Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89

Thread: Η Απατη του ΧιεβιΜεταλ (Η Αμαρτωλη Ιστορια Του Μπασταρδου Pop)

  1. #76
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    κάτι το οποίο συμβαίνει και με τους χιπχοπάδες ξέρω γω, τα "ο μεταλλάς είναι πιο τίμιος από τους άλλους φανς γιατί τα παίρνει όλα αυθεντικά και δεν ξεχνάει τους καλλιτέχνες" εκτός από χαμμεριές, έχουν παλιώσει αρκετά. το ότι οκ οι μεταλλάδες τότε έκαναν πάρτυ, ξέρω γω, μαζί με τους σιντερέλλα οι άλλοι άκουγαν κροσόβα και μπλακ, πάντα οι ποπ θα βγάζουν το μαρούλι και οι υπόλοιποι θα προσπαθούν να εξηγήσουν ότι όχι δεν είναι αυτό το μέταλ και δεν είναι οι green day η πανκ και ο βουρλιώτης η ραπ.

    αυτά περί επαναστατικού πανκ και κοιμιστικού μέταλ οκ, το ότι η πανκ εξέφρασε μια γενιά που την βίαζε η θάτσερ δε σημαίνει ότι ήταν η αιτία, ούτε ότι ο μεταλλάς είναι άρρηκτα δεμένος με το ονειρικό των στίχων και δεν ασχολείται με τα εγκόσμια. μουσική είναι ασούμε, ακούω burzum και αρτέμη ευθύμη (.) χωρίς να γουστάρω αρχαιοπαγανίλες, ακούω public enemy και δε σπάω μπάτσους, ακούω zao και δεν πάω εκκλησία, ακούω alice in chains και δεν έχω κατάθλιψη, ξέρω γω. δεν είμαι η εξαίρεση, όλοι μεγάλα παιδιά είμαστε και οι παρέες μας ξέρουμε τι σχέση έχουν με τη μουσική τους, αυτά ήταν για μια εποχή που τα 16χρονα παιζαν μάπες ροκάδες vs καρεκλάδες, μεταλλάδες με πανκιά, μεταλλάδες με raveάδες, brostepάδες με τον bd foxmoor και τέτοια.

  2. #77
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    με τους χιπχοπαδες ειναι το αμεσως πιο εντονο παραδειγμα...αλλα εδω ειναι το ΕΡ φιλε και το γαμησετα% ειναι μεταλλαδες...γιαυτο εκανα θρεντ για το μεταλ

    το πανκ στην αγγλια πηγε να καλουπωθει και στον πρωτο χρονο εγινε εν μερη...στην συνεχεια ομως εδειξε οτι ειχε μεσα του...δηλαδη ανοχη, και διεπρεψε ''καλλιτεχνικα''
    στα χρονια της δοξας του μεταλ εμπορικα το πανκ εβγαζε τα ΠΑΝΤΑ...μην ξεγελαστεις, δεν κανω μια ακομα συγκρισις μεταξυ των δυο ειδων
    απλα αναφερω το πως το ενα προσπερασε τον σκοπελο

    οπως εγραψα και παραπανω οι παρωχημενες αντιληψεις εχουν ξεπεραστει απο μεγαλη μεριδα...εγω κολλαω στις καποιες εναπομειναντες αγκυλωσεις (αληθεια εσενα δεν σε ενοχλαν? δεν τις παιρνεις χαμπαρι?)
    εμενα ολες αυτες με ενοχλαν, βλεπεις σαν ΣΝΟΜΠ αρχιμαλακας τεμεκ ψαγμενος ενοχλουμε με το να βαζω σε καποιον φιλο μεταλλα καποια πραματα να ακουσει και να εισπραττω απαντηση ''87'' αν με πιανεις...

  3. #78
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα διότι η πλησιέστερη κοινή μουσική με οποιονδήποτε εξωerικό μου φίλο είναι τα ημισκούμπρια, και πράγματι στη θεσσαλονίκη η φάση είναι περίπου όπως πριν 20 χρόνια για κάποιο λόγο σε αντίθεση με δώθε. συνήθως τους ωραίους τύπους με το μακρύ άφτιαχτο μαλλί και τα πόνυ και τη στάμπα anthrax τους πάω γιατί ι) αν τους δουλέψω θα χωθούν όλοι οι οπαδοί monika να τους πούνε "ναι ρε μαλάκα πόσο χρονώ είσαι" ιι) είναι συνήθως γαμώ τα παιδιά που στα πάρτυ χορεύουνε γιοκαρίνη και crystal method ιιι) τους κάνω και ουρλιάζω "EVERYBODY'S DOING THE TOXIC WALTZ" και συγκινούνται γιατί στο σχολείο όλοι τους οι συμμαθητές ακούγανε πέντε κομμάτια είσβο κι άλλα πέντε νότη οπότε υπήρχε θέμα.

  4. #79
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    σεβαστικο ποστ

  5. #80
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    οι μεταλλαδες ευθυνονται για την τρυπα του οζοντος
    και οι σκυλαδες για το ελκος
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  6. #81
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    My 2 cents.

    Το "παλαιό" μέταλ, αυτό που ΟΛΟΙ ακούμε και φεύγει νοσταλγικό χαμόγελο άσχετα αν μας αρέσει ή όχι, είναι μουσική της οποίας οι ένδοξες μέρες έχουνε περάσει οπότε ένας οπαδός είναι αν μη τι άλλο τίμιος. Πολλά πράγματα προσωπικά μου προκαλούν γέλιο από αυτή τη μουσική, αλλά θεωρώ άδικο να θεωρείται αυτή καθεστώς, εκτός αν τα πράγματα είναι τόσο τραγικά πάνω και οι Manilla Road είναι αισθητική χούντα. Όπως και να χει 100 φασαριόζοι ξεροκέφαλοι δεν είναι θέμα, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Δεν περνάει η δικιά τους γραμμή στα πράγματα, στα λάιβ, στις προσπάθειες, στο undeground, δεν είναι πλέον hip, δεν είναι κάτι που μπορεί να σε φτάσει να πεις "ε ρε πούστη μου πότε θα ακούσουμε λίγη καλή μουσική γαμώ την Ελλάδα" κλπ.

    Αντίθετα, η νεομέταλ Nuclear Blast τύπου βρωμερή σαβούρα ζει και βασιλεύει (8ball και λοιπά). Αλλά επειδή η αντιπαράθεση με χαζό κόσμο είναι προδιαγεγραμμένη, βάσει της δικιάς μου εμπειρίας καταλήγω στο ότι η μόνη λύση είναι δημιουργικότητα, διάθεση για δουλειά, τρέξιμο και άλλα τέτοια καλά. Οκ γνωστό ότι το An κάνει λάιβ με 8 ευρώ εισιτήριο, γνωστό ότι το 8ball πετάει τις μπάντες έξω για να μπουν οι συμπλεγματικοί που περιμένουν απ'έξω στην ουρά μες στο κρύο, γνωστό ότι τα μουσικά περιοδικά θέλουν διαφήμιση για να σου κάνουν μισή δισκοκριτική (αλλιώς θα μπεις στη στήλη της "ελληνικής σκηνής" και όχι στις κανονικές κριτικές, τρολολολ), γνωστό ότι θα φας πολύ μέταλ στη μάπα μέχρι να δεις φως στο τούνελ, γνωστό ότι ο πούστης ο μαγαζάτορας αντί για μεταφορικά τουλάχιστον θα σου δώσει μόνο 2 μπύρες ενώ θα κάνει 2-3 χιλιάρικα τζίρο, γνωστό ότι θα φας Χ σε πολλές πόρτες με το που θα σε ακούσουν. Δε θέλω κλάψα, πιάνω τον εαυτό μου συνέχεια να βγάζει τέτοια και εκνευρίζομαι. Η φάση είναι δημιουργικότητα, γράψε 100 cd-r μόνος σου, σπάμμαρε το σύμπαν στο facebook, ανέβασε 800 youtube, παίξε στο καταραμένο σύνδρομο, μαζέψου με 10 φίλους και βάλ'τε 20 ευρώ ο καθένας για να στήσετε ένα λάιβ κάπου, κάνε κάτι γενικά, είναι ξεκάθαρο ότι είναι στραβός ο γυαλός και στην τέχνη πάντα στραβός θα ναι. Αν η πλειοψηφία αγαπάει το εύκολο τότε δε μπορείς απλά να εκνευρίζεσαι, οφείλεις να μπεις και να κάνεις τη ζύμωση. Αυτά.

  7. #82
    Senior Member namiroth's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Somewhere sticking my finger in a dike, wearing wooden shoes and smoking tulip bulbs
    Posts
    730

    Default

    poios noiasthke re pousth mou???

    xik
    Quote Originally Posted by Witchkiller View Post
    Α ,και πούστε ,για να μην την πατήσετε ,όσο thrash έπεξε η μπάντα έπεξε ...............

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    αλλα εδω ειναι το ΕΡ φιλε και το γαμησετα% ειναι μεταλλαδες...γιαυτο εκανα θρεντ για το μεταλ
    Ε, σαν μέταλ φόρουμ ξεκίνησε. Το λένε ελέκτρικ ρέκβιεμ ξερωγώ.
    Σε ενοχλεί που μια τόσο_χαζή_μουσική έβγαλε το πιο σοβαρό φόρουμ του ελληνικού ίντερνετ? Σακ ιτ!
    Μήπως δεν είναι και τόσο βλάκες οι μεταλλάδες τελικά...?
    Χαι φάιβ παιδιά!

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εχει να κανει με την πολεμικη προς ολα τα αλλα ειδη ως μη περιούσια, πολεμικη η οποια υιοθετηθηκε/επιβληθηκε εν τη γεννεση του και ενισχυθηκε στην διαρκεια των 80ς σε εμετικο βαθμο
    εαν αυτό είναι το θέμα του Thread τότε να σας πληροφορίσω ότι τσάμπα καθόμαστε και συζιτάμε γιατί πολύ απλά λέμε ότι να'ναι. Το metal είναι ένα μουσικό είδος ,προ'ι'όν κάποιας εξέλιξης το όπίο σημαίνει ότι έχει πέσει καρά ανάμιξη και άλλων στυλ μουσικής....δεν χρειάζεται ν'αναφέρω παραδείγματα. Τα ψιλοξέρουμε

    ....τώρα αν νομίζεις ότι ,εν έτη 2011, ο μέσος μεταλλάς είναι με αφάνα ακόμη και "γαλατάδικο" τότε ,σόρυ, αλλά νομίζεις ότι ο μέσος μεταλλάς είναι αυτοί οι (δεν είναι παραπάνω) από 400 πανελλαδικά. Ο μέσος μεταλλάς όμως ,σε παγκόσμια κλίμακα, ακούει ότι να'ναι (για καλό το λέω αυτό) είδος metal και όχι μόνο οπότε.....
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  10. #85
    Senior Member Xstroyer's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    143

    Default

    Tι επικά thread χάνω γαμώ τη τρέλα μου! Συνεχίστε...

  11. #86
    μηδέν statik's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Reality Asylum
    Posts
    225

    Default

    anti-metal

  12. #87
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  13. #88
    Winterborn pitchfork's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Mountains of madness
    Posts
    8,342

    Default

    Γουστάρω.
    Όσο περνούν οι σελίδες τους κατατροπώνουμε όλο και περισσότερο.
    Up the irons αδέλφια
    Blood for all tears shed
    And Fire for hate
    Death for what shall become
    All false ones fate

  14. #89
    Dlaczego spadam? >Redeemer<'s Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Edge of The World
    Posts
    680

    Default

    ΗΕΑVY METAL IS THE LAW!!!! \m/

    Metal up your ass!!!
    DEFEAT YOUR ENEMIES WITH SUCCESS!!
    Zwei Dinge sind unendlich: Das Universum und die Menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 25-03-2011, 21:58
  2. [TV] Patty, η πιο όμορφη ιστορία
    By britney in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2010, 23:26
  3. ΑΠΑΤΗ το Stonehenge? (National Geographic?)
    By Sotos_The_Tequiler in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-2010, 01:28
  4. Πες την Ιστορία...
    By mrmaiden in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2009, 17:32
  5. Παράλληλη Ιστορία...
    By OrioN in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2004, 16:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •