Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: ΦΛΙΠΕΡΑΚΙ/ ΜΠΑΚ ΤΟΥ ΔΕ ΦΙΟΥΤΣΕΡ

  1. #16
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Firestorm View Post
    Μόνο εσύ δε τα έλεγες έτσι.
    Εσύ δεν υπήρχες καν τότε. Φλιπεράκι είναι το pinball, τέλος.

  2. #17
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Φλιπεράκι είναι το Pinball, τέρμα.


    On topic περίπου, ένας γνωστός βρήκε και αγόρασε από αγγελία σε Χρυσή Ευκαιρία ολόκληρο το "έπιπλο" ηλεκτρονικού με πλακέτα μέσα η οποία έχει όλα τα κλασικά games: Donkey Kong, Pacman, Bubble Bobble, Pang, Tetris κλπ κλπ, και διαλέγεις ποιο θες να παίξεις κάθε φορά. Είχα ψιλοψηθεί τότε κι εγώ, αφού η τιμή δεν ήταν τρελή αν θυμάμαι καλά, αλλά ψιλολογική, 150-200 ευρώ ή κάτι τέτοιο.
    Οπότε ίσως να ψάξεις και στις εφημερίδες του είδους, ίσως βρεις κάτι.

  3. #18
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Πρωτη φορα ακουω να λεει καποιος φλιπερακι οποιοδηποτε ηλεκτρονικο παιχνιδι πλην του pinball με τις μπαλιτσες.

  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To pinball είναι φλιπεράκι και ο φίλος σου είχε ΟΥΦΑΔΙΚΟ με ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ουφάδικα τα λέγατε στην Αθήνα, εμείς τα λέγαμε "ηλεκτρονικά" ή με το όνομα αυτού που το είχε. Στο δημοτικό/γυμνάσιο λοιπόν σε κάθε ΣΚΑΣΤΟ πηγαίναμε στο Σαρρή και στο λύκειο πηγαίναμε στο Φούντα.

  6. #21
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Αν έχεις όρεξη να το ψάξεις λίγο θα σου πρότεινα να ξηλώσεις το pcb board και να στήσεις ένα low end pc με mame η κάποιον παρόμοιο emulator και να το συνδέσεις με το monitor του cabinet και τα controls.

    Πριν αρχίσεις να βάζεις κατσαβίδια εκεί μέσα βέβαια έχε υπόψη σου ότι οι παλιές οθόνες είναι επικίνδυνες.
    We revel in our time.

  7. #22
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Quote Originally Posted by TrinuxSamonii
    όχι pinball , το κλασσικό ηλεκτρονικό που παίζαμε πακμαν μπουμπλε κτλ
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    To pinball είναι φλιπεράκι και ο φίλος σου είχε ΟΥΦΑΔΙΚΟ με ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
    Ουφάδικα τα λέγαμε ΟΛΟΙ. Θέλωντας να δώσω καλτ στατους στο θρεντ ανέφερα τη λέξη φλιπεράκια που χρησιμοποιούσαμε, όπως προανέφερα, στο χωριό τα καλοκαίρια με τα υπόλοιπα αλάνια. Επίσης στην επαρχία δεν παίζανε πολλά απο δαύτα (αντέ να ταν 1-2) και τα περισσότερα ηλεκτρονικά παίζαν σε διάφορα σημεία όπως σαντουιτσάδικα/σουβλατζιδικα η/και καφενεία που εκεί όντως χρησιμοποιούσαμε το όνομα του εκάστοτε ιδιοκτήτη. Μέσα σε ένα απο αυτά εκεί στις αρχές των 90's άκουσα για πρώτη φορα το Paradise City των guns (που ποτέ δε μου είπαν τίποτα) και έκανα διστακτικά ( φορώντας Charlotte Hornets ΣΤΟΛΗ )το πρώτο μου σχεδόν Headbanging. Μάλιστα, αυτός που είχε το μαγαζί ήτανε ροκάς και κάθε φορά που πήγαινα για το σαντουιτσάκι μου μου μάθαινε τραγούδια/μπάντες κτλ μέχρι που το μαγαζί γύρω στο 93-94 έκλεισε και έκτοτε έχασα τα ίχνη του μέχρι φέτος το καλοκαίρι στους Μειντεν όπου τον είδα και χωρίς να μαι σίγουρος πήγα του μίλησα και βούρκωσα. ΑΥΤΑ.
    Last edited by TrinuxSamonii; 20-12-2011 at 00:02.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  8. #23
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    Αν έχεις όρεξη να το ψάξεις λίγο θα σου πρότεινα να ξηλώσεις το pcb board και να στήσεις ένα low end pc με mame η κάποιον παρόμοιο emulator και να το συνδέσεις με το monitor του cabinet και τα controls.

    Πριν αρχίσεις να βάζεις κατσαβίδια εκεί μέσα βέβαια έχε υπόψη σου ότι οι παλιές οθόνες είναι επικίνδυνες.
    Αυτό το σενάριο με έψηνε full μέχρι που είδα το παρακάτω βιντεάκι και έκλαψα λίγο.

    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Art In Haste View Post
    Μόνο εσείς τα λέγατε έτσι. Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ποκερ που ξεγύμνωνες την μάνγκα ασιάτισσα και πατώντας μανιασμένα το κουμπί 'επαιζες' με την ρώγα κτλ κτλ. Όνομα δε μπορώ να θυμηθώ.
    Poker Ladies

  10. #25
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Εμείς πηγαίναμε στου Κυρ-Σπύρου του Τρικοίλια.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  11. #26
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ουφάδικα τα λέγατε στην Αθήνα, εμείς τα λέγαμε "ηλεκτρονικά" ή με το όνομα αυτού που το είχε. Στο δημοτικό/γυμνάσιο λοιπόν σε κάθε ΣΚΑΣΤΟ πηγαίναμε στο Σαρρή και στο λύκειο πηγαίναμε στο Φούντα.
    και εδω κατω μια χαρα ηλεκτρονικα τα ελεγες
    αλλα το ουφαδικα ηταν πιο γαμαουα
    νομιζες οτι θα σκσει μυτη ο αρης ο εξωγηινος απο το καμικαζι αγαπη μου
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  12. #27
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    βαριεμαι να διαβασω ολο το θρεντ...ΠΑΟΚτσακι μου χεσε καρτες και λοιπα ευρωπαικα...ΠΕΤΟΝΙΑ

  13. #28
    Senior Member TrinuxSamonii's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Crete
    Posts
    494

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    βαριεμαι να διαβασω ολο το θρεντ...ΠΑΟΚτσακι μου χεσε καρτες και λοιπα ευρωπαικα...ΠΕΤΟΝΙΑ
    Γελάω δυνατά. Ακόμα κρατάω στο πορτοφόλι μου τρύπιο εικοσάρικο απο τα τότες. Θέλει κάρτα αλλίως δεν παίζει δικιε μου.
    Eloi Eloi Lama Sabachthani

  14. #29
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    γεια σου τρινουξσαμονι θες να γινομε φιλοι ναουμε??
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  15. #30
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Quote Originally Posted by TrinuxSamonii View Post
    Quote Originally Posted by Once_Emperor View Post
    Αν έχεις όρεξη να το ψάξεις λίγο θα σου πρότεινα να ξηλώσεις το pcb board και να στήσεις ένα low end pc με mame η κάποιον παρόμοιο emulator και να το συνδέσεις με το monitor του cabinet και τα controls.

    Πριν αρχίσεις να βάζεις κατσαβίδια εκεί μέσα βέβαια έχε υπόψη σου ότι οι παλιές οθόνες είναι επικίνδυνες.
    Αυτό το σενάριο με έψηνε full μέχρι που είδα το παρακάτω βιντεάκι και έκλαψα λίγο.

    Μπορείς άνετα να το κάνεις. Ακριβώς αυτό έκανε ένας φίλος στον ελεύθερο του χρόνο και το έβαλε στο ροκάδικο που πάμε. Το έπιπλο το έφτιαξε μόνος του, αγόρασε τις εισόδους για τα νομίσματα, μοχλούς κουμπιά κλπ χώμα απο το ebay, έχωσε μέσα ένα φτηνοκομπιούτερ και ΟΛΑ τα mame παιχνίδια. Μόνο αγάπη

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •