Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 89

Thread: Η Απατη του ΧιεβιΜεταλ (Η Αμαρτωλη Ιστορια Του Μπασταρδου Pop)

  1. #61
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    να ξαναπεί κάποιος την ιστορία με τους GRINDάδες της ναβαρίνου και να γίνει λοκ.

  2. #62
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    τωρα που λετε για μεταλλοκαταστασεις γελοιες θα πω μια ιστορια , ειχαμε εναν φιλο μας καποτε πριν απο πολλα χρονια που ηταν τιγκα τρου μεταλλος οσο δεν παει... αλλα μιλαμε για καλτιλα... ειχε μια χαρλευ σταιλ μηχανη αλλα επειδη ηταν δεκαξι ειχε μεγεθος παπακιου , αγοραζε δισκους απο το μοναστηρακι οπου εσκαγε με δερματινα αμανικα με 45 βαθμους κελσιου με εναν αλλο φιλο του που ειναι τιγκα τρου ακομα (τον πρωτον τον εχω χασει) ο οποιος ακουσα οτι ειναι στριπερ... τεσπα , αγοραζε πανακριβους δισκους απο τα εξωφυλλα τους , γιατι δεν ειχε πικ απ να τους παιξει... μιλαμε καλτιλες.. ενα απο τα θεικοτερα εβερ σκηνικα ηταν οταν σε στιγμη μεταλλικης πορωσης πηρα μια αλυσιδα της εριξε πετρελαιο και την αναψε και την κουναγε περα δωθε ενω χτυπιοταν με θωρ.. το γαμματο ηταν οτι το εκανε μεσα στο δωματιο του με την μανα του απο εξω να ουρλιαζει..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #63

    Default

    Δέχομαι ότι ο εξκαλιμπερ που άμα δεν ακούς ατσάλι δεν ξέρει τι να σε κάνει υπάρχει. Αυτό που με απασχολεί είναι άμα και όταν ο πανκης αν δεν ακούς εξπλοιτιντ και δεν προφασίζεσαι κάποιας επαναστατικότητας και 'ρεαλισμού' δεν ξέρει τι να σε κάνει, και ο προγκροκας και ο τζαζ νερντ κτλ κτλ κτλ, το νόημα του αρχικού ποστ του θρεντ είναι ότι χαράζει ακόμα βαθύτερες τις γραμμές που χωρίζουν τι; μοναχικούς ανθρώπους με μονομανίες περί τέχνης; Πόση άλλη εφευριμένη, αυθαίρετη ετερότητα δηλαδή; Το ίδιο είναι όλοι αυτοί οι άνθρωποι.

    Λες σε ένα σημείο 'και έναν να σώσουμε αξίζει'. Από τι να τον σώσετε, από την μοναχικότητά του με το να τον κάνετε πιο μοναχικό επειδή τώρα ξέρει ότι οι εξκαλιμπερς είναι αστείοι;

    Η ειρωνεία και χλεύη για το πρόβλημα του κάθε αλλού δεν σώζει κανέναν από τίποτε, με αυτή την θέαση μένεις τελείως μόνος στο τέρμα.

  4. #64
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    χελμ επικεντρωνεσαι στην ψυχοσυνθεσις του μεταλα λες και ειναι καποιο αλλου ειδους ακροατη, λες και δεν υπαρχει Ρα Παραιας που ακουει
    χιπχοπ, Ρεηβεν Λορντς που ακουει ελαφρολαικα ή Γουιτσκιλλερς που ακουει φολκ
    αληθεια δεν εχεις αναρωτηθει ποτε σου εαν αυτην η ''μοναδικοτητα'' αυτης της συγκεκριμενης ''φυλης'' ειναι κατασκευασμενη απο το ολο συστημα υπαρξης του συγκεκριμενου
    ειδους Pop?

    εμενα δεν με απασχολει το αν και ποσους φασιστες εχει ο μεταλ χωρος (τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θρεντ), και πραγματικα σταρχιδιαμου το εαν ελκυει ''προβληματικες'' ή ''αδυναμες'' προσωπικοτητες ή γουατεβερ
    εξαλλου εχω τον δικο μου προβληματικο και αδυναμο χαρακτηρα να ασχοληθω

    διαβασε αν θες λιγο τον τιτλο (με ορθογραφικο) του θρεντ, γραφει για απατη και για μπασταρδη Pop
    η απατη ΔΕΝ αφορα τους ακροατες του μεταλ, γκαυλες βγαζουν ακουγοντας το οπως ο καθενας οτι και οπου να ανηκει
    εχει να κανει με την πολεμικη προς ολα τα αλλα ειδη ως μη περιούσια, πολεμικη η οποια υιοθετηθηκε/επιβληθηκε εν τη γεννεση του και ενισχυθηκε στην διαρκεια των 80ς σε εμετικο βαθμο
    γιουζερς καποιας ηλικιας εδω μεσα υπαρχουν, πιστευω οτι με μια ψυχραιμη ματια θα συμφωνησουν σε αυτο
    ειτε με εντελως αστοχους και αφελεις αυτοχαρακτηρισμους (''το μεταλ ειναι η κλασικη μουσικη του σημερα'') ειτε με βλακειες τυπου ''τα φλωρικα εχουν στιχους για καψουρες και μαλακιες, το μεταλ δινει τροφη για κοινωνικο προβληματισμο''
    παγιωθηκε στο μυαλο τις συντριπτικης πλειοψηφιας των οπαδων το συγκεκριμενο ειδος ως κατι ανωτερο και εξω απο το Pop συμπαν

    το οτι εχει κυλησει πολυ (παρα πολυ θα ελεγα) νερο στο αυλακι και ο μεσος μεταλας εχει προφανως αποταξει απο πανω του πολλες απο τις αντιληψης του παρελθοντος ειναι δεδομενο
    παρολαυτα μερικες αγκυλωσεις παραμενουν σε ενα μεγαλο ποσοστο πιστευω, οπως στο να θιξεις το μεταλ η την μπαντα που γουσταρει καποιος και να αντιδρασει λες και του θιγεις την προσωπικοτητα
    κατι που δυστυχως το εχω δει εδω μεσα και εχω μαλιστα αντιδρασει κι εγω αναλογα (δυσκολο να ξεσκονισω την μεταλικη μενταλιτε απο πανω μου βλεπεις)

    και θα ηθελα να γραψω κι αλλα, αλλα...

    Quote Originally Posted by Marillion View Post
    να μην το κάνετε με τέτοιο κρετινισμό όπως ο thread starter. sorry ρε μινμιν αλλά τόσα κόμπλεξ μαζεμένα σε ποστ μετρημένα στο δάχτυλο του ενός χεριού, μόνο από πνευματικά ασταθή περίμενα. μπορεί να περνάς τα 1002 στην προσωπική σου ζωή και να μην συνειδητοποείς το τι απόψεις και με ποιον τρόπο τις εκφράζεις εδώ, αλλά θα το πω λαικά, όχι άλλο κάρβουνο.
    λεω να συγκρατηθω και να δειξω πνευματικη ευσταθεια και να μη σε γαμωσταυρισω...
    εγω δεν ξερω πως τα 1002 προβληματα στην προσωπικη μου ζωη μου βγαινουν σε κομπλεξ κατα του μεταλ, ξερω ομως οτι τα δικα σου 2002 προβληματα σε οδηγουν σε κρετινικα ποστ οπως το παραπανω

    πραγματικα αισθανεσαι οκ με το εαυτο σου τωρα?

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post

    διαβασε αν θες λιγο τον τιτλο (με ορθογραφικο) του θρεντ, γραφει για απατη και για μπασταρδη Pop
    η απατη ΔΕΝ αφορα τους ακροατες του μεταλ, γκαυλες βγαζουν ακουγοντας το οπως ο καθενας οτι και οπου να ανηκει
    εχει να κανει με την πολεμικη προς ολα τα αλλα ειδη ως μη περιούσια, πολεμικη η οποια υιοθετηθηκε/επιβληθηκε εν τη γεννεση του και ενισχυθηκε στην διαρκεια των 80ς σε εμετικο βαθμο
    γιουζερς καποιας ηλικιας εδω μεσα υπαρχουν, πιστευω οτι με μια ψυχραιμη ματια θα συμφωνησουν σε αυτο
    ειτε με εντελως αστοχους και αφελεις αυτοχαρακτηρισμους (''το μεταλ ειναι η κλασικη μουσικη του σημερα'') ειτε με βλακειες τυπου ''τα φλωρικα εχουν στιχους για καψουρες και μαλακιες, το μεταλ δινει τροφη για κοινωνικο προβληματισμο''
    παγιωθηκε στο μυαλο τις συντριπτικης πλειοψηφιας των οπαδων το συγκεκριμενο ειδος ως κατι ανωτερο και εξω απο το Pop συμπαν
    ενταξει αυτο ειναι κατι δεδομενο, αλλα επειδη ειμαι "μικρος" και δεν μεγαλωσα στα 80'ς, ειναι σιγουρα κατι που "υιοθετηθηκε/επιβληθηκε εν τη γεννεση του" και δεν ηρθε αργοτερα μεσω του τυπου? επισης ειναι κατι που εγινε γενικα σε παγκοσμια κλιμακα η συγκεκριμενα σε χωρες οπως η δικη μας?

  6. #66
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εγω θεωρω οτι εγινε εν τη γεννεση και εφτασε σε βαθμο ξεφτιλας απο τα μεσα που δημιουργηθηκαν για να σπρωξουν την ολη καταστασις
    και ναι πιστευω οτι εγινε σε παγκοσμια κλιμακα, απλα σε χωρες χωρις ποπ κουλτουρα αυτο φανηκε περισσοτερο

  7. #67
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Σωστά μίλησε ο Μινμιν.
    Και ειδικά στην ελλάδα πέρασε αυτό πάρα πολύ, που η μετάβαση ήταν από τους Stones στους Iron Maiden-μια δεκαετία ήμασταν στα σκοτάδια.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  8. #68
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Helm View Post
    Δέχομαι ότι ο εξκαλιμπερ που άμα δεν ακούς ατσάλι δεν ξέρει τι να σε κάνει υπάρχει. Αυτό που με απασχολεί είναι άμα και όταν ο πανκης αν δεν ακούς εξπλοιτιντ και δεν προφασίζεσαι κάποιας επαναστατικότητας και 'ρεαλισμού' δεν ξέρει τι να σε κάνει, και ο προγκροκας και ο τζαζ νερντ κτλ κτλ κτλ, το νόημα του αρχικού ποστ του θρεντ είναι ότι χαράζει ακόμα βαθύτερες τις γραμμές που χωρίζουν τι; μοναχικούς ανθρώπους με μονομανίες περί τέχνης; Πόση άλλη εφευριμένη, αυθαίρετη ετερότητα δηλαδή; Το ίδιο είναι όλοι αυτοί οι άνθρωποι.

    Λες σε ένα σημείο 'και έναν να σώσουμε αξίζει'. Από τι να τον σώσετε, από την μοναχικότητά του με το να τον κάνετε πιο μοναχικό επειδή τώρα ξέρει ότι οι εξκαλιμπερς είναι αστείοι;

    Η ειρωνεία και χλεύη για το πρόβλημα του κάθε αλλού δεν σώζει κανέναν από τίποτε, με αυτή την θέαση μένεις τελείως μόνος στο τέρμα.
    Ρονγκ.
    Κανείς πάνκης, δεν θα ασχοληθεί αρνητικά, ουτε θα σε χλευάσει, ουτε θα σε υποτιμήσει, αν δεν ακούς πανκ. Ούτε θα σου κάνει προπαγάνδα. Δεν τον ενδιαφέρει.
    Εμένα, είναι απλά η καψούρα μου το punk. Δεν κρίνω τους ανθρώπους από αυτό, ούτε με βάση αυτό. Άλλο η πλάκα και ο χαβαλές, αλλο το ψοφάω να δουλεύω τον Ρα και άλλο το "αντιμετωπίζω τον Ρα σαν σκουπίδι επειδή δεν είναι ΔΙΚΟΣ μου".

    Τέσπα, γάμησε τα, άλλο είναι το θέμα μας εδώ, και αυτό είναι το πόσο ακίνδυνο στάθηκε το μεταλ στην ποπ κουλτούρα.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  9. #69

    Default

    Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να τα βλέπεις λίγο ρόδινα τα του πανκ; μια λες δεν έχει χρήση για την βιομηχανία το πανκ, δεν έχει διανομή, ενώ εγώ βλέπω κάτι blink 182, green days, nirvanas (για τα μεταλκορς και τα αλτερνατιβ ροκς που έχουν επίσης σχέση με πανκ δεν λέω καν) και τέτοια να έχουν βγάλει εκατομμύρια και να έχουν μια χαρά χρήση ως εσκειπιζμ για νέους, και τώρα μου λες κανένας πανκης δεν θα τον πειράξει να μην ακούς πανκ. Είσαι σίγουρος; Δεν είναι αυτή η εμπειρία μου.

  10. #70
    Dlaczego spadam? >Redeemer<'s Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Edge of The World
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    παρολαυτα μερικες αγκυλωσεις παραμενουν σε ενα μεγαλο ποσοστο πιστευω, οπως στο να θιξεις το μεταλ η την μπαντα που γουσταρει καποιος και να αντιδρασει λες και του θιγεις την προσωπικοτητα
    κατι που δυστυχως το εχω δει εδω μεσα και εχω μαλιστα αντιδρασει κι εγω αναλογα (δυσκολο να ξεσκονισω την μεταλικη μενταλιτε απο πανω μου βλεπεις)
    αυτό γίνεται εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια, με ομάδες, μουσικές, βιντεογκέημς κλπ, δε νομίζω όλοι να έχουμε-νε πρόβλημα με τη μεταλική μενταλιτέ. και τέλος πάντων κάνετε σαν τον Κώστα το Χρονόπουλο με τους κυνηγημένους και απόκληρους μεταλλάδες, από την ανάποδη
    Χα! Οκ,μπορει να μην ειμαστε αποκληροι και κυνηγημενοι,οπως λες,αλλα αναμφιβολα ειμαστε δακτυλοδεικτουμενοι... Και σε ενα βαθμο,ο Χρονοπουλος εχει απολυτο δικιο!
    DEFEAT YOUR ENEMIES WITH SUCCESS!!
    Zwei Dinge sind unendlich: Das Universum und die Menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher.

  11. #71
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καταλαβαίνω την οργή του πάνκη όταν αρχίζουν τον "πρόλογο" τέτοιοι υπεργραφικοί τύποι που περιέγραψε, αλλά πίστεψέ με, αυτοί οι ίδιοι μπορεί να φτάσουν να εξοργίσουν κ εμένα, από τη στιγμή που ξεφτιλίζουν ουσιαστικά κάτι που μου αρέσει. απλά δε θα ασχοληθώ τόσο σοβαρά με τέτοια άτομα. άλλο να κάνουμε πλάκα μεταξύ μας.
    τώρα αυτό που θέλουν να πουν οι περισσότεροι εδώ μέσα - κ εγώ μαζί - προς τον πανκη και το μινμιν, είναι ότι κάνετε ακριβώς αυτό που κράζετε.
    Rock or Nothing

  12. #72
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    και ναι πιστευω οτι εγινε σε παγκοσμια κλιμακα, απλα σε χωρες χωρις ποπ κουλτουρα αυτο φανηκε περισσοτερο
    πράγματι, ας πούμε οι σουηδοί ξέμειναν με κάτι άμπα κι είπαν "αφού δεν έχουμε ποπ, ας ξεκινήσουμε το μελωδικό ντε8 μέταλ".

    γενικά τι συζητάτε παναγία μου, επειδή στη μακεδονία οι μεταλλάδες βρίζουν τους φλώρους πρέπει να απαντήσουμε στη χούντα της νικελωμένης ποπ. κοροϊδεύαμε τους μεταλλάδες που έβριζαν τα πουκάμισα στα '90s γιατί έχασαν το συμβόλαιο οι sanctuary και τώρα "το μέταλ μας τρώει τα κονδύλια και οι πιτσιρικάδες ακούνε ακόμα maiden". αν την παλεύουν ξέρουν τι να ακούσουν μετά, στην τελικά αντί για maiden θα άκουγαν onirama, δε γεννήθηκαν όλοι με εξήντα τερραμπάητ φλαψ ψυχεδέλειες.

  13. #73
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μετα λοιπον τα ''1002 προβληματα'' ηρθαν τα ''60 κτηνομπαιτς ΦΛΑΨ ψυχεδελειας'' (τι 60 ρε? λολ)

    και γαμω!!!

  14. #74
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δεν έχω ιδέα τι λες δικέ μου, δεν ξέρω τι είναι τα 1002 προβλήματα, και ναι, πράγματι αναφέρομαι στη συνήθειά σου να μιλάς για τους δίσκους σε C++, και μετά να έρχεσαι με ακατανόητα θρεντς για το μέταλ που είναι προκάτ και πρέπει να πεθάνει. άμα κάποιος γουστάρει σάξξον πρέπει ντε και καλά να είναι ποπ ακροατής δηλαδή, επειδή για σένα δεν έχουν ψυχή.

  15. #75
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Στην ιστορια της ενηλικιωμενης ποπ εγιναν μερικα πραματα που την στιγματισαν, σημειωσις οταν λεμε για ενηλικιωμενη ποπ εννοουμε την ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ

    Μετα το πρωτο σοκ λοιπον οι κολλοσοι ανασυντασοντε...βγαζουν την σουμα και αντιλαμβανοντε οτι ΣΚΑΤΑ φραγκα βγαλαν απο Stones, Beatles, κλπ

    Την μπηραν χαμπαρι οι Οβραιοι και χωσαν γη και υδωρ στις ΠΕΡΙΟΔΕΙΕΣ, ξαφνικα στα 70ς ΟΛΟΙ καναν περιοδεια, οι Black Fart Alabama περιοδευαν στο Essex της Αγγλιας, ποιος νοιαζται για τους δισκους...εδω μιλαμε για ζεστα πελατακια/εισητηρια...το πελατακι θα αγορασει δισκο/μπλουζακι/χοτντογκ/προφυλακτικο/ταξι_για_το_σπιτι

    Μεσα σε αυτο το πλαισιο σχηματοποιητε το ΧιεβιΜεταλς,ΑΚΡΙΒΩ΅Σ με τον ιδιο τροπο που μετα απο χρονια εγινε ενα αγκαθι στα πλευρα του, το Nu-Metal

    O γιγαντισμς του (κακου) προγκ γινεται ενα με την κακογουστια του ευπεπτου glam τυπου Slade και (προφανως) κλεβοντας την ορμη του πανκ ελευθερωνεται να βρει πελατες...υποψηφιοι πολλοι

    Οσοι σοκαριστικαν απο το πανκ, οσοι θελαν το ΡΑΔΙΟ πιο σκληρο, οσοι θελαν ιστοριες με μηχανες που τις καταδιωκαν μπατσοι αντι για την ψυχαναλυση της ζωης τους....

    Το ολο αυτο συνεπεσε με την ενοχλητικοτατη εκρηξη του Punk...τι να θελει η θατσερ_κι_ο_ρηγκαν....πανκς να ενοχλουν Ή μεταλχεντς να κανουν ΠΑΡΤΥ!!!!!!!!!!
    και εγενετω ΠΑΡΤΥ...πολυχρωμο και με πολλα σαιζες, μπλουζες θες?, καλτσες?, ΟΔΟΝΤΟΓΛΥΦΙΔΕΣ?
    εαν απο το παραπανω δεν βγαζεις ακρη...τοτες να στο κανω μια περιληψης

    πουθενα δεν γραφω οτι το μεταλ πρεπει να ψοφησει...μουσικη ειναι και ΚΑΘΕ μουσικη εχει λογο υπαρξης
    εαν μπορουσες να προσπερασεις το γεγονος οτι ακουω ΦΛΑΨ θα εβλεπες οτι στην ουσια στυλιτευω την γαμημενη βιομηχανια και ΟΧΙ τον τιμιο μαλλια μεταλλα
    και ναι τον τροπο με τον οποιο δειχνει την αγαπη του αλλα οχι την ιδια την αγαπη του προς το μεταλ

    γενικα τον απομονωτισμο ο οποιος απεφερε μπιγκ μπακς ρε δικε μου

Similar Threads

  1. Replies: 41
    Last Post: 25-03-2011, 21:58
  2. [TV] Patty, η πιο όμορφη ιστορία
    By britney in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 30-08-2010, 23:26
  3. ΑΠΑΤΗ το Stonehenge? (National Geographic?)
    By Sotos_The_Tequiler in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-2010, 01:28
  4. Πες την Ιστορία...
    By mrmaiden in forum General Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2009, 17:32
  5. Παράλληλη Ιστορία...
    By OrioN in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2004, 16:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •