Results 1 to 13 of 13

Thread: Θόρυβος pedalboard

  1. #1
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default Θόρυβος pedalboard

    Καλησπέρα ξανά, μετά από το ημερίσιο ban

    Έχω θεματάκι με το θόρυβο στην πεταλιέρα.
    Η τρέχουσα σειρά στο pedalboard είναι

    DOD Death Metal - Digitech Bad Monkey - Biyang Fuzz - Tech 21 SansAmp GT2 - Danelectro Flanger.

    Έχω δανειστεί 2 noisegate (Behringer/Artec), τα έχω τοποθετήσει στο τέλος της σειράς και δεν με ικανοποιεί καθόλου το αποτέλεσμα. Έχω όμως συνδέσει Tech 21 μαζί με Digitech σε άλλο ενισχυτή και ο θόρυβος ήταν σαφώς μειωμένος.

    Τα ερωτήματα είναι μάλλον σαφή.

    1. Να ξεφορτωθώ το γαμωενισχυτή (Marshall MG15DFX) για κάτι ανώτερο;
    2. Να δοκιμάσω άλλα καλώδια; (δεν έχω κανένα "επώνυμο")
    3. Να δοκιμάσω κανένα σοβαρό noise gate, όπως πχ το MXR Noise Clamp που έχει ξεχωριστό send - return αποκλειστικά για τα θορυβώδη εφέ
    4. Να σκάσω και να μάθω να παίζω κιθάρα χωρίς να με ενοχλεί ο θόρυβος

    Ευχαριστώ

    Spoiler
    Μπέρνη, δε σε ξέχασα, αλλά έχω πήξει στη δουλειά (ευτυχώς μάλλον...)

  2. #2
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Δοκιμασε την κιθαρα σκετη και μετα 1 προς 1 ολα τα πεταλακια σου αρχικα μονα τους και μετα στην σειρα που τα βαζεις για να εντοπισεις ποιο απο αυτα, η ποιο καλωδιο, η (κατα πασα πιθανοτητα) ποια τροφοδοσια ειναι αυτη που σου δημιουργει το προβλημα.
    Αν ειναι καλωδιο πετα το.
    Αν ειναι πεταλακι και το λειτουργεις με ρευμα τοτε δοκιμασε μπαταρια.
    Αν ακομα και με μπαταρια "φωναζει", φτιαξτο η πετα το (ξερω δυσκολο) =)
    Κατα πασα πιθανοτητα κακη τροφοδοσια θαναι (λογω daisy chain).
    Λεω γω.
    Αλλα εστιασε στο προβλημα πριν απο οτιδηποτε.

  3. #3
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    Κατα πασα πιθανοτητα κακη τροφοδοσια θαναι (λογω daisy chain).
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί...
    Θα πειραματιστώ αύριο (τώρα πλέον δε λέει...) και θα ενημερώσω.
    Γενικά είναι δηλαδή προτιμότερο να έχεις καλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες αντί για ένα δυνατό μετασχηματιστή + daisy? (όσο ζει κανείς μαθαίνει...)

  4. #4
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Οι μπαταριες ειναι γενικα προτεινομενες σε οτι εχει να κανει με τον θορυβο, και ειδικα σε καποια πιο παλια πεταλια (πχ ρωσσικο μαφ που δεν εχει καν τρυπα για ρευμα!) στα οποια και καλα βγαζουν την μαξ αποδοση.
    Οι επαναφορτιζομενες ειναι ενα μεγαλο οχι γιατι δε φτανουν ποτε την αποδοση μιας καινουριας και τελειωνουν και πιο γρηγορα αρα αναξιοπιστες.
    Απο την αλλη εγω ειμαι εντελως αντιθετος και για το οικονομικο και για το περιβαλλοντικο κομματι.
    Επισης, πολλες μπουτικ εταιρειες πεταλιων εχουν προχωρησει στην αφαιρεση τελειως της μπαταριας ως επιλογη.

    Τσεκαρε με διαφορα ρευματα και ρυθμισεις και δες.
    Καποια πεταλια (θα ξαναπω το ρωσσικο μαφ), απλα δουλευουν ΜΟΝΟ με μπαταρια, αλλιως θορυβος.

  5. #5
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    έτσι κι αλλιώς πάντως τα φαζζο-ντιστορσιονο-od δεν χαλάνε και πολύ ρεύμα, μια μπαταρία ανάλογα το πόσο παίζεις μπορεί να σου κρατήσει και πάνω από μήνα.

    μαντεύω πάντως πως το dod σου κάνει τη ζημιά μιας και είναι high gain, και τα dod δεν φημίζονται για την τρομερή ποιότητα κατασκευής τους έτσι κι αλλιώς.

  6. #6
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι με το DOD επιδεινώθηκε το πρόβλημα, αλλά λατρεύω τον ήχο του γαμώτο.
    Θα του βάλω μπαταριούλα να δω τι παίζει (και σε Bad monkey και Fuzz) και θα επανέλθω.
    Σας ευχαριστώ όλους!

  7. #7
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    Quote Originally Posted by Djerdjelesh View Post

    Spoiler
    Μπέρνη, δε σε ξέχασα, αλλά έχω πήξει στη δουλειά (ευτυχώς μάλλον...)
    auto einai euxaristo re. exoume grapsei allh mia tragoudara. xalarwse kai tya ta poume de xanomaste. pou vrhkes douleia?
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  8. #8
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Εεε...preamp, μετά φαζ, μετα OD, και μετά high gain dist....πώς τα δουλεύεις; Δεν πιστεύω να χρησιμοποιάς έστω και 2 ταυτόχρονα;;;

  9. #9
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Quote Originally Posted by The Donnn View Post
    Εεε...preamp, μετά φαζ, μετα OD, και μετά high gain dist....πώς τα δουλεύεις; Δεν πιστεύω να χρησιμοποιάς έστω και 2 ταυτόχρονα;;;
    My thoughts exactly!

    Φυσικά άριστες οδηγίες έδωσε και ο Neuroscar, δοκίμασε τα πάντα ένα-ένα από την αρχή και έχε υπόψη πως μπόλικο θόρυβο μπορεί να παράγει αρχικά η κιθάρα καθαυτή (κακή γείωση, κάκης ποιότητας κολλήσεις στα ηλεκτρικά κλπ).

    Deafening, painstaking, BB King

  10. #10
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    Εξαρτάται και ΤΙ θόρυβος είναι. Δεν νομίζω να παίζει θέμα ground loop, αφού όλα τα πετάλια πέρνουν ρεύμα από μια πηγή. Και ο Τζερτζελές φτιάχνει κιθάρες, άρα αμφιβάλλω να παίζει κακή γείωση στη κιθάρα. Υπολογίζω να είναι καθαρή περίπτωση ΚΑΦΡΙΛΑΣ, δηλαδή να χώνει το DOD με το sansamp

    Δοκίμασε να βάλεις το sans τελευταίο στην αλυσίδα, αφού είναι προενίσχυση και όχι απλή μεταμόρφωση (σε περίπτωση που είσαι ντιστορτολιγούρης και τα ανάβεις όλα μαζί )

  11. #11
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Η αλήθεια είναι πως FUZZ, OD και DOD τα δουλεύω συνήθως παράλληλα με το GT2, αλλά (μεγάλο αλλά)...
    Το GT2 το χρησιμοποιώ σε τέτοια περίπτωση για να φτιάχνω τα καθαρά μου και πάνω εκεί να χρησιμοποιώ την εκάστοτε παραμόρφωση. Εννοώ δηλαδή ότι σκέτο το GT2 σε αυτές τις ρυθμίσεις δεν ακούγεται καν. Και προφανώς το έχω τελευταίο, ή μάλλον προτελευταίο, αμέσως πριν το flanger, που θα ήθελα να το χώνω σε ξεχωριστό effect loop αλλά ντεν έκει καρντιά μου.
    Στο θέμα της κιθάρας τώρα, μάλλον δεν είναι αυτό το πρόβλημα καθώς έχω τα ίδια φαινόμενα και με τη Fernandes και με τη BC αλλά και με την custom που ολοκληρώθηκε πρόσφατα και χρωστάω παρουσίαση αλλά δεν προλαβαίνω να χέσω και πάει πίσω το project.
    Γενικά φαίνεται ότι το θέμα προέρχεται απ' τα πετάλια. Θα ξεκινήσω να τα δοκιμάζω ένα ένα όπως φαίνεται, μετά με μπαταρίες και βλέπουμε.

    Εφ' όσον καταλήξω στη λύση της μπαταρίας, τι να προτιμήσω; Επαναφορτιζόμενες ή απλές και να τις ανακυκλώνω; Έχουν θέμα στο βολτάζ οι επαναφορτιζόμενες; Να προτιμήσω συγκεκριμένο τύπο/μάρκα;
    Ευχαριστώ και πάλι, είστε όλοι υπέροχοι.

  12. #12

  13. #13
    ultimus_kafrus Djerdjelesh's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Πατρίδα μου είναι εκεί που μάσησα
    Posts
    1,064

    Default

    Για την ώρα καταζητείται ελεύθερος χρόνος.
    Μόλις έχω αποτελέσματα, θα ενημερώσω

Similar Threads

  1. Πειτε μου για κατασκευη ενος pedalboard
    By BibleBlackBird in forum Musicians Chat
    Replies: 5
    Last Post: 12-06-2011, 19:51
  2. Πωλείται pedalboard WarWick ROCKBAG RB23100B/B GIG
    By karharias in forum The Marketplace
    Replies: 3
    Last Post: 11-11-2008, 23:42
  3. Πωλείται pedalboard WarWick ROCKBAG RB23100B/B GIG
    By karharias in forum Musicians Chat
    Replies: 1
    Last Post: 11-11-2008, 09:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •