"... ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ... Ιδεαλιστικές αδερφές

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    και σταρχιδιαμου που ειμαι 60 κιλα κι εσυ 100...εγω θα στα πω
    110, θα μου τα πεις άλλη φορά ρε σγουρομάλλη.
    Ε καλά, ήταν έλληνες, κάτι μας είπες. Το θέμα είναι η αναλογία πληθυσμού και παραβατικότητας. Αν αυτό δε μπορείς να το καταλάβεις τι να σου πω. Το να λες κάποιον καραφασίστα και να μη το δικαιολογεις είναι το μόνο εύκολο, ίσα ίσα φασίστας είσαι εσύ που δεν δέχεσαι μια διαφορετική γνώμη, και μάλιστα τι λέω; Αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου και λένε οι αριθμοί.

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Ο Τσαλτίδης είναι?
    Καλό.

  10. #25
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Που θα πάει πια αυτή η έρμη η χώρα? Καμία ελπίδα σωτηρίας και ανάκαμψης?
    Και αυτοί οι έλληνες τίποτα δεν θέλουν να κάνουν πια?
    Άφησαν και το έγκλημα στούς ξένους. Ντροπή. Δουλειά στους έλληνες εγκληματίες.
    I don't do drugs. I am drugs.

  11. #26
    αντιπαθΗς Γκουλαγκ's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    άνω πετρομαγούλα
    Posts
    391

    Default

    Που έφτασε η χώρα, τελειωμένοι μικροαστοί να φοβούνται να περπατήσουν στον άλιμο.
    Ξένοι μουνιά.

  12. #27
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Το να λες κάποιον καραφασίστα και να μη το δικαιολογεις είναι το μόνο εύκολο, ίσα ίσα φασίστας είσαι εσύ που δεν δέχεσαι μια διαφορετική γνώμη, και μάλιστα τι λέω; Αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου και λένε οι αριθμοί.
    Αυτές οι αρχιδιές περί διαφορετικής γνώμης φυσικά έχεις υπόψιν οτι είναι το επιχείρημα κάθε φασίστα. Επίσης τι να σου δικαιολογήσει; Δεν είναι ένα ποστ που σε προδίδει ρε καρμίρη, τα συμπεράσματα τα 'χουμε βγάλει μήνες τώρα με τόσες μαλακίες που έχεις πει. Το οτι μπορεί να μην είσαι βίαιος φασίστας που κυνηγάει σκούρους, δεν σε απαλλάσει από το φασιστοσκεπτικό που έχεις.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Φασιστοσκεπτικό ε; Μπα, εγώ μια καταγραφή των γεγονότων έκανα, αν έχεις αντίθετη άποψη, ακούγεσαι.
    Στο λύκειο είχα παραμάσχαλα την Άλφα πάντως, ράδιο ουτοπία/ κιβωτός, συναυλίες στα πανεπιστήμια κιέτσι.
    Τους Κινέζους ξέχασες.

  14. #29
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    στο λύκειο την Αλφα,
    μετά την ---->


    φυσική εξέλιξη
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  15. #30
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    γιατί είναι κακό να πεις οτι μεγαλύτερη παραβατικότητα έχουν οι αλλοδαποί δηλαδή; Αυτό σε κάνει κατευθείαν ρατσιστή;
    Δε σε κάνει κατευθείαν, εκτός αν δεν υποστηρίζεται από γεγονότα. Το link στο phorum.gr κάνει πάρα πολλά λάθη στην ανάλυσή του και τα συμπεράσματα δε στηρίζονται από τα στατιστικά στοιχεία, αλλά αποκλειστικά στην προκατάληψη του συγγραφέα.

    Στην αρχή λαμβάνει υπόψη μόνο το ποσοστό των αλλοδαπών συλληφθέντων όταν αναφέρεται στην εγκληματικότητα, χωρίς να μπει στον κόπο να λάβει υπόψη παράγοντες που ενδεχομένως δηλώνουν προκαταλήψεις. Σε μια σοβαρή μελέτη θα έπρεπε επίσης να ερευνηθούν:
    - πόσες εκ των συλλήψεων οδηγούν σε καταδίκες. Εάν το ποσοστό είναι χαμηλό, τότε οι συλλήψεις δεν είναι καλός δείκτης για πληθυσμιακές μελέτες.
    - θα μπορούσε να λάβει υπόψη του στοιχεία όπως η πυκνότητα των εγκλημάτων ανά γεωγραφική περιοχή, εάν υπάρχουν και τα αντίστοιχα πληθυσμιακά στοιχεία, ούτως ώστε να διερευνήσει κατά πόσο τα εγκλήματα συμβαίνουν σε περιοχές με μεγάλη συγκέντρωση αλλοδαπών. Μία τέτοιου είδους έρευνα ξεπερνά το εμπόδιο των ανεξιχνίαστων εγκλημάτων όπου ο δράστης είναι άγνωστης καταγωγής. Επίσης, αυτή η μελέτη μπορεί να συγκρίνει την γεωγραφική κατανομή των εγκλημάτων στα οποία έχουν ή δεν έχουν γίνει συλλήψεις, ούτως ώστε να εντοπιστούν ασυνέχειες στην δράση των σωμάτων ασφαλείας.

    Συνεχίζει με μια μεγάλη σειρά από λογικά σφάλματα στα συμπεράσματά του, αλλά δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να τα αναλύσω.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Similar Threads

  1. Nightrage στην Ελλάδα
    By dead_men_walking in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2010, 00:18
  2. Πώς να έρθουν Οι Comus στην Ελλάδα
    By zealot~ape in forum Live & Events Talk
    Replies: 6
    Last Post: 07-10-2008, 10:22
  3. Mudhoney στην Ελλάδα, 5 Ιουλίου
    By desertman in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 29-04-2007, 21:00
  4. Replies: 39
    Last Post: 21-02-2006, 10:59
  5. Βιομηχανία στην Ελλάδα
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2006, 14:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •