Results 1 to 10 of 10

Thread: The Gathering - Souvenirs [2003]

  1. #1
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default The Gathering - Souvenirs [2003]

    Ειναι ενα Σαββατοβραδο του Δεκεμβριου και αποφασισα να ακουσω μετα απο αρκετο καιρο το Souvenirs των The Gathering, των αγαπημενων σε πολλους απο δω μεσα (και απεξω) Ολλανδων που μπορει να μην ηταν ποτε supergroup, αλλα εχουν αφησει το στιγμα τους και τη δικη τους ιστορια.






    Πριν αναλυσω λιγακι αυτο το υπεροχο αλμπουμ, θα αρχισω με την καταληξη. Θαρρω πως αυτο ειναι το μεγαλυτερο τους μουσικο επιτευγμα, και αξεπεραστο φυσικα, ειδικα μετα τη φυγη της Anneke Van Giersbergen. Βεβαια απο επιτευγματα διαφορων ειδων, αλλο τιποτα. Απο τα πρωτα τους χρονια ειχαν δειξει τις διαθεσεις τους, οταν με τα Always... και Almost A Dance αποτελεσαν ενα απο τα πιο ελπδοφορα σχηματα της ατμοσφαιρικης death metal σκηνης της Ευρωπης των αρχων της δεκαετιας των 90s (5 συνεχομενες γενικες, πως σας φανηκε?). Μετα φυσικα προσελαβαν την Anneke, η οποια με τη μαγικη της φωνη βοηθησε στο να δημιουργησουν το Mandylion, ενα απο τα σημαντικοτερα album στο ατμοσφαιρικο μεταλ, το Nighttime Birds, ενα εσωστρεφες και αγαπημενο album πολλων οπαδων της παλιας φρουρας των The Gathering, και φυσικα το How To Measure A Planet?, ενα αλμπουμ μεσω του οποιου τους εμαθε σχεδον καθε ακροατης του σκληρου ηχου γεννημενος μεταξυ 1975 και 1985, αλλα και ενα μεγαλο κομματι οπαδων του εναλλακτικου ροκ ηχου. Ακολουθησε το (εξισου κατα τη γνωμη μου) υπεροχο if_then_else, ενω το 2003 αποτελεσε τη χρονια μιας ακομα μεγαλης μουσικα στροφης των Gathering.



    TRACKLIST
    1. These Good People
    2. Even The Spirits Are Afraid
    3. Broken Glass
    4. You Learn About It
    5. Souvenirs
    6. We Just Stopped Breathing
    7. Monsters
    8. Golden Grounds
    9. Jelena
    10. A Life All Mine



    Το Souvenirs ξεκιναει με το θεατρικο These Good People, συνεχιζει με το ρυθμικο και πωρωτικο Even The Spirits Are Afraid και μετα με το προσωπικο αγαπημενο μου Broken Glass. Η ποιοτητα του CD φαινεται μονο και μονο απο την ακροαση των πρωτων τριων τραγουδιων, αφου ο ηχος ειναι μοναδικος, τα συναισθματα εντονα σε καθε δευτερολεπτο και καταλαβαινει κανεις οτι εχουν παρει οτιδηποτε καλο στοιχειο ειχαν ως μπαντα και το εχουν ενισχυσει στον υψιστο βαθμο, ωστε να παραγουν ενα πραγματικα ξεχωριστο αλμπουμ. Περαν ομως του γενικοτερου ηχου και της κατευθυνσης (λιγοτερο μεταλ απο ποτε), το θεμα σε αυτο το δισκο ειναι τα τραγουδια και το songwriting. Καθε τραγουδι ειναι ενα διαμαντι, δεν υπαρχει ουτε ενα το οποιο προσπερναει κανεις, γιατι απλα ολο το συνολο δενει τοσο ομορφα που το θεωρεις εγκλημα. Συνεχιζεις με το You Learn About It, μια απλοικη μπαλαντα με κιθαρα, η οποια ομως περιεχει τοσες ιστοριες μεσα της οσο 100 τραγουδια των Πυξ Λαξ κι αλλα 15 των Scorpions.

    Και καθως εχεις χαλαρωσει λιγο, χτυπαει το ομωνυμο Souvenirs, με τη στοιχειωτικη μελωδια και τους στιχους που θελεις να ακους ξανα και ξανα και στα καπακια το χιτακι του δισκου με τον τιτλο Monsters, για το οποιο λυπαμαι που εχω ακουσει αρνητικα λογια απο καποιους οπαδους του συγκροτηματος, αλλα εγω το λατρευω. Και αν στη συνεχεια ακολουθει το αργοσυρτο και οχι τοσο ιδιαιτερο We Just Stopped Breathing, τα τρια τελευταια τραγουδια απλα ισοπεδωνουν καθε ελπιδα που ισως ειχε καποιος να μην κολλησει ασχημα με το δισκο. Golden Grounds, Jelena και A Life All Mine. Το πρωτο με ενα απο τα πιο κολλητικα ριφφακια και με μια εξελιξη που σε κολλαει στον τοιχο, αποτελει και καταπληκτικο opener για πολλες απο τις συναυλιες τους. Το δευτερο ειναι γραμμενο για μια καταθλιπτικη φιλη της Anneke η οποια αυτοκτονησε, και πραγματικα φαινεται πως περιεχει μεσα ολη τη συμπονοια και τη στεναχωρια του κοσμου. Το τριτο αρχιζει με ενα κενο διαρκειας ενος λεπτου περιπου (για να σε προετοιμασει μαλλον για αυτο που θα ακουσεις), και ειναι συνεργασια με τον Garm των Ulver, οποτε και οποιοδηποτε αλλο σχολιο ειναι περιττο. Δυο καριερες μεγαλειων συγκεντρωμενες σε 5 λεπτα.




    Να με συγχωρειτε που δε διαβασατε μουσικες αναλυσεις περι επιρροων απο kraut rock, post rock, alternative rock και σαφεις αναφορες σε αλλα συγκροτηματα, αλλα αυτος ο δισκος ειναι φτιαγμενος απο μεγαλειωδεις μουσικους και περιεχει μεγαλειωδη τραγουδια μονο, οποτε μου ειναι αδυνατον να γραψω οτιδηποτε αλλο απο μια αποθεωτικη κριτικη. Απλα θα αναφερθω συντομα και περιεκτικα στα μαγευτικα πληκτρα (οπως και τα χαοτικα samples) του Frank Boeijen καθολη τη διαρκεια του δισκου, στα σκοτεινα βαρια ριφφακια και στις εφιαλτικες lead μελωδιες του Rene Rutten, που παντα μας δινει εξαιρετικα δειγματα φυσικα και στη δυναμη του rhythm section. Να σημειωθει οτι ειναι ο τελευταιος δισκος που συνεργαστηκε αυτο το rhythm section των Hans Rutten (τυμπανα) και Hugo Geerligs (μπασο), αφου ο τελευταιος μετα την εκανε και μας αφησε την συμπαθεστατη αλλα ανεπαρκη Marjolein. Για τις ερμηνειες της Anneke, ουδεν σχολιο, η γυναικα εχει αψεγαδιαστη φωνη και αυτος ειναι ενας απο τους καλυτερους της δισκους, οποτε τι αλλο να πουμε.




    Τελος, να γινει μια ειδικη μνεια στο Black Light District, τον προπομπο του Souvenirs δηλαδη που κυκλοφορησε το 2002 και περιειχε το ανατριχιαστικο ομωνυμο επος διαρκειας 16 λεπτων, το κολλητικο Debris και μια πιανο εκδοση του Broken Glass, υπεροχη οσο και η studio εκδοση, αν οχι περισσοτερο.
    Last edited by FIXXXER; 18-12-2011 at 11:55.

  2. #2
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default



    υπεροχο ριβιου. στηριζω.
    οπως το ειπες ολα τα τραγουδια ειναι υπεροχα. το jelena ομως ρε πουστη μου

  3. #3
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μεγάλος δίσκος, κάθε δευτερόλεπτο είναι όπως στρωτό και όπως πρέπει να ναι.

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by jack the ripper View Post
    jelena ομως ρε πουστη μου




    Οn topic, δεν υπάεχουν λόγια για το συγκεκριμένο μουσικό μνημείο.

  5. #5
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Συγκίνηση μόνο. Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο άλμπουμ της μπάντας (αυτό το How to measure a planet? δύσκολα ξεπερνιέται), αλλά είναι σίγουρα το πιο πολυεπίπεδο. Ακόμα το ακούω και ανακαλύπτω νέους ήχους. Και το A Life All Mine
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Κοίτα να δεις, μου θύμισε να το ξανακούσω κάποια στιγμή το δίσκο...είχα χώσει πριν από καμιά βδομάδα το Mandylion (aka αιώνιο κόλλημα) κ γούσταρα τρελά...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  7. #7
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Πολύ ωραίο ριβιού, βασικά με έκανες να θέλω να το ακούσω.
    How to measure a planet κορυφή βέβαια.
    Kill the wise one!

  8. #8
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Ενώ είμαι ανάμεσα σε αυτό και if_then_else για αγαπημένο μου άλμπουμ τους, το Souvenirs είναι αδιαμφισβήτητα το αγαπημένο μου κομμάτι τους.

    Το μόνο που δε μου αρέσει στο άλμπουμ είναι
    Spoiler
    ο Garm.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  9. #9
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Λιωνω απο προχθες με Gathering και ειπα να βαλω μερικα live αποσπασματα ετσι για την αναδρομη. Επισης, ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ που η φωτο της Jelena Jensen εχει περισσοτερα pinks απο το αρχικο (ή οποιοδηποτε αλλο) ποστ του θρεντ, και εννοειται πινκαρα κι εγω

    Ξεκιναμε με Souvenirs απο το εκπληκτικο Sound Relief του 2005 (ισως αγαπημενη μου φαση της μπαντας), συνεχιζουμε με Monsters απο το A Noise Severe στη Χιλη το 2007 (τα σπαει ολα το κομματι, και ειδικα στο ρεφρεν, αλλα για καποιο λογο νομιζω πως νιωθω τη θεληση της Anneke να μας την κανει... χανει και κανα 2 νοτες), και μετα παμε στο 2004 και Jelena απο το Paradiso σε ανατριχιαστικη εκτελεση. Βαζω και Even The Spirits Are Afraid απο 2003 με Anneke με καυλωτικη κοκκινη μπλουζα και τελος A Life All Mine παλι απο το Sound Relief, χωρις σχολια. Ή μαλλον ενα πολυ συντομο. Βυζαρες.






  10. #10
    Ryan Gosling zihuatanejo's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Islington.
    Posts
    1,665

    Default

    Πίνκαρα θρεντ σταρτερ για να ξεπεράσει τη Jensen σε πινκς (δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό αυτό).
    Α και ποσταρα για να ρωτησω 9 μήνες μετά τι λένε αυτοί που λένε αρνητικά λόγια για το Monsters.


    Τι ωραίο άλμπουμ.

Similar Threads

  1. Alcest - Souvenirs D'un Autre Monde
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 28
    Last Post: 04-12-2007, 00:43
  2. Gathering live
    By wom in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 02-02-2007, 15:17
  3. The Gathering
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Live & Events Talk
    Replies: 44
    Last Post: 12-12-2006, 19:51
  4. The Gathering & Movies
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 19-08-2004, 19:29
  5. The Gathering
    By The Butcher in forum Live Reports
    Replies: 43
    Last Post: 20-05-2004, 04:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •