Results 1 to 10 of 10

Thread: συνδεση εγκεφαλου ντραμς με ps μεσω midi

  1. #1
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default συνδεση εγκεφαλου ντραμς με ps μεσω midi

    δηλαδη γαμηστε με. ινγκολεμο δες

    εχω τα drums 2box. με γαμηστερο εγκεφαλο. μαλλον οτι καλυτερο υπαρχει. το θεμα ομως ειναι να μπορω και να τον δουλεψω τον γαμημενο. βοηθειαααααααααααα

    συνδεω το πισι με τον εγκεφαλο με ενα καλωδιο Midi to usb.η ακρη με το μιντι εχει ενα μιντι ιν και ενα μιντι αουτ

    εχω δοκιμασει και τους 2 τροπους. δηλαδη τον ακροδεκτη του καλωδιου μιντι ιν, να τον βαλω στην υποδοχη μιντι αουτ του εγκεφαλου, και το αναποδο
    σε καμια περιπτωση ομως δε πηρα σημα. χρησιμοποιησα το προγραμμα reaper. του εβαλα το ινπουτ usb device, το εβαλα στο τσανελ 10 που ειναι για τα ντραμς, και βουαλα

    πηρα τα αρχιδια μου. τιποτα

    μια βοηθεια περικαλω. αν καποιος ξερει καποιο προγραμμα αλλο και ξερει να με καθοδηγησει σε αυτο πολυ ευχαριστως να δοκιμασω αλλο προγραμμα. vst βιβλιοθηκες και μαλακιες, δε θελω, ο εγκεφαλος εχει τουμποανα ηχους μεσα, απλα ηχογραφηση σε μιντι θελω. και ειδικοτερα θα ηταν ακομα καλυτερο αν βοηθησετε να ηχογραφησω σε διαφορετικα καναλια το καθε πιατινι τομ κτλ κτλ. ή ετσω τα πιατινια ολα σε ενα καναλι και τα υοπολοιπα ολα σε αλλο καναλι


    αυτα

    αισθανομαι που χαζος. γαμω την τεχνολογια

    επισης αν το παιξω ανθρωπος των σπηλαιων και βαλω το μπ3 ρικορνερ μου στην εξοδο των ακουστικων και γραψω απο εκει σε wav, μπορω καπως να βαλω ολα τα πιατινια στο λεφτ τσανελ και τα υπολοιοπα στο ραιτ?


    θενξ
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  2. #2
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Έχει midi το playstation?
    Life begins at 45°.

  3. #3
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    exw p[iei ligo. o egefalos einai tis 2box. kai theoreitai apo tous kaluterous an oxi o pio toumpanos egefalos auth th stigmh.
    to sundew mesw midi kai tha xrhsimopoiw tous hxous tou egefalou de thelw allous hxous exei gamw tous hxous o egefalos. an to sundesw apla apo line in se line out pou les xanw polla kaloudia pou me ta midi mporw na tapeiraxw resu. alliws apla na kanw hxografhsh to kanw hdh. thanx pantws
    aurio pou thamai nhfalios tha grapsw kai ellhnika
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #4
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Αν είναι έτσι νομίζω ο Σαλοθσταρ σου μίλησε την αλήθεια, ότι αν το συνδέσεις με midi δεν έχει σημασία πόσο καλούς ήχους έχει ο εγκέφαλος της 2box, αφού μόνο midi πληροφορίες στέλνει στο sequencer και όχι audio απο τον εγκέφαλο που θες.

    Και να το έχεις συνδέσει τώρα σωστά που λες (σωστό midi input, monitor on κτλ), αν δεν έχεις φορτώσει στο αντίστοιχο track του Reaper κάποιο VST με drum samples, λογικό είναι να μην ακούγετε κάτι.

    Εγώ πάντως που πρόσφατα έτυχε να βρεθώ με ένα φθηνό σετ της millenium (mps-300) και ξεκίνησα να παίζω drums, επέλεξα να μη πάρω εγκέφαλο που δεν είχε, αλλά το Alesis Trigger I/O που είναι και πιο φθηνό, και χρησιμοποιώ αναγκαστικά μόνο VST όπου μια χαρά ήχους μπορείς να φτιάξεις για να παίζεις.



    Ρώτα καλύτερα κάπου που θα ξέρουν σίγουρα κάνα νόιζ, φόρουμ 2box, ή στο manual να δεις τι γίνετε, ότι συνδέεται με midi μπορείς όπως βλέπω και στο παρακάτω βιντεάκι, αλλά για να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του midi θα χρειαστείς drum samples πιστεύω να τριγκάρεις.


  5. #5
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    καλημερες κατ αρχας. στο φορουμ της 2box μου παν οτι δε χρειαζομαι vst. εχω επισης απο παλια περασει το cubase 5 και το addictive drums οποτε εχω και vst alla logika mono sto cubase μεσα. οποτε ισως να πρεπει να δω και το cubase πως παιζει. γενικα θα ψαχτω λιγο ακομα και οταν εχω πιο συγκεκριμενες αποριες θα επανελθω για να μη σας πρηζω. ευχαρισατω μαγκες
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  6. #6
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Ωπ σόρυ τσέκαρα μια γρήγορα μόλις στο manual του 2box drumit5 (αν είναι αυτό) και έχει τελικά 6 audio εξόδους "OUT1-6" καλή φάση, και όχι μόνο το 1 "phones out" που νομίζαμε.

    Οπότε πιθανότατα αν συνδέσεις τα OUT αυτά σε κάνα μείκτη πρώτα ή κάρτα ήχου με πολλές εισόδους κατευθείαν, να μπορείς να κάνεις και multitrack recording με τους ήχους απο τον εγκέφαλο που σε ενδιαφέρει (πχ να έχει στο 1 μόνο τη μπότα, στο 3 cymbals κτλ, αυτό θα πρέπει να ρυθμίζεται κάπου στο ίδιο το 2box λογικά)..

    To midi όμως είναι άλλο πράγμα, αντε πες οτι θα ηχογραφηθεί και αυτό μαζί, μετά δε θα μπορέσει αν το πειράξεις (quantize πχ) να επηρεάσει το audio (αφου είναι ήδη αυτό ηχογραφημένο), μόνο κάποιο VST που θα είναι linked.
    Εκτός αν λεω τώρα υπάρχει δυνατότητα να σταλεί πάλι πισω ως midi out απο το Reaper στο midi in του 2 box και μετά το audio απο εγκέφαλο που λέγαμε να πάει στο pc.

    οφφτοπικ spoiler
    Spoiler
    Δε ξέρω και σίγουρα επειδή δεν έχω ασχοληθεί τόσο, αν και με ενδιαφέρει το θέμα τελικά γιατί πρέπει και εγώ να ηχογραφήσω με μπάντα, αλλά ως τώρα είχε βολέψει το φθηνό setup με το VST που απλά ψώλαρα μια στο τόσο..

    Υπάρχει είναι η αλήθεια το δίλημμα ηχογράφηση με την άνεση σου και οικονομικά σου σπίτι με ηλεκτρονικά ή να τα σκάσεις κλασσικά studio με πιθανόν χειρότερη ποιότητα ήχου αλλά ρεαλιστικό αποτέλεσμα.

    Με το δικό μου σετ, που δεν έχει πχ. sensitivity στο hihat pedal και είναι mono τα pads, είναι δύσκολη η πρώτη περίπτωση, θα πρέπει να γίνει μετά πολύ "πείραγμα" σε δυναμικές και ιστορίες που και να μη φαίνεται στο τέλος ότι είναι απο samples και βγαίνει human feeling, θα είναι κάπως η όλη φάση περίεργη το σκέφτεσαι..

    Αν είναι όμως τόσο καλο όσο στο βιντεάκι το 2box ή κάνα roland

    και μπορεί να πιάσει το original performance σου με multitrack recording σε audio (για να μην έχεις το πειρασμό να μετά "κλέψεις" αν είναι midi κάνοντας διορθώσεις*) όπως το περιέγραψα προηγουμένος τότε θα με βάλει και μένα σε σκέψεις υπέρ ηλεκτρονικών
    *Πάντως και στο studio τώρα που το σκέφτομαι με real drums ο παραγωγός θα μπορεί αν θέλει να επέμβει και στο audio να κάνει διορθώσεις αν υπάρχουν λάθη..
    Aν ξέρει κάποιος έμπειρος drummer σχετικά με ηχογραφήσεις ας πει, sry αν σας ζάλισα και γω, το συμπέρασμα μάλλον είναι όντως πως θέλει more practice και less talk about it, ούτως ή άλλως..

    Mετανιώνω αυτά τα tldr ποστς που μου βγαίνουν λίγο πριν τα στείλω γιατί και στατιστικά να το δεις όλο και καμιά βλακεία θα γράφω, αλλα μετά λέω ότι έκατσα έφαγα τόση ώρα κ συγχήζομαι χειρότερα το στέλνω έτσι.. Μόλις σκέφτηκα να το βάλω σε ένα offtopic spoiler ωραία..


    Τεσπά για να μη σε μπερδεύω χειρότερα, ρώτα κάνα πιο σχετικό ή κάτοχο 2box να σου πει καλύτερα..

  7. #7
    Senior Member intronaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    188

    Default

    Χαχααχα πεθαίνω και γω με ταγκς, έπρεπε να το λέγαμε module αντι για εγκέφαλο συνέχεια και ίσως με πμ τις λεπτομέρειες κτλ.
    Το έκανα να φαίνεται τόσο σπαστικό το όλο θέμα που αποθαρρύνει κάποιον αν ψηνόταν να ασχοληθεί soz!
    Κ το ωραίο είναι το δικό μου trigger δεν έχει εγκέφαλο, οπότε ανεγκέφαλος ισχύει ούτως ή άλλως

  8. #8
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    μιας και ειστε τοσοι εδω με ηλεκτρονικα ντραμς.. οταν παιζεις χωρις να ειναι συνδεμενα καπου οπως τα χτυπας ποσο θορυβο κανουν περιπου??? ακουγονται σαν να βαρας ξερω γω ενα παπουτσι? η πιο δυνατα??
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  9. #9
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Γράψε midi ρε και πέρνα ήχους στη συνέχεια. Πολύ μεγαλύτερη ευκολία.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  10. #10
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    σας ευχαριστω ολους πρεπει να πειραματιστω. πολλες πληροφοριες και πηζω λιγο και με το ταξιδι στην τουρκιά που ερχεται.
    για τον αλλον που ρωτα για τον θορυβο.
    αν εχεις τυμπανα με σιτες δε κανουν σχεδον καθολου θορυβο. οταν ομως βαρας τα πιατινια ε ενα ντουκου ντουκου θα ακουγεται. και παλι ολοως αν συνειδητα δεν κοπανας, δε θαχεις θεμα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. περι μαθηματων ντραμς
    By BURNIN AMBITION in forum Musicians Chat
    Replies: 22
    Last Post: 09-03-2011, 02:28
  2. Οι μπάτσοι μας μιλάνε μέσω της TV
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 2
    Last Post: 14-04-2010, 01:00
  3. Χωρίς σύνδεση
    By S-11 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 13
    Last Post: 07-09-2005, 22:09
  4. Replies: 5
    Last Post: 13-08-2005, 01:47
  5. Replies: 34
    Last Post: 29-10-2004, 22:46

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •